Piatok, 17. september, 2021 | Meniny má OlympiaKrížovkyKrížovky

Primrzli na šiestej priečke

Utorok: Martin – Košice 2:2 (1:1,0:1,1:0 – 0:0) – góly: Kotlárik 2. Zostava: Rovnianek – Michnáč, Böhme, Schneider, Česnek, Hudec, Stančok, Magdoško, Frkáň – Kazda, Lezo, Kotlárik, Paľov, Troliga, Filip, Špirko, Šimurda, Sýkora, Pokrivčák, Melicherík, Važan.

Piatok: Liptovský Mikuláš – Martin 2:2 (2:0,0:2,0:0 – 0:0) – góly: Paľov a Sýkora. Zostava: Rovnianek – Kováčik, Böhme, Schneider, Česnek, Hudec, Stančok – Kazda, Lezo, Kotlárik, Paľov, Troliga, Filip, Špirko, Šimurda, Sýkora, Markovič, Melicherík, Važan.

Nedeľa: Martin – Skalica 2:3 (0:1,1:1,1:1) – góly: Magdoško a Böhme. Zostava: Rovnianek – Kováčik, Böhme, Magdoško, Česnek, Hudec, Stančok – Kazda, Lezo, Kotlárik, Paľov, Troliga, Filip, Špirko, Melicherík, Šimko, Važan, Markovič, Pokrivčák.

Šachová partia

Dlhšia extraligová prestávka a taktické šachy oboch celkov ubrali na kráse hokeja. Súperi hrali s rešpektom, čo prekvapilo skôr u hostí, ktorí dali dôraz na obranu. Azda ich vystrašil už v 40. sekunde Lezo, ktorého strela sa obtrela o žŕdku bránky Šimonoviča. Domáci boli v prvej tretine aktívnejší a zaslúžene žali ovocie. V 5. min Kazda nastrelil puk pred bránku a dobre postavený Kotlárik usmernil puk za chrbát brankára. V tej istej minúte Rovnianek skvele chytil Drotárovi stopercentnú šancu. Potom prišli chvíle, ktoré ovplyvnili celkový priebeh stretnutia. Najprv Hudec za bežný faul dostal trest do konca stretnutia, potom Lezo v samostatnom nájazde prestrelil. V závere tretiny sa dostali do tlaku aj hostia. Najprv hrali takmer dvojminútovú presilovku o dvoch hráčov a neskôr ešte minútu mali presilu o jedného hráča. Martinčania však vynikajúco bránili, Rovnianek sa prekonával, a tak odolali. Po presilovkách však akoby prišla úľava, zabudli na ostražitosť a po strele, ktorú domáci brankár v páde vyrazil, šikovný Špilár dorážkou vyrovnal. Do konca tretiny chýbalo len 49 sekúnd! Gól pomohol hosťom. V druhej tretine boli aktívnejší. Šťastena ich za to opäť pohladila. Ihnačák vystrelil na bránku domácich, Lezo natrčil ruku za pukom, ale ho nezachytil, len nešťastne tečoval a bol z toho vedúci gól hostí. V záverečnej tretine Košičania opäť viac búrali ako tvorili. Šimurda, po ňom Česnek neprekonali spoľahlivého Šimonoviča, rovnako však bol pozorný Rovnianek, keď zmaril šancu Köverovi a Ihnačákovi. Tri minúty pred koncom predsa prišla na podhájsky ľad spravodlivosť. Po peknej akcii dvojice Šimurda-Špirko dal Kotlárik medzi betóny brankára hostí vyrovnávajúci gól. Ani predĺženie na remíze nič nezmenilo. Našťastie, pretože najväčšiu šancu mal hosťujúci Škovíra, ale mieril vedľa.

Zaspali úvod

Martinčania na Liptove zaspali úvod. Za štyri minúty inkasovali dva góly, a potom sa museli veľa nadrieť na to, aby získali aspoň bod. Domáci podali jeden z najlepších výkonov v tomto ročníku extraligy, hrali dostatočne agresívne, čím poriadne zaskočili favorizované martinské mužstvo. To dostalo pomerne lacné dva góly. Hneď prvé strely do priestoru bránky znamenali vedenie domácich. Našťastie, Rovnianek je dostatočne skúsený brankár, na to, aby ho také niečo psychicky nepoložilo a najmä v záverečnej tretine, a potom aj v predĺžení svojich spoluhráčov podržal. Martinčania, ktorí už po druhom striedaní museli hrať bez Šimurdu, ktorého s otrasom mozgu previezli do martinskej nemocnice, sa však v druhej tretine vzchopili. Prevzali iniciatívu a zatápali domácemu brankárovi Lacovi. Liptáci však obetavo bránili priestor pred vlastným brankárom, a tak dlho odolávali. V 24. min ešte Paľov nepremenil šancu, ale vynahradil si to o tri minúty, keď zužitkoval prihrávku Filipa na kontaktný gól. O päť minút bol pri úspešnej koncovke Sýkora, ktorý využil prihrávku Špirka. Martinčania mali v týchto fázach hru pod kontrolou, tlačili domácich, ale koncovka im nevychádzala. Navyše, v záverečnej tretine odstúpil z hry aj Sýkora (bolesti hlavy). Neproduktívny tlak trval takmer až do záveru stretnutia, domáci však podnikali rýchle údery do otvorenej obrany, ale tiež bez efektu. V predĺžení mali hostia šancu rozhodnúť o zisku dvoch bodov v presilovke, ale nakoniec boli radi, že neinkasovali. Zlú rozohrávku Stančoka zachytil Kohút, ale Rovnianek zachránil pre Martin bod.

Vylámali si zuby

Bez maródov Šimurdu, Sýkoru a Schneidera, sa domácim nepodarilo získať kontaktné body na útok na piatu priečku tabuľky. Pre hru Skaličanov akoby bola charakteristická už prvá minúta stretnutia. V 35. sekunde stretnutia musel domáci brankár Rovnianek až štyrikrát po sebe zasahovať. Hostia síce viac mysleli na obranu, ale keď sa vyrojili do útoku, poriadne štípali. A čo bolo najdôležitejšie z hľadiska vývoja stretnutia, boli efektívni v presilovkách. Ich úderná prvá presilovková formácia dokázala poriadne zakrútiť kolotoč v útočnom pásme, a to vlastne rozhodlo. Martinčania, hoci mali výhodu presilovky častejšie, vyťažili z nich len jeden-jediný gól, keď obranca Böhme parádne trafil a v 49. min ešte vykresal akú-takú nádej na zvrat. Hostia hrali mimoriadne disciplinovane, čo na nedôraznú hru domácich platilo. Už po šťastnej strele Magdoška od modrej čiary, ktorá prekvapila brankára hostí Kučeru a znamenala zníženie na 1:2, sa zdalo, že môže prísť obrat, lenže to by museli mať Martinčania lepšiu hernú fazónu. Navyše, stalo sa to, čo by sa nemalo stávať. Mužstvo, ktoré potrebovalo obrátiť vývoj zápasu, sa dosť nepochopiteľne zbavilo šance hrať ďalšiu presilovku tým, že po druhej tretine, pri nástupe na ľad meškalo. V závere sa Martinčania síce snažili zachrániť aspoň bod, ale ani pri hre šiestich na štyroch (domáci odvolali brankára a hostia mali hráča na trestnej lavici), im nič nevyšlo. No, a čo je horšie, Martinčania prišli aj o kapitána Leza, ktorý má zlomemú ruku. Tú mu ešte večer operoval MUDr. D. Jančovič. Prehra v tabuľke znamená to, že víťazstvom si Skalica upevnila piatu priečku a získala na Martin už osem bodov.

V utorok hrajú Martinčania v Trenčíne, v piatok doma hostia Slovan Bratislava a v nedeľu hrajú v Poprade.(jk)