Za zavretými dvermi - utajené násilie

Domáce násilie je jedným z najčastejšie páchaných trestných činov na Slovensku. Štatistiky uvádzajú, že domáce násilie predstavuje v Turci 50 až 60 percent prípadov násilných trestných činov. V trestnoprávnej praxi sa označuje ako domáce násilie proti skupine obyvateľov a proti jednotlivcovi. (Násilím je každá forma ubližovania, prejavu nadvlády, vyhrážania sa, zneužívania moci, fyzického, psychického a sexuálneho nátlaku.)

Štatistiky uvádzajú, že vo svete, teda i na Slovensku, je každá piata žena týraná fyzicky, psychicky, sexuálne alebo ekonomicky.

SkryťVypnúť reklamu

Bitka v posteli

Scenár v mnohých slovenských domácnostiach sa podobá tomu, ktorý sa stal v lete pred dvomi rokmi v Košťanoch nad Turcom. Aj tu vo veľkej miere zohral hlavnú úlohu alkohol. V jeden augustový večer, takmer na konci prázdnin, zbil svoju 41-ročnú manželku 45-ročný muž. Najskôr jej nadával a potom zobral do rúk stoličku, ktorou sa začal na ňu zaháňať. Našťastie, neudrel ju, hoci sa vyhrážal, že ju zabije. Potom ju udieral rukami do hrudníka a kopal do nôh. Reval po nej, že ju zahrdúsi, keď bežala ku vchodovým dverám a chcela z bytu utiecť. Zurvalec ženu odsotil od dverí a zamkol ich. Povedal jej: „Nikam nepôjdeš„. A vzal jej kľúče...

Manžel na druhý deň znovu vyvádzal. Bolo asi tak trištvrte na jedenásť v noci. Slovne ženu napádal, kopal okolo nej nohami, aby sa ho bála, udrel ju päsťou do ramena, podriapal na nej nočnú košeľu. V amoku opäť kričal, že ju zabije. Z kuchyne priniesol nôž a vo vzdialenosti jedného metra ním pred ňou mával. A neustále hovoril, že ju zabije, že ovláda smrtiace hmaty a údery. Na druhý deň ju zmlátil hneď ráno, rovno v posteli. Povedal nešťastnej žene, že má dolu v pivnici kyselinu, ktorou ju poleje... Manželka agresívneho netvora mala po jeho trojdňovom „vyvádzaní“ celé telo posiate modrinami a škrabancami.

SkryťVypnúť reklamu

Prečo muži bijú ženy

Násilie spáchané v rodine tvorí najmenej oznamovaný a najmenej odhaľovaný druh kriminality. Usudzuje sa, že odhalených je len desať percent násilných činov domáceho násilia, pričom sa oznamujú len dve percentá týchto činov. V 90-tich percentách domáceho násilia sú obeťami ženy a deti, pričom páchateľom je muž – manžel, partner alebo bývalý manžel.

V súvislosti s násilím vládnu v spoločnosti nesprávne, ale pevne zakorenené predstavy. Napr., že násilie vzniká dôsledkom zneužívania alkoholu, v dôsledku chudoby či nezamestnanosti, že sa násilie vyskytuje len v istých sociálnych vrstvách, že je to duševná choroba. Ešte aj dnes je veľmi rozšírená mienka, že ženy provokujú, tolerujú a potrebujú, alebo že majú rady, istú mieru násilia. „Skutočnou príčinou násilia páchaného na ženách je nerovnocenné postavenie žien voči mužom a nerovnováha moci medzi ženami a mužmi v rodine i spoločnosti, pretrvávanie rodových stereotypov a tradičných patriarchálnych spoločensko-kultúrnych noriem a vzorcov správania,„ píše v informačnej brožúre Občan/občianka a násilie na ženách v partnerských vzťahoch Eva Sopková z občianskeho združenia Pro Familia.

SkryťVypnúť reklamu

Mlčiace ženy

„Na Slovensku máme tendenciu klásť veľký dôraz na význam rodiny, najmä tradičnej rodiny. Právo na súkromie rodiny a manželstva je vysoko uznávanou a zdôrazňovanou hodnotou. Preto nezvykneme zasahovať do toho, čo sa všeobecne považuje za súkromnú vec medzi mužom a ženou, aj keď vieme, že v rodine dochádza k násiliu. Právo na súkromie rodinného a manželského života ale neznamená, že manžel má právo zločinne napádať svoju manželku, ani to, že profesionálni pracovníci a okolie (susedia a známi) smú tento problém ignorovať a nezasiahnuť,„ dodala E. Sopková. Prvým krokom je teda prelomiť mlčanie o tomto probléme.

Ženy násilie zo strany partnera tolerujú z viacerých dôvodov. Veľkú mieru pritom najprv zohráva zaľúbenosť a viera v sľub partnera, že sa to už nikdy nebude opakovať. Potom je to kvôli deťom, kvôli tomu, čo by povedali susedia a ľudia, keby odišla od manžela. Veľký význam má aj vplyv prostredia, v ktorom žena vyrastala, či sa s násilím stretávala. Tolerancia násilia je determinovaná aj myslením ženy, že s tým štátne inštitúcie nič neurobia, ak to oznámi, a potom bude mať doma ešte horšie.

Keď už ženy naďalej nedokážu znášať útoky zo strany muža, obrátia sa väčšinou v prvom rade na políciu. Policajti ale urobia iba prvé kroky na dočasné riešenie daného stavu. Predvedú násilníka, ponechajú ho na útvare až do vytriezvenia, keďže v okrese fakticky neexistuje záchytná stanica. Prípadne, polícia proti mužovi začne trestné stíhanie, čo ale základný problém nevyrieši. Ak sú v rodine malé deti, mala by sa žena obrátiť aj na iné inštitúcie, napr. na sociálny odbor a pod. „Ženy sa o pomoc na tieto inštitúcie obrátia väčšinou až vtedy, keď sú rozhodnuté rozviesť sa, alebo odísť od partnera,„ povedal nám riaditeľ Okresného úradu justičnej polície Policajného zboru v Martine Miloš Mikula. Niekedy ženy potichu trpia a odmietajú spolupracovať s orgánmi činnými v trestnom konaní. O martýrstve v ich rodinách sa polícia dozvedá z hlásení obvodných a detských lekárov, zo sociálneho odboru a od učiteľov týraných detí.

Novelou trestného zákona účinnou od 1. októbra minulého roku sa rozšírila paleta trestných činov, ktoré špecifikujú domáce násilie. Doteraz tento pojem zákon nedefinoval. Zároveň sa dnes už nemôže stať, že by žena, ktorá nahlásila na polícii týranie manželom, mohla svoj podnet, tak, ako to bolo v minulosti, stiahnuť.

Keď trpí muž

V niektorých rodinách ale trpia, naopak, vyčíňanie žien muži. Napríklad, od začiatku februára do polovice marca 2002 bol obeťou týrania muž v jednom martinskom byte. Opakovane tu bila svojho 57-ročného manžela Karola 52-ročná Jela. Po tom, čo sa s ňou istý deň Karol nechcel rozprávať, keď sa vymočil na chodbe, prípadne krvácal z nosa, ho bila rukami a päsťami po tvári, kopala ho do sedacej oblasti, do nôh a prirodzenia. Muž sa zvalil na zem, ale ona mu kopance neprestávala uštedrovať ani vtedy, keď už ležal od bolesti zvalený na zemi a nemohol sa postaviť. Navyše ho chytila ešte aj za vlasy a udierala mu hlavu o podlahu. Jej muž sa nemohol brániť, pretože bol oslabený z choroby. Potom, keď chcel viackrát odísť z bytu, zobrala mu kľúč a buď ho chytila pod krkom za košeľu a sotila ho do spálne na posteľ, alebo ho drevenou rúčkou metličky bila po chrbte a nohách. Keď raz rozlial minerálnu vodu po koberci, bila ho umelohmotnou fľašou dopoly naplnenou minerálnou vodou po hrudníku. Naposledy ho Jela zmlátila 15. marca 2002. Stalo sa to skoro ráno, keď ho udrela otvorenou dlaňou po tvári a kopala ho do nôh. Karolovi sa totiž pustila z nosa krv a ona ho takýmto primitívnym spôsobom trestala za to, že jej urobil „neporiadok„. Zobrala mu hlavu do obidvoch rúk a udierala mu ju o čalúnenú posteľ. Tresla svoju obeť aj o nočný stolík. Pri poslednej bitke spôsobila Karolovi početné zranenia – krvné výrony okolo obidvoch očí, tržnozmliaždenú ranu na nose, krvné podliatiny na krku, nad kľúčnou kosťou, na hrudníku, trupe, na chrbte, na ľavej bedrovej sedacej oblasti, krvnú podliatinu na pravom miešku, malé kožné odreniny, škrabance na čele, ľavom líci a na temene hlavy. Karol mal okrem toho zlomené pravé šieste rebro a deviate rebro vľavo. Ešte v ten istý deň dobitý manžel zomrel na hemoragický šok v dôsledku vykrvácania do zažívacieho traktu. Išlo ale o smrť z chorobných príčin pri základnom ochorení pečene, teda jeho smrť nezavinila druhá osoba. Ak by muž neumrel, uvedené zranenia by si vyžiadali práceneschopnosť najmenej tri týždne, uvádza sa v lekárskom posudku.

***

Násilie v rodinách existuje. Nebuďme k nemu tolerantní. Martinská linka krízovej poradne pre týrané ženy aj mužov Pro Familia je na telefónnom čísle 043/422 08 53, 0907 346 374. Volať môžete aj na známu „stopäťdesiatosmičku.

Monika Maruňáková

Najčítanejšie na My Turiec

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 18 623
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 551
  3. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 11 057
  4. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 851
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 604
  6. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 10 324
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 8 093
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 137
  1. Viktor Pamula: Dvadsať rokov v NATO.
  2. Ivan Mlynár: Nácek Tomáš Taraba : „Medveď hnedý, vinný vo všetkých bodoch obžaloby“.
  3. Jozef Varga: Krkavci / 48. /
  4. Marek Strapko: Aj za čias Ježiša žili dezoláti
  5. Ondřej Havelka: Starý zákon pohledem poutníka. Bible jako nejstarší cestopis odhalující smysl Cesty 10/11
  6. Rado Surovka: Chameleón prezidentom ?
  7. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (29.3. - 4.4.1924)
  8. Miroslav Lukáč: Milý Peťko! Nechcel by som ťa ani za suseda, ani za stojan na bicykel.
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 47 208
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 681
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 493
  4. Juraj Kumičák: Kolaborant 10 533
  5. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 418
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 398
  7. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 7 499
  8. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 7 374
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Takto sa deti rozlúčili so zimou a veria, že prebudili Živu – bohyňu jari a života.

Deti sa rozlúčili so zimou.


Jana Siráňová
Tomáš Pšenka.

Ani druhá hokejová liga nie je lacná záležitosť. Na pokrytie sezóny kluby míňajú šesťmiestne sumy.


Vpravo Anton Ulbricht, konateľ spoločnosti Tanawa, ktorá vyrába tatranskú minerálku.

V ďalšej časti seriálu Príbeh značky sme hovorili s konateľom spoločnosti Tanawa.


Prebudenie jari Vrícko

Aj do malej podhorskej dedinky zavítala jar.


(vm)
  1. Viktor Pamula: Dvadsať rokov v NATO.
  2. Ivan Mlynár: Nácek Tomáš Taraba : „Medveď hnedý, vinný vo všetkých bodoch obžaloby“.
  3. Jozef Varga: Krkavci / 48. /
  4. Marek Strapko: Aj za čias Ježiša žili dezoláti
  5. Ondřej Havelka: Starý zákon pohledem poutníka. Bible jako nejstarší cestopis odhalující smysl Cesty 10/11
  6. Rado Surovka: Chameleón prezidentom ?
  7. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (29.3. - 4.4.1924)
  8. Miroslav Lukáč: Milý Peťko! Nechcel by som ťa ani za suseda, ani za stojan na bicykel.
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 47 208
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 681
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 493
  4. Juraj Kumičák: Kolaborant 10 533
  5. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 418
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 398
  7. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 7 499
  8. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 7 374
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny

Už ste čítali?