Sobota, 18. september, 2021 | Meniny má EugéniaKrížovkyKrížovky

Škôlkarske starosti dospelých

Jedna z materských škôl na Stráňach asi padne

V utorok 15. apríla sa v budove Materskej školy na Ul. V. Žingora stretli poslanci za mestskú časť Podháj – Stráne Rudolf Kollár a Tomáš Jedinák s rodičmi, aby riešili situáciu, ktorá akoby spadla z neba. Začiatkom roka informovali pracovníčky Mestského úradu v Martine rodičov, ktorí chceli svoje deti zapísať do tejto škôlky, o jej zrušení od 1. júla. Na základe toho zobralo v tom čase sedem rodičov svoje deti z MŠ. Rýchlo ich preradili do inej škôlky, čo najbližšej k bydlisku. Riaditeľka MŠ Želmíra Jakubcová o ničom nevedela, pretože ju nikto neinformoval o plánovanom zrušení. Úsilie o záchranu škôlky vzali do rúk zástupcovia rodičov. „Riaditeľka ale ani nevie, že mohla disponovať aj druhou časťou budovy, ktorá robí toľké problémy pri analýze materských škôl za rok 2002. Takéto rozhodnutia sa môžu zdať nielen zrýchlené, ale najmä špekulatívne, lebo na obranu detí nezostalo veľa času,„ povedala pre NŽT predsedníčka Rodičovského združenia a členka rady školy MŠ na Ul. V. Žingora Gabriela Koppalová. Pobúrení rodičia detí, ktoré navštevujú túto škôlku, zavŕšili v polovici apríla svoje úsilie o zachovanie zariadenia podpísaním petície.

Skryť Vypnúť reklamu

Škôlka na zrušenie?

„V stredu 2. apríla som bola spoločne s predsedníčkou školskej rady Danou Gombarčekovou za primátorom mesta Martin. Poprosili sme ho, aby zastavil informácie, ktoré poskytujú pracovníčky MsÚ záujemcom, ktorí mienia svoje deti zapísať do našej materskej škôlky,„ dodala G. Koppalová. „Primátor nám sľúbil, že analýza všetkých subjektov, ktoré prešli pod správu mesta sa bude môcť robiť až v júni, ale dovtedy nemôžu z nich zrušiť ani jeden. Na naše veľké rozčarovanie práve on už o osem dní inicioval na mestskom zastupiteľstve zrušenie našej škôlky,„ konštatovala G. Koppalová.

Otvorený list

V dôvodovej správe z 1. apríla, ktorú predložil odbor školstva a kultúry MsÚ v Martine a v ktorej navrhuje zastaviť prevádzku MŠ na Ul. V. Žingora, sa okrem iného píše: „Pri posudzovaní spĺňania kritérií prevádzkovania sa najviac nedostatkov vyskytlo v MŠ V. Žingora, kde prirodzeným „zostarnutím„ sídliska dochádza k znižovaniu požiadaviek na umiestnenie detí do predškolských zariadení.„ Rodičia 8. apríla (dva dni pred zasadnutím mestského zastupiteľstva) poslancom a odboru školstva a kultúry MsÚ v Martine adresovali pripomienky k dôvodovej správe.

Skryť Vypnúť reklamu

Z listu vyberáme: „Podľa nášho názoru na sídlisku žije dostatok mladých rodín, ktorých deti by mohli navštevovať našu MŠ.„ Najväčším kameňom úrazu je pravdepodobne vyššie spomínaná druhá polovica budovy, ktorá neslúži pre potreby MŠ. „Naša škôlka vždy vystupovala ako dvojtriedna, ale v dokumentoch, ktoré nám predložili na mestskom úrade, bola napísaná ako štvortriedna. Druhá časť budovy sa vždy využívala na iné účely. Boli tam jasle, škola a pod. A keďže je to dvojtriedka s maximálnou kapacitou 55 detí, naplnenosť škôlky je 60 percent. Dnes je v MŠ 33 detí, ale ešte vo februári bol ich počet 40. Záujem o našu škôlku je, takže počet detí by vzrástol,„ povedala G. Koppálová. A dodala: „Ak by teda došlo k tomu, aby sa spojila nejaká materská škola, tak naša je na to pripravená aj hygienicky. Máme triedu, kde sa hrá, kde deti jedia a miestnosť, kde spia. V niektorých ostatných škôlkach sa všetko „robí“ v jednej triede.„

Skryť Vypnúť reklamu

Možno sa to zdá nepochopiteľné, prečo rodičia kategoricky stoja na svojom a nechcú, aby MŠ na Ul. V. Žingora zatvorili. Vysvetlenie sa tiež nachádza v otvorenom liste: „Areál rodičia s deťmi využívajú aj po odchode zo škôlky a cez víkendy. V zimnom období sa tam sánkujú a v lete voľne behajú po tráve. Sú veľmi šťastní, že v blízkom okolí sa nachádza takéto vzácne prostredie, veľký a bezpečný „výbeh„ a zdravý vzduch. Od horskej prírody je MŠ vzdialená len desať minút chôdze. Toto sa dá využiť na každodenné vychádzky a prirodzené inhalácie. Naša MŠ by mohla slúžiť ako „ozdravná“ pre všetky choré alebo náchylné deti na ochorenia horných dýchacích ciest.„

Materiál stiahnutý

z rokovania

Vo štvrtok 10. apríla sa konalo mestské zastupiteľstvo. Poslancom bola na ňom predložená analýza materských škôl v meste a dôvodová správa na zrušenie prevádzky MŠ na Ul. V. Žingora, ale asi sa zabudlo na otvorený list. Vedúci odboru školstva a kultúry MsÚ Martin Alexander Zacharides pre NŽT povedal, prečo sa otvorený list rodičov nedostal na zasadnutie mestského zastupiteľstva: „Doručená pošta sa sústreďuje a je dosť možné, že sme ju prerozdelili neskôr, takže sa spomínaný dokument nemusel dostať na mestské zastupiteľstvo.„

Rodičia boli sklamaní. „Informácie, ktoré mali poslanci, boli podľa nás umelo vykonštruované,„ pokračovala G. Koppalová. „Zaúradovali„ ale poslanci za túto časť mesta a celý materiál bol zo zasadnutia stiahnutý. Poslanci zároveň iniciovali vyhotovenie novej kompletnej a komplexnej analýzy materských škôl na Podháji a na Stráňach. V tejto lokalite sa nachádzajú ešte tri materské školy – MŠ na Bagarovej ul., MŠ na Gorkého ul. a MŠ na Podhájskej ul.

Poslanecký prieskum

Poslanecký prieskum sa uskutočnil minulý týždeň priamo v materských školách v mestskej časti Podháj – Stráne. Ako pre NŽT povedal prednosta Mestského úradu v Miroslav Vereš, ktorý sa prieskumu tiež zúčastnil, kontrolovali technický stav budov, súčasnú a budúcu vyťaženosť materských škôlok, vnútorné a vonkajšie prostredie, technické vybavenie v škôlkach a personálne zabezpečenie. Potom na stretnutí, ktoré sa konalo na mestskom úrade, poslanci a prednosta podrobne rozanalyzovali a vyhodnotili poznatky z poslaneckého prieskumu. Dohodli sa na variante, ktorá prispeje k tomu, aby po prípadnej realizácii zámeru boli spokojné deti, ich rodičia, personál škôlok a konečné riešenie prispelo k efektivite a hospodárnosti ich prevádzky.

Výsledné odporúčané riešenie nie je o zrušovaní materskej školy, ale je ním integrácia dvoch materských škôl do jednej. Ide o spojenie MŠ na Ul. V. Žingora a MŠ na Bagarovej ul. M. Vereš pre NŽT vysvetlil, ako k riešeniu dospeli: „Snažili sme sa bez emócii posúdiť všetky dostupné informácie a nájsť najvhodnejšie riešenie do budúcnosti. O MŠ na Gorkého ulici sme pri analyzovaní neuvažovali. Je dobre kapacitne vyťažená a má veľmi dobré technické aj personálne predpoklady k bezproblémovému fungovaniu. Mesto ju spravovalo ešte predtým, ako nám po prechode kompetencií pribudli ďalšie škôlky. Budova MŠ na Podhájskej ul. je v najhoršom technickom stave. Bude pravdepodobne vyžadovať najväčšie investície zo strany mesta. V relatívne dobrom technickom stave je MŠ na Bagarovej ulici, má odborne zdatný pedagogický personál a je o ňu zo strany rodičov veľký záujem. Jej nevýhodou sú stiesnené vnútorné priestory a zjavne najhoršie vybudovaný vonkajší areál. MŠ na Ul. V. Žingora je priestranná, má opravenú strechu a veľmi pekný vonkajší areál. Po personálnej stránke je na tom najhoršie, s čím pravdepodobne súvisí aj fakt, že zo strany rodičov napriek mnohým výhodám, nie je o túto škôlku záujem. Svedčí o tom skutočnosť, že má kapacitu až 105 detí, ale v súčasnosti je využitá zo všetkých škôlok v meste najhoršie. Ďalším posudzovaným kritériom bolo rozmiestnenie škôlok v rámci mestskej časti a dostupnosť k nim. Konečné rozhodnutie bude v rukách poslancov na rokovaní MsZ. V prípade, že si osvoja návrh, ktorý vzišiel z poslaneckého prieskumu, mesto zabezpečí sprevádzkovanie celého objektu MŠ na Ul. V. Žingora. Plánuje zachovať kolektív pedagógov v MŠ na Bagarovej ul. a doplniť ho v rozsahu personálnych normatívov zamestnancami z MŠ na Ul. V. Žingora. Uvoľnený objekt MŠ na Bagarovej ul. by mohol v budúcnosti slúžiť, napr. pre sociálne, zdravotné a podnikateľské účely alebo ako iné zariadenie slúžiace občanom mesta.„

Podľa M. Vereša sa otázkou ekonomiky, vyťaženosti a hospodárnosti materských škôlok v celom meste bude musieť zaoberať mestský úrad a mestské zastupiteľstvo aj naďalej. „Je potrebné uvedomiť si, že na jednej strane úbytky detí v materských školách a na druhej strane stúpajúce náklady na ich prevádzku nás prinútia, ako hospodárov s verejnými financiami, prijímať aj nepopulárne opatrenia. Napríklad, v tomto roku opustí materské škôlky v spomínanej mestskej časti 19 šesťročných detí, na budúci rok 58, v roku 2005 ďalších 42 detí, a pritom prírastky nie sú ani zďaleka také. Ak sa nenarodí v nasledujúcich rokoch toľko detí, aby sme mohli pokryť výpadok, pokles kapacitnej vyťaženosti v dôsledku nižšej populácie nás vlastne donúti k tomu, aby sme sa možno opäť zaoberali vyradením ďalšej materskej škôlky zo siete predškolských zariadení,„ dodal M. Vereš.

***

V stredu 30. apríla zaslalo mesto na Ministerstvo školstva SR žiadosť o vyradenie jednej materskej školy zo siete predškolských zariadení od 1. septembra. O tom, ktorá materská škôlka to bude, rozhodne v konečnom dôsledku júnové mestské zastupiteľstvo.

Monika Maruňáková

Najčítanejšie na My Turiec

Inzercia - Tlačové správy

 1. 5 tipov, ako si užiť jeseň v Bratislave a okolí
 2. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet
 3. Takto dokážu aj vaše peniaze zlepšiť život na našej planéte
 4. Volkswagen na IAA v Mníchove predstavil koncept elektromobilu
 5. Slovenský orloj – svetová atrakcia
 6. Kanceláriám ešte neodzvonilo
 7. Predplaťte si SME.sk s garanciou vrátenia peňazí
 8. Zodpovedné investovanie praje budúcnosti a je fér
 9. Mikroplasty sú v produktoch každodennej potreby. V ktorých?
 10. Tam, kde sa ľahko verí na zázraky
 1. Sledujte naživo pokusy so slovenskými výskumníkmi
 2. Vystúpte z radu, postavte si moderný dom podľa seba
 3. Slováci ochutnali vegánske bagety. Chutili im?
 4. Poznáme slovenské cesty s najkrajším výhľadom!
 5. Schodolez pre imobilných - Viete ako sa testuje?
 6. Mototechna tento rok predala už vyše 8 tisíc zánovných áut
 7. 100% ovocné šťavy pod lupou – Prečo sa ich oplatí konzumovať?
 8. Takto dokážu aj vaše peniaze zlepšiť život na našej planéte
 9. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet
 10. Profesionáli vedia, o čo ide. Ako si vybrať OZV a nepopáliť sa?
 1. Mikroplasty sú v produktoch každodennej potreby. V ktorých? 6 904
 2. Slovenský orloj – svetová atrakcia 5 655
 3. Maldivy, Maurícius či Mexiko sú na dosah jediným letom 4 983
 4. Radosť zachytiť tieto krásne krivky 4 247
 5. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet 3 086
 6. Zodpovedné investovanie praje budúcnosti a je fér 2 336
 7. 5 tipov, ako si užiť jeseň v Bratislave a okolí 2 167
 8. Zateplenie šikmej strechy PUR penou či minerálnou vlnou? 1 976
 9. Prehľad bratislavských komunít. Čo všetko sa dá robiť so susedmi 1 912
 10. Uznávané štúdio oživilo zanedbané štvrte. Prišlo do Bratislavy 1 813
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Ilustračné foto.

V nedeľu cestuje Štiavnička na Bystričku a Belá do Diviak. V prvej triede sa bude hrať šláger v Dražkovciach, kde privítajú prvú Blatnicu.


8 h
Obľúbené podujatie vlani zrušila pandémia, tento rok sa už pobeží.

V Turčianskych Tepliciach sa po ročnej prestávke uskutoční obľúbený Beh zdravia. Konať sa bude už 41. ročník.


15 h
Aj v poslednom pohárovom zápase sme prehrali.

Dlho sa zdalo, že posledné pohárové vystúpenie našich bude mať víťaznú bodku. Skalp extraligistu nám však z opasku opäť spadol v tretej tretine.


19 h
Dobrovoľné upratovanie a odľahčenie prírode sa stáva trendom po celom svete.

Svetový čistiaci deň pravidelne aktivizuje milióny ľudí z vyše 150-tich krajín sveta v zbieraní odpadu. V sobotu 18.09.2021 o 9:00 sa dobrovoľníci z Martina stretnú na Stráňach na „tankodrome“ na upratovacej udalosti Upracme Martin. V lokalite sa nachádza vyše 90 čiernych skládok.


RED 19 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Do akcie sa zapojili stovky ľudí.


16. sep

Z hospitalizovaných pacientov má potvrdené ochorenie 275 ľudí.


SITA 17 h

Paradoxom je, že Poltár, ktorý patrí medzi okresy s najnižšou zaočkovanosťou, zostáva v najlepšom štvorlístku.


SITA 16. sep

Napriek daždivému počasiu je Považskobystrický jarmok úspešný. Po ročnej pauze si ho prišli užiť stovky návštevníkov.


13 h

Už ste čítali?