Streda, 28. október, 2020 | Meniny má DobromilaKrížovkyKrížovky

Po zimnom spánku sa prebúdza vládca jarných športovísk a športových myslí – futbal

Áno, futbal je opäť tu! Dátumom jeho definitívneho prebudenia je sobota 22. marca, keď na štadióne v Turčianskych Tepliciach vybehnú proti sebe domáca Aqua a hosťujúci Lučenec. Je to dohrávka 12. jesenného kola...Tak ako jarná odveta začne, tak bude i pokračovať, veď z jesene zostal III. lige nebývalý rest 18 neodohraných zápasov, čo je viac ako dve kompletné kolá! Tepličania, ktorí sa vlastne postarajú o jarnú premiéru v súťaži, budú musieť dohrať po súboji s Lučencom ešte ďalšie dve stretnutia: v Kremničke (24. apríla) a doma so Žilinou B (1. mája).

Skryť Vypnúť reklamu

Pre teplický tím sa začína vlastne už tretia jarná odveta v III. lige a už tretí raz sa opakuje takmer rovnaký scenár. Tepličania sú medzi najlepšími, no s ambíciami byť najvyššie. Zaujímavo to povedal pri našom rozhovore prezident Aquy Jaroslav Fidrik: - Už nechcem hovoriť o 1. mieste, lebo potom sú reči, že je na hráčov veľký tlak. A tak teraz hovorievam, že „hráme o špicu„. Ale medzi nami, v podstate hráme o 1. miesto...

Turčianske Teplice sú v jesennej tabuľke štvrté, no tak ako Aqua, aj jej súperi majú ešte zápasové resty z jesene, tabuľka teda v tomto stave neodráža skutočné odstupy. Napríklad od vedúcich Tomášoviec delí Tepličanov 8 bodov, ale tabuľka pravdy hovorí o niečom inom: Tomášovce majú +11 bodov, Turčianske Teplice +9 bodov. Znamená to jediné, teplické šance pred jarnou odvetou sú reálne. Bude záležať na viacerých okolnostiach – napríklad aj na tom, či hráči skutočne chcú tvrdo bojovať o II. ligu – ako to všetko dopadne. Súperi sú silní. Najväčšie prekvapenie sezóny – Tomášovce sú prekvapením len na prvý pohľad, majú za sebou silného sponzora a vo svojom strede kvalitných hráčov. To isté platí aj o Žiari nad Hronom, silná je aj Kremnička (prehrala zatiaľ iba raz a bude dohrávať 4 zápasy!), nevyspytateľným súperom je Lučenec, veľmi nepríjemným Dolný Hričov... Tepličania majú dosť síl i futbalových schopností, aby patrili k absolútnej špičke súťaže. Mužstvo je zohraté, veď jeho kostra hráva spolu už vyše štyri sezóny, no a ako vyšli zimné posily, to uvidíme. Už v sobotu 22. marca!

Skryť Vypnúť reklamu

Jesenná tabuľka III. ligy

1. Tomášovce 14 10 2 2 27:11 32

2. Žiar 13 9 3 1 39:9 30

3. Dolný Hričov 13 8 2 3 26:15 26

4. Turč.Teplice 12 7 3 2 25:10 24

5. Žilina B 13 7 1 5 26:19 22

6. Lučenec 13 6 3 4 21:17 21

7. Kremnička 11 5 5 1 20:11 20

8. Podbrezová B 13 4 4 5 14:12 16

9. Čadca 13 5 1 7 14:27 16

10. Rakytovce 12 5 0 7 17:22 15

11. Bytča 13 4 2 7 15:23 14

12. Ružomberok B 14 4 2 8 10:19 14

13. Kys. Lieskovec 12 4 1 7 14:25 13

14. Selce 13 3 3 7 18:28 12

15. Kys. N. Mesto 12 1 4 7 10:23 7

16. Lipt. Mikuláš 13 1 2 10 9:34 5

HLAS PREZIDENTA AQUY JAROSLAVA FIDRIKA:

„Plány nemeníme, hráme o vrchol...„

Iste ste sledovali zimnú prípravu mužstva, ako ste s ňou spokojný?

Skryť Vypnúť reklamu

Samozrejme, že som ju sledoval a som s ňou absolútne spokojný. Tréningy mali úroveň, vidieť, že Šimček trénoval prvú ligu. Robil to takým hravým spôsobom, že chlapci mali o tréningy záujem.

Mali ste predstavy, ako doplniť mužstvo. Podarilo sa vám ich naplniť?

Kostra mužstva je pokope už piaty rok a je pravda, že sme ju potrebovali doplniť. Stále nám vyčítali, že máme málo hráčov, no terajší počet osemnásť hráčov, ktorý sme docielili, je podľa mojej mienky na tretiu ligu dostačujúci. Môžeme polemizovať, že či dorastenci už majú výkonnosť na túto súťaž, ale to sú iba dvaja. Ostatní šestnásti na ňu určite majú. Nerobili sme žiadne veľké nákupy, tých už bolo dosť, siahli sme na našich odchovancov a ďalších schopných hrať tretiu ligu.

Tréner Šimček sa počas zimnej prípravy trochu sťažoval, že niekoľko mladých odchovancov Turčianskych Teplíc akoby nemalo záujem hrať III. ligu a vyhýbajú sa tréningom. Čo na to hovoríte?

Veľa sme si od týchto chlapcov sľubovali, a keby sa dostali pod odbornú ruku, určite by išli výkonmi hore. Je to len na nich, ako k tomu pristúpia. My nemôžeme nič robiť - dať im podmienky na futbalový rast, prehovárať ich, ale nič viac. A tréner má pravdu v tom, že niektorým sa zrejme nechce hrať futbal na vyššej úrovni. Zostáva nám dúfať, že sa umúdria...

V nekompletnej jesennej tabuľke vám patrí štvrté miesto. Je to dobrá štartovacia čiara pre jarnú odvetu?

Áno, tabuľka nie je kompletná, zostáva odohrať ešte veľa jesenných restov, a tak vlastne ani nevieme presne povedať, ako na tom skutočne sme. Ak sa pýtate, či sme spokojní s tým štvrtým miestom, tak to nie sme... Dohrávky budú diktovať doslova anglický spôsob jarnej časti a to, ako sa vysporiadame so systémom sobota-streda-sobota, do značnej miery aj rozhodne o konečnom umiestnení. Som presvedčený, že naše mužstvo na to má, aby náročnú jar zvládlo.

Teda, v Tepliciach sa po jeseni nemenili plány?

Nie, plány nemeníme, chceme hrať jednoznačne o vrchol tabuľky.

Majú na to hráči aj potrebné podmienky?

Spýtajte sa našich hráčov... Môj názor je, že majú v tretej lige najlepšie podmienky. Či už sú to tréningové možnosti, podmienky na rehabilitáciu, či je to výstroj alebo ďalšie veci. V čom trochu pokrivkávame, to sú tréningové plochy, čo cítime, samozrejme, najviac v zime. Na druhej strane si myslím, že je záujem funkcionárov o dianie v mužstve a o všetko, čo sa deje okolo hráčov. Podľa mňa majú všetko, čo potrebujú.

Spomenuli ste vedenie mesta, započuli sme, že spolupráca radnice a futbalového klubu sa v poslednom čase výrazne zlepšila. Je to pravda?

Áno, je to pravda. Je to len pre prospech teplického futbalu a je to zároveň dobrý základ pre jeho perspektívu. Ja môžem radnici iba poďakovať, že sa prelomila tá hrádza a verím, že naša spolupráca bude ešte tesnejšia.

Povedali ste slovo - perspektíva. Poď­me k tej najbližšej. Čo urobíte, ak sa vám jar vydarí a Teplice postúpia do II. ligy?

Mierite zrejme k tomu, či by sme túto situáciu zvládli finančne. Ja verím, že áno, ale určite by sa už na financovaní klubu museli podieľať viacerí. Verím, že takí ľudia sa nájdu a myslím, že takto by sme to zvládli. Zvládli sme už iné veci...

A čo urobíte, ak ani do tretice nepostúpite?

To najrozumnejšie. Začneme budovať nové mužstvo.

HLAS TRÉNERA AQUY IVANA ŠIMČEKA:

„Odveta môže mať celkom iný scenár...„

V sobotu máte už ostrý štart do jarnej odvety. Vašim prvým súperom bude Lučenec...

Videl som Lučenec hrať na jeseň dvakrát. Všimol som si, že majú kostru štyroch-piatich kvalitných hráčov, zaujala ma dvojica šikovných útočníkov, kvalitu majú aj v strede zálohy a obrany.

Aká bude vaša taktika proti tomuto súperovi?

Podstatou je, aby sme doma dostali súpera pod tlak, hrali agresívny a behavý futbal s myšlienkami a dobrým zakončením.

Vo vašom kádri mali nastať niektoré dôležité zmeny. Po odchode mladého útočníka Lučana bolo avizovaných viacero príchodov. Kto vám teda pribudol na súpiske?

Jesenný káder sme doplnili o štyroch hráčov. Prvým je mladý brankár Robo Jaroš zo Žiliny, potom prišiel Karol Szalacsi, ktorý je náš hráč, ale dlhší čas nehral a chcel odísť do Martina. Prišiel medzi nás, a hoci mal smolu, že sa hneď zranil, je s nami v príprave a zostane v kádri. Ďalšou novou tvárou je Tóno Frátrik zo Žiliny, ktorý je typický „žolík„ - môže hrať v obrane či zálohe, skoro na každom poste. Je to ctižiadostivý hráč a určite bude vážnym kandidátom do základnej zostavy. Napokon nedávno pribudol do kádra útočník Ivan Ociepka z Turian, na ktorom vidieť, že je to futbalový samorast. Má predpoklady, ale má aj veľké nedostatky, určite s ním budem pracovať, a ak on bude chcieť ísť výkonnostne hore, ja mu v tom pomôžem... Mňa to len teší, keď sa mladý hráč tlačí svojim prístupom a výkonmi do základnej zostavy. To práve chcem dosiahnuť, aby chlapci pochopili, že keď poctivo pracujú, tak ich výkonnosť stúpa.

Ako vidíte jarnú odvetu a šance Teplíc?

Určite budeme robiť všetko, aby sme sa dostali v tabuľke čo najvyššie. Chceme patriť medzi najlepších, a to takou hrou, po ktorej budú diváci odchádzať spokojní - aj vtedy, keď sa nám nepodarí zvíťaziť, ale budú vidieť, že hráči odovzdali na ihrisku všetky svoje sily. To je pre nás prvoradé... Ja osobne sa príliš na jesennú tabuľku nedívam, to už je minulosť. Teraz príde jar, a tá môže mať celkom iný scenár, uvidíme, ako budú súperi zohratí, či sa dokázali posilniť, koľko im vo finiši zvýši síl a podobne. Veď skoro každé mužstvo má dva-tri neodohrané zápasy z jesene. Pre všetkých to bude veľmi náročné.

Dostatočný rezervoár síl vám bude naozaj veľmi osožný, veď na jar bude hrať až osemnásť majstrákov a len v máji ich odohráte sedem!

Bude to šichta, cyklus zápasov bude značne namáhavý, slabšia príprava by sa nám určite vypomstila. Musíme všetko robiť tak, aby hráči boli dva dni po zápase zregenerovaní a pripravení na ďalší súboj. Verím tomu, že táto zápasovo doslova prepchatá jar prinesie viacero prekvapení, ktoré budú prameniť práve z tejto záťaže. My sa musíme pripraviť tak, aby tie prekvapenia neboli na náš účet. Snažili sme sa o to už v zime, keď sme plánovali podobný cyklus prípravných zápasov. Nepodarilo sa to stopercentne, lebo niekoľko súperov zápasy odvolalo.

Ako by ste celkove hodnotili zimnú prípravu vášho mužstva?

Základ hrubej prípravy bol v poriadku, horšie je to s hernou prípravou. Počasie bolo proti futbalu a nenašli sme vhodné terény, kde by sa dalo viac pracovať s loptou.

Aký máte pocit - je mužstvo dobre pripravené na jarné boje?

Keď chalani vydajú všetko, čo je v nich, tak by to malo priniesť výsledky. Cez prípravu veľa nabehali a veľa sa nadreli, zásoby síl by mali byť dostatočné, teraz to len zo seba dostať a vydať to v prospech kolektívu. Až budeme poznať jarné výsledky a výkony, budeme môcť povedať, či sme boli dobre pripravení.

KTO NASTÚPI?

Káder ŠK Aqua Turčianske Teplice:

Jozef Vreštiak, Róbert Jaroš - Anton Frátrik, Marek Jeťko, Rastislav Karas, Michal Kempný, Jozef Koleno, Pavol Kravárik, Pavol Kubovich, Jozef Letrik, Ivan Ociepka, Braňo a Ľubomír Pittnerovci, Richard Privitzer, Michal Schmidt, Karol Szalacsi, Jozef Šavol, Pavol Veterník.

Tréner: Ivan Šimček, asistent trénera: Jozef Letrik, vedúci mužstva: Rastislav Traindl. masérka: Adriana Biščáková.

Stranu pripravil: Igor Gabaj

Snímky: autor a Ľ. Lettrich

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 2. Pôžička bez úrokov a poplatkov? Áno, existuje
 3. Príjem vs. dôchodok. Realita, ktorú na ktorú sa treba pripraviť
 4. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi
 5. Nenechajme jeden druhého bez pomoci a kontaktu
 6. Pohoda v domácnosti sa odvíja od jednej veci. Neuveríte, od akej
 7. Tlačová konferencia iniciatívy Stop hazardu so zdravím
 8. Ako začínali šéfovia digitálnych firiem? Vplyv malo už detstvo
 9. Developer roka YIT Slovakia je na Slovensku už desať rokov
 10. Pomáhajte čítaním
 1. Škola môže vyzerať aj inak!
 2. UNIQA preberá na Slovensku aj dôchodkové fondy AXA
 3. Využite dovoz tovaru do 24 hodín a zadarmo
 4. Dopad krízy na firmu zmierni strednodobý prenájom vozidla
 5. V Košickom kraji máme more aj neviditeľnú izbu: Objavte ich!
 6. Pohoda v domácnosti sa odvíja od jednej veci. Neuveríte, od akej
 7. Nenechajme jeden druhého bez pomoci a kontaktu
 8. Neodkladajte pre koronavírus vyšetrenie svojich očí
 9. BILLA podáva v kritickom období pomocnú ruku ľuďom z kultúry
 10. Vynovená predajňa v Smrdákoch
 1. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 33 212
 2. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 24 236
 3. Ako začínali šéfovia digitálnych firiem? Vplyv malo už detstvo 21 761
 4. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh 17 040
 5. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY 14 630
 6. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 11 385
 7. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi 10 747
 8. Ako pracujú horskí nosiči? Vstávajú ráno o štvrtej 10 523
 9. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 10 508
 10. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 10 423
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

V Martine bude obyvateľov testovať 50 odberových tímov

Mesto Martin zverejnilo zoznam odberových miest.

Slnečnica v oblakoch

Seniorovi z Koštian nad Turcom sa podaril pestovateľský úspech.

Vysoká slnečnica teší okoloidúcich.

Fomat musel stopnúť aj tréningy

Treťoligový tím Fomatu minulý týždeň pokračoval v tréningovom procese, no musel ho prerušiť. Kormidelník Pavol Šuhaj nepredpokladá, že tento rok ešte jeho tím nastúpi na súťažný zápas.

Marko Repáň je zatiaľ najlepším strelcom tímu.

Vidieckou ženou roka je aj starostka zo Žabokriek

Ženy netreba brať ako samozrejmosť. Sú inšpiratívne a robia život na vidieku lepším. I to je hlavná myšlienka súťaže Vidiecka žena roka. Jednou zo štyroch ocenených je aj Zuzana Valocká, starostka Žabokriek.

Zuzana Valocká je Vidieckou ženou roka v kategórii politička.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Zomrel majiteľ známej nitrianskej firmy Turancar

Viliam Turan mal 66 rokov. Podnikať začal krátko po nežnej revolúcii.

Celoplošné testovanie v Nových Zámkoch a Šuranoch: ZOZNAM odberných miest

Testovať sa bude aj v kine či športovej hale. Fungovať bude aj pojazdné odberné miesto.

Pacientov a pokút v Trnave pribúda

Celoplošné testovanie čaká Trnavu už tento víkend.

Už ste čítali?