Utorok, 28. september, 2021 | Meniny má VáclavKrížovkyKrížovky

Majstrovský liek na rozklepané nohy

S Janou Štaffenovou rozoberáme jej účinkovanie na

Martinčanka Jana Štaffenová bola pred pár rokmi veľkým lyžiarskym prísľubom. Ako hovorí, lyžovať sa naučila na svahoch v Sklabinskom Podzámku, kde absolvovala aj prvé lyžiarske tréningy. Potom prešla na Martinské hole a stala sa členkou LK Martin. Podľa všetkého je ňou doteraz. „Ani presne neviem, čo sa teraz v martinskom klube odohráva, lebo ja sa pohybujem väčšinou v zahraničí. Ale predpokladám, že ešte som členkou klubu...„

Kto veril v jej talent, toho určite nesklamala. Dnes už „veľká slečna„, príjemná a sympatická 20-ročná vysokoškoláčka, po juniorských úspechoch absolvovala v minulých dňoch svoju veľkú premiéru - prvý seniorský svetový šampionát vo švajčiarskom stredisku St. Moritz. Neskončil sa pre ňu dobre, pretože na záver pobytu dostala chrípku a ani minulý týždeň, keď sme sa stretli v našej redakcii, aby sme sa o jej premiére porozprávali, ešte nebola celkom fit.

Skryť Vypnúť reklamu

Hovoríte, že väčšinu času v sezóne trávite v zahraničí. Kde presne?

Žijem v Nemecku, mám tam prechodné bydlisko v Dachau pri Mníchove. Je to oveľa praktickejšie, lebo na všetky preteky v Európe, na ktorých štartujem, to mám dve, tri, maximálne štyri hodiny autom. Celkom mi to vyhovuje. Trénujem s nemeckou juniorskou reprezentáciou, je to veľmi silné družstvo, to mi tiež veľa dalo. Vďačím tamojším trénerom, že sú ochotní sa venovať aj mne. Pomohlo mi to k lepším výkonom, ale najviac psychicky. Som teraz úplne uvoľnená, nie som v strese, iba pretekám a nič viac. Nič iné ma nezaujíma.

Ani škola?

Jáj, tá ma začne stresovať, ale až v apríli... Ale aj to sa dá zvládnuť.

Pre poriadok - Janka študuje cestovný ruch v Košiciach... A teraz späť k lyžovnaiu. Pýtame sa: Vy nemáte osobného trénera?

Skryť Vypnúť reklamu

Nie, nemám. Sama sebe som trénerom a na pretekoch si aj sama pripravujem lyže. Som taký samotár, čo autom jazdí z pretekov na preteky. Ale už mi to takto vyhovuje.

Z tohto kočovného samotárstva ste sa dostali do reprezentácie Slovenska a na svoj prvý štart na seniorských majstrovstvách sveta. Čo o tom rozhodlo?

Myslím si, že to boli moje výsledky v kĺzavých disciplínach, ako jediná zo Slovenska som mohla ísť kombináciu, no a aj preto, že mám 520 bodov v zjazde vo FIS rebríčku, čím som splnila podmienku štartu na šampionáte. Nominácia prišla v mojej doteraz najlepšej sezóne, nikdy som nemala také dobré body ako teraz. Až na obrovský slalom, ten mi nejde.

Prekvapila vás pozvánka na šampionát?

Ani nie, keď som si tak spočítala, kto by tam mohol od nás ísť, tak mi vyšlo, že medzi nominovanú štvorku by som sa mohla dostať.

Skryť Vypnúť reklamu

Pred šampionátom ste určite mali nejaké plány. Čo ste chceli dosiahnuť?

Boli to moje prvé majstrovstvá, a tak som nevedela odhadnúť, kam by som sa v súboji s najlepšími mohla zaradiť. Preto mojim plánom neboli žiadne umiestnenia, chcela som zajazdiť dobrú jazdu, dať o sebe vedieť, ukázať, čo dokážem. Nie celkom sa mi to podarilo.

Poďme chronologicky ako nasledovali jednotlivé disciplíny. Ženy začali MS super-G, čo vám malo vyhovovať, lebo ste vyznávačkou kĺzavých disciplín. Aké to bolo? V televízii sme vás totiž nevideli...

No, to ste o nič neprišli... Myslím si, že táto jazda mi nevychádzala už od samého vrchu, nechytala som sa, buď mi tá zjazdovka nesadla, alebo som si ju málo zapamätala. Blúdila som tam, nevedela som, kde sa práve na trati nachádzam, mala som s tým značný problém. A tak to aj dopadlo, vypadla som. V dolnej časti trate bol úsek, kde bolo treba trochu viac nadchádzať, aby som sa zmestila do bránky, ja som ju minula a bolo po nádejach. Ale aj keby som prišla do cieľa, bol by to slabší výsledok, cítila som to už od štartu, jednoducho nešlo sa mi dobre.

Nebola to prílišná tréma z premiéry?

Nie, trému som nemala, akurát ma dosť znervózňovali tie kamery a všetko okolo toho. Boli to moje prvé takéto veľké preteky. Priznám sa, bolo mi to dosť nepríjemné, ale neskôr som si už na to zvykla.

Zjazd, to už boli lepšie správy...

V cieli som bola príjemne prekvapená. Aj keď umiestnenie vo výsledkovej listine nebolo popredné, odstup 4 sekúnd od najlepšej na svete, to považujem za dobrý výsledok. Aj vzhľadom na to, že zjazd vlastne ani netrénujem, len jazdím na pretekoch.

Bol majstrovský zjazd v St. Moritzi ťažký?

Z môjho hľadiska nie je žiadny zjazd ľahký, ešte nie som zďaleka rutinovaná zjazdárka a v tej rýchlosti obracať lyže je pre mňa náročné. Ale, keď sa už pýtate, myslela som si, že trať na majstrovstvách sveta bude ťažšia. Nemala som s ňou nejaký veľký problém.

Aké ťažké je súperiť v zjazde s pretekárkami Rakúska, Švajčiarska, USA, Francúzska, Talianska..?

Dá sa povedať, že najlepšie zjazdárky sveta na zjazdových lyžiach stoja každý deň. Ja ich mám iba na pretekoch a dvoch, troch tréningoch pred nimi, potom zase až pri najbližších pretekoch. Je to ťažké takto súperiť s najlepšími. Je to presne také, ako trénovať na Formulu 1 po meste na škodovke...

Potom prišla kombinácia. Vaša hádam najväčšia nádej...

Naozaj, tam som chcela spraviť výsledok. Po zjazde som bola celkom spokojná, bola som na 24. mieste a vedela som, že ak dobre zajazdím slalom, mohol by byť konečný výsledok do 15. miesta. Nepodarilo sa mi to a bola to škoda, pretože tento rok sa mi slalom jazdí celkom dobre a mám z neho oveľa lepší pocit než v minulosti. Spustila som sa v poriadku, ale bohužiaľ zvládla som iba tri štvrtiny trate. To je moja najväčšia slabina, dosť často končím predčasne a nedokážem stabilizovať svoje výkony tak, aby som dochádzala do cieľa.

V čom to je?

Viem ísť slalom tak, aby som došla do cieľa, ale to je vždy so zabrzdením, nie v najrýchlejšom rytme. Väčšinou, keď sa snažím ísť naplno, urobím nejakú chybičku a som von. Chýba mi tá stabilita. Dá sa to ale natrénovať a verím, že časom ju aj získam.

V kombinácii ste si dosť verili, čiže v cieli ste boli asi sklamaná...

Jasné, že som bola sklamaná. Ale nemôžem si to nejako príliš pripúšťať a biť si hlavu o múr, že som vypadla. Prídu ešte ďalšie preteky, prídu aj ďalšie majstrovstvá sveta - dúfam, že sa na ne znovu dostanem.

No, po kombinácii sa objavil zákerný súper. Čo to bolo, chrípka?

Áno, bola to chrípka. Z ničoho nič som dostala vysoké teploty okolo 39 stupňov a musela som ležať v posteli. Dostávala som infúzie a lekár mi neodporúčal ísť do vyššej nadmorskej výšky, takže obrovský slalom som musela vynechať a sledovala som ho iba v televízii. Ako-tak som sa postavila na nohy v sobotu pred slalomom. Nebolo mi síce dobre, hlava mi trešťala, ale nastúpila som na štart. Nemohlo to ani inak dopadnúť, hneď v piatej bráne som vypadla. Tam bolo treba veľmi rýchlo zareagovať, ale moje reakcie boli príliš pomalé. Mne sa skôr točila hlava a vlastne som si ani neuvedomila, čo sa deje...

Štartovali ste vo všetkých disciplínach, v ktorých ste štartovať mohli. Znamená to, že vašou cestou je zjazdárska všestrannosť?

Nerada by som sa špecializovala na jednu disciplínu, skôr chcem byť všestrannejšou lyžiarkou. Myslím si, že najväčšie predpoklady mám v kombinácii. Zo zjazdu nemám strach, akurát sa musím naučiť nebáť sa skokov, v slalome sa dokážem tiež celkom dobre spustiť, čiže kombinácia by mohla byť mojou najlepšou disciplínou.

Z piatich štartov ste došli do cieľa iba dvakrát - v oboch zjazdoch. Aj takto by niekto mohol hodnotiť vaše prvé vystúpenie na seniorskom svetovom šampionáte. Aký pocit z neho máte vy?

Som sklamaná, že ako tím sme toho veľa neukázali, napríklad všetky štyri sme v slalome vypadli a to nie je dobré. Musíme na sebe veľa pracovať, aby sa to v budúcnosti zmenilo. Osobne som bola rada, že som sa do St. Moritzu dostala a za úspech považujem už samotnú nomináciu. Veľmi sa mi páčila atmosféra šampionátu, ktorá prehlušila aj sklamania z niektorých mojich štartov. Tento šampionát bol pre mňa skôr z kategórie - nie je dôležité víťaziť, ale zúčastniť sa. Nabrať skúsenosti a sebavedomie do ďalšej práce.

Ako boli či neboli spokojní predstavitelia vášho zväzu?

Zo Slovenského lyžiarskeho zväzu nám dali dosť tvrdé kritériá, akoby si neuvedomili, že na také výsledky nemáme podmienky. Ja osobne nemám trénera, ani ďalšie dievčatá. Nechali nás, aby sme sa každá postarali o seba, ako vieme, ale máme podávať výsledky...

Majstrovstvá sveta - aká je to pre vás skúsenosť?

Skúsenosť je to pre mňa najmä po psychickej stránke. Ešte rok dozadu som si robila „strašnú hlavu„ z každých pretekov. Vždy som si myslela, že čo všetko sa stane, ak zle zajazdím, že všetci budú o tom rozprávať. Na majstrovstvách som si uvedomila, že to moje lyžovanie až tak veľa ľudí nezaujíma. Videla som ako jazdia najlepšie svetové zjazdárky a že medaily sa rozdávajú v iných kruhoch, než sú tie naše, slovenské. To mi pomohlo brať veci športovejšie, neklepať sa pred každým štartom, ako to, preboha, dopadne, ale byť uvoľnenejšia. V každých pretekoch dať do toho všetko, ale bez strachu z výsledku. Možno práve takto tie lepšie výsledky prídu.

Je už po majstrovstvách, začína sa všednejší lyžiarsky život. Čo by ste chceli v najbližšom období dosiahnuť?

Chcela by som začať bodovať v Európskom pohári, tohto roku som, bohužiaľ, žiadne preteky Európskeho pohára nešla, možno teraz sa to podarí. No a nič viac, len jazdiť, jazdiť, jazdiť, trénovať a pracovať na sebe, aby som sa raz dostala do Svetového pohára. To by som považovala za svoj cieľ do budúcnosti. Už som jedny preteky slalomu absolvovala vlani v novembri a po 1. kole som bola na 30. mieste a dokázala som sa priblížiť dievčatám, ktoré pravidelne jazdia Svetový pohár v prvej tridsiatke. Bola som prekvapená z toho, že by som mohla s nimi súperiť. Chcem sa medzi ne dostať a dúfam, že to nebude dlho trvať...

Igor Gabaj

Najčítanejšie na My Turiec

Inzercia - Tlačové správy

 1. Potrebujeme poďakovať vzorom. Preto rozbiehame novú biznis cenu
 2. Žabka rýchlo expanduje na západe Slovenska
 3. Varujú pred púštnymi búrkami v Dubaji
 4. 30 000 eur pre tých, ktorí chcú zlepšiť život vo svojej komunite
 5. "Vzrušenie, nadšenie a radosť" tvrdí DJ Milan Lieskovský
 6. Prišli škrečky a Dedoles počíta tržby na desiatky miliónov
 7. Kuriéra nezastavili ani preteky. S dodávkou prešiel rely
 8. Skladujete pivo pri izbovej teplote? Znižujete jeho kvalitu
 9. Vymenili startup za korporát. Dôvod bol iný, než by ste čakali
 10. Divočina na ceste: ako postupovať, ak v noci zrazíte zviera?
 1. Najviac škôd slovenskí šoféri hlásia v júni
 2. Proxenta získala ocenenie Developer roka
 3. HB Reavis postavil Bratislave novú autobusovú stanicu
 4. Zázračné účinky Arónie na zdravie
 5. Tento výťah si poradí aj s tým najužším schodiskom
 6. Prečo by sa elektrárne mali zaujímať o ekologické riešenia?
 7. Skladujete pivo pri izbovej teplote? Znižujete jeho kvalitu
 8. Vymenili startup za korporát. Dôvod bol iný, než by ste čakali
 9. Mladí slovenskí filmári zvíťazili na festivale v Barcelone
 10. Orange pokračuje v systematickej podpore digitálneho vzdelávania
 1. Vymenili startup za korporát. Dôvod bol iný, než by ste čakali 18 616
 2. Prišli škrečky a Dedoles počíta tržby na desiatky miliónov 8 967
 3. Sledujte naživo pokusy so slovenskými výskumníkmi 6 993
 4. Ako môžu fajčiari pomôcť prírode? Úplne jednoducho 6 267
 5. Zateplenie strechy PUR penou či minerálnou vlnou? 5 663
 6. Maurícius vás nenechá chladnými. Za akými miestami sa vybrať? 4 984
 7. Trnavské mýto: Od centrálneho trhoviska ku kongresovej sále 4 639
 8. Skladujete pivo pri izbovej teplote? Znižujete jeho kvalitu 4 544
 9. Jablone prekonali očakávania. O bývanie v Bytči je veľký záujem 4 426
 10. Žabka rýchlo expanduje na západe Slovenska 4 138

Blogy SME

 1. František Cudziš: Na tému – Protest proti klimatickej zmene
 2. Anton Kaiser: Historické premeny Oponického hradu
 3. Marian Baran: Električka číslo štyri
 4. Martin Sukupčák: Komunistický zločinec
 5. Štefan Vidlár: Pomýlený gazda
 6. Miriam Studeničová: Prečo mnohí nedokážu vnímať duchovno?
 7. Milota Sidorová: Ženy doplácajú na nedostupnosť bývania najviac. Takto to vyriešili vo Viedni
 8. Martina Paulenová: Odchádzame na prechádzku
 1. Ján Buocik: Obchvat a nová diaľnica D4/R7 ako dobrá správa? Skôr zlý vtip! Najmä pre Bratislavčanov. 15 031
 2. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí 8 932
 3. Janka Bittó Cigániková: Čo sa to preboha deje v Izraeli? Prestali vakcíny fungovať? 6 815
 4. Lucie Meisnerová: Svadba v polovici života 6 316
 5. Radovan Kulín: Kováčik má šťastie, že nevyrábal mastičky z konope 5 670
 6. Stanislav Martinčko: R.Fico sa stal kajúcnikom č.1 !!! 5 086
 7. Peter Chudý: Šesť spôsobov na odstránenie čestného policajta alebo ako to bolo za prezidentovania Tibora Gašpara a likvidačné metódy prehnitého systému dnes. 4 587
 8. Peter Chudý: Ako policajný funkcionár zničil stopy na mieste činu (vraždy/samovraždy) alebo v polícii sú stále ľudia, ktorí tam nemajú čo robiť. 4 043
 1. Milota Sidorová: Ženy doplácajú na nedostupnosť bývania najviac. Takto to vyriešili vo Viedni
 2. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 3. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 4. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 5. Karolína Farská: Do Ficovej éry sa vraciame aj bez neho
 6. Adam Valček: Vyšetrovateľ dal Bödörovi pokutu za to, že mlčal
 7. Karolína Farská: Dva rozdielne protesty za slobodu
 8. Adam Valček: Neexistujúca kancelária aj termín. Výpovede proti Výbohovi nesedia
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

V prevádzkach musia dodržiavať prísne opatrenia.

Epidemická situácia v Turci sa zhoršuje. Nové opatrenia pre okres Martin so sebou priniesli vlnu nespokojnosti. Regionálny hygienik Tibor Záborský apeluje na dodržiavanie opatrení aj očkovanie.


a 1 ďalší 2 h
Sučany doma zdolali Chlebnice a ťahajú sériu štyroch zápasov bez prehry.

Žabokrekom fantasticky vyšiel dôležitý zápas v Rosine a po víťazstve 4:1 sa pretlačili do pokojného stredu tabuľky. Taká nedeľa tu už poriadne dlho nebola. Všetky turčianske celky z piatej ligy dokázali zabrať naplno.


12 h
V ankete dostali najviac hlasov (zľava) profesor Miloš
Jeseňák, lekár Ivan Kocan a docent Branislav Kolarovszki.

Univerzitná nemocnica Martin sa vďaka trom víťazom stala najúspešnejším zdravotníckym zariadením tohtoročnej ankety.


Zuzana Marčeková a 1 ďalší 13 h

Pozrieme sa aj na našu hádzanársku reprezentáciu a ak by ste zaspali a prebrali sa na zimnom štadióne v Nitre o pár rokov, s nami sa dozviete aké prekvapenie by na vás čakalo.


15 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Blogy SME

 1. František Cudziš: Na tému – Protest proti klimatickej zmene
 2. Anton Kaiser: Historické premeny Oponického hradu
 3. Marian Baran: Električka číslo štyri
 4. Martin Sukupčák: Komunistický zločinec
 5. Štefan Vidlár: Pomýlený gazda
 6. Miriam Studeničová: Prečo mnohí nedokážu vnímať duchovno?
 7. Milota Sidorová: Ženy doplácajú na nedostupnosť bývania najviac. Takto to vyriešili vo Viedni
 8. Martina Paulenová: Odchádzame na prechádzku
 1. Ján Buocik: Obchvat a nová diaľnica D4/R7 ako dobrá správa? Skôr zlý vtip! Najmä pre Bratislavčanov. 15 031
 2. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí 8 932
 3. Janka Bittó Cigániková: Čo sa to preboha deje v Izraeli? Prestali vakcíny fungovať? 6 815
 4. Lucie Meisnerová: Svadba v polovici života 6 316
 5. Radovan Kulín: Kováčik má šťastie, že nevyrábal mastičky z konope 5 670
 6. Stanislav Martinčko: R.Fico sa stal kajúcnikom č.1 !!! 5 086
 7. Peter Chudý: Šesť spôsobov na odstránenie čestného policajta alebo ako to bolo za prezidentovania Tibora Gašpara a likvidačné metódy prehnitého systému dnes. 4 587
 8. Peter Chudý: Ako policajný funkcionár zničil stopy na mieste činu (vraždy/samovraždy) alebo v polícii sú stále ľudia, ktorí tam nemajú čo robiť. 4 043
 1. Milota Sidorová: Ženy doplácajú na nedostupnosť bývania najviac. Takto to vyriešili vo Viedni
 2. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 3. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 4. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 5. Karolína Farská: Do Ficovej éry sa vraciame aj bez neho
 6. Adam Valček: Vyšetrovateľ dal Bödörovi pokutu za to, že mlčal
 7. Karolína Farská: Dva rozdielne protesty za slobodu
 8. Adam Valček: Neexistujúca kancelária aj termín. Výpovede proti Výbohovi nesedia

Už ste čítali?