So začiatkom kalendárneho roka prichádza povinnosť pre občanov podať daňové priznania. Daňové priznanie za predchádzajúce zdaňovacie obdobie je povinný podať v lehote podľa osobitného predpisu každý, kto má ročné príjmy presahujúce 10-tisíc korún, ktoré sú predmetom dane z príjmov fyzických osôb, a ak nejde o príjmy od dane oslobodené, o príjmy, z ktorých sa daň vyberá osobitnou sadzbou, a len príjmy vylúčené zo zdanenia. Priznanie je povinný podať aj daňovník, ktorého ročné príjmy, ktoré sú predmetom dane z príjmov fyzických osôb, nepresiahli 10-tisíc korún, ale vykazuje stratu.
Dokedy treba podať daňové priznanie? Ako ste na daňovom úrade pripravení zvládnuť túto úlohu?
Ing. Ján Žila, riaditeľ Daňového úradu v Martine:
Všetky druhy daňových priznaní treba podať osobne alebo ich zaslať poštou na príslušný daňový úrad do 31. marca. Do tohto termínu treba aj daňovú povinnosť uhradiť. Ak daňové priznanie vypracováva za daňovníka daňový poradca, vtedy sa lehota na podanie daňového priznania zo zákona predlžuje do 30. júna. Platí to však iba za podmienky, že daňovník do 31. marca doručí správcovi splnomocnenie s úradne overeným podpisom na vypracovanie daňového priznania. Na martinskom daňovom úrade máme k dispozícii všetky potrebné tlačivá. Ide o päť druhov tlačív, konkrétne špecifikovaných pre daňovníkov tak, ako to stanovuje zákon. Tieto tlačivá si môžu daňovníci u nás vyzdvihnúť každý pracovný deň v normálnom pracovnom čase (s výnimkou obednej prestávky), pričom každú stredu máme úradné hodiny do 17. h. Koncom marca, v týždni od 24. marca do 31. marca, zabezpečíme na našom daňovom úrade predĺžené úradné hodiny, ale napriek tomu v záujme obojstrannej spokojnosti by bolo vhodné, aby občania, ktorých sa to týka, nečakali s podávaním daňových priznaní na poslednú chvíľu.
Ing. Milan Bielený, riaditeľ Daňového úradu v Turčianskych Tepliciach:
Daňovníci odovzdávajú daňové priznania už od začiatku tohto roku. Na turčianskoteplickom daňovom úrade máme dostatok všetkých druhov tlačív potrebných pre daňové priznania. Daňovníci môžu prísť počas pracovného času, aj mimo úradných hodín. Myslím si, že by si podávanie daňových priznaní nemali nechávať na poslednú chvíľu. Niektorí daňovníci (každý rok tí istí) to tak robia opakovane. V marci budeme mať, samozrejme, podobne ako každý rok, dva až tri posledné pracovné dni v mesiaci predĺžené úradné hodiny do 18. hodiny.
* * *
Podľa vyhlášky Ministerstva pôdohospodárstva SR z januára roku 2001 sú chovatelia hovädzieho dobytka povinní zaregistrovať svoju farmu v centrálnej evidencii. Koho sa táto povinnosť týka?
Ladislav Gočaltovský, riaditeľ Regionálneho odboru Ministerstva pôdohospodárstva SR v Martine:
Týka sa každého chovateľa hovädzieho dobytka, i toho, ktorý vlastní hoci len jeden kus tohto hospodárskeho zvieraťa. Spomínaná vyhláška, ktorou sa upravujú podrobnosti v označovaní dobytka, evidencii hovädzieho dobytka a vo vedení centrálneho registra hovädzieho dobytka, určuje, že každý chovateľ je povinný na vlastné náklady označiť zviera dvoma ušnými značkami a zaregistrovať ho. Predaj ušných značiek zabezpečujú regionálne strediská Štátneho plemenárskeho ústavu a na tomto pracovisku je možné získať všetky tlačivá potrebné na registrovanie zvieraťa. Podrobnejšie informácie chovatelia môžu získať aj na internetovej adrese: www.spusr.sk/cehz - aj odtiaľ je možné potrebné tlačivá skopírovať. Všetky zásielky týkajúce sa evidencie zvierat je potrebné, v prípade turčianskych chovateľov, zasielať do Štátneho plemenárskeho ústavu Žilina na centrálnu evidenciu hospodárskych zvierat.(jk, gg, vl)