Nedeľa, 25. október, 2020 | Meniny má AurelKrížovkyKrížovky

Škôlkarske starosti dospelých

Jedna z materských škôl na Stráňach asi padne

V utorok 15. apríla sa v budove Materskej školy na Ul. V. Žingora stretli poslanci za mestskú časť Podháj – Stráne Rudolf Kollár a Tomáš Jedinák s rodičmi, aby riešili situáciu, ktorá akoby spadla z neba. Začiatkom roka informovali pracovníčky Mestského úradu v Martine rodičov, ktorí chceli svoje deti zapísať do tejto škôlky, o jej zrušení od 1. júla. Na základe toho zobralo v tom čase sedem rodičov svoje deti z MŠ. Rýchlo ich preradili do inej škôlky, čo najbližšej k bydlisku. Riaditeľka MŠ Želmíra Jakubcová o ničom nevedela, pretože ju nikto neinformoval o plánovanom zrušení. Úsilie o záchranu škôlky vzali do rúk zástupcovia rodičov. „Riaditeľka ale ani nevie, že mohla disponovať aj druhou časťou budovy, ktorá robí toľké problémy pri analýze materských škôl za rok 2002. Takéto rozhodnutia sa môžu zdať nielen zrýchlené, ale najmä špekulatívne, lebo na obranu detí nezostalo veľa času,„ povedala pre NŽT predsedníčka Rodičovského združenia a členka rady školy MŠ na Ul. V. Žingora Gabriela Koppalová. Pobúrení rodičia detí, ktoré navštevujú túto škôlku, zavŕšili v polovici apríla svoje úsilie o zachovanie zariadenia podpísaním petície.

Skryť Vypnúť reklamu

Škôlka na zrušenie?

„V stredu 2. apríla som bola spoločne s predsedníčkou školskej rady Danou Gombarčekovou za primátorom mesta Martin. Poprosili sme ho, aby zastavil informácie, ktoré poskytujú pracovníčky MsÚ záujemcom, ktorí mienia svoje deti zapísať do našej materskej škôlky,„ dodala G. Koppalová. „Primátor nám sľúbil, že analýza všetkých subjektov, ktoré prešli pod správu mesta sa bude môcť robiť až v júni, ale dovtedy nemôžu z nich zrušiť ani jeden. Na naše veľké rozčarovanie práve on už o osem dní inicioval na mestskom zastupiteľstve zrušenie našej škôlky,„ konštatovala G. Koppalová.

Otvorený list

V dôvodovej správe z 1. apríla, ktorú predložil odbor školstva a kultúry MsÚ v Martine a v ktorej navrhuje zastaviť prevádzku MŠ na Ul. V. Žingora, sa okrem iného píše: „Pri posudzovaní spĺňania kritérií prevádzkovania sa najviac nedostatkov vyskytlo v MŠ V. Žingora, kde prirodzeným „zostarnutím„ sídliska dochádza k znižovaniu požiadaviek na umiestnenie detí do predškolských zariadení.„ Rodičia 8. apríla (dva dni pred zasadnutím mestského zastupiteľstva) poslancom a odboru školstva a kultúry MsÚ v Martine adresovali pripomienky k dôvodovej správe.

Skryť Vypnúť reklamu

Z listu vyberáme: „Podľa nášho názoru na sídlisku žije dostatok mladých rodín, ktorých deti by mohli navštevovať našu MŠ.„ Najväčším kameňom úrazu je pravdepodobne vyššie spomínaná druhá polovica budovy, ktorá neslúži pre potreby MŠ. „Naša škôlka vždy vystupovala ako dvojtriedna, ale v dokumentoch, ktoré nám predložili na mestskom úrade, bola napísaná ako štvortriedna. Druhá časť budovy sa vždy využívala na iné účely. Boli tam jasle, škola a pod. A keďže je to dvojtriedka s maximálnou kapacitou 55 detí, naplnenosť škôlky je 60 percent. Dnes je v MŠ 33 detí, ale ešte vo februári bol ich počet 40. Záujem o našu škôlku je, takže počet detí by vzrástol,„ povedala G. Koppálová. A dodala: „Ak by teda došlo k tomu, aby sa spojila nejaká materská škola, tak naša je na to pripravená aj hygienicky. Máme triedu, kde sa hrá, kde deti jedia a miestnosť, kde spia. V niektorých ostatných škôlkach sa všetko „robí“ v jednej triede.„

Skryť Vypnúť reklamu

Možno sa to zdá nepochopiteľné, prečo rodičia kategoricky stoja na svojom a nechcú, aby MŠ na Ul. V. Žingora zatvorili. Vysvetlenie sa tiež nachádza v otvorenom liste: „Areál rodičia s deťmi využívajú aj po odchode zo škôlky a cez víkendy. V zimnom období sa tam sánkujú a v lete voľne behajú po tráve. Sú veľmi šťastní, že v blízkom okolí sa nachádza takéto vzácne prostredie, veľký a bezpečný „výbeh„ a zdravý vzduch. Od horskej prírody je MŠ vzdialená len desať minút chôdze. Toto sa dá využiť na každodenné vychádzky a prirodzené inhalácie. Naša MŠ by mohla slúžiť ako „ozdravná“ pre všetky choré alebo náchylné deti na ochorenia horných dýchacích ciest.„

Materiál stiahnutý

z rokovania

Vo štvrtok 10. apríla sa konalo mestské zastupiteľstvo. Poslancom bola na ňom predložená analýza materských škôl v meste a dôvodová správa na zrušenie prevádzky MŠ na Ul. V. Žingora, ale asi sa zabudlo na otvorený list. Vedúci odboru školstva a kultúry MsÚ Martin Alexander Zacharides pre NŽT povedal, prečo sa otvorený list rodičov nedostal na zasadnutie mestského zastupiteľstva: „Doručená pošta sa sústreďuje a je dosť možné, že sme ju prerozdelili neskôr, takže sa spomínaný dokument nemusel dostať na mestské zastupiteľstvo.„

Rodičia boli sklamaní. „Informácie, ktoré mali poslanci, boli podľa nás umelo vykonštruované,„ pokračovala G. Koppalová. „Zaúradovali„ ale poslanci za túto časť mesta a celý materiál bol zo zasadnutia stiahnutý. Poslanci zároveň iniciovali vyhotovenie novej kompletnej a komplexnej analýzy materských škôl na Podháji a na Stráňach. V tejto lokalite sa nachádzajú ešte tri materské školy – MŠ na Bagarovej ul., MŠ na Gorkého ul. a MŠ na Podhájskej ul.

Poslanecký prieskum

Poslanecký prieskum sa uskutočnil minulý týždeň priamo v materských školách v mestskej časti Podháj – Stráne. Ako pre NŽT povedal prednosta Mestského úradu v Miroslav Vereš, ktorý sa prieskumu tiež zúčastnil, kontrolovali technický stav budov, súčasnú a budúcu vyťaženosť materských škôlok, vnútorné a vonkajšie prostredie, technické vybavenie v škôlkach a personálne zabezpečenie. Potom na stretnutí, ktoré sa konalo na mestskom úrade, poslanci a prednosta podrobne rozanalyzovali a vyhodnotili poznatky z poslaneckého prieskumu. Dohodli sa na variante, ktorá prispeje k tomu, aby po prípadnej realizácii zámeru boli spokojné deti, ich rodičia, personál škôlok a konečné riešenie prispelo k efektivite a hospodárnosti ich prevádzky.

Výsledné odporúčané riešenie nie je o zrušovaní materskej školy, ale je ním integrácia dvoch materských škôl do jednej. Ide o spojenie MŠ na Ul. V. Žingora a MŠ na Bagarovej ul. M. Vereš pre NŽT vysvetlil, ako k riešeniu dospeli: „Snažili sme sa bez emócii posúdiť všetky dostupné informácie a nájsť najvhodnejšie riešenie do budúcnosti. O MŠ na Gorkého ulici sme pri analyzovaní neuvažovali. Je dobre kapacitne vyťažená a má veľmi dobré technické aj personálne predpoklady k bezproblémovému fungovaniu. Mesto ju spravovalo ešte predtým, ako nám po prechode kompetencií pribudli ďalšie škôlky. Budova MŠ na Podhájskej ul. je v najhoršom technickom stave. Bude pravdepodobne vyžadovať najväčšie investície zo strany mesta. V relatívne dobrom technickom stave je MŠ na Bagarovej ulici, má odborne zdatný pedagogický personál a je o ňu zo strany rodičov veľký záujem. Jej nevýhodou sú stiesnené vnútorné priestory a zjavne najhoršie vybudovaný vonkajší areál. MŠ na Ul. V. Žingora je priestranná, má opravenú strechu a veľmi pekný vonkajší areál. Po personálnej stránke je na tom najhoršie, s čím pravdepodobne súvisí aj fakt, že zo strany rodičov napriek mnohým výhodám, nie je o túto škôlku záujem. Svedčí o tom skutočnosť, že má kapacitu až 105 detí, ale v súčasnosti je využitá zo všetkých škôlok v meste najhoršie. Ďalším posudzovaným kritériom bolo rozmiestnenie škôlok v rámci mestskej časti a dostupnosť k nim. Konečné rozhodnutie bude v rukách poslancov na rokovaní MsZ. V prípade, že si osvoja návrh, ktorý vzišiel z poslaneckého prieskumu, mesto zabezpečí sprevádzkovanie celého objektu MŠ na Ul. V. Žingora. Plánuje zachovať kolektív pedagógov v MŠ na Bagarovej ul. a doplniť ho v rozsahu personálnych normatívov zamestnancami z MŠ na Ul. V. Žingora. Uvoľnený objekt MŠ na Bagarovej ul. by mohol v budúcnosti slúžiť, napr. pre sociálne, zdravotné a podnikateľské účely alebo ako iné zariadenie slúžiace občanom mesta.„

Podľa M. Vereša sa otázkou ekonomiky, vyťaženosti a hospodárnosti materských škôlok v celom meste bude musieť zaoberať mestský úrad a mestské zastupiteľstvo aj naďalej. „Je potrebné uvedomiť si, že na jednej strane úbytky detí v materských školách a na druhej strane stúpajúce náklady na ich prevádzku nás prinútia, ako hospodárov s verejnými financiami, prijímať aj nepopulárne opatrenia. Napríklad, v tomto roku opustí materské škôlky v spomínanej mestskej časti 19 šesťročných detí, na budúci rok 58, v roku 2005 ďalších 42 detí, a pritom prírastky nie sú ani zďaleka také. Ak sa nenarodí v nasledujúcich rokoch toľko detí, aby sme mohli pokryť výpadok, pokles kapacitnej vyťaženosti v dôsledku nižšej populácie nás vlastne donúti k tomu, aby sme sa možno opäť zaoberali vyradením ďalšej materskej škôlky zo siete predškolských zariadení,„ dodal M. Vereš.

***

V stredu 30. apríla zaslalo mesto na Ministerstvo školstva SR žiadosť o vyradenie jednej materskej školy zo siete predškolských zariadení od 1. septembra. O tom, ktorá materská škôlka to bude, rozhodne v konečnom dôsledku júnové mestské zastupiteľstvo.

Monika Maruňáková

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh
 2. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí
 3. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY
 4. NAŽIVO: Ako na koronu reagujú úspešné firmy? Sledujte #akonato
 5. NAŽIVO: Čo čaká ekonomiku? Sledujte #akonato konferenciu
 6. Kupujte originálne tonerové kazety HP
 7. Investície s fixným ročným výnosom od 6 % do 8 %
 8. Zaplatiť za kávu či obed pomocou správy v čete? Už čoskoro
 9. Zelená Bratislava
 10. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 1. Kvalitné sporenie si dokážete vybaviť z pohodlia domova
 2. Tesco prináša zákazníkom potraviny za každých okolností
 3. Vedeli ste, že jablká majú svoj medzinárodný deň?
 4. Zostáva už len 7 dní na predloženie žiadosti o grant
 5. Svet môžeme zlepšiť dobrými skutkami
 6. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh
 7. Najnovšie technológie a inovácie na Gemeri? Normálka
 8. Zlaďte vaše šperky s jeseňou
 9. Nové laboratórium ekonomického experimentálneho výskumu na EUBA
 10. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí
 1. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 20 003
 2. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 17 327
 3. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte? 13 288
 4. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár 12 521
 5. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh 12 052
 6. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 11 170
 7. Kam sa vybrať za jesennými výhľadmi? 10 904
 8. Ako pracujú horskí nosiči? Vstávajú ráno o štvrtej 10 742
 9. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 10 154
 10. Jedlo v Bratislave: Tieto reštaurácie určite vyskúšajte 9 957
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Sahajdovi nový tartan šťastie nepriniesol

Ostrý pretekársky krst nového atletického štadióna dopadol veľmi dobre. Menili sa na ňom slovenské historické tabuľky v behu na 10 000 metrov.

Tibor Sahajda.

Lekár z martinského infekčného: Koronavírus je zákerný, ubližuje slabším

S Martinom Babušíkom, lekárom Infekčnej kliniky a cestovnej medicíny Univerzitnej nemocnice Martin, sme sa rozprávali o chorobe, ktorá hýbe celým Slovenskom. Koronavírus podľa neho mnohí ustoja aj bez príznakov, no pre nemálo ľudí má aj fatálne následky. A na tých musíme myslieť.

 Martin Babušík, vedúci lekár na jednotke intenzívnej starostlivosti 
Kliniky infektológie a cestovnej medicíny v Univerzitnej nemocnici Martin.

Vo Veľkom Čepčíne mali pilné leto

Tešia sa novým priestorom.

vo Veľkom Čepčíne zrekonštruovali aj obecný dom.
Od soboty 24. októbra do nedele 1. novembra bude na celom Slovensku platiť zákaz vychádzania s výnimkou ciest na testovanie, do práce a zabezpečenia nevyhnutných potrieb či pobytu v prírode v okrese bydliska.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Padol ďalší rekord. V Trenčianskom kraji odhalili takmer 400 prípadov nákazy

Ide o pozitívnych ľudí identifikovaných klasickou cestou pomocou PCR testov.

Nemocnica v Nitre má 104 infikovaných zamestnancov

Reprofilizovaných je už 92 lôžok. Na Zobor zatiaľ preložili trinásť ľudí, ktorí potrebujú doliečenie.

Koronavírus na Orave: V sobotu zachytili 1600 pozitívnych prípadov (minúta po minúte)

Na Orave bol o celoplošné testovanie na Covid-19 opäť záujem.

Už ste čítali?