Štvrtok, 26. november, 2020 | Meniny má KornelKrížovkyKrížovky

Majstrovský liek na rozklepané nohy

S Janou Štaffenovou rozoberáme jej účinkovanie na

Martinčanka Jana Štaffenová bola pred pár rokmi veľkým lyžiarskym prísľubom. Ako hovorí, lyžovať sa naučila na svahoch v Sklabinskom Podzámku, kde absolvovala aj prvé lyžiarske tréningy. Potom prešla na Martinské hole a stala sa členkou LK Martin. Podľa všetkého je ňou doteraz. „Ani presne neviem, čo sa teraz v martinskom klube odohráva, lebo ja sa pohybujem väčšinou v zahraničí. Ale predpokladám, že ešte som členkou klubu...„

Kto veril v jej talent, toho určite nesklamala. Dnes už „veľká slečna„, príjemná a sympatická 20-ročná vysokoškoláčka, po juniorských úspechoch absolvovala v minulých dňoch svoju veľkú premiéru - prvý seniorský svetový šampionát vo švajčiarskom stredisku St. Moritz. Neskončil sa pre ňu dobre, pretože na záver pobytu dostala chrípku a ani minulý týždeň, keď sme sa stretli v našej redakcii, aby sme sa o jej premiére porozprávali, ešte nebola celkom fit.

Skryť Vypnúť reklamu

Hovoríte, že väčšinu času v sezóne trávite v zahraničí. Kde presne?

Žijem v Nemecku, mám tam prechodné bydlisko v Dachau pri Mníchove. Je to oveľa praktickejšie, lebo na všetky preteky v Európe, na ktorých štartujem, to mám dve, tri, maximálne štyri hodiny autom. Celkom mi to vyhovuje. Trénujem s nemeckou juniorskou reprezentáciou, je to veľmi silné družstvo, to mi tiež veľa dalo. Vďačím tamojším trénerom, že sú ochotní sa venovať aj mne. Pomohlo mi to k lepším výkonom, ale najviac psychicky. Som teraz úplne uvoľnená, nie som v strese, iba pretekám a nič viac. Nič iné ma nezaujíma.

Ani škola?

Jáj, tá ma začne stresovať, ale až v apríli... Ale aj to sa dá zvládnuť.

Pre poriadok - Janka študuje cestovný ruch v Košiciach... A teraz späť k lyžovnaiu. Pýtame sa: Vy nemáte osobného trénera?

Skryť Vypnúť reklamu

Nie, nemám. Sama sebe som trénerom a na pretekoch si aj sama pripravujem lyže. Som taký samotár, čo autom jazdí z pretekov na preteky. Ale už mi to takto vyhovuje.

Z tohto kočovného samotárstva ste sa dostali do reprezentácie Slovenska a na svoj prvý štart na seniorských majstrovstvách sveta. Čo o tom rozhodlo?

Myslím si, že to boli moje výsledky v kĺzavých disciplínach, ako jediná zo Slovenska som mohla ísť kombináciu, no a aj preto, že mám 520 bodov v zjazde vo FIS rebríčku, čím som splnila podmienku štartu na šampionáte. Nominácia prišla v mojej doteraz najlepšej sezóne, nikdy som nemala také dobré body ako teraz. Až na obrovský slalom, ten mi nejde.

Prekvapila vás pozvánka na šampionát?

Ani nie, keď som si tak spočítala, kto by tam mohol od nás ísť, tak mi vyšlo, že medzi nominovanú štvorku by som sa mohla dostať.

Skryť Vypnúť reklamu

Pred šampionátom ste určite mali nejaké plány. Čo ste chceli dosiahnuť?

Boli to moje prvé majstrovstvá, a tak som nevedela odhadnúť, kam by som sa v súboji s najlepšími mohla zaradiť. Preto mojim plánom neboli žiadne umiestnenia, chcela som zajazdiť dobrú jazdu, dať o sebe vedieť, ukázať, čo dokážem. Nie celkom sa mi to podarilo.

Poďme chronologicky ako nasledovali jednotlivé disciplíny. Ženy začali MS super-G, čo vám malo vyhovovať, lebo ste vyznávačkou kĺzavých disciplín. Aké to bolo? V televízii sme vás totiž nevideli...

No, to ste o nič neprišli... Myslím si, že táto jazda mi nevychádzala už od samého vrchu, nechytala som sa, buď mi tá zjazdovka nesadla, alebo som si ju málo zapamätala. Blúdila som tam, nevedela som, kde sa práve na trati nachádzam, mala som s tým značný problém. A tak to aj dopadlo, vypadla som. V dolnej časti trate bol úsek, kde bolo treba trochu viac nadchádzať, aby som sa zmestila do bránky, ja som ju minula a bolo po nádejach. Ale aj keby som prišla do cieľa, bol by to slabší výsledok, cítila som to už od štartu, jednoducho nešlo sa mi dobre.

Nebola to prílišná tréma z premiéry?

Nie, trému som nemala, akurát ma dosť znervózňovali tie kamery a všetko okolo toho. Boli to moje prvé takéto veľké preteky. Priznám sa, bolo mi to dosť nepríjemné, ale neskôr som si už na to zvykla.

Zjazd, to už boli lepšie správy...

V cieli som bola príjemne prekvapená. Aj keď umiestnenie vo výsledkovej listine nebolo popredné, odstup 4 sekúnd od najlepšej na svete, to považujem za dobrý výsledok. Aj vzhľadom na to, že zjazd vlastne ani netrénujem, len jazdím na pretekoch.

Bol majstrovský zjazd v St. Moritzi ťažký?

Z môjho hľadiska nie je žiadny zjazd ľahký, ešte nie som zďaleka rutinovaná zjazdárka a v tej rýchlosti obracať lyže je pre mňa náročné. Ale, keď sa už pýtate, myslela som si, že trať na majstrovstvách sveta bude ťažšia. Nemala som s ňou nejaký veľký problém.

Aké ťažké je súperiť v zjazde s pretekárkami Rakúska, Švajčiarska, USA, Francúzska, Talianska..?

Dá sa povedať, že najlepšie zjazdárky sveta na zjazdových lyžiach stoja každý deň. Ja ich mám iba na pretekoch a dvoch, troch tréningoch pred nimi, potom zase až pri najbližších pretekoch. Je to ťažké takto súperiť s najlepšími. Je to presne také, ako trénovať na Formulu 1 po meste na škodovke...

Potom prišla kombinácia. Vaša hádam najväčšia nádej...

Naozaj, tam som chcela spraviť výsledok. Po zjazde som bola celkom spokojná, bola som na 24. mieste a vedela som, že ak dobre zajazdím slalom, mohol by byť konečný výsledok do 15. miesta. Nepodarilo sa mi to a bola to škoda, pretože tento rok sa mi slalom jazdí celkom dobre a mám z neho oveľa lepší pocit než v minulosti. Spustila som sa v poriadku, ale bohužiaľ zvládla som iba tri štvrtiny trate. To je moja najväčšia slabina, dosť často končím predčasne a nedokážem stabilizovať svoje výkony tak, aby som dochádzala do cieľa.

V čom to je?

Viem ísť slalom tak, aby som došla do cieľa, ale to je vždy so zabrzdením, nie v najrýchlejšom rytme. Väčšinou, keď sa snažím ísť naplno, urobím nejakú chybičku a som von. Chýba mi tá stabilita. Dá sa to ale natrénovať a verím, že časom ju aj získam.

V kombinácii ste si dosť verili, čiže v cieli ste boli asi sklamaná...

Jasné, že som bola sklamaná. Ale nemôžem si to nejako príliš pripúšťať a biť si hlavu o múr, že som vypadla. Prídu ešte ďalšie preteky, prídu aj ďalšie majstrovstvá sveta - dúfam, že sa na ne znovu dostanem.

No, po kombinácii sa objavil zákerný súper. Čo to bolo, chrípka?

Áno, bola to chrípka. Z ničoho nič som dostala vysoké teploty okolo 39 stupňov a musela som ležať v posteli. Dostávala som infúzie a lekár mi neodporúčal ísť do vyššej nadmorskej výšky, takže obrovský slalom som musela vynechať a sledovala som ho iba v televízii. Ako-tak som sa postavila na nohy v sobotu pred slalomom. Nebolo mi síce dobre, hlava mi trešťala, ale nastúpila som na štart. Nemohlo to ani inak dopadnúť, hneď v piatej bráne som vypadla. Tam bolo treba veľmi rýchlo zareagovať, ale moje reakcie boli príliš pomalé. Mne sa skôr točila hlava a vlastne som si ani neuvedomila, čo sa deje...

Štartovali ste vo všetkých disciplínach, v ktorých ste štartovať mohli. Znamená to, že vašou cestou je zjazdárska všestrannosť?

Nerada by som sa špecializovala na jednu disciplínu, skôr chcem byť všestrannejšou lyžiarkou. Myslím si, že najväčšie predpoklady mám v kombinácii. Zo zjazdu nemám strach, akurát sa musím naučiť nebáť sa skokov, v slalome sa dokážem tiež celkom dobre spustiť, čiže kombinácia by mohla byť mojou najlepšou disciplínou.

Z piatich štartov ste došli do cieľa iba dvakrát - v oboch zjazdoch. Aj takto by niekto mohol hodnotiť vaše prvé vystúpenie na seniorskom svetovom šampionáte. Aký pocit z neho máte vy?

Som sklamaná, že ako tím sme toho veľa neukázali, napríklad všetky štyri sme v slalome vypadli a to nie je dobré. Musíme na sebe veľa pracovať, aby sa to v budúcnosti zmenilo. Osobne som bola rada, že som sa do St. Moritzu dostala a za úspech považujem už samotnú nomináciu. Veľmi sa mi páčila atmosféra šampionátu, ktorá prehlušila aj sklamania z niektorých mojich štartov. Tento šampionát bol pre mňa skôr z kategórie - nie je dôležité víťaziť, ale zúčastniť sa. Nabrať skúsenosti a sebavedomie do ďalšej práce.

Ako boli či neboli spokojní predstavitelia vášho zväzu?

Zo Slovenského lyžiarskeho zväzu nám dali dosť tvrdé kritériá, akoby si neuvedomili, že na také výsledky nemáme podmienky. Ja osobne nemám trénera, ani ďalšie dievčatá. Nechali nás, aby sme sa každá postarali o seba, ako vieme, ale máme podávať výsledky...

Majstrovstvá sveta - aká je to pre vás skúsenosť?

Skúsenosť je to pre mňa najmä po psychickej stránke. Ešte rok dozadu som si robila „strašnú hlavu„ z každých pretekov. Vždy som si myslela, že čo všetko sa stane, ak zle zajazdím, že všetci budú o tom rozprávať. Na majstrovstvách som si uvedomila, že to moje lyžovanie až tak veľa ľudí nezaujíma. Videla som ako jazdia najlepšie svetové zjazdárky a že medaily sa rozdávajú v iných kruhoch, než sú tie naše, slovenské. To mi pomohlo brať veci športovejšie, neklepať sa pred každým štartom, ako to, preboha, dopadne, ale byť uvoľnenejšia. V každých pretekoch dať do toho všetko, ale bez strachu z výsledku. Možno práve takto tie lepšie výsledky prídu.

Je už po majstrovstvách, začína sa všednejší lyžiarsky život. Čo by ste chceli v najbližšom období dosiahnuť?

Chcela by som začať bodovať v Európskom pohári, tohto roku som, bohužiaľ, žiadne preteky Európskeho pohára nešla, možno teraz sa to podarí. No a nič viac, len jazdiť, jazdiť, jazdiť, trénovať a pracovať na sebe, aby som sa raz dostala do Svetového pohára. To by som považovala za svoj cieľ do budúcnosti. Už som jedny preteky slalomu absolvovala vlani v novembri a po 1. kole som bola na 30. mieste a dokázala som sa priblížiť dievčatám, ktoré pravidelne jazdia Svetový pohár v prvej tridsiatke. Bola som prekvapená z toho, že by som mohla s nimi súperiť. Chcem sa medzi ne dostať a dúfam, že to nebude dlho trvať...

Igor Gabaj

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Za kvalitným vzdelaním nemusíte do sveta! Príďte na EkF TUKE
 2. Zodpovedné podnikanie je témou aj pre slovenské spoločnosti
 3. Aj matematika sa dá skrotiť
 4. Máte nápad ako zlepšiť svoje okolie? Radi ho podporíme!
 5. Studujte v Praze ekonomii a business v angličtině
 6. Rozbiehať biznis v čase korony? Ide to
 7. Buďte v najlepšej spoločnosti!
 8. Koronakríza: Ako vyzerá jeden deň operátorky infolinky?
 9. Tento rok by mal 70: Legenda Karola Duchoňa ožije u vás doma
 10. Hubert – keď život chutí už 195 rokov
 1. Tipy na cenovo výhodné vianočné darčeky, ktoré aj potešia
 2. Bývanie v meste predlžuje život
 3. Sledujte naživo pokusy so slovenskými výskumníkmi
 4. Slovensko spoznalo najlepšie farmy minulého roka
 5. Fakty o batériách, ktoré ste nevedeli
 6. Zodpovedné podnikanie je témou aj pre slovenské spoločnosti
 7. Už tretí rok mení dm "Black Friday" na "Giving Friday"
 8. Koronakríza: Ako vyzerá jeden deň operátorky infolinky?
 9. Máte nápad ako zlepšiť svoje okolie? Radi ho podporíme!
 10. Tento rok by mal 70: Legenda Karola Duchoňa ožije u vás doma
 1. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie 27 480
 2. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny 21 979
 3. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 13 462
 4. Kaufland na Slovensku testoval novinku, ktorú zavádza v Európe 12 084
 5. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 8 403
 6. Spájame Slovensko - 4 nové expresné autobusové linky 8 347
 7. Viete, aká je skutočná cena smartfónu? Číslo vás prekvapí 7 979
 8. Mercedes-Benz opäť nadizajnoval budúcnosť 7 927
 9. Čo ovplyvňuje chuť kačacieho mäsa? Tieto dve veci 7 718
 10. Príbehy vyhorených, tandem okolo Bödöra a nová trať v Bratislave 7 615
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Tréner Mosnár: Proti Žiline musíme ísť na sto percent

V piatom zápase sezóny stratil Martin prvé body. Aktuálne našich najviac tlačí topánka na pozícii obrancov. V piatok na Turčanov čaká derby proti Žiline.

Spišská Nová Ves nám pripravila prvú prehru v sezóne.

Ocenili kroniku mesta Martin, je vzorom aj pre iné mestá

V kronike by mali byť podľa kronikárky mesta Martin Kataríny Tomášovej zaznamenané všetky významné momenty v živote mesta.

Kronilu mesta Martin vedie Katarína Tomášová.

Vzdelávať namiesto zaúčať

Spoločnosť VIENA INTERNATIONAL s.r.o. sa pokúsila rozbehnúť odvážny projekt.

Školiace stredisko spoločnosti VIENA INTERNATIONAL s.r.o.

Samo Hlavaj môže skompletizovať šampionátový hetrik

Slovenská reprezentačná dvadsiatka sa na juniorský svetový šampionát bude pripravovať v izolovanom kempe vo Zvolene. Pozvánku dostal i brankár Samuel Hlavaj.

Zverenci Róberta Petrovického odštartujú prípravu na šampionát počas posledného novembrového dňa.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Už ste čítali?