Zdedená hudobná odvaha

Tisíce divákov tlieskalo detskému muzikálu päťdesi

Vrútky sú doslova povestné zaujímavými a odvážnymi hudobnými projektmi. Nedávno sme písali o lesku pôvodných operiet, ktoré pripravovali vrútockí ochotníci v 40. rokoch. Zvládli to s úspechom a niekoľko piesní Františka Kováčika si prekliesnilo cestu až k celoslovenskému uznaniu. O desať-pätnásť rokov neskôr to boli nadšenci džezu okolo Ľudovíta Štassela, ktorí v tomto meste vytvorili základ veľkého tanečného orchestra. Ten potom patril medzi najlepšie amatérske hudobné telesá tohto žánru v bývalom Československu. O ďalšie desaťročie preslávili vrútockú hudobnú scénu bigbítové skupiny, ktoré v nezabudnuteľnom Klube mladých boli lastovičkami nového hudobného štýlu... Vrútky, hoci im dávali vždy iné prívlastky (od červených až po železničiarske), boli a aj sú pre mnohých mestom hudobným.

SkryťVypnúť reklamu

Muzikálová cesta

Celkom logicky do tejto pestrej hudobnej histórie patria aj počiny pedagógov a žiakov miestnej Základnej umeleckej školy Frica Kafendu. Okrem toho, že táto škola odchovala jeden z najväčších husliarskych talentov Európy - Dalibora Karvaya, vošla do povedomia verejnosti svojimi „hrami na muzikál„.

Ako nám povedal riaditeľ školy Vladimír Krátky: - Cieľom našej školy je nielen vytvoriť podmienky pre zdokonaľovanie umeleckého talentu detí, ale dať im aj možnosť zažiť pocit radosti z jeho verejnej prezentácie a prezentácie toho, čo sa v škole naučili. Preto sme sa vždy snažili hľadať nové metódy a formy, ktoré by obohacovali a spestrovali žiakom štúdium na takomto type školy a viedli by k tomuto cieľu. Zhruba pred desiatimi rokmi sme možno ako prvá škola na Slovensku našli tieto nové cesty na poli muzikálu. S trochou logickej neistoty, ale aj s vierou, že to je správny smer, sme naštudovali najprv muzikál Vrútocká stanica. Jeho úspech a najmä radosť detí nás inšpirovala k druhej premiére muzikálového predstavenia Abraka nadraka. Aj to sa stretlo s veľkou odozvou divákov. A tak, keď sa vlani blížilo 50. výročie založenia našej školy, v bohatom programe osláv nemohol chýbať ďalší muzikál, tentoraz pod názvom Hudobný zemepis...

SkryťVypnúť reklamu

Treba dodať, že všetky tri predstavenia sú pôvodnými dielami zo všetkým, čo s tým súvisí. Doslova všetko vytvorili učitelia a žiaci ZUŠ Frica Kafendu. Od scenára po réžiu, od textov piesní po melódie a nahrávky, od choreografie po kostýmy, od výpravy po spevácke party... Presne v duchu vrútockej tradície a zdedenej hudobnej odvahy.

Na vlnách fantázie

Predminulý týždeň bola martinskou kultúrnou udalosťou číslo jedna séria desiatich vystúpení vrútockých detí na javisku veľkej sály Domu odborov Strojár. Vyučoval sa tu Hudobný zemepis. Pre všetky martinské školy. A dodávame - s veľkým úspechom a aplauzom.

Nemohli sme chýbať v hľadisku, hoci, pravdupovediac, z tohto muzikálu nás rozboleli nohy. V sále Strojára totiž nebolo voľné ani jediné miestečko, pár detí muselo sedieť i na schodoch, no a pár nás tú hodinku vydržalo stáť. A obrazne povedané - stála za to... Nemožno vôbec šetriť slovami chvály a obdivu, pretože to, čo sa rodí z nadšenia, ochoty a radosti, to už samé o sebe nesie v sebe jednu z najkrajších pečatí umenia. No, a ak takéto dielo dosiahne navyše prekvapivú (čím sa myslí: dobrú či vysokú) úroveň, potom sa kritika môže zmeniť iba na potlesk. Takto sme to cítili na predstavení, ktoré hýrilo detským talentom a radosťou. Zápletka jeho deja bola priam symbolická a riešila práve konflikt „radosti a neradosti„, ktorý v sebe skrýva každé učenie sa, zvlášť to „učenie sa hudbe„. Deti, hoci milujú hudbu, nemajú radi, ba priam sa boja hudobnej výchovy. Nepripomína vám to niečo?

SkryťVypnúť reklamu

A tak musí prísť krásna víla Múza, aby úplne zmenila chod vecí. Zláka deti k fantázii a tie presvedčia aj prísnu učiteľku, aby si postavili koráb, ktorý by ich zaniesol od brehov šedivého života do pestrofarebného sveta hudby. Posádka obopláva celý svet, navštívi Španielsko, Holandsko, Rusko, Japonsko, Čínu, Afriku, Ameriku, ba aj Eskimákov, všade sa zoznámi s typickou miestnou hudbou, až zistí, že hudba je vlastne iba jedna, majetok ľudstva, ktorý spája národy i kontinenty. Ako potom deti spievajú v záverečnej „hitovke„ - lebo hudba patrí všetkým ľuďom, mladým starým, ale hlavne deťom!

Za tú hodinu nielen „učka pochopila, čo je hudba„. Ukázalo sa, že Vrútočania našli opäť originálnu cestu. Hoci v čase, keď muzikály vypredávajú sály v Prahe i Bratislave a muzikáloví umelci začínajú byť takí slávni ako speváci popu, sa to ani nezdá moc originálne. Napriek tomu Vrútočanom túto pečať už nik nesníme. Najmä preto, že všetko vytvorili vlastným umom a rukami.

Spieva a tancuje celá škola

Mimoriadny výkon podali tvorcovia kostýmov, boli nielen nápadité (morské vlny, rybky, tučniaky) a pestré (španielske tanečnice, africkí domorodci), ale aj prekvapivo veľkolepé. Aj vrútocký Hudobný zemepis zostal verný muzikálovej abecede - že choreografia a kostýmy rozhodujú o úspechu. Autorkou oboch základných pilierov i režisérkou celého predstavenia je Alena Agricolová. Autorom námetu a scenára, textov všetkých sedemnástich piesní a autorom hudby niektorých je Vladimír Krátky, autorom ďalších skladieb, aranžérom, autorom nahrávok (vyšlo už aj cédečko) a vedúcim speváckej skupiny je Ľubomír Ľahký. To je trojica učiteľov, ktorá má leví podiel na konečnom výsledku. No potlesk, a teda aj úspech patril v martinskom Strojári, ale aj inde, kde tento muzikál uvádzali, vrútockým deťom - v podstate celej škole, pretože tu účinkujú doslova všetci (takmer 100 detí). Ako sólisti speváčky V. Joklová a J. Onofrejová a ako tanečníčky I. Váleková, I. Nemčeková a M. Maskaľová. A ak nám na vrútockom predstavení niečo chýbalo, tak azda iba jediné - chlapci. Aj tu platí zrejme onen školský paradox - hoci „chalani„ majú spev a tanec v krvi (i v láske), nebudú ani spievať, ani tancovať...

* * *

Hudobný zemepis 50-ročnej umeleckej školy z Vrútok nezostane odložený v školskom archíve.

Ešte vo februári uvidia muzikál deti v Orlovej v moravskom Sliezsku. Tam ich čakajú dve predstavenia. Ak sa vydaria, tak muzikál bude vidieť už sedemtisíc ľudí. Aj dosť, nemyslíte?

Igor Gabaj

Najčítanejšie na My Turiec

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 18 143
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 548
  3. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 14 490
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 998
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 611
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 494
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 8 006
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 366
  1. Marek Strapko: Aj za čias Ježiša žili dezoláti
  2. Ondřej Havelka: Starý zákon pohledem poutníka. Bible jako nejstarší cestopis odhalující smysl Cesty 10/11
  3. Rado Surovka: Chameleón prezidentom ?
  4. Martin Škopec Antal: Pokus o zjednotenie spoločnosti je utopickým blúznením
  5. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (29.3. - 4.4.1924)
  6. Miroslav Lukáč: Milý Peťko! Nechcel by som ťa ani za suseda, ani za stojan na bicykel.
  7. Ľuboslav Farkaš: Veľkonočné priane
  8. Ivan Mlynár: Šedá kôra chodiacej kópie Mariana Kotlebu, Tomáša Tarabu, vyprodukovala ďalšie verbálne fekálie.
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 718
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 667
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 470
  4. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 391
  5. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 372
  6. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 341
  7. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 8 298
  8. Juraj Kumičák: Kolaborant 6 936
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Takto sa deti rozlúčili so zimou a veria, že prebudili Živu – bohyňu jari a života.

Deti sa rozlúčili so zimou.


Jana Siráňová
Tomáš Pšenka.

Ani druhá hokejová liga nie je lacná záležitosť. Na pokrytie sezóny kluby míňajú šesťmiestne sumy.


Vpravo Anton Ulbricht, konateľ spoločnosti Tanawa, ktorá vyrába tatranskú minerálku.

V ďalšej časti seriálu Príbeh značky sme hovorili s konateľom spoločnosti Tanawa.


Prebudenie jari Vrícko

Aj do malej podhorskej dedinky zavítala jar.


(vm)
  1. Marek Strapko: Aj za čias Ježiša žili dezoláti
  2. Ondřej Havelka: Starý zákon pohledem poutníka. Bible jako nejstarší cestopis odhalující smysl Cesty 10/11
  3. Rado Surovka: Chameleón prezidentom ?
  4. Martin Škopec Antal: Pokus o zjednotenie spoločnosti je utopickým blúznením
  5. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (29.3. - 4.4.1924)
  6. Miroslav Lukáč: Milý Peťko! Nechcel by som ťa ani za suseda, ani za stojan na bicykel.
  7. Ľuboslav Farkaš: Veľkonočné priane
  8. Ivan Mlynár: Šedá kôra chodiacej kópie Mariana Kotlebu, Tomáša Tarabu, vyprodukovala ďalšie verbálne fekálie.
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 718
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 667
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 470
  4. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 391
  5. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 372
  6. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 341
  7. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 8 298
  8. Juraj Kumičák: Kolaborant 6 936
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny

Už ste čítali?