České centrum v dome u Horákov na Moyzesovej, alebo tiež všetci zúčastnení organizátori v kompletnej zostave, Slovenské národné múzeum - Etnografické múzeum a Dokumentačné centrum českej kultúry na Slovensku so sídlom v Martine, pripravili opäť v tomto skromnom, nenápadnom, no príťažlivom kultúrnom stánku ďalšiu peknú výstavu. Vernisážou pod poetickým názvom O farebnom tichu bola sprítomnená aktuálna grafická tvorba autorky v Martine doposiaľ samostatne nevystavujúcej. Martinská kuktúrna pospolitosť sa s ňou môže zoznamovať od februára až do konca júna tohto roku.
Pod výberom z grafickej tvorby, zostavenej z drobných, jemných, ženských obrázkov je podpísaná výtvarníčka Věruna Melčáková-Juneková (1945, Zlín), absolventka Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave (1973), oddelenia voľnej grafiky a knižnej tvorby u Albína Brunovského a maľby a tapisérie v ateliéri Petra Matejku. Akademická maliarka, grafička, ilustrátorka sama o vlastnej tvorbe hovorí ako „o plávajúcich oblakoch v niektoré nedeľné popoludnie„... Hlási sa tak obsahom a zameraním k výtvarnej poézii. Autorkine nežné obrázky inštalované v priestore neveľkej výstavnej siene majú vtlačenú pečať ľahkej ženskej ruky. Čiara je prvkom, ktorý dominuje v perokresbách a farebnej suchej ihle Věruny Melčákovej-Junekovej na aktuálnej martinskej výstave. U autorky jej razenia sa navyše príťažlivo spája a programovo dopĺňa krása obrazu s poéziou slova.
Oboje bolo na vernisáži sprítomnené vrchovatou mierou. V katalógu k autorkinej výstave Fedor Kriška píše:…„Ak sa dá z čipky čiar utkať sieť plná ticha, v ktorom je zakódovaná esencia života a sveta, potom je to prípad lyrickej poetiky Věruny Melčákovej-Junekovej…„
Vernisážové publikum malo príjemnú šancu zoznámiť sa popri očividnej výtvarnej poézii vystavených obrazov aj s poéziou utkanou jemným pradivom slova autorkiných veršov. Vybrané básne z knihy Krajina duše pretavila recitátorka Eva Kalnická do citlivého zážitku z umeleckého prednesu v rodnej češtine prítomnej autorky, kurátorským slovom výstavu do kultúrneho života odprevadila Zora Petrašová.
Vlasta Kunovská