Zakladanie spoločných obecných úradov sa v Turci dostalo do finále
Spoločné obecné úrady sú pre občanov novinkou, ale hovorí sa o nich už vyše roka. Tento rok sa každá obec na Slovensku môže dobrovoľne zmluvne pripojiť k niektorému zo spoločných obecných úradov, alebo si musí zabezpečiť vykonávanie prenesených kompetencii samostatne. V Turci už v minulom roku vznikli spoločné obecné úrady v Turčianskych Tepliciach, Košťanoch nad Turcom a vo Vrútkach. K nim tento rok pribudnú ešte dva – Turany, Sučany (so sídlom v Martine). V týchto dňoch sa jednotlivé obce ešte rozhodovali, ku ktorému spoločnému obecnému úradu chcú patriť.
K Turanom sa pripojilo Nolčovo,
Ratkovo a Šútovo
Spoločný obecný úrad v Turanoch, ako nám povedal starosta Turian Miroslav Blahušiak, bude zabezpečovať výkon kompetencií v územnom plánovaní a stavebnom poriadku pre obecné úrady v Nolčove, Ratkove, Šútove. Krpeľany majú záujem o služby spoločného obecného úradu Sučany so sídlom v Martine.
Miroslav Blahušiak nám povedal, že sa rozhodli pomôcť susedným obciam a zriadiť spoločný obecný úrad. Samozrejme, na výkon prenesených kompetencií v Turanoch pripadnú iba čiastočné úväzky, ktoré musia zabezpečiť kvalifikovanými pracovníkmi, a práve v tom je riziko. „Rozhodli sme sa do toho ísť preto, že ide o službu pre občana. Ak by sme nezabezpečili úkony vyplývajúce z prechodu kompetencií, tak potom mohlo všetko zostať po starom v Okresnom úrade v Martine. Zatiaľ úlohy vyplývajúce z prechodu kompetencií, ktoré preberie spoločný Obecný úrad v Turanoch, by sme mali zvládnuť. Úlohy budeme zabezpečovať prostredníctvom stavebného technika, ktorý doteraz zabezpečoval pre obecný úrad povoľovanie drobných stavieb. Teraz mu práca iba pribudne. Myslím si, že hodnotiť založenie spoločného obecného úradu z hľadiska efektívnosti v súčasnosti by bolo predčasné. Časom sa ukáže, či to bol správny krok,„ povedal nám Miroslav Blahušiak.
V Košťanoch
sa radšej ponáhľali
Trnovo, Trebostovo, Turčiansky Peter, Necpaly a Košťany nad Turcom podpísali zmluvu o založení spoločného obecného úradu ešte 12. decembra uplynulého roku. 2. januára sa dodatkom zmluvy k týmto obciam pridali ešte aj Žabokreky. V Belej-Duliciach sa napokon rozhodli, že sa pripoja k Spoločnému obecnému úradu Sučany s detašovaným pracoviskom v Martine.
„O odovzdávaní kompetencií sa hovorí dlhý čas, ale od starostov nevyšiel dlho žiadny podnet na založenie spoločného obecného úradu, lebo všetci čakali na jeho založenie v Martine. V novembri sa ešte stále nič nedialo, hoci sme vedeli, že od 1. januára budeme preberať stavebníctvo a opatrovateľskú službu. Po priebežných rokovaniach sme sa v decembri s ďalšími obcami dohodli, že už nebudeme čakať a založíme v Košťanoch spoločný obecný úrad. Jedným z dôvodov vzniku Spoločného obecného úradu v Košťanoch boli aj spoločné problémy školstva, zdravotníctva a rozvoja regiónu,„ povedala nám starostka Koštian nad Turcom Anna Hlinková.
Pracovisko Spoločného obecného úradu v Košťanoch nad Turcom bude v kancelárii na prízemí obecného úradu. V súčasnosti je tu pripravená počítačová sieť, onedlho by tu mali mať aj prístup na internet. Uplynulý týždeň vo štvrtok už starostovia rokovali o výškach príspevkov jednotlivých obcí do koštianskeho Spoločného obecného úradu.Ten by mal pre obecné úrady zabezpečiť kompletný servis, aby občania nemuseli z miesta bydliska nikde cestovať. Samozrejme, ak má občan záujem a pracuje v sídle spoločného obecného úradu, môže podávať žiadosti aj v ňom. Spoločný obecný úrad potom zabezpečí zaregistrovanie žiadosti v obci, kde má občan trvalé bydlisko. Spoločný obecný úrad v Košťanoch nad Turcom zatiaľ nemusel spracovávať žiadosť o stavebné povolenie, ale od februára by už mali mať na túto činnosť zamestnaného, alebo zmluvne zabezpečeného, odborníka.
V Košťanoch nad Turcoch majú spoločný obecný úrad pre najmenší počet obyvateľov mikroregiónu. Aj tu budú musieť vyriešiť zabezpečovanie „servisu„ kvalifikovaným odborníkom. „Ešte sme oficiálne neprebrali delimitačné protokoly, preto nevieme presne, koľko úväzku, peňazí nám pripadne, ale podľa predbežných odhadov by sme na stavebné povolenia mali dostať 0,2 úväzku. Požiadali sme o pomoc vrútockého primátora Ľubomíra Bernáta. Vo Vrútkach majú kvalifikovaných stavebníkov, ktorých môžeme zamestnať na čiastočný úväzok. V získaní kvalifikovaného odborníka nevidím žiadny problém. Ak existuje dobrá vôľa, dá sa o týchto veciach dohodnúť,„ dodala na záver Anna Hlinková.
Sučany v Martine
Najväčší spoločný obecný úrad bude sídliť v Martine. Jeho názov však bude Spoločný obecný úrad Sučany s detašovaným pracoviskom v Martine. Pod tento spoločný obecný úrad by malo patriť 31 obcí, ale tento krok musia schváliť všetky obecné zastupiteľstvá. Či sa tak do dnešného dňa stalo vo všetkých obciach, nevieme. Ako povedal na sneme ZMOT Milan Rybár, Mestský úrad v Martine ponúkol pre Spoločný obecný úrad Sučany prenájom svojich kancelárií za prijateľnú cenu. Po delimitácii pripadnú 31 obciam oveľa väčšia úväzky ako obciam, ktoré patria k Spoločnému obecnému úradu v Košťanoch nad Turcom. S personálnym a odborným obsadením by nemalo mať 31 obcí problémy.
Hoci sa v Turci tohtoročný prechod kompetencií zo štátnej správy na samosprávu zatiaľ javí ako veľmi komplikovaný a pre občana dosť neprehľadný, starostovia porozumeli základnej myšlienke reformy verejnej správy. Tá sa priblížila k občanovi a postupne si toho čoraz viac zariadia doma v obecnom úrade. Spájanie obcí a vytváranie prirodzených regiónov dobrovoľným spôsobom sa občanov nedotkne a problémy s tým spojené sú záležitosťou starostov a obecných zastupiteľstiev. Braňo Gregor