Utorok, 24. november, 2020 | Meniny má EmíliaKrížovkyKrížovky

Napriek prehre znel spontánny potlesk na rozlúčku

HOKEJOVÁ EXTRALIGA – ŠTVRŤFINÁLE PLAY OFF

Pondelok: 3. marca: Košice – Martin 4:2 (1:0,3:1,0:1) – góly: Sabol, Škovíra, Kroták a Vantroba, resp. Špirko a Kotlárik. Zostava: Rovnianek – Kováčik, Böhme, Schneider, Hudec, Magdoško, Stančok, Michnáč – Kazda, Melicherík, Kotlárik, Paľov, Troliga, Filip, Šimko, Špirko, Sýkora, Pokrivčák, Markovič, Važan.

Utorok 4. marca: Košice – Martin 4:1 (1:0,0:0,3:1) – góly: Kroták 2, Vantroba a Kledrowetz, resp. Hudec. Zostava: Rovnianek – Kováčik, Böhme, Schneider, Česnek, Magdoško, Hudec, Michnáč – Kazda, Melicherík, Kotlárik, Pokrivčák, Špirko, Važan, Sýkora, Šimurda, Markovič.

Piatok 7. marca: Martin – Košice 2:4 (2:0,0:0,0:4) – góly: Šimurda a Sýkora, resp. Kmiť, Ihnačák, Cibuľa a Kroták. Zostava: Rovnianek – Kováčik, Böhme, Schneider, Česnek, Hudec, Michnáč – Kazda, Filip, Kotlárik, Špirko, Šimurda, Sýkora, Pokrivčák, Troliga, Važan, Markovič, Melicherík, Paľov.

Sobota 8. marca: Martin – Košice 1:3 (1:2,0:1,0:0) – góly: Kazda, resp. Drotár, Kmiť a Ihnačák. Zostava: Rovnianek – Kováčik, Böhme, Schneider, Česnek, Hudec, Michnáč, Magdoško – Kazda, Filip, Kotlárik, Špirko, Šimurda, Sýkora, Pokrivčák, Troliga, Važan, Markovič, Melicherík, Paľov, Imriš.

Premiéra s rešpektom

Po základnej časti hokejovej extraligy dopriali tréneri Hovorka s Frolom mužstvu trochu odpočinku, aby si hráči doliečili drobné zranenia. Na prvom tréningu minulý piatok večer, sa však mali dôvod potešiť, pretože s výnimkou kapitána Antona Leza, ktorý má zlomené zápästie na ruke a sezóna sa pre neho skončila, Jána Frkáňa, ktorý je po operácii ramena, ale aj Michala Česneka (chrípka), na ľad vykorčuľovali všetci hráči, teda aj tí, s ktorých doliečením už ani nerátali. Ukázala sa morálka ich zverencov, ktorí veľmi chceli obliecť dres a zasiahnuť do bojov v play off. A tak v autobuse, ktorým sa mužstvo presúvalo do Košíc, nevládla zlá nálada. Napokon sa tréneri rozhodli, že do základnej zostavy na prvý zápas ešte nenominujú Marcela Šimurdu, zotavujúceho sa po ťažkom otrase mozgu. Oblečený v drese im bol k dispozícii na lavičke.

Taktika trénerov bola jasná. Hrať dôsledne v obrane a nebáť sa prechádzať do rýchlych protiútokov. Lenže psychika hráčov v play off zápasoch je iná, ako v základnej časti hokejovej extraligy. V tomto smere mali Košičania dvojnásobnú výhodu. Tá bola nielen v domácom prostredí, ale predovšetkým v skúsenostiach kádra, z ktorého viac ako polovica hráčov má už aj reprezentačné skúsenosti. Zrejme si to až príliš uvedomovali aj martinskí hráči, a tak trochu podľahli tejto atmosfére. V obrane síce dlho mužstvo pracovalo spoľahlivo, ale do útoku sa dostávalo skôr iba sporadicky. Domáci svoju prevahu zužitkovali v 7. min, už po 26. sekundách presilovej hry, keď Sabol spoza kruhov namieril ponad lapačku brankára Rovnianka. Napriek vedeniu a miernej prevahe, nemali domáci ešte vyhrané. Úsmev im zamrzol po individuálnej akcii Špirka, ktorý v oslabení vyhral vhadzovanie pred bránkou domácich, a strelou bekendom popod Šimonovičom vyrovnal. Skúsenejšiemu mužstvu by sa ale asi ťažko stalo to, čo sa prihodilo vzápätí Martinčanom. O dve minúty sa totiž Košičania revanšovali rovnakým spôsobom, keď Škovíra v oslabení dal druhý domáci gól. Smolovatú desaťminútovku hostí zavŕšili domáci ďalšími dvoma gólmi – tretí dal Kroták, keď sa lapačka Rovnianka „rozmachla„ do prázdna a štvrtý obranca Vantroba strelou od modrej čiary. Martinčania, tak, ako ich to ctilo počas celej sezóny, ani za nepriaznivého stavu nezložili zbrane a päť minút pred koncom aspoň skorigovali výsledok, keď Kotlárik usmernil puk za Šimonovičov chrbát.

Milana Hovorka, tréner: - Prejavili sa väčšie skúsenosti domácich. Naša snaha sa nepretavila do lepšieho výsledku, pretože domáci boli skutočne o tie dva góly lepším mužstvom.

Mali na nich

Martinčania sa z prehry vyspali v Prešove. Odtiaľ do Košíc cestovali s predsavzatím podať lepší výkon, ako v prvom zápase. Tréneri Hovorka s Frolom nemohli rátať so Stančokom (nedávno mal otras mozgu), ktorý sa sťažoval na bolesti hlavy, a tak ho manažér mužstva Daniel Rajčan po prvom zápase doviezol do Martina, ale ani so zraneným útočníkom Šimkom. Naopak, do základnej zostavy sa vrátil Šimurda a čo bolo potešením, na ľade nebolo jeho dlhšiu pauzu vôbec cítiť. Patril k najlepším našim hráčom. No a namiesto Stančoka priviezol manažér do Košíc obrancu Česneka (za ním merali cestu do Košíc aj pozorovatelia z Čiech – z Karlových Varov, ktorým tento čerstvý reprezentant padol do oka). Tréneri prízvukovali hráčom, že popri dobrej defenzíve musia hrať živšie v útoku, viac korčuľovať, pokúšať sa dostať do prečíslení. Hráči tieto pokyny plnili takmer na sto percent. Brankári, Šimonovič aj Rovnianek, boli často v permanencii. Rovnianek výborne zasahoval po strelách Špilára a Sabola. Šťastena však opäť viac priala domácim. V 12. min Vantroba spoza dvoch hráčov Martina vystrelil a Rovnianek, ktorý mal zaclonený výhľad, kapituloval. Najmä druhá tretina ale patrila hosťom. Do ukážkového brejku sa dostali Melicherík s Kazdom. Center prvého útoku prihral martinskému strelcovi, ale domácemu brankárovi pomohla žŕdka. Hokej mal grády a občas divákov zdvihli zo sedadiel nielen akcie oboch kolektívov, ale aj šarvátky. Domáci golman Šimonovič zasahoval po strelách Melicheríka, Kotlárika i Filipa. Martinčanom však akoby nebolo súdené dať vyrovnávajúci gól. To sa zrejme s pribúdajúcimi minútami začalo prejavovať na ich psychike a potom prišili momenty, ktoré ich definitívne zlomili. Najprv v 45. min Kroták v oslabení dal druhý gól a ani nie o dve minúty Kledrowetz strelou od modrej čiary dal tretí gól. Zdramatizovať záver sa ešte podarilo Hudecovi, ale v závere Kroták, využil zaváhanie hostí a priklincoval domáce víťazstvo. Škoda, že koncovka Martinčanom nevychádzala a keď im aj vyšla, tak sa im do cesty, tak ako Kotlárikovi, ktorý z uhla prudko vystrelil, postavila žŕdka. Napriek prehre zanechali hostia v Košiciach dobrý dojem a pričinili sa nielen o dramatickú zápletku, ale aj kvalitný zápas.

Milan Hovorka, tréner: - Výsledok nezodpovedal dianiu na ľade. Žiaľ, sami sme sa pripravili o lepší výsledok chybami, ktoré sme urobili vtedy, keď sa domáci báli o výsledok.

Víťazstvo im vykypelo

Play off je aj o skúsenostiach. Tie boli rozhodne na strane Košíc. Martinčanom chýbali, aj preto nakoniec prehrali „vyhraný„ tretí vzájomný zápas. Domáci tréneri postrádali dlhodobo zranených hráčov, preto do zápasu vyrukovali iba so šesticou obrancov a štyrmi útokmi. Keďže chceli osviežiť hru, urobili korektúry v ich zložení. Tou najdôležitejšou a najšťastnejšou sa nakoniec ukázal návrat k osvedčenému útočnému údernému trojzáprahu – Špirko, Šimurda, Sýkora. No a práve títo hráči zariadili, že Martin bol veľmi blízko vytúženému víťazstvu a až do 45. min viedol rozdielom dvoch gólov. V úvode síce trochu viac štípali hostia, ale v koncovke sa nepresadili, hoci najmä šanca Špilára zaváňala gólom. S pribúdajúcimi minútami však začalo lepšie ťahať domáce súkolie a najmä Šimurdov útok, hoci bol nasadzovaný na najúdernejší košický – vedený Krotákom, sa začal presadzovať. V 13. min práve Šimurda zachytil zlú rozohrávku hostí a nekompromisnou strelou prekonal Šimonoviča. Zanedlho Škovírovu šancu vychytal Rovnianek, ktorý sa niekoľkými dobrými zákrokmi zaskvel aj pri presilovke hostí. Záver tretiny vyšiel opäť domácim – pri vylúčení Špilára veľmi obetavo hrajúci Schneider vybojoval puk, vysunul Špirka, ktorý sa za modrou čiarou odhodlal k strele. Šimonovič jeho strelu síce vyrazil ale na Sýkorovu dorážku bol krátky. Martin, teda, v prvej tretine dobre rozohral hokejovú partiu. V oduševnenom výkone pokračoval aj v druhej tretine. Najprv síce v 21. min Rovnianek skvele chytil šancu Kmiťovi, ale potom prišli chvíle domácich. Žiaľ, zostali bez zmeny na ukazovateli skóre. Najväčšiu šancu mal v 25. min Šimurda, so Špirkom najlepší hráč domácich v tomto zápase. Pri samostatnom nájazde na brankára hostí mu však pri blafáku odskočil puk. Tesne pred koncom tretiny dosť nepresný rozhodca Jonák pritlačil na plynový pedál Košičanom, keď dal dvojnásobný trest Michnáčovi, ktorý sa pustil do šarvátky a bránil vlastného brankára. Žiaľ, takú odvahu nemal rozhodca predtým, keď hostia aj po odpískaní masírovali Troligu. Na podobné priestupky sa často pozeral s chladným pokojom. V záverečnej tretine posmelení hostia išli do tlaku, Martinčania nepochopiteľne ubrali z dôrazu a navyše začali vo vlastnej obrannej tretine zmätkovať. Najprv Hudec zle rozohrával a Kmiť šťastne trafil Michnáčovu korčuľu, od ktorej puk smeroval za Rovniankov chrbát. Košice výrazne ožili, a Martin, naopak, psychicky upadol. Tréner Hovorka si vybral oddychový čas, ale jeho zverencom akoby už oťažievali nohy. Po prehranom súboji pri mantineli dal v 50. min Ihnačák vyrovnávajúci gól a za niekoľko sekúnd pridal Cibuľa hosťom už víťaznú nádej. Tú pretavil do úspechu Kroták, keď v 58. min, po obrovskej hrúbke Kováčika, bez problémov uspel proti Rovniankovi.

Ján Frolo, asistent trénera: - Zápas sme dobre rozohrali. Dve tretiny sme hrali veľmi dobre, súpera sme držali ďalej od našej bránky, nedovolili sme mu veľa, ale v poslednej tretine sme sa asi naľakali toho, že môžeme zvíťaziť. Po našich veľkých chybách skúsený súper obrátil výsledok.

Prikorenený záver

Ani v štvrtom stretnutí play off si Martinčania nepripísali na svoje konto víťazstvo. Ukázalo sa, že mali proti sebe mimoriadne odolného súpera, kombinačne a takticky zrelého. Mužstvo Košíc, ktorého dres obliekol až tucet hráčov s reprezentačnými skúsenosťami, potvrdilo úlohu favorita. Martinčania nesklamali. Dokonca aj vo štvrtom stretnutí siahli do rezervoáru síl, viedli, ale nemali dostatok najmä psychických síl na to, aby si vynútili ešte aspoň piate stretnutie. Keď v 4. min Kotlárik „nabil„ Kazdovi a ten prestrelil Šimonoviča, zdalo sa, že to bude živým elixírom na ubolenú a utrápenú dušu Martinčanov, ktorí „zahodili„ deň predtým svoju najväčšiu šancu na víťazstvo. Lenže tak, ako vo všetkých predchádzajúcich stretnutiach so skúseným súperom, mužstvo sa nevyvarovalo herného výpadku, ktorý hostia trestali. Najprv pri presilovke, po pravom hokejovom zámku, vyrovnali a v závere prvej tretiny po zmätkoch v obrane Martinčanov dali svoj druhý gól. Odvtedy sa už dalo skôr spoliehať na prípadný hokejový zázrak. Neprišiel, pretože, hoci túžba otočiť stretnutia mužstvu nechýbala, až príliš bolo cítiť úpadok psychiky celého mužstva.

Keď sa nezadarilo ani Šimurdovi, ktorý dvakrát vyskúšal Šimonoviča, ani Filipovi, ktorého „zadovku„ brankár vystihol a na opačnej strane gólovo udrel najskúsenejší Ihnačák, bolo nad slnko jasnejšie, že Košice už majú postup vo vrecku. V záverečnej časti sa v dobrej pozícii nepresadil Paľov a hostia sa uspokojili s tým, že kontrolovali vývoj zápasu. V 54. min ešte stretnutie prikorenili pästné strety hráčov, ktorými si vrátili nielen hokejové, ale aj slovné rany, ktoré padli v tejto štvorzápasovej sérii. Zaplnila sa nielen trestná lavica, ale otvorili sa predčasne aj dvierka do šatní, pretože päť hráčov – traja Martinčania Magdoško, Schneider a Sýkora dostali tresty do konca stretnutia. Po takmer desaťminútovom prerušení hokej pokračoval už bez vzrušenia, ale za stáleho aplauzu divákov, ktorí ďakovali Martinčanom za celú vydarenú sezónu. Aj dlho po stretnutí zostali diváci stáť na svojich miestach a vyvolali zo šatne na ľad celý kolektíva hráčov aj s trénermi Hovorkom a Frolom. Všetci vedno absolvovali za burácajúceho potlesku čestné kolo. Súdni diváci, napriek vypadnutiu vo štvrťfinále play off, uznali, že za vydarenú sezónu, si hráči zaslúžili poďakovať.(jk)