Piatok, 23. október, 2020 | Meniny má AlojziaKrížovkyKrížovky

Bernát nechce Kašubu za kontrolóra

Na martinskej radnici vykopali vojnovú sekeru

Martin - Na pondelok 3. marca zvolal primátor Martina Stanislav Bernát mimoriadne zasadnutie mestskej rady, na ktorom poslancom oznámil, že pozastavuje výkon uznesenia mestského zastupiteľstva č. 27/03 zo dňa 20. februára 2003. Uznesenie znie: Mestské zastupiteľstvo zvolilo Ing. Petra Kašubu za hlavného kontrolóra mesta Martin s účinnosťou od 1. apríla 2003.

Primátor členom rady tlmočil svoje stanovisko, že považuje toto uznesenie za zvlášť nevýhodné pre mesto, čo je zákonom povolený dôvod na pozastavenie výkonu uznesenia. Po dosť ostrej diskusii skôr osobného charakteru rada vzala toto primátorovo stanovisko na vedomie. Zákon rade totiž neumožňuje v takomto prípade hlasovať či inak rozhodnúť, resp. aj keby rozhodla, primátor jej rozhodnutím nie je viazaný. Po tomto kroku primátora je už jasné, že na martinskej radnici je opäť vykopaná vojnová sekera.

Skryť Vypnúť reklamu

Po našej uzávierke (pondelok 10. marca) sme sa dozvedeli, že vzniknutou situáciou by sa malo zaoberať mimoriadne zasadnutie mestského zastupiteľstva, ktoré by malo byť v pondelok 17. marca. Táto informácia však nebola potvrdená z oficiálnych zdrojov martinskej radnice.

V čom je problém?

Doterajšiemu hlavnému kontrolórovi Ivanovi Rišianovi končí mandát 31. marca 2003. Preto mienil primátor S. Bernát zvolať v marci mimoriadne zastupiteľstvo, ktoré by sa zaoberalo voľbou nového kontrolóra. Poslanci však predbehli primátorové úmysly a ako to vníma on (a ako nám to povedal), poza jeho chrbát pripravili voľbu hlavného kontrolóra už na februárovom zastupiteľstve. Hlasovaním presadili voľbu do programu rokovania a napokon aj poslanca Petra Kašubu (zvolený za Priekopu), ktorý bol jediným kandidátom, zvolili za hlavného kontrolóra. 17 poslancov hlasovalo za, deviati boli proti a štyria sa hlasovania zdržali. Primátor pri našom stretnutí neskrýval rozpaky nad postupom skupiny poslancov, ale ako nám povedal – nemienil pozastaviť výkon uznesenia o zvolení Petra Kašubu za hlavného kontrolóra. Napokon to ale urobil a ako hlavný dôvod uviedol vyjadrenia P. Kašubu pre Nový Život Turca, ktoré podľa neho obsahujú narážky na ovplyvňovanie práce hlavného kontrolóra vedením mesta, čo primátor považuje za manipuláciu.

Skryť Vypnúť reklamu

Situáciu, ktorá vznikla voľbou P. Kašubu a jeho vyhláseniami, považuje S. Bernát za veľmi vážnu, napokon svedčí o tom aj fakt, že za deväť rokov, čo je martinským primátorom pozastavil výkon uznesenia iba druhý raz. Primátor má na to právo v dvoch prípadoch a v oboch je podstatná jeho mienka. Buď si myslí, že uznesenie zastupiteľstva je v nesúlade so zákonmi, alebo si myslí, že je zvlášť nevýhodné pre mesto – čo je prípad pozastavenia výkonu uznesenia o voľbe hlavného kontrolóra. Zvolený hlavný kontrolór Peter Kašuba pre naše noviny povedal, že ho postup primátora prekvapil, ale ešte viac ho prekvapil dôvod, pre ktorý uznesenie pozastavil. Potvrdil nám, že sa vzdal poslaneckého mandátu, aby predišiel možným špekuláciám. Ani jedna zo strán to síce v rozhovore s Novým Životom Turca nepotvrdila, ale obaja naznačili, že „súper„ nehrá v tomto prípade férovú hru.

Skryť Vypnúť reklamu

Čo môže nasledovať ďalej?

Zákon o obecnom zriadení, samozrejme, s takouto situáciou počíta. Čítame v ňom, že uznesenie, ktorého výkon primátor pozastaví, po dvoch mesiacoch automaticky stráca platnosť. To je jedno možné riešenie. To druhé je, že na žiadosť predpísaného počtu poslancov primátor zvolá mimoriadne zasadnutie mestského zastupiteľstva, kde sa bude opäť hlasovať. Ak by ale pozastavené uznesenie malo získať svoju pôvodnú platnosť, musia už zaň hlasovať tri pätiny zo všetkých poslancov. Inak povedané - ak by sa Peter Kašuba mal stať hlavným kontrolórom, musel by mať podporu 60 percent z 31 poslancov, teda 19 poslancov by muselo hlasovať za uznesenie.

Lenže, ako sme už písali, 31. marca končí mandát terajšiemu hlavnému kontrolórovi. Môže byť mesto bez kontrolóra? S. Bernát nám k tomu povedal: „Môže byť, to je samozrejmé. Oddelenie kontroly pracuje ďalej, sú tam traja ľudia a tí si musia plniť povinnosti, ktoré hlavný kontrolór má dané zákonom, oni sú tí výkonní pracovníci. Nič by sa nestalo, ak by sme nemali jeden-dva mesiace hlavného kontrolóra, mesto bude fungovať ďalej...„

PRIMÁTOR STANISLAV BERNÁT:

„Pán Kašuba konal vždy deštruktívne„

Môžete zdôvodniť, prečo ste pozastavili výkon uznesenia o voľne hlavného kontrolóra z 20. februára tohto roku?

Vždy som sa snažil konať voči mestu zodpovedne. Som primátorom deviaty rok, ale nepamätám sa, že by pán poslenec Kašuba konal tiež zodpovedne, k čomu ho zaväzoval dokonca už trikrát zložený sľub do moiich rúk. Pre informáciu občanov je potrebné povedať, že v zastupiteľstve menil strany podľa toho, ako mu to vyhovovalo, bol v KDH, v HZDS, potom bol v ZRS a Smere a teraz je nezávislý poslanec. To nech občania vedia, aby si mohli urobiť obraz, akého poslanca zvolili poslanci za hlavného kontrolóra. Pán Kašuba vždy konal deštruktívne voči mestu a obhajoval vždy len svoje osobné záujmy, či už to bolo, ako odtrhnúť Priekopu od Martina a podobne. Napriek tomu som vôbec nemal v pláne pozastaviť výkon uznesenia mestského zastupiteľstva, ale po uverejnení článku v Novom Živote Turca a na základe toto, čo pre vaše noviny pán Kašuba povedal, som dospel k názoru, že tak musím urobiť, pretože sa nezmenil a to, čo deklaroval na zastupiteľstve po zvolení, že chce so mnou spolupracovať, bolo len obyčajné divadlo. Človek s takými vyhláseniami, akoby bez právneho vedomia a bez zodpovednosti, jednoducho nemôže zastávať funkciu hlavného kmontrolóra mesta Martin po dobu šesť rokov, čo je mandát zo zákona.

Čo konkrétne vám tak vadí na jeho vyhlásení pre Nový Život Turca?

To, čo tvrdí, citujem: „Som presvedčený o tom, že doteraz útvar viac plnil pokyny magistrátu než poslancov, hoci podľa zákona to má byť opačne.„ Ale ja som hlavnému kotrolórovi nedával žiadne pokyny. Prečo by som to aj robil? Veď je ustanovený zastupiteľstvom a ono mu dáva úlohy zo zákona.

Ale hlavný kontrolór bol členom vedenia mesta, resp. členom grémia primátora...

Ja som ho vzal do grémia iba preto, aby mal dostatok informácií a bol v obraze, čo sa deje v meste a na úrade. Ale ja ho tu vôbec nemusím mať, ja ho k svojej práci nepotrebujem. Jeho potrebuje zastupiteľstvo... Lenže z vyjadrenia pána Kašubu sa verejnosť dozvedela, ako keby my sme tu na úrade prikazovali kontrolórovi, ako má robiť.

To sa vás dotklo?

Nie osobne, ale ako primátora určite. Lebo za tým vidím jasnú manipuláciu.

Čo sa bude diať ďalej?

Existuje zákonný postup. Ja som urobil, čo som urobil, teraz sú na ťahu poslanci.

ZVOLENÝ HLAVNÝ KONTROLÓR PETER KAŠUBA:

„Všetko majú v rukách poslanci„

Ako ste prijali správu, že primátor pozastavil výkon uznesenia o voľbe hlavného kontrolóra?

Prekvapil ma dôvod pozastavenia, a to, že toto uznesenie je zjavne nevýhodné pre mesto. Neviem, čím ja, ako osoba, som pre mesto nevýhodným, to by som rád vedel... Inak, pán primátor má túto možnosť zo zákona, pokiaľ ju využil, akceptujem to. Ale zákon hovorí aj o ďalšej možnosti, ktorú má mestské zastupiteľstvo, ktoré môže pôvodné uznesenie potvrdiť, alebo naopak nepotvrdiť. Všetko majú teraz v rukách poslaci a len oni rozhodnú, či chcú mať kontrolóra zo svojich radov, ktorý bude kontrolórom zastupiteľstva, alebo to bude človek, ktorý bude kontrolórom, poviem to opatrne - mestského úradu.

Primátor vám nejako oznámil, že mieni uznesenie pozastaviť?

Nie, nikto so mnou nehovoril. Viem, že bola narýchlo zvolaná mestská rada, na ktorej pán primátor informoval o svojom rozhodnutí. Zo zákona to musel urobiť.

Vy ste členom mestskej rady, ale na jej mimoriadnom rokovaní ste neboli prítomný. Prečo?

Očakával som, že moje zvolenie na februárovom zastupiteľstve bude pre niekoho nepríjemným prekvapením a nechcel som dať žiadnu zámienku, aby bolo možné napadnúť uznesenie, ktorým bola táto voľba schválená, preto som sa oficiálne písomne vzdal poslaneckého mandátu. Čiže už nie som členom rady.

Aby ste sa stali hlavným kontrolórom, musí o tom opäť hlasovať zastupiteľstvo, ale teraz už potrebujete podporu troch pätín všetkých poslancov. Myslíte, že ju získate?

Ja viem len to, že za uznesenie, ktorým sa v februári schválilo moje zvolenie za hlavného kontrolóra, hlasovalo dvadsať poslancov, štyria sa zdržali a nikto nebol proti. To o niečom hovorí, aj o tom, že šanca získať potrebnú podporu tu je. V prípade, že poslanci uznesenie nepotvrdia, nebudem nad tým plakať. Ešte raz opakujem, rozhodnutie majú, a tentoraz doslova a úplne, v rukách poslanci mestského zastupiteľstva.

Logická otázka - budete smerom k poslancom vyvíjať nejakú aktivitu, aby ste ich presvedčili, že hlasovať za vás bude správna vec?

Nie, ja ich nijako nebudem oslovovať. Ja som urobil dosť pre to, že som išiel kandidovať a urobil som to verejne.

Vaše zvolenie za hlavného kontrolóra je neisté, navyše vy sami ste sa vzdali poslaneckého mandátu, to znamená, že ak nezískate potrebnú väčšinu hlasov, z komunálnej politiky vlastne odídete...

Neodídem, odídem len zo zastupiteľstva. Budem radový občan, ktorý bude komunálnu politiku veľmi pozorne a detailne sledovať.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 2. Downtown Bratislavy sa rozrastie o nový rezidenčný projekt
 3. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte?
 4. 5 vecí, ktoré definujú prémiové bývanie
 5. Vitajte v postapokalyptickom svete
 6. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh
 7. Programátori prezradili, čo ich v práci najviac motivuje
 8. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY
 9. NAŽIVO: Čo čaká ekonomiku? Sledujte #akonato konferenciu
 10. NAŽIVO: Ako na koronu reagujú úspešné firmy? Sledujte #akonato
 1. Svet môžeme zlepšiť dobrými skutkami
 2. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh
 3. Najnovšie technológie a inovácie na Gemeri? Normálka
 4. Zlaďte vaše šperky s jeseňou
 5. Nové laboratórium ekonomického experimentálneho výskumu na EUBA
 6. Programátori prezradili, čo ich v práci najviac motivuje
 7. 5 vecí, ktoré definujú prémiové bývanie
 8. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY
 9. Úprava osobného motorového vozidla
 10. Important information for Brazilians living in Slovakia
 1. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 16 515
 2. Kam sa vybrať za jesennými výhľadmi? 15 840
 3. Rysy navštívi päťtisíc ľudí denne. Ako vyzerá denný chod chaty 12 341
 4. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár 11 996
 5. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte? 11 896
 6. Jedlo v Bratislave: Tieto reštaurácie určite vyskúšajte 10 824
 7. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 10 182
 8. Programátori prezradili, čo ich v práci najviac motivuje 9 732
 9. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 9 558
 10. Korenie sexuálneho života po päťdesiatke. Tieto tipy vyskúšajte 9 464
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Mestský a Okresný úrad v Martine uzatvorili

Na úradoch vybavíte len pohreb a narodenie dieťaťa.

Fitká opäť zatvorili, majitelia netušia, ako druhú vlnu prežijú

Posilňovne sa po lete konečne zapĺňali a potom prišiel tvrdý úder.

Na takéto športové podujatia v posilňovniach si budú musieť aj mladí siláci nejaký čas počkať.

Ochrana pred búrkou

Zlepšili protipovodňové opatrenia.

Budovali nové odvodňovacie žľaby.

O stravenkovej petícii rokovali na ministerstve

Iniciátora petície Za zachovanie súčasnej platnej legislatívy v oblasti stravovania zamestnancov Ľubomíra Sečkára s jeho tímom prijala generálna riaditeľka sekcie práce Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR Danica Lehocká.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Minúta po minúte: Z viacerých miest Oravy hlásia dlhé rady

Testujú zdravotníci, vojaci a dobrovoľníci.

Zamestnanec reťazca: Mali sme pozitívnu kolegyňu, musel som ísť aj tak do práce

Aké pocity zažívajú ľudia z prvej línie, sme zisťovali od zamestnanca nemenovaného obchodného reťazca.

Od soboty bude platiť na Slovensku zákaz vychádzania, sú aj výnimky

Pre žiakov druhého stupňa základných škôl sa v pondelok začína dištančné vyučovanie.

Zoznam odberných miest v Dolnom Kubíne, Námestove, Trstenej a Tvrdošíne

Na Slovensku prebieha celoplošné testovanie na koronavírus. Pozrite si zoznam odberných miest na Orave.

Už ste čítali?