Nedeľa, 17. január, 2021 | Meniny má NatašaKrížovkyKrížovky

Bernát nechce Kašubu za kontrolóra

Na martinskej radnici vykopali vojnovú sekeru

Martin - Na pondelok 3. marca zvolal primátor Martina Stanislav Bernát mimoriadne zasadnutie mestskej rady, na ktorom poslancom oznámil, že pozastavuje výkon uznesenia mestského zastupiteľstva č. 27/03 zo dňa 20. februára 2003. Uznesenie znie: Mestské zastupiteľstvo zvolilo Ing. Petra Kašubu za hlavného kontrolóra mesta Martin s účinnosťou od 1. apríla 2003.

Primátor členom rady tlmočil svoje stanovisko, že považuje toto uznesenie za zvlášť nevýhodné pre mesto, čo je zákonom povolený dôvod na pozastavenie výkonu uznesenia. Po dosť ostrej diskusii skôr osobného charakteru rada vzala toto primátorovo stanovisko na vedomie. Zákon rade totiž neumožňuje v takomto prípade hlasovať či inak rozhodnúť, resp. aj keby rozhodla, primátor jej rozhodnutím nie je viazaný. Po tomto kroku primátora je už jasné, že na martinskej radnici je opäť vykopaná vojnová sekera.

Skryť Vypnúť reklamu

Po našej uzávierke (pondelok 10. marca) sme sa dozvedeli, že vzniknutou situáciou by sa malo zaoberať mimoriadne zasadnutie mestského zastupiteľstva, ktoré by malo byť v pondelok 17. marca. Táto informácia však nebola potvrdená z oficiálnych zdrojov martinskej radnice.

V čom je problém?

Doterajšiemu hlavnému kontrolórovi Ivanovi Rišianovi končí mandát 31. marca 2003. Preto mienil primátor S. Bernát zvolať v marci mimoriadne zastupiteľstvo, ktoré by sa zaoberalo voľbou nového kontrolóra. Poslanci však predbehli primátorové úmysly a ako to vníma on (a ako nám to povedal), poza jeho chrbát pripravili voľbu hlavného kontrolóra už na februárovom zastupiteľstve. Hlasovaním presadili voľbu do programu rokovania a napokon aj poslanca Petra Kašubu (zvolený za Priekopu), ktorý bol jediným kandidátom, zvolili za hlavného kontrolóra. 17 poslancov hlasovalo za, deviati boli proti a štyria sa hlasovania zdržali. Primátor pri našom stretnutí neskrýval rozpaky nad postupom skupiny poslancov, ale ako nám povedal – nemienil pozastaviť výkon uznesenia o zvolení Petra Kašubu za hlavného kontrolóra. Napokon to ale urobil a ako hlavný dôvod uviedol vyjadrenia P. Kašubu pre Nový Život Turca, ktoré podľa neho obsahujú narážky na ovplyvňovanie práce hlavného kontrolóra vedením mesta, čo primátor považuje za manipuláciu.

Skryť Vypnúť reklamu

Situáciu, ktorá vznikla voľbou P. Kašubu a jeho vyhláseniami, považuje S. Bernát za veľmi vážnu, napokon svedčí o tom aj fakt, že za deväť rokov, čo je martinským primátorom pozastavil výkon uznesenia iba druhý raz. Primátor má na to právo v dvoch prípadoch a v oboch je podstatná jeho mienka. Buď si myslí, že uznesenie zastupiteľstva je v nesúlade so zákonmi, alebo si myslí, že je zvlášť nevýhodné pre mesto – čo je prípad pozastavenia výkonu uznesenia o voľbe hlavného kontrolóra. Zvolený hlavný kontrolór Peter Kašuba pre naše noviny povedal, že ho postup primátora prekvapil, ale ešte viac ho prekvapil dôvod, pre ktorý uznesenie pozastavil. Potvrdil nám, že sa vzdal poslaneckého mandátu, aby predišiel možným špekuláciám. Ani jedna zo strán to síce v rozhovore s Novým Životom Turca nepotvrdila, ale obaja naznačili, že „súper„ nehrá v tomto prípade férovú hru.

Skryť Vypnúť reklamu

Čo môže nasledovať ďalej?

Zákon o obecnom zriadení, samozrejme, s takouto situáciou počíta. Čítame v ňom, že uznesenie, ktorého výkon primátor pozastaví, po dvoch mesiacoch automaticky stráca platnosť. To je jedno možné riešenie. To druhé je, že na žiadosť predpísaného počtu poslancov primátor zvolá mimoriadne zasadnutie mestského zastupiteľstva, kde sa bude opäť hlasovať. Ak by ale pozastavené uznesenie malo získať svoju pôvodnú platnosť, musia už zaň hlasovať tri pätiny zo všetkých poslancov. Inak povedané - ak by sa Peter Kašuba mal stať hlavným kontrolórom, musel by mať podporu 60 percent z 31 poslancov, teda 19 poslancov by muselo hlasovať za uznesenie.

Lenže, ako sme už písali, 31. marca končí mandát terajšiemu hlavnému kontrolórovi. Môže byť mesto bez kontrolóra? S. Bernát nám k tomu povedal: „Môže byť, to je samozrejmé. Oddelenie kontroly pracuje ďalej, sú tam traja ľudia a tí si musia plniť povinnosti, ktoré hlavný kontrolór má dané zákonom, oni sú tí výkonní pracovníci. Nič by sa nestalo, ak by sme nemali jeden-dva mesiace hlavného kontrolóra, mesto bude fungovať ďalej...„

PRIMÁTOR STANISLAV BERNÁT:

„Pán Kašuba konal vždy deštruktívne„

Môžete zdôvodniť, prečo ste pozastavili výkon uznesenia o voľne hlavného kontrolóra z 20. februára tohto roku?

Vždy som sa snažil konať voči mestu zodpovedne. Som primátorom deviaty rok, ale nepamätám sa, že by pán poslenec Kašuba konal tiež zodpovedne, k čomu ho zaväzoval dokonca už trikrát zložený sľub do moiich rúk. Pre informáciu občanov je potrebné povedať, že v zastupiteľstve menil strany podľa toho, ako mu to vyhovovalo, bol v KDH, v HZDS, potom bol v ZRS a Smere a teraz je nezávislý poslanec. To nech občania vedia, aby si mohli urobiť obraz, akého poslanca zvolili poslanci za hlavného kontrolóra. Pán Kašuba vždy konal deštruktívne voči mestu a obhajoval vždy len svoje osobné záujmy, či už to bolo, ako odtrhnúť Priekopu od Martina a podobne. Napriek tomu som vôbec nemal v pláne pozastaviť výkon uznesenia mestského zastupiteľstva, ale po uverejnení článku v Novom Živote Turca a na základe toto, čo pre vaše noviny pán Kašuba povedal, som dospel k názoru, že tak musím urobiť, pretože sa nezmenil a to, čo deklaroval na zastupiteľstve po zvolení, že chce so mnou spolupracovať, bolo len obyčajné divadlo. Človek s takými vyhláseniami, akoby bez právneho vedomia a bez zodpovednosti, jednoducho nemôže zastávať funkciu hlavného kmontrolóra mesta Martin po dobu šesť rokov, čo je mandát zo zákona.

Čo konkrétne vám tak vadí na jeho vyhlásení pre Nový Život Turca?

To, čo tvrdí, citujem: „Som presvedčený o tom, že doteraz útvar viac plnil pokyny magistrátu než poslancov, hoci podľa zákona to má byť opačne.„ Ale ja som hlavnému kotrolórovi nedával žiadne pokyny. Prečo by som to aj robil? Veď je ustanovený zastupiteľstvom a ono mu dáva úlohy zo zákona.

Ale hlavný kontrolór bol členom vedenia mesta, resp. členom grémia primátora...

Ja som ho vzal do grémia iba preto, aby mal dostatok informácií a bol v obraze, čo sa deje v meste a na úrade. Ale ja ho tu vôbec nemusím mať, ja ho k svojej práci nepotrebujem. Jeho potrebuje zastupiteľstvo... Lenže z vyjadrenia pána Kašubu sa verejnosť dozvedela, ako keby my sme tu na úrade prikazovali kontrolórovi, ako má robiť.

To sa vás dotklo?

Nie osobne, ale ako primátora určite. Lebo za tým vidím jasnú manipuláciu.

Čo sa bude diať ďalej?

Existuje zákonný postup. Ja som urobil, čo som urobil, teraz sú na ťahu poslanci.

ZVOLENÝ HLAVNÝ KONTROLÓR PETER KAŠUBA:

„Všetko majú v rukách poslanci„

Ako ste prijali správu, že primátor pozastavil výkon uznesenia o voľbe hlavného kontrolóra?

Prekvapil ma dôvod pozastavenia, a to, že toto uznesenie je zjavne nevýhodné pre mesto. Neviem, čím ja, ako osoba, som pre mesto nevýhodným, to by som rád vedel... Inak, pán primátor má túto možnosť zo zákona, pokiaľ ju využil, akceptujem to. Ale zákon hovorí aj o ďalšej možnosti, ktorú má mestské zastupiteľstvo, ktoré môže pôvodné uznesenie potvrdiť, alebo naopak nepotvrdiť. Všetko majú teraz v rukách poslaci a len oni rozhodnú, či chcú mať kontrolóra zo svojich radov, ktorý bude kontrolórom zastupiteľstva, alebo to bude človek, ktorý bude kontrolórom, poviem to opatrne - mestského úradu.

Primátor vám nejako oznámil, že mieni uznesenie pozastaviť?

Nie, nikto so mnou nehovoril. Viem, že bola narýchlo zvolaná mestská rada, na ktorej pán primátor informoval o svojom rozhodnutí. Zo zákona to musel urobiť.

Vy ste členom mestskej rady, ale na jej mimoriadnom rokovaní ste neboli prítomný. Prečo?

Očakával som, že moje zvolenie na februárovom zastupiteľstve bude pre niekoho nepríjemným prekvapením a nechcel som dať žiadnu zámienku, aby bolo možné napadnúť uznesenie, ktorým bola táto voľba schválená, preto som sa oficiálne písomne vzdal poslaneckého mandátu. Čiže už nie som členom rady.

Aby ste sa stali hlavným kontrolórom, musí o tom opäť hlasovať zastupiteľstvo, ale teraz už potrebujete podporu troch pätín všetkých poslancov. Myslíte, že ju získate?

Ja viem len to, že za uznesenie, ktorým sa v februári schválilo moje zvolenie za hlavného kontrolóra, hlasovalo dvadsať poslancov, štyria sa zdržali a nikto nebol proti. To o niečom hovorí, aj o tom, že šanca získať potrebnú podporu tu je. V prípade, že poslanci uznesenie nepotvrdia, nebudem nad tým plakať. Ešte raz opakujem, rozhodnutie majú, a tentoraz doslova a úplne, v rukách poslanci mestského zastupiteľstva.

Logická otázka - budete smerom k poslancom vyvíjať nejakú aktivitu, aby ste ich presvedčili, že hlasovať za vás bude správna vec?

Nie, ja ich nijako nebudem oslovovať. Ja som urobil dosť pre to, že som išiel kandidovať a urobil som to verejne.

Vaše zvolenie za hlavného kontrolóra je neisté, navyše vy sami ste sa vzdali poslaneckého mandátu, to znamená, že ak nezískate potrebnú väčšinu hlasov, z komunálnej politiky vlastne odídete...

Neodídem, odídem len zo zastupiteľstva. Budem radový občan, ktorý bude komunálnu politiku veľmi pozorne a detailne sledovať.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 2. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 3. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 4. Zákazníkov čoraz častejšie zaujíma pôvod výrobkov, ktoré kupujú
 5. Už iba dnes si môžete predplatiť SME.sk na rok len za 28 eur
 6. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku
 7. Historická revue: Kam sa podeli Kumáni, Valasi a iné etniká?
 8. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie
 9. Oktagon 20: Pikantné súboje prinesú aj zápas o titul!
 10. Tipni si na Petru Vlhovú a získaj 10 eur
 1. MATADOR Group mení vizuálnu identitu značky
 2. Fokus očná optika sa stala exkluzívnym partnerom značky Nikon
 3. Turizmus za účelom estetickej chirurgie v čase pandémie
 4. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 5. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 6. Akčný výpredaj v PLANEO Elektro – to sú ceny nižšie až o 60 %!
 7. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 8. Ohlúpli sme počas Covid roka?
 9. Zákazníkov čoraz častejšie zaujíma pôvod výrobkov, ktoré kupujú
 10. TOMRA víta kľúčový krok k spusteniu systému zálohovania
 1. Už iba dnes si môžete predplatiť SME.sk na rok len za 28 eur 20 665
 2. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 14 771
 3. Historická revue: Kam sa podeli Kumáni, Valasi a iné etniká? 8 727
 4. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 689
 5. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 7 545
 6. Kuba si turistov omotá okolo prsta. Miesta, ktoré musíte vidieť 6 583
 7. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 6 395
 8. Kvalitnej hydiny je na pultoch stále menej. Čo vlastne kupujeme? 6 286
 9. Riaditeľ VÚB: Udržateľnosť chceme vsadiť do DNA nášho podnikania 6 140
 10. Nakupujete online? Toto potrebujete vedieť 6 090
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

POTULKY TURCOM: Z Turčianského Jasena cez Mažiarky na Bukoviny

Braňo Šimko, autor blogu Turčianska záhradka, má pre vás ďalší tip na turistiku v Turci s množstvom nádherných výhľadov.

Pohľad na Kečku.

Aktuálne nám dobre fungujú všetky štyri formácie

Martinskí hokejisti si víťazstvom nad Topoľčanmi upevnili druhú priečku v tabuľke. Predviedli nielen kvalitný výkon, ale keď bolo treba ukázali i potrebnú dávku disciplíny.

Súboj o druhé miesto tabuľky Martin zvládol výborne.

Hľadá sa nezvestný Martinčan

Naposledy sa nachádzal vo Valčianskej doline.

Nezvestný Peter Brna.

Biskup Galis je už z nemocnice doma

Ešte sa cíti slabý, ale jeho stav sa po ochorení covid -19 zlepšuje.

Žilinský biskup Tomáš Galis.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Pohrebné auto zrazilo cyklistu. Neprežil

Nehoda sa stala medzi Telincami a Vrábľami.

Hľadá sa nezvestný Martinčan

Naposledy sa nachádzal vo Valčianskej doline.

AKTUALIZOVANÉ o 16.31

Rady pred odbernými miestami v Nitre sa skrátili, mnohých vybavili bez čakania

V meste je otvorených o päť odberných miest viac ako pred týždňom.

Už ste čítali?