Od 1. januára začal platiť nový zákon o ochrane prírody č. 543/2002 Z. z., ktorý je v súlade s právom Európskej únie. Zákon prebral legislatívu EÚ, ktorá upravuje ochranu prírodných stanovíšť voľne žijúcich vtákov a rastlín, ochranu voľne žijúceho vtáctva, chráni divožijúce druhy vtákov a dôležité stanovištia, hniezdiská pre ich zachovanie a hovorí aj o chove voľne žijúcich živočíchov v zoologických záhradách. Oslovili sme dlhoročného ochrancu prírody a člena Stráže prírody Miroslava Blahušiaka.
Podstatnou zmenou zákona je, že boli oddelené stupne od kategórií chránených území. Územná ochrana prírody a krajiny je rozdelená do piatich stupňov. Čím vyšší stupeň, tým je ochrana prísnejšia. Aké druhy stupňov máme u nás v Turci?
Do prvého stupňa ochrany prírody patrí územie Lúčanskej Malej Fatry až po rieku Váh od Vrútok a ostatné územie po predhorie Veľkej Fatry. Tomuto stupňu sa neposkytuje územná ochrana, ale občan si musí vyžiadať súhlas orgánu ochrany prírody, napr. na vykonávanie činnosti meniacej stav mokrade alebo koryta vodného toku, na ťažbu tŕstia, rašeliny, leteckú aplikáciu chemických látok. Do druhého stupňa v našom regióne radíme najmä ochranné územie NP Malá Fatra a NP Veľká Fatra. Zákazy tu obmedzujú najmä športové aktivity, pohyb motorových vozidiel a osôb. Tretí stupeň tvorí NP Malá Fatra a NP Veľká Fatra. Tu je, napríklad zakázané pohybovať sa mimo vyznačeného turistického alebo náučného chodníka za hranicou zastavaného územia obce, táboriť, stanovať, bivakovať. Štvrtým a piatym stupňom sú prírodné rezervácie a prírodné pamiatky (v Turci Padva, Tlstá, Borišov, Kláštorské lúky). Osobitné podmienky sú ustanovené pre prírodné pamiatky – jaskyne a prírodné vodopády.
Zmeny sú aj v ochrane vtákov.
Všetky druhy voľne žijúcich vtákov, ktoré sa prirodzene vyskytujú na území Slovenska, sú chránené. Pri preukázaní, že vtáctvo je na elektrických zariadeniach usmrcované, môže orgán ochrany prírody nariadiť ich správcovi vykonať technické opatrenia. Druhová ochrana sa rozšírila na ochranu všetkých druhov voľne žijúcich vtákov prirodzene sa vyskytujúcich na európskom území členských štátov EÚ. Prísna ochrana smeruje na druhy chránených rastlín pochádzajúcich z voľnej prírody. Chránené živočíchy zákon, napr. zakazuje chytať, usmrcovať, vyrušovať v prirodzenom prostredí i v období párenia sa, v období výchovy mláďat. Cez zimný spánok sa, napríklad, nesmú vyrušovať netopiere, plazy a obojživelníky. (nk)