Na pracovnom seminári o projekte Agenda 22 v regióne Turiec, ktorý sa konal v utorok 20. mája v martinskej Biblickej škole, prezentovali jeho účastníci konkrétne výsledky svojej samostatnej práce. Cieľom Agendy 22 je zavádzanie štandardných pravidiel OSN prostredníctvom plánov politiky zohľadňujúcej potreby zdravotne postihnutých občanov. Zavádzanie tohto projektu na Slovensku realizuje Úrad Slovenského zväzu zdravotne postihnutých v Martine.
Účastníci seminára predstavili zoznam služieb a aktivít, ktoré môžu občania so zdravotným postihnutím využívať (alebo potrebujú) vo svojej obci alebo meste. Mapovali, aké služby by zlepšili ich život a akým spôsobom by mohli naplniť vlastné potreby. Získali tak podklady na vypracovanie konkrétnych plánov a časového sledu aktivít a krokov potrebných na realizáciu toho, čo v ich obci alebo meste znevýhodneným ľuďom chýba. Uvedené materiály budú ďalej slúžiť ako podklady pre ďalší rozvoj existujúcej spolupráce na miestnej úrovni a tiež ako ponuka na pomoc zo strany organizácií ľudí so zdravotným postihnutím pri riešení problémov miestnych komunít.
Oslovili sme niektorých z účastníkov seminára Agenda 22 a opýtali sme sa ich na skúsenosti. Hermína Čavolská zo Skleného pre NŽT povedala: „Náš starosta bol k nám veľmi ústretový. A prisľúbil naše požiadavky splniť. V rámci našej obce sú to malé projekty, ale pomôžu.„ Posťažovala sa ale na neochotu niektorých pracovníčok Okresného úradu v Martine poskytovať informácie. Konštatovala, že do budúcnosti budú musieť prejsť na iný štýl informovania občanov so zdravotným postihnutím, napr. formou vybraného vývesného miesta v obci. Na základe ich požiadaviek pre opatrovanie chorých ľudí vytypovala profesionálnu opatrovateľku na štyri hodiny.
Agnesa Čavajdová z pobočky bezbariérovej bytovky v Martine konštatovala: „Pripravili sme projekt debarierizácie chodníkov. Keď sme ho prezentovali, všade na úradoch sme sa stretli s pochopením, len na Okresnom úrade v Martine nie.„ Ďalej v Turci mapovali zamestnávateľov, u ktorých pracujú občania so zdravotným postihnutím. Konkrétne, navštívili predajne áut. „Sú tam zamestnaní ľudia, ktorí sú postihnutí. Je to dobre, pretože nám priamo pomôžu pri kúpe vozidla tí, ktorých sa to týka,„ dodala A. Čavajdová. Ďalej ocenila, že sa firma, ktorá v jednej vrútockej banke robila nájazdovú plošinu pre vozíčkarov, prišla spýtať priamo ich, ako majú plochu urobiť.
Aj Viera Lakvová z Podhradia ocenila prístup starostu obce. „Máme v obci internet. Dohodli sme sa, že ho budem mať k dispozícii. Plánujeme vybudovať v Podhradí akési mediálne centrum. Malo by tam byť asi päť počítačov. Mala by to využívať celá dedina a aj občania so zdravotným postihnutím. A ešte som so starostom dohodla, že vytvoríme v časopise Podhradské zvesti okienko, kde budeme zdravotne postihnutých informovať o zákonoch, aby ľudia vedeli, na čo majú nárok.„(nk)