MŠ na Ul. sv. Cyrila a Metoda vo Vrútkach, mesto situáciu zachraňuje
Snahy Železníc Slovenskej republiky Závodu služieb železníc (ŽSR ZSŽ) v Bratislave o zavretie budovy, kde sídli Materská škola na Ul. sv. Cyrila a Metoda vo Vrútkach, vyústili do početných rokovaní a stretnutí na mestskom úrade. Od 1. júla 2002 podľa zákona o presune kompetencií zo štátnej správy na samosprávu je zriaďovateľom materskej školy mesto Vrútky. MŠ síce prešla pod správu mesta, ale objekt, v ktorom sídli, podľa zápisu z katastra patrí ŽSR ZSŽ.
Predseda rodičovského združenia Martin Holeček a riaditeľka MŠ Marta Dubovcová pre NŽT povedali, že rodičov zaskočilo nariadenie ŽSR ZSŽ, ktoré prišlo v januári. Citujeme: „Ani po rokovaní s Okresným úradom Martin a Mestským úradom Vrútky sa nepodarilo dohodnúť na prevádzkových nákladoch MŠ, takže sme nútení žiadať príspevok, ktorý by pokrýval najnutnejšie výdavky zabezpečujúce činnosť materskej školy (poplatky za elektrickú energiu, plyn, vodu, prevádzkové náklady, upratovanie, odvoz smetí, výrobu stravy a obsluhu kotolne).„
Budovu MŠ, postavenú mestom v Akcii Z, prevádzkovalo ešte pred rokom 1989 Rušňové depo Vrútky. V roku 1991 vyšiel zákon, ktorý nariaďoval, že sa všetky objekty vystavané v Akcii Z majú vrátiť do majetku miest. V roku 1994 ale škôlka opäť pripadla ŽSR. Uhrádzali celú prevádzku a platby prevádzkovým pracovníkom. Keďže bola škôlka podniková, spočiatku ju navštevovali len deti železničiarov. Postupne tu mohli svoje deti prihlásiť aj ostatní rodičia, ale za mesačný poplatok 1200 korún. Od 1. júla minulého roku sa situácia zmenila, keďže správa škôlky prešla pod mesto. Všetci rodičia platia sumu stanovenú zákonom, teda sto korún. Výška požadovaného príspevku ŽSR ZSŽ od 1. februára je 3250 korún za jedno dieťa mesačne. Okrem toho prevádzkovateľ naďalej trvá na mesačnom nájme 183 117 korún. „MŠ ale nemá ani taký rozpočet na jeden rok,„ povedala M. Dubovcová. Ďalší prípis ŽSR ZSŽ už bol odvážnejší a priamo ohlásil uzavretie MŠ 1. marca, odstavenie budovy od energií a zabránenie vstupu pracovníkov do objektu. V MŠ je v troch triedach 58 detí a ďalšie štyri deti by mali k 1. marcu nastúpiť. Pracuje v nej šesť prevádzkových pracovníkov a štyria pedagógovia. Prevádzkoví pracovníci od svojho zamestnávateľa už dostali výpovede.
Na základe cenového výmeru sa uskutočnila 21. januára schôdza rodičovského združenia. Rodičia na stretnutí podpísali vyhlásenie, v ktorom okrem iného žiadajú predstaviteľov ŽSR ZSŽ Bratislava a Mestského úradu Vrútky, aby sa v čo najkratšom čase dohodli na takom spôsobe riešenia vzniknutej situácie, aby sa prevádzka MŠ zachovala a aby aj v budúcnosti nedošlo v porovnaní s ostatnými materskými školami k zvýšeniu platby na mesiac.„
Riaditeľ ŽSR ZSŽ Peter Výbošťok pre NŽT v stredu 12. februára povedal: „Nejde nám o zrušenie škôlky, ale iba o prerušenie prevádzky pre nedostatok financií. Chceme dosiahnuť, aby sa na financovaní prevádzky MŠ podieľalo aj mesto.„ Straty na prevádzke materskej školy vyčíslil na 2,2 milióna korún za jeden rok.
Vo štvrtok 13. februára sa v priestoroch MŠ konala ďalšia schôdza rodičov. Bol na nej prítomný aj primátor mesta Vrútky Ľubomír Bernát a Imrich Sedláček, poverený riadením MŠ zo strany ŽSR ZSŽ. Ľ. Bernát povedal, že mesto je ochotné rokovať o zmene nájmu do výšky stotisíc korún na jeden rok, okrem toho je ochotné znížiť daň z nehnuteľnosti, čo je 37-tisíc korún. Rodičia potom na návrh predsedu rodičovského združenia Martina Holečka odsúhlasili zvýšenie mesačného poplatku za dieťa do maximálnej výšky 200 korún mesačne do konca roka. Napriek tomu sa rodičia ešte stále hrozia 1. marca.(mom)