Bez projektov peniaze vo fondoch Európskej únie ležia ladom
Agroturistika a turistika má v hornom Turci perspektívu, ale treba pre ňu urobiť podstatne viac ako doteraz. Návštevník Turčianskych Teplíc a okolia potrebuje vyplniť svoj čas, prehliadnuť si miestne zaujímavosti, ale musia najskôr nejaké existovať a turista musí k nim mať prístup.
Ako nám napísala Margita Nižňanská, fotografia gazdovského domu dvoch rodín Kleskeňovcov v Turčianskych Tepliciach - Vieske je svedectvom o zániku pôvodných roľnickych usadlostí na turčianskom vidieku. Aj v tejto usadlosti, najmä v asanovanom humne, sa zničili stroje, príručné náradie, bez ktorého by život gazdu nemohol existovať (rajtár, gepeľ, šrotovník, rebriny, časti vozov, korba,...)
História chátra a zapadá prachom
Pre záchranu dedičstva gazdovských usadlostí, ktoré tvorili kolorit slovenskej dediny 19. a 20. storočia, by bolo možné takéto usadlosti využiť na sústredenie starých strojov a náradia a vytvoriť gazdovské múzeum alebo stredisko. Aj obytná časť by sa dala upraviť do pôvodnej podoby gazdovskej izby a kuchyne. Staré skrine, lavice a truhly obsahujú bohatstvo dobového ošatenia, vyšívaných obliečok, mužských košieľ, uterákov, tkanín a kobercov. Tieto veci vykupujú aj podomoví obchodníci a mohli by slúžiť na tematické obmieňanie výstav. Iniciatíva by mohla pokračovať a usadlosť by sa mohla obohatiť o zariadenie gazdovského pohostinstva, napríklad s podávaním sedliackych polievok. Samozrejme, že budovu, dvor, záhradu a celé okolie by bolo treba upraviť. Vzniklo by tu ale miesto na oživovanie zabudnutých zvykov. Aj v hornoturčianskych obciach je veľa skúsených i mladých ľudí, majstrov všetkých remesiel a ľudových umelcov, ktorí by v takomto stredisku našli uplatnenie i zamestnanie. Aj pomoc pre získanie finančných prostriedkov má svojich adresátov. V Turci pôsobí Vidiecky parlament, združenie cestovného ruchu Veľká Fatra, pomocou ktorých by miestne samosprávy, urbárske a iné spolky mohli prostredníctvom grantov a fondov EÚ získať na takýto projekt financie.
Napríklad v moravskej dedine Maslová niekoľko miestnych aktívnych občanov založilo múzeum masla. V súčasnosti už majú družbu s menovcami v Holandsku, Dánsku i Austrálii, odkiaľ získavajú pre svoje múzeum ďalšie predmety. Takéto múzeum by bolo vyjadrením úcty k roľníckemu stavu, ktorý po stáročia budoval obce, zúrodňoval polia, zveľaďoval a ochraňoval prírodu. Zároveň by to bol dobrý vklad do rozvíjajúcej sa agroturistiky.
Do cudzieho sa investovať nevyplatí
Oslovili sme aj predsedníčku komisie kultúry a školstva pri mestskom zastupiteľstve v Turčianskych Tepliciach Zdenu Kevickú. „Myslím si, že nápad zriadiť múzeum kde by boli staré poľnohospodárske náriadia, dobový nábytok a odevy, nie je zlý. Problémom sú financie a priestory. Ak by niekto poskytol priestory starého gazdovského dvora a pracoval by na takomto projekte, komisia kultúry a školstva by mu určite s ním pomohla. Sú v nej členovia, ktorí majú cit pre výtvarníctvo aranžovanie a architektúru a radi by sa podieľali svojimi schopnosťami na tvorbe takéhoto projektu. Mesto ale nemá toľko peňazí, aby mohlo investovať do gazdovského múzea, a to najmä v tom prípade, ak ide o súkromný majetok,„ povedala nám, Zdena Kevická.
Napríklad v Miestnom múzeu v Turanoch vystavujú aj poľnohospodárske náradie, ktoré pochádza zo zbierok občanov. V Turčianskych Tepliciach patrí radnici Galéria Mikuláša Galandu, ale tá je vhodná iba na organizovanie výstav výtvarného umenia.
V predchádzajúcich dvoch rokoch realizovalo občianske združenie Zdravé mesto a región Turčianske Teplice projekt náučného chodníka v lesoparku Bôr, na ktorý mesto dostalo grant z Ministerstva hospodárstva v rámci pilotnej grantovej schémy pre rozvojov cestovného ruchu. Bol to projekt financovaný z fondu PHARE. Jeho základom bola maturitná práca jedného z mladých verejnoprospešných pracovníkov, ktorú bolo treba dopracovať do požadovaného projektu. Pod Bôrom pribudli vkusné drevené prístrešky, hojdačky a preliezačky pre deti a v júni uplynulého roku sa tu uskutočnilo zaujímavé podujatie Cesta rozprávkovým lesom. Dôležité bolo, že na projekte niekto pracoval a dotiahol ho do zdarného konca. Spomínané podujatie malo taký úspech, že sa uskutoční aj tento rok.
Nápad založiť v Turčianskych Tepliciach múzeum, kde by mohli byť umiestnené predmety a nástroje zo starých gazdovských usadlostí už predniesol na rokovaní mestského zastupiteľstva poslanec Jaroslav Mališ. V Turčianskych Tepliciach chýbajú takéto priestory a radnica nemôže investovať do cudzieho majetku. Prednostka mestského úradu v Turčianskych Tepliciach Eva Mališová nám povedala, že gazdovské múzeum by radnica mohla budovať jedine vtedy, ak by niekto daroval mestu gazdovskú usadlosť. Podľa Evy Mališovej by radnica podporila aj tvorbu projektu obnovy takejto gazdovskej usadlosti, ale jej majiteľ by musel najskôr začať na ňom pracovať.
Margita Nižňanská,
Braňo Gregor