Utorok, 28. september, 2021 | Meniny má VáclavKrížovkyKrížovky

Národný dom: rok po...

Čo sme videli, počuli a cítili, keď sme sa prechád

Kto by pochyboval, že martinský Národný dom je významnou kultúrnou a historickou pamiatkou? No trvalo dosť dlho, kým o tom Martinčania presvedčili aj bratislavských úradníkov a politikov. Tí v ňom zrejme videli iba budovu divadla, jednu z mnohých na Slovensku, a pomenovanie Národný dom sa im možno zdalo byť akési prehnané a asi aj nemoderné. A tak bolo na martinských činovníkoch, aby toto „hlboké nedorozumenie„ vysvetlili a zároveň poskytli aj istú dejepiseckú lekciu. Aspoň o tom, ako a prečo Národný dom vznikol a čo znamenal v časoch pre národ azda najťažších.

Skryť Vypnúť reklamu

August 1890

Koncom 19. storočia Slovensko zovreté v uhorskom štátnom pancieri prežívalo najhoršiu vlnu maďarizácie vôbec. Keď roku 1875 uhorské úrady zatvorili Maticu slovenskú a zhabali aj jej majetok, martinský ostrovček národnej kultúry, vedy a politiky zostal bez strechy nad hlavou. A v týchto zlých časoch sa martinskí kultúrni dejatelia, podľa príkladu iných slovanských národov, rozhodli postaviť si svoj Národný dom, do ktorého by umiestnili divadlo, múzeum a už dávnejšie založené kasíno, čo nebola žiadna herňa, ale kultúrny a osvetový klub. Budovatelia nového strediska národného života museli byť opatrní a obozretní, aby im vrchnosť nemohla skrížiť plány a dom, ako matičný majetok, zhabať. A tak najprv utvorili Spoločnosť spoluvlastníkov Národného domu, čím sa budúca budova stala vlastne majetkom súkromným, a teda pred zákonom chráneným. Rozpočet bol na tú dobu a najmä na slovenské pomery naozaj honosný - 40 tisíc zlatých (napokon celá stavba aj so zariadením stála takmer 70 tisíc zlatých). Spoločnosť vydala 800 účastín po 50 zlatých, ktoré sa upisovali v desiatich župách celého Slovenska, ale aj u Slovákov žijúcich v Budapešti, Bukurešti, Varšave, v Rusku... Dnes to už znie ako povesť, ale faktom je, že zbierať peniaze na výstavbu Národného domu chodili aj také osobnosti, akými boli Svetozár Hurban Vajanský, Jozef Škultéty, Andrej Halaša a mnohí, mnohí ďalší.

Skryť Vypnúť reklamu

Vypracovaním plánov a rozpočtu poverili martinského občana, známeho architekta a staviteľa Blažeja Bullu, ten ich potom konzultoval s viacerými pražskými architektmi. Základný kameň položili koncom apríla 1888 a dom sa chytilo stavať dvadsať chýrnych murárov z Liptovského Petra za pomoci viacerých turčianskych robotníkov. Robotu skončili v septembri 1989 a na Silvestra toho istého roku sa už v Dome (v tom čase ho nemohli nazvať Národným domom) konalo prvé divadelné predstavenie. Bola to vtedy najkrajšia budova v Martine a honosná aj zo širšieho než iba mestského pohľadu. Otvorili ju so všetkou slávou 13. augusta 1890, keď pár mesiacov predtým sprístupnili reštauráciu a hotel. Otvárali ho veršami Pavla Országha Hviezdoslava o tom, že dom pevne stojí, ba musí tak stáť - „lebo veď slovenské povedomie základom mu...„

Skryť Vypnúť reklamu

Toto všetko bolo treba povedať a pochopiť, aby sa nakoniec dali veci do pohybu. A prečo bola nutná táto osvetová misia a presviedčacia kampaň? Pre záchranu Národného domu, ktorý pred zrakmi svojho národa, 110 rokov po slávnom sprístupnení, chátral a pomaly sa rozpadal...

Február 2002

Presne pred rokom sa po dlhších prípravách začala rekonštrukcia Národného domu. Muselo sa zľaviť z pôvodného projektu prestavby, pretože bolo jasné, že naň sa jednoducho peniaze nezoženú. Aj ten lacnejší variant sa musel rozdeliť vlastne na dve stavby, len aby investície nepredstavovali balík takpovediac „ťažkostraviteľný„. Pretože celú stavbu mal financovať a aj financuje štát, a hoci v teoretickej rovine ide o peniaze nás všetkých, v praxi je len pár ľudí, ktorí o nich rozhodujú a veľmi veľa adries, kam by ich bolo potrebné poslať. V tomto húfe záujemcov sa tentoraz Martinčania nestratili, aj vďaka sústredenejšej aktivite smerom k Bratislave, aj vďaka - povedzme to na rovinu - predvolebnému času, keď srdcia politikov boli oveľa mäkšie a otvorenejšie, pripravené a ochotné vypočuť a pomôcť. Svoje určite urobila aj zbierka, ktorú vypísala martinská radnica a na konte ktorej sa vyzbierali necelé dva milióny. Tie možno neboli ani také dôležité, akou bola prebudená verejná mienka a zvýšený záujem o neutešený stav historickej pamiatky, ktorá medzitým (uplatnením zákona o územnom členení Slovenska) prešla do majetku a správy Žilinského samosprávneho kraja.

A tak sa vo februári 2002 začali prvé práce náročnej rekonštrukcie, vlastne už druhej zásadnej prestavby budovy. Tá prvá sa uskutočnila presne pred 50 rokmi (v rokoch 1951-52), vtedy sa Národný dom zmenil tak, ako sme ho poznali dodnes. Jednoducho, budova, ktorá bola predtým polyfunkčná, sa premenila na divadlo (vtedy Armádne divadlo) a prispôsobila sa jeho potrebám.

Úplne prvými prácami, ktoré tu po polstoročí vykonala banskobystrická firma Ars Novum, bola demontáž technológie, odstraňovanie sedačiek v hľadisku a podchytávanie základov v suteréne. Zatiaľ čo Martinčania a návštevníci ich mesta chodili okolo budovy s rozpadajúcou sa fasádou a zrejme nešetrili poznámkami na jej biedny stav, vnútri sa čulo pracovalo. Až pokiaľ sa nezačala črtať prístavba v západnom trakte budovy, pokiaľ sa nezačala oprava strechy a pokiaľ sa okolo budovy nerozložila pavučina lešení a nezačala sa odstraňovať stará fasáda, ľudia by ani nepovedali, že sa s Národným domom deje niečo mimoriadneho. Jedine veľmi pozorný pozorovateľ by to vedel dať na pravú mieru. Napríklad tým, že by spočítal, koľko sutiny sa zo staveniska vyviezlo. My, keď sme to počítali so stavbyvedúcim Miroslavom Hrčkom, tak sme narátali takmer 420 plných 12-tonových nákladných áut. Teda 5000 ton...

Čudovali sa, že ešte stojí!

Keď sme nedávno navštívili stavenisko, presvedčili sme sa, že súčasná prestavba budovy Národného domu je naozaj dôkladná. V podstate ide tak­povediac až na holé múry, nič inšie tu stavbári a iní remeselníci (denne ich tu pracuje okolo 50) nenechávajú. Teraz sa vlastne robí to, čo bolo treba urobiť už dávno, napríklad spevňujú sa základy a prehlbuje sa suterén. Je to ťažko pochopiteľné, zrejme pred vyše sto rokmi bola taká stavebná metóda, ale budova Národného domu nemá klasické základy. Teda, nemala, bola postavená iba na 40 cm hrubej vrstve kameňov. A tak sa súčasní stavbári pustili do veľmi zložitej operácie - meter po metri podkopávajú múr a vystužujú ho betónom, dávajú domu vlastne nové základy.

Miroslav Hrčka spomenul aj ďalšiu vec. Keď odstránili vnútorné omietky, nachádzali niečo, čo ani netušili a čo ich aj vyviedlo z miery. Boli to rozvody - najmä kúrenárske a vodovodné. Vtedy, pred 50 rokmi, neboli frézy, ktoré by vyfrézovali v múre drážku presne na rozmer potrubia, vtedy sa klasicky sekalo do múru. No vtedajší majstri sa s tým moc „nepárali„, sekali hlava-nehlava, navyše diery ani nezaplátali, iba kantovou tehlou primurovali a omietli, ale vnútri zostala dutina, niekde aj poriadne veľká. Dosť tenké múry Národného domu boli týmto ešte viac zoslabené. A boli ako rešeto. Viacerí sa čudujú, že budova ešte stojí, že sa tu nikdy nič nestalo. Stavbári si teraz žartom hovoria, že Národný dom držali pokope práve len tie rúry a posplietané rozvody...

Vygruntovaný Dom

Keby ste vošli zo slnečného zimného dňa do budovy, ocitli by ste sa ako v tajomnom zámku. Veľké odkryté priestory sú zaliate tmou, ktorú presakujúce svetlo zvonku mení na zvláštne šero. Svieti sa iba tam, kde treba, kde sa pracuje. Chceli sme pre čitateľov i pre pamiatku odfotografovať hlavnú divadelnú sálu, kde namiesto hľadiska je zatiaľ iba kopa zeminy, ale naša technika nestačila. Slabý blesk jednoducho neprerazil tú masu tmy a všadeprítomného prachu. Na to by bolo treba silnú svetelnú aparatúru.

Prešli sme labyrintom budovy, a hoci sme boli v Národnom dome už veľakrát, netušili sme, aký zložitý ten labyrint v skutočnosti je. Azda najzaujímavejšia bola cesta do podzemia. Žlté svetlo elektrických lámp zosilňované kde tu bleskami iskier odskakujúcich od zváraného kovu vysvietilo zložitý i rozložitý suterén budovy do prazvláštnej nálady. Okrem toho, že sme videli, ako dostáva Národný dom pevnejšie základy, odkryla sa pred nami spleť vyslovene čarovných priestorov. Starší si pamätajú, že tu kedysi býval divadelný klub s malou scénou, kde sa stretávali hlavne mladí, po rekonštrukcii by mala „pivnica„ Národného domu dostať podobnú príležitosť. Aj preto je súčasťou rekonštrukcie prehlbovanie týchto priestorov. Podľa slov riaditeľa Divadla SNP Ivana Giača tu by mala v budúcnosti pokračovať sláva Turčianskeho kasína. Klubu, kde by sa schádzali poprední Martinčania, aby diskutovali a riešili vážne otázky. A niekedy i celkom nevážne a neformálne.

Prechádzali sme budovou a nachádzali väčšinou holé odkryté múry. Vygruntované je to skutočne dôkladne! Teraz už len odkrytým a ošetreným múrom dať novú tvár a miestnostiam a sálam nový glanc. To všetko sa urobilo za jediný rok...

Polovica, tretina i pätina

Keď sme sa snažili nájsť polohu, kam sa stavba za ten rok dostala z hľadiska plánov, dostali sme akúsi trojodpoveď: Finančne by mala byť v polovici, to čo sa tu prestavalo, toľko ešte treba investovať. Ale v presnej polovici nie je, pretože tu boli aj materiálovo náročnejšie práce. Stavebne je tak na 40 percentách. To je určite slušný stav a stavebná časť by sa dala tohto roku dokončiť. Počuli sme - niet dôvodu, prečo by sa to nemalo stihnúť, niet žiadnej prekážky napríklad v projektovej príprave či v dodávateľskej sfére. Na stavbu treba ešte 60 miliónov. To by ale mohla byť vážna prekážka... Keď sa rekonštrukcia vezme z hľadiska prevádzky divadla, tak je kdesi na 20 percentách. Na technológiu treba ešte vyše 100 miliónov v dnešných cenách!

Keď tieto čísla porovnávame s miliardami ponorenými do betónovej rozpašmanosti pri Dunaji, ktorú pomenujú Slovenské národné divadlo, tak sú to iba smeti. My ale dobre vieme, ako ťažko sa „vidiečanom„ zháňajú pri Dunaji smeti aj pre takú budovu, ktorá je národnou už vyše 100 rokov.

Igor Gabaj

Najčítanejšie na My Turiec

Inzercia - Tlačové správy

 1. Varujú pred púštnymi búrkami v Dubaji
 2. "Vzrušenie, nadšenie a radosť" tvrdí DJ Milan Lieskovský
 3. Kuriéra nezastavili ani preteky. S dodávkou prešiel rely
 4. Prišli škrečky a Dedoles počíta tržby na desiatky miliónov
 5. Žabka rýchlo expanduje na západe Slovenska
 6. Potrebujeme poďakovať vzorom. Preto rozbiehame novú biznis cenu
 7. 30 000 eur pre tých, ktorí chcú zlepšiť život vo svojej komunite
 8. Vymenili startup za korporát. Dôvod bol iný, než by ste čakali
 9. Skladujete pivo pri izbovej teplote? Znižujete jeho kvalitu
 10. Divočina na ceste: ako postupovať, ak v noci zrazíte zviera?
 1. Najviac škôd slovenskí šoféri hlásia v júni
 2. Proxenta získala ocenenie Developer roka
 3. HB Reavis postavil Bratislave novú autobusovú stanicu
 4. Zázračné účinky Arónie na zdravie
 5. Tento výťah si poradí aj s tým najužším schodiskom
 6. Prečo by sa elektrárne mali zaujímať o ekologické riešenia?
 7. Skladujete pivo pri izbovej teplote? Znižujete jeho kvalitu
 8. Vymenili startup za korporát. Dôvod bol iný, než by ste čakali
 9. Mladí slovenskí filmári zvíťazili na festivale v Barcelone
 10. Orange pokračuje v systematickej podpore digitálneho vzdelávania
 1. Vymenili startup za korporát. Dôvod bol iný, než by ste čakali 18 735
 2. Prišli škrečky a Dedoles počíta tržby na desiatky miliónov 8 991
 3. Sledujte naživo pokusy so slovenskými výskumníkmi 6 990
 4. Ako môžu fajčiari pomôcť prírode? Úplne jednoducho 6 267
 5. Zateplenie strechy PUR penou či minerálnou vlnou? 5 669
 6. Maurícius vás nenechá chladnými. Za akými miestami sa vybrať? 4 984
 7. Trnavské mýto: Od centrálneho trhoviska ku kongresovej sále 4 639
 8. Skladujete pivo pri izbovej teplote? Znižujete jeho kvalitu 4 585
 9. Jablone prekonali očakávania. O bývanie v Bytči je veľký záujem 4 427
 10. Žabka rýchlo expanduje na západe Slovenska 4 159

Blogy SME

 1. Marian Baran: Električka číslo štyri
 2. František Cudziš: Na tému – Protest proti klimatickej zmene
 3. Anton Kaiser: Historické premeny Oponického hradu
 4. Martin Sukupčák: Komunistický zločinec
 5. Miriam Studeničová: Prečo mnohí nedokážu vnímať duchovno?
 6. Štefan Vidlár: Pomýlený gazda
 7. Martina Paulenová: Odchádzame na prechádzku
 8. Milota Sidorová: Ženy doplácajú na nedostupnosť bývania najviac. Takto to vyriešili vo Viedni
 1. Ján Buocik: Obchvat a nová diaľnica D4/R7 ako dobrá správa? Skôr zlý vtip! Najmä pre Bratislavčanov. 15 040
 2. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí 8 934
 3. Janka Bittó Cigániková: Čo sa to preboha deje v Izraeli? Prestali vakcíny fungovať? 6 816
 4. Lucie Meisnerová: Svadba v polovici života 6 316
 5. Radovan Kulín: Kováčik má šťastie, že nevyrábal mastičky z konope 5 670
 6. Stanislav Martinčko: R.Fico sa stal kajúcnikom č.1 !!! 5 087
 7. Peter Chudý: Šesť spôsobov na odstránenie čestného policajta alebo ako to bolo za prezidentovania Tibora Gašpara a likvidačné metódy prehnitého systému dnes. 4 588
 8. Andy Morávek: Tomuto štátu už nedarujem ani jedinú kvapku mojej krvi. Nezaslúži(š) si ju! 4 184
 1. Milota Sidorová: Ženy doplácajú na nedostupnosť bývania najviac. Takto to vyriešili vo Viedni
 2. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 3. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 4. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 5. Karolína Farská: Do Ficovej éry sa vraciame aj bez neho
 6. Adam Valček: Vyšetrovateľ dal Bödörovi pokutu za to, že mlčal
 7. Karolína Farská: Dva rozdielne protesty za slobodu
 8. Adam Valček: Neexistujúca kancelária aj termín. Výpovede proti Výbohovi nesedia
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

V prevádzkach musia dodržiavať prísne opatrenia.

Epidemická situácia v Turci sa zhoršuje. Nové opatrenia pre okres Martin so sebou priniesli vlnu nespokojnosti. Regionálny hygienik Tibor Záborský apeluje na dodržiavanie opatrení aj očkovanie.


a 1 ďalší 3 h
Sučany doma zdolali Chlebnice a ťahajú sériu štyroch zápasov bez prehry.

Žabokrekom fantasticky vyšiel dôležitý zápas v Rosine a po víťazstve 4:1 sa pretlačili do pokojného stredu tabuľky. Taká nedeľa tu už poriadne dlho nebola. Všetky turčianske celky z piatej ligy dokázali zabrať naplno.


12 h
V ankete dostali najviac hlasov (zľava) profesor Miloš
Jeseňák, lekár Ivan Kocan a docent Branislav Kolarovszki.

Univerzitná nemocnica Martin sa vďaka trom víťazom stala najúspešnejším zdravotníckym zariadením tohtoročnej ankety.


Zuzana Marčeková a 1 ďalší 13 h

Pozrieme sa aj na našu hádzanársku reprezentáciu a ak by ste zaspali a prebrali sa na zimnom štadióne v Nitre o pár rokov, s nami sa dozviete aké prekvapenie by na vás čakalo.


15 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Blogy SME

 1. Marian Baran: Električka číslo štyri
 2. František Cudziš: Na tému – Protest proti klimatickej zmene
 3. Anton Kaiser: Historické premeny Oponického hradu
 4. Martin Sukupčák: Komunistický zločinec
 5. Miriam Studeničová: Prečo mnohí nedokážu vnímať duchovno?
 6. Štefan Vidlár: Pomýlený gazda
 7. Martina Paulenová: Odchádzame na prechádzku
 8. Milota Sidorová: Ženy doplácajú na nedostupnosť bývania najviac. Takto to vyriešili vo Viedni
 1. Ján Buocik: Obchvat a nová diaľnica D4/R7 ako dobrá správa? Skôr zlý vtip! Najmä pre Bratislavčanov. 15 040
 2. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí 8 934
 3. Janka Bittó Cigániková: Čo sa to preboha deje v Izraeli? Prestali vakcíny fungovať? 6 816
 4. Lucie Meisnerová: Svadba v polovici života 6 316
 5. Radovan Kulín: Kováčik má šťastie, že nevyrábal mastičky z konope 5 670
 6. Stanislav Martinčko: R.Fico sa stal kajúcnikom č.1 !!! 5 087
 7. Peter Chudý: Šesť spôsobov na odstránenie čestného policajta alebo ako to bolo za prezidentovania Tibora Gašpara a likvidačné metódy prehnitého systému dnes. 4 588
 8. Andy Morávek: Tomuto štátu už nedarujem ani jedinú kvapku mojej krvi. Nezaslúži(š) si ju! 4 184
 1. Milota Sidorová: Ženy doplácajú na nedostupnosť bývania najviac. Takto to vyriešili vo Viedni
 2. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 3. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 4. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 5. Karolína Farská: Do Ficovej éry sa vraciame aj bez neho
 6. Adam Valček: Vyšetrovateľ dal Bödörovi pokutu za to, že mlčal
 7. Karolína Farská: Dva rozdielne protesty za slobodu
 8. Adam Valček: Neexistujúca kancelária aj termín. Výpovede proti Výbohovi nesedia

Už ste čítali?