Jar priniesla krásne slovo

Sviatok literatúry vyvrcholil jedinečnou výstavou

Martin – Martinský sviatok slova, literatúry, jej tvorcov a čitateľov pod názvom Martinská literárna jar mal v minulom týždni už svoje tretie pokračovanie. Do nových dejín kultúrneho Martina ho organizátorsky priniesla Slovenská národná knižnica, ktorá ho tentoraz zabezpečovala aj v spolupráci so Spoločnosťou pre kultúru a dialóg K 2001 v Brne, Slovenským národným múzeom-Etnografickým múzeom v Martine, mestom Martin, Maticou slovenskou, Divadlom SNP a Slovenským rozhlasom. Podujatia Martinskej literárnej jari boli rozložené do troch dní.

SkryťVypnúť reklamu

Jej úvod v utorok minulého týždňa patril otvoreniu výstavy kresieb Jozefa Božetecha Klemensa zo zbierok Slovenského národného literárneho múzea v Martine, ktorú sprístupnili pri príležitosti 120. výročia úmrtia ústrednej osobnosti slovenského výt­varného života národného obrodenia, ktorého mnohostrannú činnosť často prirovnávali k umelcovi a učencovi talianskej renesancie Leonardovi da Vincimu.

V stredu Martinská literárna jar pokračovala druhým ročníkom Jarnej školy fantázie v Dome odborov Strojár. Organizátorom programu bolo vydavateľstvo Matice slovenskej v Martine, ktoré v rámci nej prvýkrát pripravilo aj súťaž pre žiakov martinských základných škôl o Majstra spisovateľa a Majstra ilustrátora. Odborná porota zložená zo spisovateľov Dany Podrackej, Antona Marca, Jána Podmanického, Štefana Meliša a ilustrátorov Ľuba Paľa a Igora Štrbíka vyberala najlepších spomedzi desiatich detí vo výtvarnej súťaži a piatich v literárnej. Desať detí priamo na pódiu kreslilo, piati malí „spisovatelia„ svoje povesti čítali do mikrofónu. Celé podujatie oživilo spevácke vystúpenie detí zo Základnej umeleckej školy Frica Kafendu vo Vrútkach, sprievodcom v ňom bol Tibor Kubička, ktorý dokázal voviesť detského diváka do varu.

SkryťVypnúť reklamu

Medzitým čo-to o svojej práci porozprávali hostia. Majstrom ilustrátorom sa stala Natália Pavolková zo ZŠ na Ulici mládeže a Majstrom spisovateľom Marek Pokrievka zo ZŠ na Priehradnej ulici svojou Povesťou o spravodlivej jazernej víle. Všetci súťažiaci si domov odniesli hodnotné darčeky od Vydavateľstva Matice slovenskej, ktoré prebrali z rúk primátora Martina Stanislava Bernáta.

Minulosť stratená, budúcnosť neznáma

Podvečer sprístupnili v martinskom T-klube HJT výstavu Jána Skrisu nazvanú jednoducho – Kresby, ktorá predstavuje súčasnú tvorbu tohto hĺbajúceho, introvertného umelca. Finálnym podujatím druhého dňa literárnej jari bol večer venovaný disidentskej a exilovej tvorbe, ktorý sa pod názvom Podoby slova uskutočnil v martinskom Strojári. Potvrdil spoločenskú menšinovosť „žánru„. Disent aj exil takými boli iste rovnako v nedávnej minulosti, ako zrejme ostávajú v súčasnosti, čo potvrdila skromná účasť auditória. Našťastie sa však predsa potvrdilo, že dobré sa spravidla presadí kvalitou, nie kvantitou. Boris Kršňák ako moderátor večera predstavil hostí z Čiech, resp. Moravy, Holandska i Slovenska a urobil tak s osobnou dôvernou orientáciou v tvorbe českého disentu a slovenskej domácej aj zahraničnej exilovej literatúry obdobia po okupácii a normalizácii Československa. V prvej trojici hosťujúcich tvorcov sa predstavili napospol Moraváci z Brna - postmodernista Jiří Kratochvíl, Pavel Švanda a Zeno Kaprál, ktorí zaspomínali na brnenský časopis Host domu a jeho premeny v premenlivom politickom čase. Intímna spomienka sa ušla vedúcej osobnosti literárneho života sústredeného okolo Hosta v časoch disentu Janu Skácelovi a osobná previazanosť prítomných autorov so Slovenskom rezonovala opakovane. K literárnemu večeru patrí záväzné autorské čítanie z vlastnej tvorby, osobitým spôsobom sa ňou zaujatým poslucháčom predstavili všetci traja disidentskí tvorcovia.

SkryťVypnúť reklamu

Jedinou ženou večera bola Ľudmila Šimková z Holandska. Priblížila svoj netypický životný osud – odišla do zahraničia legálne ako tlmočníčka/prekladateľka, ale ostala tam pracovať. Ako poetka priznala popud a dôvod svojej tvorby z túžby po domove, z potreby vyrovnávať sa ako Slovenka s iným svetom, ktorý je pre slovenskú povahu iný stále. Zaspomínala tiež na študentský bratislavský život s konškolákom Máriusom Matákom. V prednesenej básni v autorskom podaní zarezonovala myšlienka, akoby pomenúvajúca postavenie exilových tvorcov v minulosti, ale napodiv až podnes: Minulosť stratená, budúcnosť neznáma…

Záver literárneho večera nazvaného Podoby slova vytvorila česko-slovenská dvojica spisovateľov surrealistov, ktorí sú v exile programovo, bez ohľadu na to, kde a v akých spoločenských okolnostiach tvoria. Prináša to sám literárny smer, akým je surrealizmus. Pavel Řezníček a Albert Marenčin dokázali v celkom iskrivej vzájomnej debate a na malej ploche ukážok zo svojej tvorby schopnosť zaujať aj nezasväteného prijímateľa v hľadisku.

Paulinyho Turiec opäť kvalitnejší

V priestoroch Slovenského národného literárneho múzea (SNLM) v prvej budove Matice slovenskej vyhodnotila minulý týždeň vo štvrtok odborná porota 6. ročník literárnej súťaže Paulinyho Turiec, ktorá je už tradične súčasťou sviatkov literatúry v Martine. Prispelo do nej svojimi prácami deväťdesiat žiakov z dvadsiatich základných a stredných škôl z okresov Martin, Turčianske Teplice, Žilina, Čadca, Kysucké Nové Mesto, Námestovo a Dolný Kubín. Porota mala náročnú úlohu, z 339 prác musela vybrať 14 najlepších. Veľmi úspešní boli turčianski gymnazisti, najmä z Gymnázia V. Paulinyho-Tótha (GVPT) v Martine. V poézii v 1. kategórii zvíťazila Lucia Sudická, v 2. kategórii študent GVPT v Martine Martin Odler a druhé miesta v nej získali aj Xénia Habrdová z Gymnázia v Turčianskych Tepliciach a Zuzana Urbanová z Bilingválneho anglicko-slovenského gymnázia v Sučanoch. Čestné uznania udelila porota ešte Miroslavovi Kadlecovi a Bojane Ladrovej z GVPT v Martine. Prvé miesto sa ušlo ešte aj ďalšej študentke tohto gymnázia, a to Martine Dratvovej za dielo Ešte mi omŕzali ruky v 2. kategórii súťaže v próze.

Dotyky svedomia

Vrcholom tohtoročnej Martinskej literárnej jari bola vernisáž prvej etapy medzinárodného výstavného projektu Český a slovenský exil 20. storočia v Slovenskom národnom múzeu-Etnografickom múzeu v Martine, ktorá sa uskutočnila vo štvrtok popoludní. Výstavu otvorili minister kultúry SR Rudolf Chmel a podpredseda senátu ČR Jan Ruml. Obidvaja vo svojich príhovoroch ocenili skutočnosť, že týmto projektom sa začalo odstraňovať spoločenské i politické tabu z fenoménu, ktorý niekoľko desaťročí sprevádzal dejiny oboch našich národov, pričom v nedávnej minulosti bola táto téma prezentovaná deformovane. Autorom koncepcie slovenskej časti výstavy je Peter Cabadaj zo Slovenskej národnej knižnice v Martine, ktorá prevzala koordinátorskú a spracovateľskú záštitu nad projektom. Vo fáze, ktorá sa prezentuje na výstave, sa jej tvorcovia zamerali na exil v rokoch 1900 až 1959 a sledujú ho od počiatkov krajanského života v USA, cez prvú svetovú vojnu, Štefánika, Masaryka, Beneša, legionárov, vznik Slovenského štátu až po vznik Zahraničnej Matice slovenskej v Argentíne, pričom nijaká časť slovenského exilu nie je preferovaná. Česká časť je výrazne postavená na disente. Výstava potrvá do konca júna a po slovenskej premiére v Martine bude inštalovaná v Bratislave a neskôr v Prahe.

Účastníci finálneho podujatia Martinskej literárnej jari sa potom presunuli do Divadla SNP na predstavenie hry Petra Štrelingera Hádička o osudovom vzťahu Vladimíra Clementisa a jeho manželky Lídy.(vl,nki,vk,br)

Najčítanejšie na My Turiec

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  7. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  4. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  7. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  8. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 708
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 16 997
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 539
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 844
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 089
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 020
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 725
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 6 052
  1. Vladimír Krátky: Nebude zo psa slanina - ani zo Slovenska baranina .
  2. Lucia Nicholsonová: List ministrovi Tarabovi, ktorý chce znásilniť Ústavu
  3. Michal Drotován: Peter Pellegrini ako zástupca bežného občana? Naozaj?
  4. Ján Škerko: Rozhovor ministra vnútra s hľadaným extrémistom
  5. Ján Šeďo: Z pohľadu mysliaceho človeka vládnu šmejdi a vzťahoví analfabeti.
  6. Miroslav Ferkl: Kampaň či agresia
  7. Juraj Kumičák: Kolaborant
  8. Marek Strapko: Pellegrini svojimi pytačkami ohrozuje suverenitu Slovenska
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 45 851
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 573
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 397
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 10 550
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 403
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 356
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 178
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 431
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Tomáš Pšenka.

Ani druhá hokejová liga nie je lacná záležitosť. Na pokrytie sezóny kluby míňajú šesťmiestne sumy.


Vpravo Anton Ulbricht, konateľ spoločnosti Tanawa, ktorá vyrába tatranskú minerálku.

V ďalšej časti seriálu Príbeh značky sme hovorili s konateľom spoločnosti Tanawa.


Prebudenie jari Vrícko

Aj do malej podhorskej dedinky zavítala jar.


(vm)
Oravský hrad.

Na svoje si prídu všetky vekové skupiny.


  1. Vladimír Krátky: Nebude zo psa slanina - ani zo Slovenska baranina .
  2. Lucia Nicholsonová: List ministrovi Tarabovi, ktorý chce znásilniť Ústavu
  3. Michal Drotován: Peter Pellegrini ako zástupca bežného občana? Naozaj?
  4. Ján Škerko: Rozhovor ministra vnútra s hľadaným extrémistom
  5. Ján Šeďo: Z pohľadu mysliaceho človeka vládnu šmejdi a vzťahoví analfabeti.
  6. Miroslav Ferkl: Kampaň či agresia
  7. Juraj Kumičák: Kolaborant
  8. Marek Strapko: Pellegrini svojimi pytačkami ohrozuje suverenitu Slovenska
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 45 851
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 573
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 397
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 10 550
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 403
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 356
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 178
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 431
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny

Už ste čítali?