11. Záv. Poruba 15 3 8 4 25:28 17

12. Dražkovce 16 3 3 10 17:32 12

13. Bobrovec 16 3 3 10 13:40 12

14. Lokca 15 1 3 11 9:39 6

Tento víkend bol pre vývoj situácie na čele tabuľky veľmi dôležitý. Vedúci celok z Nižnej po dobrých výsledkoch začali naháňať dvaja turčianski rivali – Belá a Vrútky. V sobotu hrala Nižná práve vo Vrútkach, a keby bola prehrala, bola by sa jej suverenita na piedestáli V. ligy poriadne zatriasla, pretože Beľania cestovali do Lokce, na ihrisko beznádejne posledného mužstva... Čiže tromfy mali mať v rukách Turčania. Lenže, všetko bolo naopak – tešili sa Oravci. Najprv silné mužstvo z Nižnej, ktoré síce vo Vrútkach ukázalo svoje kvality, ale o zaslúženom víťazstve hovoriť nemôže. O to sa viac tešili z troch veľmi dôležitých a cenných bodov. Ich hodnota sa zdvojnásobila po nečakanej prehre Belej. Lokca v tejto sezóne ešte nevyhrala (!) a prvé víťazstvo dosiahla akurát nad druhým celkom tabuľky, to je pre turčiansky futbal zlá veľkonočná správa. Ako nám povedali očití svedkovia, z tohto víťazstva sa vraj viac tešili funkcionári Nižnej, než hráči Lokce. Teraz má totiž Nižná na čele náskok šiestich bodov a ešte jeden zápas k dobru. Aj keď sa jarná odveta iba začala, sotva Oravci nechajú túto šancu uniknúť.

Turčiansky záujem sa však v nedeľu sústredil do Dražkoviec. Tam sa hralo už druhé jarné derby (to prvé bolo na programe v sobotu) a opäť bola v permanencii Štiavnička. Po domácej remíze 1:1 s Belou si rovnaký výsledok vybojovala aj v Dražkovciach. Tie hrali stále bez zraneného Zajasenského, no medzi striedajúcimi sa prekvapivo objavil Višňovec, ktorý sa načas z dražkovského futbalu vytratil...

DRAŽKOVCE 1 (1)

ŠTIAVNIČKA 1 (0)

Góly: Pleško, resp. Paško. Zostavy – Dražkovce: Marčičiak – Hanko, Ilgo, Murček, Ďurkovič, Gromka, Černák, Pleško, S. Kmeť, Jesenský (Višňovec), Rapan – Štiavnička: Chalúpka – Paško, Krištofík (Koleno), Čieško, Zrník, Štefaničiak, Pastucha, Tavel, Gregor, M. Rataj, Ďurčák.

Napriek tomu, že na stretnutie prišla rekordná návšteva tejto sezóny (okolo 450 divákov), derby malo doslova komornú atmosféru. Prvých 20 minút bola hra veľmi nepresná z oboch strán, nesúrodá a často prerušovaná. Až potom sa zvýšeným úsilím začali presadzovať domáci, ktorí si vytvorili územnú prevahu, no bez výraznejších gólových šancí. Niekoľko štandardných situácií nedotiahli do konca. S výnimkou jednej - v 34. min zahrával priamy kop Pleško, ktorý po odrazenej lopte a následnej narážačke dal presnou strelou vedúci gól Dražkoviec. Od tohto momentu sa hralo už iba na jednu bránku. Pleškovu prudkú strelu brankár Chalúpka bravúrne vyrazil na roh a v poslednej minúte I. polčasu hostia zahrali dvakrát rukou v pokutovom území, no rozhodca loptu „vytiahol„ pred šestnástku. Priamy kop však Ilgo prestrelil. Domáci pokračovali v tlaku aj po prestávke, v 50. min sa prekľučkoval až pred brankára Kmeť, stihol ho aj prehodiť, no prehodil aj bránku. V 61. min išiel Pleškov priamy kop tesne vedľa. Úroveň hry postupne upadala a až v 85. min po rýchlom brejku hostí a rohovom kope využil Paško chybu domácej obrany a vyrovnal. Hostia už remízu s prehľadom udržali. Nad priemer v domácom drese hrali Pleško a Černák, v mužstve hostí Ďurčák a Zrník.

VRÚTKY 2 (1)

NIŽNÁ 4 (1)

Góly: Schmidt a F. Lukašík. Zostava: Hübner – Kučera, Repáň, Kulich, Vilček, F. Lukašík (Ondrík), Hubočan, Daníšek (Machovič), Schmidt, Blažek, Mazúr (Rohoň).

Súboj kola začali lepšie domáci, ktorí sa nezľakli sily súpera a bojovali o svoju šancu. Výsledkom úsilia bol gól – Hubočan vyhral hlavičkový súboj na hranici pokutového územia, hlavičkou uvoľnil F. Lukašíka, ktorý po krátkom šprinte presne našiel hlavu Schmidta a Vrútky viedli 1:0. To bolo pre celkový vývoj stretnutia dôležité, lebo hostia naznačovali svoje futbalové kvality, boli individuálne zdatnejší a ako kolektív zohratejší. Domáci im však nič nedarovali a bojovnosťou udržiavali hru vyrovnanú. Asi 800 divákov mohlo sledovať, ako sa útoky rodia na jednej i druhej strane, no napokon sa hostia dostali ku gólom vysloveným šťastím. V 41. min kopali priamy kop, loptu tečoval niekto z domácich v múre, a tá letela do opačného rohu, než sa hádzal výborne chytajúci Hübner... Do II. polčasu nastúpil nečakane v domácom útoku Rohoň, ktorý sa vrátil na sviatky z Čiech a bol platnejší než Mazúr. No domáci začali po prestávke nešťastne, keď hneď v 50. min nechali pri rohovom kope voľného hráča Nižnej na „malom vápne„, no a jeho hlavička znamenala vedenie hostí. Snaha domácich o vyrovnanie vyšla v 69. min – Blažek pätičkou poslal do šance F. Lukašíka a jeho prízemná strela znamenala vyrovnanie. To bola pre domácich vzpruha, opäť sa dostávali do tempa, až prišla osudná chyba. Nedorozumenie okolo autového vhadzovania využili hostia, loptu vhodili, ušli obrane domácich, no a po faule nasledoval pokutový kop a tretí gól Nižnej. V závere už hrali domáci vabank v snahe vyrovnať, no gól naopak do otvorenej obrany dostali. Ich prehra o dva góly je krutá, pretože ich premožiteľ nebol lepší, iba šťastnejší.

LOKCA 2 (1)

BELÁ 1 (1)

Gól dal Veselovský (pok. kop). Zostava: Veselovský – Žila, Ondrla, Kuzma, Siekel, Matejčík (Pauer), Brzák (Vanko), Rendek, Delton (Suja), Vacha, Mazurák.

Belá začala náporom a už v 3. min vystrelil Siekel, lopta však bránku minula. To akoby predznamenalo chudobnú koncovku favorita v tomto stretnutí. V 12. min Siekel centroval, ale aj nabiehajúci Rendek poslal loptu vedľa. Tlak Belej narastal, domáci len s námahou odvracali útoky, avšak stačil jeden protiútok v 22. min, nešťastne odrazená lopta a prvá strela na Veselovského bránku skončila v ľavom dolnom rohu. Hostia sa snažili vyrovnať, v 25. min bežal Rendek sám na brankára, ktorý loptu zázračne vyrazil, v 31. min Matejčík v dobrej šanci netrafil hlavičkou bránku, v 33. min Brzák trafil do žrde, no a v 37. min domáca obrana faulovala Brzáka a nariadený pokutový kop premenil brankár Veselovský vo vyrovnávajúci gól. Ten mal hostí upokojiť, ale opak bol pravdou, hrali stále nervózne a nepresne. Napriek tomu si vytvárali šance aj v II. polčase. Vacha, ani Delton však nedali, a tak prišla 70. min – po chybe belianskej obrany druhá domáca strela znamenala druhý gól. V 75. min mohol vyrovnať Delton, ale nezakončil presne a v 80. min minul Vacha hlavičkou prázdnu bránku domácich...

Ostatné výsledky: Bobrovec - Závažná Poruba 1:1, Oravská Jasenica - Palúdzka 4:1, Podbiel - Dúbrava 3:0, Bešeňová - Svätý Kríž 1:0.