Lyžiarske stredisko v Medvedej doline leží v nadmorskej výške necelých 900 metrov, ale vďaka tomu, že tunajšie svahy sú situované smerom na severozápad, sneh sa na nich udrží až do polovice marca. Ak by tu existovalo zasnežovanie umelým snehom, lyžiarska sezóna by mohla trvať oveľa dlhšie. V januári 2002 sme v NŽT písali, že pred minuloročnou zimnou sezónou zlodeji v Medvedej doline na najdlhšom lyžiarskom vleku ukradli 31 kladiek, 14,5-kilowatový motor, na spodnej stanici vzali aj hnaciu kladku a elektrickú rozvodňu. Vlámači sa pred približne 1,5 rokom dostali aj do chatky na vrchole svahu a vzali všetko, čo má nejakú hodnotu.
Športový klub lyžovania v Turčianskych Tepliciach má niekoľko nadšencov, ktorí sa o lyžiarske stredisko starajú. To ale potrebuje k tomu, aby sa dostalo medzi popredné v Turci, finančnú injekciu na umelé zasnežovanie, vybudovanie ubytovacích a stravovacích kapacít v tesnej blízkosti svahov a parkoviská. O vyzdvihnutí Medvedej doliny na vyšší štandard sa hovorí už dlho, ale zatiaľ všetko zostalo len v rovine teórie. Koncom marca sa uskutočnilo stretnutie, na ktorom došlo k istým dohodám. Vyzerá to, že v Medvedej doline by predsa mohlo dôjsť k pozitívnym zmenám. O jeho záveroch nám porozprával starosta Čremošného Milan Hruška.
Začínajú s prípravným výborom
Ako nám povedal, pred tromi týždňami sa v Čremošnom stretli zástupcovia samosprávy, podnikateľskej sféry a Športového klubu lyžovania v Turčianskych Tepliciach, aby spoločne hľadali možnosť, ako prebudovať lyžiarske stredisko v Medvedej doline, aby sa dostalo na úroveň, ktorú v súčasnosti dosahujú iné zariadenia tohto druhu v Turci a okolí. Gestorom tohto stretnutia bola starostka Rakše Marta Krásna, zúčastnila sa aj starostka Hája Jarmila Ižipová, starosta Čremošného Milan Hruška a primátor Turčianskych Teplíc Jozef Turčány.
„Povedali sme si, že musíme položiť základný kameň projektu. Na toto stretnutie sme pozvali zástupcov štyridsiatich subjektov, z ktorých prišli bez štyroch všetci. Myslím si, že toto stretnutie nám dalo veľa. O čremošnianske lyžiarske stredisko a jeho rozvoj má veľký záujem niekoľko podnikateľských subjektov. Konkrétnym výsledkom nášho stretnutia bolo založenie prípravného výboru. Dohodli sme sa, že do 15. až 20. apríla tento výbor zasadne. Hovorili sme aj o tom, že v prvom rade bude potrebné vypracovať výhľadový projekt. Samozrejme, nemáme veľké oči, počítame s tým, že to nebude trvať jeden alebo dva roky, ale v horizonte štyroch rokov by sa mohlo začať s prácami.
Spoločné územné plánovanie
V blízkosti Medvedej doliny ležia obce Čremošné, Háj a Rakša. Ak má byť projekt úspešný, tieto obce potrebujú jednotný územný plán.
„Hovorili sme o tejto možnosti. Chceme mať spoločný územný plán, ktorý by zohľadňoval dlhodobejšiu perspektívu rozvoja Rakše, Hája, Čremošného a lyžiarskeho strediska. K vlekom by bolo treba vybudovať dva prístupy. Jedna prístupová cesta by viedla od Čremošného a druhá od Rakšianskej doliny. Aj keď zatiaľ ide o ďalekosiahlu víziu, dohodli sme sa na tom, že už tento rok dáme vypracovať výhľadový plán, na ktorý bude treba približne 150 tisíc korún. Je tu možnosť dať posúdiť vyhľadový plán, ktorý bol vypracovaný približne pred štyrmi rokmi. Firma, s ktorou už rokovala starostka Rakše Marta Krásna, môže starý generel posúdiť. Urobila by na ňom potrebné zmeny, ktoré by potom dopracovala do nového generelu.„
Problémy s parkovaním
Ďalším nedostatkom, ktorý bude treba vyriešiť, je nedostatok miest na parkovanie. Ochrancovia prírody a pracovníci odboru životného prostredia určite nie sú spokojní s tým, keď do súčasnosti návštevníci lyžiarskeho strediska pri Čremošnom parkovali vedľa cesty na lúkach.
„Samozrejme, na stretnutí sa hovorilo aj o parkovaní. Naša obec chce z vlastných prostriedkov začať s rozširovaním a odkanalizovaním cesty okolo potoka smerom nahor. Záchytné parkovisko by malo byť potom vybudované na Urpíne (kopček na vrchole cestného stúpania nad Čremošným). Vleky by mali byť sprístupnené z obidvoch strán - od Rakše i od Čremošného. Prvá prístupová cesta by z Turčianskych Teplíc viedla cez Háj, Čremošné a končila by na spomínanom parkovisku na Urpíne a druhá by viedla cez Rakšu a rakšiansky kameňolom a končila by pod lyžiarskymi svahmi,„ pokračoval Milan Hruška. Pod svahom je aj vodný zdroj, ktorý by mohol slúžiť pre potreby zariadenia na zasnežovanie umelým snehom. V tejto lokalite by bolo možné zároveň budovať aj ubytovacie a stravovacie zariadenia. Toto územie ale spadá pod Národný park Veľká Fatra takže, k tomuto problému bude treba pristupovať v záujme jeho ochrany.
„Samozrejme, najskôr treba zistiť, či prietok rakšianskeho potoka bude dostačujúci pre umelé zasnežovanie. Túto skutočnosť bude musieť posúdiť Slovenský hydrometeorologický ústav. Je isté, že bez umelého zasnežovania nemôže byť žiadne lyžiarske stredisko ziskové. Problémom je, že potok zachádza do ochranného pásma Národného parku Veľká Fatra. K tejto problematike sa vyjadrovali aj zástupcovia NP Veľká Fatra, ktorí sa na marcovom zasadnutí v Čremošnom tiež zúčastnili,„ povedal nám Milan Hruška.
Projekt treba dotiahnuť do konca
Na zvládnutie projektu rozvoja lyžiarskeho strediska v Medvedej doline treba tím skúsených odborníkov, ktorí zodpovedne dotiahnu riešenie všetkých problémov do zdarného konca. Pozitívne je, že o takýto projekt majú záujem viaceré obce a turčiankoteplická radnica. „Myslím si, že mesto Turčianske Teplice ani obce Čremošné, Rakša a Háj takéto dielo nemôžu financovať len zo svojich rozpočtov. Treba do projektu zainteresovať podnikateľov, nájsť cesty k dotáciám a grantom z vyšších územných celkov, ministerstiev a Európskej únie. Už budúci týždeň by mal zasadnúť prípravný výbor zložený zo zástupcov podnikateľkých subjektov, mesta Turčianske Teplice a obcí. Zatiaľ môžem oceniť skutočnosť, že účastníci marcového stretnutia v Čremošnom mali veľký záujem, aby sa lyžiarske stredisko v Medvedej doline dostalo na vyššiu úroveň,„ povedal nám na záver Milana Hruška.Braňo Gregor