Streda, 21. október, 2020 | Meniny má UršuľaKrížovkyKrížovky

Na pravidelnú prácu si nezamestnaný ťažko zvyká

Hovoríme s riaditeľkou Okresného úradu práce v Tur

Aká je v súčasnosti v Turčianskoteplickom okrese nezamestnanosť a zamestnancov ktorých firiem sa najviac dotklo prepúšťanie?

Nezamestnanosť koncom minulého roka a začiatkom tohto roka sa postupne zvyšuje. Žiaľ, miera nezamestnanosti je v Turčianskoteplickom okrese o 3 až 4 percentá vyššia ako v Martinskom okrese. V súčasnosti je v evidencií OÚ práce v Turčianskych Tepliciach približne 1660 nezamestnaných (z toho približne 600 dlhodobo). V januári dosiahla miera nezamestnanosti v okrese Turčianake Teplice 20,27 percenta a miera nezamestnanosti disponibilných nezamestnaných 19,7 percenta. Spôsobila to aj zhoršená ekonomická situácia vo firme Apis a jej dcérskych spoločnostiach. Podobne je to aj v poľnohospodárstve a malých firmách, ktoré po sezóne prepúšťajú zamestnancov. Na sezónne práce v lesníctve a poľnohospodárstve zamestnávajú už iba niekoľko desiatok ľudí , a to najviac na tri až štyri mesiace a nie na pol roka, ako to bolo v minulosti. Čoraz viac nezamestnaných, ktorí pracovali v spomínaných odvetviach, je u nás v evidencii celý rok. Ani situácia v ponuke pracovných miest sa v okrese Turčianske Teplice nezlepšuje.

Skryť Vypnúť reklamu

Čo ste urobili preto, aby sa zamestnanosť v okrese zvýšila?

Vytvárať nové pracovné miesta v rámci aktívnej politiky Národného úradu práce sa nám darí najmä v obciach, a to v oblasti drobných služieb. Napríklad, v minulom roku sme podporili vznik siedmich chránených dielní, kde vznikli pracovné príležitosti pre 12 zdravotne postihnutých občanov. Podporili sme aj vytvorenie 33 pracovných miest u zamestnávateľa na minimálne dva roky. V takomto prípade prispievame na mzdu zamestnávateľovi jeden rok a on toto miesto musí udržať ešte minimálne ďalší rok. O tieto príspevky je väčší záujem, ale v roku 2003 máme rozpočet znížený, lebo štátne dotácie na verejnoprospešné práce na tento rok zo štátneho rozpočtu Národný úrad práce nedostal. Tento rok má Okresný úrad práce v Turčianskych Tepliciach rozpočet o polovicu nižší ako vlani.

Skryť Vypnúť reklamu

Uskutočnia sa tento rok v obciach verejnoprospešné práce, prípadne iné projekty?

Vlani v obciach vzniklo 250 pracovných miest pre verejnoprospešné práce. Vytvorili sme aj projekt, do ktorého sa v Sklenom zapojili takmer všetci dlhodobo nezamestnaní. Tí prešli sociálno-psychologickým výcvikom, individuálnymi pohovormi a dali sme im možnosť zúčastniť sa rekvalifikačných kurzov. V Sklenom vznikla chránená dielňa s dvoma pracovnými miestami v oblasti služieb obyvateľstvu a údržby verejných budov. Tento projekt mal pozitívnu odozvu nielen v Sklenom, ale aj v okolitých obciach. Aj tento rok, a to napriek zníženému rozpočtu, chceme otvoriť čo najviac pracovných miest. V súčasnosti evidujeme v okrese 59 voľných pracovných miest. Tie sú predovšetkým v prevádzkach reštauračných zariadení a drobných služieb, akými sú stolárstva, čajovňa v priestoroch mestského úradu a strojárske prevádzky (zámočníci).

Skryť Vypnúť reklamu

Pracovných príležitostí je teda v hornom Turci veľmi málo...

Spomínané pracovné miesta sú obsadené v krátkom čase ľuďmi z okresu. Možnosť zamestnať sa v hornom Turci je veľmi slabá a nezamestnaní z okresu sa ťažko prispôsobujú cestovaniu za prácou do iných regiónov Slovenska. Niektoré profesie, ktoré zamestnávatelia požadujú, sú dosť špecifické, napríklad barman, obsluha vysokozdvižného vozíka a podobne.

Čo by mohlo nahradiť chýbajúce verejnoprospešné práce?

V súčasnosti pripravujeme projekt orientovaný na udržanie pracovných návykov evidovaných nezamestnaných. Je to projekt zameraný na zabezpečenie menších obecných služieb a bol schválený minulý mesiac predstavenstvom Národného úradu práce. Povinnosťou okresných úradov je na jeho základe osloviť obce v príslušnom územnom obvode a žiadať ich o spoluprácu v tejto oblasti. V prípade, ak sa obec zapojí do tohto programu a podpíše dohodu s okresným úradom práce, tak si vytypuje evidovaných nezamestnaných, ktorí majú v obci trvalý pobyt a požiada ich o vykonávanie drobných služieb. Naši klienti budú mať povinnosť urobiť práce, ktoré im určí starosta alebo ním poverená osoba. Starostovia nám oznámia, ktorí evidovaní nezamestnaní robia tieto práce. Okresný úrad bude týmto obciam poskytovať úrazové poistenie 150 korún na pracovné miesto. Títo občania budú naďalej v evidencii okresného úradu práce, ale budú si obnovovať pracovné zručnosti a návyky. Zdôrazňujem, že to nie je forma pracovného pomeru, ale program. Výška finančných zdrojov na verejnoprospešné práce bude v tomto roku oveľa nižšia ako vlani, ale ich potreba v obciach neustále rastie, pretože im pribudlo školstvo, zdravotnícke zariadenia, kde treba robiť údržbu. Malo by byť aj záujmom starostov, aby obciam takýmto spôsobom nezamestnaní pomohli. Zatiaľ sú odozvy starostov na tento projekt kladné.

Bude mať nejaké výhody z tohto projektu aj nezamestnaný?

Od 1. januára tohto roku platí novela zákona o zamestnanosti, na základe ktorej je evidovaný nezamestnaný povinný každých 14 dní hlásiť sa na príslušnom okresnom úrade práce. Náš klient, ktorý sa bude na takomto projekte podieľať, sa počas jeho trvania nebude musieť hlásiť na úrade práce. Predpokladáme, že do tohto programu sa zapoja predovšetkým dlhodobo nezamestnaní, ktorí pracovné návyky stratili. Ak si starosta nezamestnaného vyskúša a bude s ním spokojný, môže ho v budúcnosti, ak sa vytvorí v obci nové pracovné miesto, zamestnať.

Majú nezamestnaní nejaké problémy s povinnosťou hlásiť sa na okresnom úrade práce každý druhý týždeň?

Spokojní nie sú, ale nikto z nich sa písomne nesťažoval. Naše zamestnankyne sa s nimi kontaktujú aj na príslušných obecných úradoch, aby nemuseli cestovať do okresného mesta. Zaviedli sme to na deviatich obecných úradoch okresu, čím sme nezamestnaným odbúrali náklady na cestovanie. Zaviedli sme aj ďalšie aktivity poradenstva, a to prostredníctvom klubu práce. Nezamestnaným vysvetlíme možnosť poberania finančnej podpory z peňazí na aktívnu politiku zamestnanosti, napríklad na to, aby začali samostatne podnikať. Okrem toho aktivizuje nezamestnaných pri hľadaní pracovného miesta a odporúčame im aj vhodné rekvalifikačné kurzy.

Zaoberáte sa ešte kontrolami „čiernej„ práce?

Kontroly „čiernej„ práce robí už iba inšpektorát práce, ktorý zhromažďuje podnety od nás a našich klientov a sťažnosti občanov. Takýchto kontrol sa naši pracovníci zúčastňujú jedine vtedy, ak ich na ne pozve inšpektorát práce. Myslím si, že represívne opatrenia v tejto oblasti majú iba krátkodobú účinnosť.

V súčasnosti majú nezamestnaní povinnosť dokladovať, že si hľadajú zamestnanie. ..

Negatívnu skúsenosť v tejto oblasti nemáme ani my, ani naši klienti. Zatiaľ im firmy potvrdzujú, že si u nich hľadali prácu, neberú za to poplatky a neevidujeme ani sťažnosti, že by im potvrdenia nechceli vydať.

Dostane v Okresnom úrade v Turčianskych Tepliciach nezamestnaný informácie o pracovných miestach na celom Slovensku?

Máme k dispozícii zoznam voľných pracovných miest na celom Slovensku. Priamo na informačných tabuliach sú informácie o susedných okresoch a celoštátne ponuky práce vychádzajú v inzertnom časopise, ktorý tiež máme k dispozícii pre klientov. Všetky ponuky sú sumarizované aj na internetovej stránke Národného úradu práce. Ak má klient záujem individuálne si túto stránku u nás pozrieť, umožníme mu aj to.

Rozšírené je aj sprostredkúvanie práce v zahraničí. Môžu sa klienti spoľahnúť na serióznosť agentúr, ktoré propagujú svoje služby prostredníctvom okresných úradov práce?

Zatiaľ sme sa so sťažnosťou na agentúry, ktoré sprostredkovávajú prácu v zahraničí, nestretli. Viem, že naši klienti odchádzajú na organizované zbery úrody do Čiech, Talianska, Nemecka. Skúsenosti majú rôzne, ale na podvod, alebo nedodržanie podmienok zo strany agentúry si zatiaľ nikto nesťažoval. V minulosti sa vyskytli problémy s prácou v Českej republike, ale tie sa vyriešili v priebehu pobytu. Ponuky na prácu v zahraničí si väčšinou preveríme, zistíme či sprostredkovateľ má príslušné povolenie, alebo či nie sú na neho sťažnosti v iných regiónoch. Myslím si, že agentúry na sprostredkovanie práce v zahraničí, ktorých služby ponúkame, máme dobre zmapované. Nezamestnaní sa môžu spoľahnúť na serióznosť týchto informácií. Klienti, ktorí majú záujem o prácu v zahraničí, si môžu priamo u nás dať požiadavku, že chcú pracovať v cudzine a majú záujem o konkrétnu profesiu. Ak takáto ponuka príde, informujeme ich o nej a môžeme ich zapojiť aj do výberového konania alebo pohovorov.

(gg)

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Zamestnanec chcel príspevok na stravu, no šéf mal iný názor.
 2. Vitajte v postapokalyptickom svete
 3. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 4. Downtown Bratislavy sa rozrastie o nový rezidenčný projekt
 5. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte?
 6. NAŽIVO: Čo čaká ekonomiku? Sledujte #akonato konferenciu
 7. NAŽIVO: Ako na koronu reagujú úspešné firmy? Sledujte #akonato
 8. Kupujte originálne tonerové kazety HP
 9. Investície s fixným ročným výnosom od 6 % do 8 %
 10. Zaplatiť za kávu či obed pomocou správy v čete? Už čoskoro
 1. Úprava osobného motorového vozidla
 2. Important information for Brazilians living in Slovakia
 3. Prečo sú dnes ryby také dôležité?
 4. Vitajte v postapokalyptickom svete
 5. NAŽIVO: Ako na koronu reagujú úspešné firmy? Sledujte #akonato
 6. NAŽIVO: Čo čaká ekonomiku? Sledujte #akonato konferenciu
 7. Päť chýb pri zateplení strechy
 8. Kupujte originálne tonerové kazety HP
 9. Investície s fixným ročným výnosom od 6 % do 8 %
 10. Prebudili ste sa už v sude, sene alebo teepee? Je to zážitok!
 1. Rysy navštívi päťtisíc ľudí denne. Ako vyzerá denný chod chaty 30 265
 2. Kam sa vybrať za jesennými výhľadmi? 16 228
 3. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 13 989
 4. Jedlo v Bratislave: Tieto reštaurácie určite vyskúšajte 13 296
 5. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár 11 756
 6. Čo bude s gastráčmi a miliardy z EÚ ako prekliatie? 9 852
 7. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 9 631
 8. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 9 617
 9. Korenie sexuálneho života po päťdesiatke. Tieto tipy vyskúšajte 9 359
 10. Hodnotenie profesionála: Ako obstáli obľúbené hotely v Tatrách? 9 148
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Polícia obvinila muža z Turca z krádeže bicykla, hrozí mu väzba

Podozrivého policajti vypátrali za jeden deň.

Ilustračná fotografia.

Polopodzemné kontajnery sú už na ďalšom sídlisku

V nových kontajneroch vidí mesto potenciál aj v budúcnosti.

Polopodzemné kontajnery sú estetickejšie a zaberajú menej miesta.

Futbalová jeseň má zatiaľ otvorený koniec

Teoreticky je možné, že niekoľko futbalových zápasov prvej a druhej triedy by sa ešte tento rok mohlo odohrať. Či to situácia dovolí, je veľmi ťažké odhadovať.

Futbalové súťaže sú v našom regióne prerušené.

Tešia sa novej knižničke

Drevené knižné búdky sú obľúbené už aj v obciach.

Starosta Trebostova chce pri knižničke vybudovať čitáreň v parku.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Prinášame informácie o pripravovanom testovaní na Orave

Získať dobrovoľníkov ku odberom je v niektorých dedinách ťažké, v Sihelnom bude pomáhať aj starosta.

Vojaci kontrolujú miesta určené na testovanie Oravcov

Samosprávy musia do piatka rána pripraviť priestory, kde sa uskutočnia odbery. Oravcov budú testovať trikrát.

Koronavírus si vyžiadal prvú obeť z radov zdravotníkov

Obvodný lekár v Lokci podľahol ochoreniu COVID-19, mal len 48 rokov.

Aktuálne: Dopravná nehoda na Balkáne

Vodič má zrejme ťažké zranenie.

Už ste čítali?