Utorok, 21. september, 2021 | Meniny má MatúšKrížovkyKrížovky

Bradatý spor neukončil súd, ani exekútor

Spory o majetky a pozemky boli odjakživa nepríjemnou a dlhotrvajúcou záležitosťou. Narušovali sa nimi vzťahy medzi susedmi, či už to boli jednotlivci, rodiny, alebo správne celky a štáty. Žabokrečanom je známy spor o pozemok medzi manželmi Ivanom a Annou Hulejovcami, Ladislavom a Annou Katriňákovcami na jednej strane a na druhej strane manželmi Petrom a Oľgou Kalnickými.

V liste ktorý nám zaslali manželia Hulejovci sa okrem iného píše: „Oplotenie vizuálne súhlasí s nákresom geometrických plánov z roku 1966. V roku 1983 mali geodeti na požiadavku stavebníkov zamerať domy, dvory a záhrady, čím mali rozdeliť parcely na dve časti. Vydali nový geometrický plán, v ktorom sa uvádza, že hranice sú vyznačené oplotením. V nákrese tohto geometrického plánu sú ale končiace hranice našich pozemkov vizuálne posunuté a nesúhlasia s nákresom geometrických plánov z roku 1966 a so skutočným oplotením pozemkov. Pracovníci geodézie žiadneho z troch užívateľov pozemkov neupozornili, že oplotenie nesúhlasí s novovytvoreným geometrickým plánom a túto skutočnosť zatajili.„

Skryť Vypnúť reklamu

Ivan Hulej zistil nezrovnalosti v geometrickom pláne v roku 1988, keď dostal výzvu od MNV o odpredaj časti jeho pozemku. Písomne potom v roku 1988 a 1989 upozornil stredisko geodézie v Martine na nedostatky v geodetických plánoch a žiadal o ich zosúladenie a uvedenie na správnu mieru. Geodézia v Martine na základe geometrického plánu z roku 1983 vytýčila v roku 1988 nový pozemok. Nevytýčila ho ale v prírode a vydala k nemu geometrický plán. O tomto pláne nevedel ani jeden z troch susedov. Novovytvorený pozemok pridelil predseda MNV pred 13 rokmi v Žabokrekoch pre Petra Kalnického a jeho manželku. Manželia Hulejovci našli v júni 1990 vo svojej záhrade koly, ktoré zatĺkli bez ich vedomia pracovníci geodézie, preto ich odstránili. Tvrdia, že k vytýčeniu pozemku manželov Kalnických došlo až tri týždne po vydaní stavebného povolenia.

Skryť Vypnúť reklamu

Ministerstvo potvrdilo rozhodnutie okresného úradu

Manželia Hulejovci a Katriňákovci neboli účastníkmi stavebného konania, čo je podľa nich porušením stavebného zákona. V žiadosti manželov Kalnických o pridelenie pozemku zo 7. marca 1990 sa neuvádza, že sa na ňom nachádzajú stromy a ploty, pričom MNV odporučil túto žiadosť kladne vybaviť už 28. februára 1990. Túto skutočnosť podľa tvrdenia manželov Hulejovcov manželia Kalnickí a zatajili a v dohodách o zriadení užívacieho práva pozemku sa uvádza, že pozemok sa predáva bez drobných stavieb a porastov.

Problematikou právoplatnosti stavebného povolenia sa zaoberalo aj Ministerstvo životného prostredia SR. To 21. marca 1999 potvrdilo právoplatnosť stavebného povolenia vydaného Okresným úradom v Martine. Okresný úrad v Martine svoje rozhodnutie už v roku 1994 zdôvodňoval tým, že stavbou neboli dotknuté vlastnícke práva manželov Hulejovcov ani neboli zhoršené ich podmienky životného a obytného prostredia a konštatoval, že si v minulosti oplotili pozemok v časti, ktorej neboli vlastníkmi. Manželia Hulejovci tvrdia, že na obidvoch dohodách predseda MNV sfalšoval podpisy tajomníka MNV, čo sa ale nedá dokázať. Manželia Kalnickí požiadali o vydanie stavebného povolenia 14. 5 1990 a v ten istý deň im ho vydali a bolo právoplatné. To sa zdá manželom Hulejovcom podozrivé. Necítia sa vôbec vinní, naopak pokladajú sa za poškodených vinou Geodézie v Martine.

Skryť Vypnúť reklamu

Falšovanie a podvody odmietajú

Oslovili sme aj druhú stranu. Oľga Kalnická nám povedala, že stavebné povolenie si s manželom vybavovali normálnou cestou. „Kým nám pridelili pozemok, trvalo to pol roka od podania žiadosti. Nikoho sme nepodplácali, ani sme nič nefalšovali. Boli sme radi, že sme dostali posledný prideľovaný pozemok. To, že je na pozemku niečo zasadené, sme zistili až vtedy, keď nám prišli vymerať stavbu. Videli sme, že plot zasahuje do nášho pozemku, ktorý má 570 štvorcových metrov. Zistili sme, že na našom pozemku sú aj stromy. Kolíkmi nám ho vytýčili, ale tie nám pán Hulej vyhodil. Obecný úrad potom zvolal stretnutie, na ktorom sme sa mali dohodnúť. My sme chceli iba svojich 570 štvorcových metrov pozemku, ktoré sme si kúpili. Keď nás na náš pozemok nechceli pustiť, museli sme podať žalobu,„ povedala nám Oľga Kalnická.

V tejto veci bol rozsudok vyhlásený tri razy. V roku 1992, keď ešte Oľga Kalnická nebola pracovníčkou Okresného súdu v Martine, Krajský súd v Banskej Bystrici zrušil rozsudok tohto súdu. Potom prevzal túto vec na základe rozhodnutia krajského súdu na prerokovanie Okresný súd v Prievidzi, lebo Oľga Kalnická už bola pracovníčkou Okresného súdu v Martine. „Rok sme nemohli stavať, lebo sme museli meniť plány na dom. Stavbu rodinného domu museli posunúť tak, aby jeho základy boli až za plotom,„ povedala nám Oľga Kalnická. Súdny spor sa natiahol až do októbra roku 2001, kedy Krajský súd v Trenčíne vyhlásil rozsudok, proti ktorému nie je prípustné odvolanie

Z tohto rozsudku vyplýva, že po kontrolnom znaleckom dokazovaní odporcovia nenamietali skutočnosť, že si oplotili hranice nesprávne, ale tvrdili, že to urobili podľa vykolíkovaných parciel v prírode pracovníkmi geodézie. Hranice neposunuli a boli presvedčení, že využívajú iba svoje vlastníctvo. Dožadovali sa vlastníctva sporných častí parciel vydržaním. Krajský súd v Trenčíne ale potvrdil rozhodnutie súdu prvého stupňa, že nedošlo k vydržaniu sporných parciel odporcami a ich tvrdenie, že došlo k posunutiu hraníc parciel nesprávnym zameraním v prírode, bolo vyvrátené svedeckou výpoveďou pracovníka geodézie Pavla Tetliaka.

Padali ploty i stromy

Pred tromi týždňami prišiel s technikou odstrániť plot a stromy na pozemku aj exekútor. O týždeň neskôr sme boli na pozemku, o ktorý viedli susedia spor 13 rokov, aj my. Aj v tom čase tam bol súdny exekútor a geodet, ktorý vymeriaval pozemky. Geodet musí ešte dokončiť vymeriavanie pozemku a vytýčiť kolíky, kde má byť nový plot. Rozprávali sme sa aj s Annou Hulejovou, ktorá očividne nebola spokojná so zbúraním plotu a spílením stromov. Povedala nám, že jej nejde o pár štvorcových metrov pozemku, ale o pravdu.

Manželom Kalnickým išlo o užívanie vlastného pozemku, za ktorý si zaplatili, súd rozhodol, že na vine nie sú ani pracovníci geodézie a manželia Hulejovci tvrdia, že kolíky, ktorými im vytýčili pozemok v roku 1966, neposúvali. Všetci sa v tomto spore cítia nevinní. Niekto ale musel chybu urobiť, inak by pozemok manželov Hulejovcov nemohol zasahovať do pozemku manželov Kalnických. Pre objasnenie tohto problému uvedieme, ako ho vysvetľuje v rozsudku Krajský súd v Trenčíne: „Z výpovede svedka Pavla Tetliaka bolo preukázané, že v čase vypracovania geometrického plánu z roku 1966 bola taká prax, že sa išlo do terénu, v prírode sa vytýčili a zamerali nehnuteľnosti podľa požiadavky na plochomieru, a potom sa vyhotovil geometrický plán. Ak by sa dodatočne po vypracovaní geometrického plánu ešte robilo v prírode vytýčenie, vypracovával sa vytyčovací nákres, tak by ho ten, kto bol objednávateľom vytýčenia, musel mať. Odporcovia v konaní nepredložili žiadny dôkaz, že po zameraní ich nehnuteľností a vypracovaní geometrického plánu v roku 1966 boli ešte dodatočne vytyčované hranice parciel, a preto súd prvého stupňa správne vychádzal z toho, že hranice parciel boli v prírode vytýčené a vykolíkované zhodne s geometrickým plánom, pretože ak by pri vytýčení a zameriavaní parciel v prírode došlo k pochybeniu, bolo by sa to prejavilo i na vypracovanom geometrickom pláne, ktorý bol vyhotovený až po zameraní nehnuteľností a ich vytýčení v prírode. Ak teda došlo k posunutiu hraníc parciel, muselo sa tak stať nie chybou pracovníkov geodézie, ale až následne po oplocovaní parciel.„

Z tohto komplikovaného a nie celkom zrozumiteľného znenia rozsudku vyplýva, že k chybe došlo podľa súdu až pri oplocovaní parciel.

Boj sa neskončil

Oľga Kalnická nám povedala, že manželia Hulejovci proti nej a jej manželovi podali ďalšiu žalobu, a to na určenie vlastníckeho práva nehnuteľnosti. Spor sa teda neskončil, ale pokračuje. Je ťažké odhadnúť, čo sa stane, keď manželia Kalnickí zač­nú stavať plot na mieste, ktoré im vymeria a vytýči geodet.

Braňo Gregor

Najčítanejšie na My Turiec

Inzercia - Tlačové správy

 1. Slováci ochutnali vegánske bagety. Chutili im?
 2. BLoKK: Z nevyužitých kancelárií v centre štýlové bývanie
 3. "Je to dravec!" Priznáva šéfkuchár Michal Konrád
 4. Profesionáli vedia, o čo ide. Ako si vybrať OZV a nepopáliť sa?
 5. Lekárne sa stanú miestom prevencie a edukácie pacientov
 6. Poznáte všetkých TOP 10 Bratislavy?
 7. Naša klimatická zmena: Návod ako pomôcť pri záchrane planéty
 8. Školy sa znova môžu zapojiť do zberu starých mobilov
 9. Sledujte naživo pokusy so slovenskými výskumníkmi
 10. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet
 1. Lekárne sa stanú miestom prevencie a edukácie pacientov
 2. Projekt KRAJa na podporu včelárov priniesol svoju úrodu
 3. Prečo čakať, keď teraz je najvyšší čas vykurovať eko-vedome?
 4. Schodolez pre imobilných - Viete ako sa testuje?
 5. Škola ich učí pracovať v tíme a pod tlakom
 6. Zateplenie strechy PUR penou či minerálnou vlnou?
 7. Brusnica – lahodná i účinná zároveň
 8. Poznáte všetkých TOP 10 Bratislavy?
 9. Naša klimatická zmena: Návod ako pomôcť pri záchrane planéty
 10. 100% ovocné šťavy pod lupou – Prečo sa ich oplatí konzumovať?
 1. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet 9 942
 2. Slovenský orloj – svetová atrakcia 7 758
 3. Zodpovedné investovanie praje budúcnosti a je fér 3 640
 4. Mikroplasty sú v produktoch každodennej potreby. V ktorých? 3 382
 5. Radosť zachytiť tieto krásne krivky 3 244
 6. Zateplenie šikmej strechy PUR penou či minerálnou vlnou? 3 189
 7. 5 tipov, ako si užiť jeseň v Bratislave a okolí 3 062
 8. Volkswagen na IAA v Mníchove predstavil koncept elektromobilu 2 643
 9. Slováci ochutnali vegánske bagety. Chutili im? 2 381
 10. Takto dokážu aj vaše peniaze zlepšiť život na našej planéte 1 924

Blogy SME

 1. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 2. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 3. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 4. Karolína Farská: Do Ficovej éry sa vraciame aj bez neho
 5. Adam Valček: Vyšetrovateľ dal Bödörovi pokutu za to, že mlčal
 6. Karolína Farská: Dva rozdielne protesty za slobodu
 7. Adam Valček: Neexistujúca kancelária aj termín. Výpovede proti Výbohovi nesedia
 8. Pavol Koprda: Očkovacia lotéria: Čo môže priniesť a kde sú jej úskalia? Pohľad cez dáta, teóriu hier a hazardné hry
 1. Lucie Meisnerová: Svadba v polovici života
 2. Lucia Žárska: Technologická skupina FAANG silno rastie. Na pozíciu lídra má našliapnuté Apple
 3. Eva Gallova: Lúčne kvety, hmyz a rosa
 4. Ľubomír Belák: Na Novej scéne sa hrali na Jánošíka
 5. Jozef Javurek: Kúpele Nimnica
 6. Alžbeta Szomolaiová: Cez Prielom Hornádu na Letanovský mlyn
 7. Jozef Ivan: Nová Bermudská záhada? Tentoraz - obdĺžnik...
 8. Café Európa: Je cirkev zelená?
 1. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič. 15 833
 2. Dušan Koniar: Ostávajú možno dva mesiace 8 776
 3. Tomáš Mihalík: Ľuboš Blaha nechcene priznal, že vakcíny chránia pred covidom 7 902
 4. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí 7 509
 5. Peter Chudý: Vyšetrovateľov NAKA treba umlčať a naordinovať im leopoldovskú diétu alebo ako nevinný človek môže skončiť za mrežami 6 518
 6. Stanislav Martinčko: Zatýkanie za spevu pápežskej hymny !! 5 977
 7. Peter Chudý: Budú obvinení všetci policajní vyšetrovatelia na Slovensku? Alebo pokrivené uznesenie o vznesení obvinenia vyšetrovateľom NAKA. 4 859
 8. Martin Dorčák: DPH podľa Remišovej 4 536
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Držme Martinčanom palce, aby mali v priebehu novej sezóny čo najviac dôvodov na radosť.

Riaditeľa klubu Milana Murčeka mrzí, že v príprave sa rozpadol útok Protasenja – Murček – Poliaček. Upozorňuje, že súťaž bude vyrovnaná a o body sa bude tvrdo bojovať v každom zápase.


31m
Šofér nákladného auta podcenil situáciu, ťažká kovová konštrukcia mu v zákrute vypadla z vlečky.

Ťažkú kovovú konštrukciu pomáhali chlapi odtiahnuť na krajnicu.


2 h
Dom kultúry v Záturčí by mal slúžiť spolkom, umelcom aj organizáciám v rámci celého mesta Martin.

Renovácia priestoru stála mesto vyše 800-tisíc eur.


6 h
Po derby Bystrička – Turčianska Štiavnička boli spokojnejší domáci.

Futbalisti Belej v úvodných siedmich kolách strelili tri góly. V derby na ihrisku Diviak skórovali až štyrikrát a získali prvé tri body v sezóne. V päťke sa Sučany po výhre v Lieseku posunuli do vrchnej polovice tabuľky.


8 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Priniesť má aj pracovné miesta. Pôjde o jedno z troch moderných stredísk, aké zatiaľ na Slovensku nie sú.


20. sep

Z miesta činu unikalo biele auto.


20. sep

Múzeum čakajú organizačné zmeny.


TASR 20. sep

Obnova mosta cez Váh v Hlohovci sa už onedlho rozbehne.


20. sep

Blogy SME

 1. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 2. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 3. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 4. Karolína Farská: Do Ficovej éry sa vraciame aj bez neho
 5. Adam Valček: Vyšetrovateľ dal Bödörovi pokutu za to, že mlčal
 6. Karolína Farská: Dva rozdielne protesty za slobodu
 7. Adam Valček: Neexistujúca kancelária aj termín. Výpovede proti Výbohovi nesedia
 8. Pavol Koprda: Očkovacia lotéria: Čo môže priniesť a kde sú jej úskalia? Pohľad cez dáta, teóriu hier a hazardné hry
 1. Lucie Meisnerová: Svadba v polovici života
 2. Lucia Žárska: Technologická skupina FAANG silno rastie. Na pozíciu lídra má našliapnuté Apple
 3. Eva Gallova: Lúčne kvety, hmyz a rosa
 4. Ľubomír Belák: Na Novej scéne sa hrali na Jánošíka
 5. Jozef Javurek: Kúpele Nimnica
 6. Alžbeta Szomolaiová: Cez Prielom Hornádu na Letanovský mlyn
 7. Jozef Ivan: Nová Bermudská záhada? Tentoraz - obdĺžnik...
 8. Café Európa: Je cirkev zelená?
 1. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič. 15 833
 2. Dušan Koniar: Ostávajú možno dva mesiace 8 776
 3. Tomáš Mihalík: Ľuboš Blaha nechcene priznal, že vakcíny chránia pred covidom 7 902
 4. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí 7 509
 5. Peter Chudý: Vyšetrovateľov NAKA treba umlčať a naordinovať im leopoldovskú diétu alebo ako nevinný človek môže skončiť za mrežami 6 518
 6. Stanislav Martinčko: Zatýkanie za spevu pápežskej hymny !! 5 977
 7. Peter Chudý: Budú obvinení všetci policajní vyšetrovatelia na Slovensku? Alebo pokrivené uznesenie o vznesení obvinenia vyšetrovateľom NAKA. 4 859
 8. Martin Dorčák: DPH podľa Remišovej 4 536

Už ste čítali?