Sme, či nie sme v bezpečí?

V Turci máme stále viac trestných činov, pri ktorý

Aj vďaka médiám na verejnosť čoraz častejšie prenikajú správy o krádežiach, lúpežiach a násilných trestných činoch. Máme pocit, že sa viac kradne, vraždí a zabíja. O tom, ako vyzerá kriminalita v turčianskom regióne, sme sa porozprávali s riaditeľom Okresného úradu vyšetrovania justičnej polície PZ v Martine Milošom Mikulom.

Zaznamenali ste v posledných rokoch nárast spomínanej trestnej činnosti?

Podľa policajnej štatistiky policajného okresu Martin sme nezaznamenali extrémny nárast tohto druhu trestnej činnosti. Možno je to spôsobené väčšou medializáciou týchto prípadov.

SkryťVypnúť reklamu

Ide hlavne o krádeže z firiem, rodinných domov, áut, ale aj o krádeže materiálov, ktoré sa dajú finančne zužitkovať predajom do zberných surovín. Uvažujem správne?

Môžeme povedať, že nielen veková hranica páchateľov je veľmi široká, ale páchatelia týchto trestných činov majú skutočne obrovský záber. Počínajúc krádežou drobných vecí, peňazí, mobilných telefónov, krádeže dopravných značiek, výpočtovej techniky a elektroniky, motorových vozidiel a ich častí, strojných zariadení až po krádeže doslova celých objektov. Zlodeji sa teda nezaujímajú len o peniaze. Práve ich „bezprácne„ získanie za odpredané ukradnuté veci je tým najčastejším motívom.

Zlodeji často kradnú elektroniku. Akým spôsobom ju predávajú?

Elektroniku pochádzajúcu z krádeže rozpredávajú za oveľa nižšie ceny, ako sú predajné ceny v obchodoch. To by mal byť prvý signál pre občanov, ktorým bola ukradnutá vec ponúknutá, že niečo nie je v poriadku. Predávajúci nemajú spravidla doklady, návody a záručné listy od týchto vecí. Predmety a prístroje nemajú výrobné číslo, alebo je úmyselne poškodené, čo je ďalším signálom, že vec môže pochádzať z krádeže. Každý, kto si takúto vec zaobstará, riskuje, že sa dopúšťa trestného činu.

SkryťVypnúť reklamu

V januári vykradol neznámy páchateľ rodinný dom v Sučanoch. Domáci mali doma niekoľko stotisíc korún v hotovosti. Nie každý občan má doma takýto obnos. Ako si vlastne zlodeji vytypujú človeka? Sú vôbec dnes naše peniaze doma v bezpečí?

V uvedenom prípade išlo o veci z novostavby a ich krádež predstavovala skutočne vysokú škodu. Páchatelia si obete takýchto „lupov„ spravidla vyberajú. K uvedenému prípadu by som sa bližšie nevyjadril, pretože ho ešte vyšetrujeme. Čo sa týka peňazí v hotovosti, zrejme najbezpečnejšie sú uložené v peňažnom ústave. S nástupom platobných kariet používaných nielen na výber hotovosti v bankomatoch ale aj pri bezhotovostných platbách v obchodoch, hotelových zariadeniach cez tzv. POS terminály sa významným spôsobom znížilo riziko, že občana niekto okradne o hotovosť, pretože nedá zlodejovi žiadnu príležitosť. Vo veľkom množstve krádeží peňazí práve poškodení sami „upozornili„ na seba tým, že platili vyššou sumou, respektíve pri platení použili bankovky vyššej nominálnej hodnoty.

SkryťVypnúť reklamu

Turčiansku, ale aj slovenskú, verejnosť pobúril na jeseň minulého roku prípad Lazovského z Turčianskych Teplíc, ktorého krádeže kráčali ruka v ruke s násilím a vraždami. Čo vás ako odborníka na tomto prípade najviac zaskočilo, či prekvapilo?

Máte pravdu, prípad „Lazovský„, ako ho označovali médiá, bol určite jedným z najzávažnejších, ktoré sme v regióne zaznamenali v posledných rokoch. Dokonca, presiahol hranice nášho kraja. Udalosti naberali rýchly spád, vraždy páchal za bieleho dňa. Boli chladnokrvné a brutálne. Za významný by som označil práve moment, keď sa po zverejnení výzvy o pomoc azda vo všetkých celoslovenských médiách (aj v NŽT). Vďaka výraznej pomoci občanov a množstvu policajtov, podarilo ani nie do 48 hodín Lazovského zadržať. Vo svojej praxi som sa, žiaľ, stretol s podobnými prípadmi. Boli to vraždy v prostredí organizovaného zločinu, kde taktiež nechýbala chladnokrvnosť a brutalita. Na prípade „Lazovský„ ma určite prekvapila už spomínaná agresivita a brutalita činov, ale aj odvaha vraždiť počas bieleho dňa napriek vysokému riziku z usvedčenia. Nechápem, kde sa v ňom vzalo toľko nenávisti, hnevu a cynizmu...

Mohli by ste, povedzme, porovnať zlodeja (príp. aj násilníka) spred desiatich rokov s dnešným?

Myslím si, že páchatelia majetkovej trestnej činnosti sa za posledných desať rokov výrazne nezmenili, čo sa týka sociálnych skupín, z ktorých pochádzajú. Rovnaká je aj ich mentalita a spoločenské postavenie. Ale vzhľadom na zmenu ekonomického systému po roku 1989 sa zmenili, resp. vznikli, nové formy páchania trestnej činnosti. Ide o podvody v súvislosti s nákupom tovarov na splátky, nákupy mobilných telefónov na cudzie, falošné, odcudzené doklady, leasingové podvody, porušovanie autorských práv hudobných diel, počítačových programov a pod. U páchateľov násilných trestných činov sa zvýšila už spomínaná brutalita, čoraz častejšie evidujeme páchanie trestných činov v skupinách. Za posledných päť rokov sa zvýšil počet stíhaných osôb vo veku od 15 do 18 rokov, ale aj osôb maloletých.

Mám taký pocit, že čoraz viac ľudí so sebou nosí strelnú zbraň, či už legálne alebo nelegálne. A tak sa množia prípady, kedy sa ňou vyhrážajú, príp. ju použijú, trebárs, na úder. Máme sa báť chodiť po uliciach?

Skutočne, v poslednom období sa častejšie stretávame s prípadmi, pri ktorých je použitá zbraň, častokrát v ilegálnej držbe. Pri použití zbrane na spáchanie trestného činu (nielen strelnej) je postih páchateľov zjavne prísnejší. Prideľovanie strelných zbraní rieši zákon. V poslednom čase sa nielen v policajných kruhoch častejšie objavuje názor, že tento zákon je veľmi „mäkký„, lebo získať strelnú zbraň nie je v súčasnosti veľkým problémom. I napriek tomu si myslím, že občania sa nemusia báť chodiť po uliciach.

Lúpeže sú už vari na dennom poriadku. Keď sa nám už niečo takéto prihodí, ako by sme sa mali správne zachovať?

Trestný čin lúpeže zákon popisuje ako „použitie násilia alebo hrozby bezprostredného násilia páchateľa proti poškodenému v úmysle zmocniť sa cudzej veci„. Ak na vás niekto zaútočil, mali by ste to okamžite oznámiť polícii, pretože aj čas hrá významnú úlohu. Ak je to možné, mali by ste si všímať páchateľa a snažiť sa zapamätať si čo najviac jeho charakteristických čŕt. Mali by ste vedieť podrobne popísať ulúpené veci, miesto, kde sa skutok stal, pretože toto býva niekedy neriešiteľným problémom. Je ale pravdou, že každý človek reaguje na násilie alebo jeho hrozbu inak a nie nadarmo sa hovorí, že „strach má veľké oči„. Aj preto je hľadanie páchateľov tejto trestnej činnosti veľmi obtiažne. Napriek vysokému počtu trestných činov lúpeže v minulom roku dosiahli policajti kriminálnej polície v Martine najlepšie výsledky v ich objasnenosti v porovnaní s ostatnými okresmi Žilinského kraja.

Robí polícia niečo pre to, aby sa zmenili zákony?

Zmena zákonov je v kompetencii Národnej rady SR. Pri prijímaní nových zákonov sa polícia zúčastňuje na pripomienkových konaniach, ktoré sa dotýkajú jej činnosti. Sekcia justičnej polície PZ sa aktívne podieľa na pripomienkových konaniach konkrétnych ustanovení zákonov, ktoré súvisia s problematikou vyšetrovania, ale aj na rozsiahlejších dlhodobých projektoch, akým je aj pripravovaná rekodifikácia Trestného zákona a Trestného poriadku.

Monika Maruňáková

Najčítanejšie na My Turiec

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  7. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  2. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  3. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  7. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  8. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 701
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 528
  3. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 15 622
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 714
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 9 993
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 9 720
  7. McDonald's reštaurácia Košice Jazero ukončuje svoju prevádzku 9 666
  8. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 458
  1. Anna Miľanová: Vážení rodičia, starí rodičia, učitelia, akonáhle sa dieťa, mládež...
  2. Ľubomír Belák: Slovensko hľadá prezidenta
  3. Tupou Ceruzou: Pellegriniho pravá tvár
  4. Věra Tepličková: Prečo voliť Pellegriniho?
  5. Ľuboš Vodička: Čerín, kostol za hradbami
  6. Martin Pánik: Sú premnožené
  7. Jan Pražák: Hříšná Maruška
  8. Otilia Horrocks: Netradičný model traktora predstavil verejnosti včera Peter Pellegrini.
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 45 414
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 471
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 352
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 12 009
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 344
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 338
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 7 848
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 416
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Anna Miľanová: Vážení rodičia, starí rodičia, učitelia, akonáhle sa dieťa, mládež...
  2. Ľubomír Belák: Slovensko hľadá prezidenta
  3. Tupou Ceruzou: Pellegriniho pravá tvár
  4. Věra Tepličková: Prečo voliť Pellegriniho?
  5. Ľuboš Vodička: Čerín, kostol za hradbami
  6. Martin Pánik: Sú premnožené
  7. Jan Pražák: Hříšná Maruška
  8. Otilia Horrocks: Netradičný model traktora predstavil verejnosti včera Peter Pellegrini.
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 45 414
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 471
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 352
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 12 009
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 344
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 338
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 7 848
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 416
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny

Už ste čítali?