Okresné úrady budú síce o necelé dva roky už minulosťou, ale práve na ich základoch bude ďalej fungovať štátna správa alebo samospráva, ktorá postupne preberá kompetencie štátnej správy. Okresný úrad v Turčianskych Tepliciach vznikol v roku 1996, v roku 1997 sa presťahoval do budovy miestneho domova mládeže. V súčasnosti v tejto budove pôsobia okrem okresného úradu aj pracoviská Krajského úradu v Žiline (správa katastra), spoločného obecného úradu a strediska urgentnej medicíny Martinskej fakultnej nemocnice.
Počítače
každému úradníkovi
Na základe spracovaného odpočtu Okresného úradu v Turčianskych Tepliciach za roky 1998 až 2002 sa v uplynulom volebnom období podarilo zabezpečiť kvalifikovaných pracovníkov takmer vo všetkých odboroch. V súčasnosti chýba okresnému úradu len právnik. Dvaja právnici tu síce pracovali, ale odišli kvôli nízkym platom. V ostatných oblastiach došlo k zlepšeniu kvalifikačnej štruktúry zamestnancov Okresného úradu, napríklad prijatím kvalifikovaných informatikov a geodeta. V roku 1998 bolo technické vybavenie OÚ v Turčianskych Tepliciach na spodnej hranici únosnosti a priemerný počet pracovníkov na jeden počítač predstavoval 2,3 pracovníka, čo značne komplikovalo vybavovanie stránok a to tým, že aj v prípade, keď bolo rozhodnutie pripravené, bolo potrebné čakať, kým ho vytlačia na papier. Značnou investičnou aktivitou okresného úradu sa podarilo zabezpečiť, že koncom uplynulého roku pripadlo na jeden počítač 1,1 pracovníka. Každý pracovník má k dispozícii svoj počítač s kompletným vybavením a s možnosťou realizovať vybavenie rozhodnutia bezprostredne po ukončení rozhodovacieho úkonu. Okrem toho bola väčšina pracovníkov okresného úradu vybavená adresami elektronickej pošty a približne každý piaty pracovník má prístup k internetu.
K 31. decembru 2002 sa podarilo okresnému úradu tvrdými úspornými opatreniami zabezpečiť úplné vynulovanie dlhu v kategóriách miezd, odvodov, tovarov a služieb a taktiež školského systému ako celku.
Deti nezostali na okraji
Ako sa ďalej uvádza v odpočte turčianskoteplického Okresného úradu, významným impulzom pre rozvoj regiónu je aj zriadenie colných služieb na území mesta. 12. novembra uplynulého roku bola slávnostne otvorená pobočka Colného úradu Žilina v Turčianskych Tepliciach. Pre všestranný rozvoj detí regiónu sa v roku 1999 vytvorili podmienky a v roku 2000 sa spustila činnosť pracoviska Pedagogicko – psychologickej poradne v Turčianskych Tepliciach, ktorá mala zabezpečiť samostatné posudzovanie detí z celého okresu. Z hľadiska školského systému má veľký význam otvorenie špeciálnej triedy pri ZŠ na Školskej ulici, ktorú umiestnili v ZŠ Dolná Štubňa. Táto trieda je určená deťom s postihnutím, ktoré by museli za iných okolností putovať z horného Turca a boli by tak vytrhnuté z rodinného prostredia.
Diaľnica okolo
Turčianskych Teplíc
V roku 2000 bola spracovaná koncepcia rozvoja integrovaného záchranného systému okresu Turčianske Teplice, na ktorej participovala česká firma, ktorá ako jediná na svete má zabezpečený komplexný záchranný systém od bežných až k mimoriadnym a rozsiahlym haváriám na cestách. Veľmi významným pre rozvoj regiónu je aj zabezpečenie dopravného napojenia na významné dopravné koridory. V tejto súvislosti sa prednosta OÚ v Turčianskych Tepliciach Milan Litva zúčastnil množstva rôznych rokovaní, a to najmä s Cestným investorským útvarom Žilina a Banská Bystrica, Ústredným riaditeľstvom SSC, Ministerstvom dopravy a Ministerstvom životného prostredia SR, hlavným architektom SR a s mnohými inými odborníkmi. Témou týchto rokovaní bolo zabezpečenie trasovania severo - južného spojenia cez región Turca. Napriek silnému odporu banskobystrického regiónu sa podarilo vytvoriť prioritu vedenia trasy severo-južného cestného ťahu cez Šahy – Zvolen – Turčianske Teplice – Martin – Ružomberok – Trstená s eventualitou Martin – Žilina – Čadca, čo bolo schválené uznesením vlády SR č. 1033/2001. Vybudovanie diaľnice na tejto trase by výrazne prispelo k rozvoju cestovného a turistického ruchu v hornom Turci, ale pomohlo by aj miestnemu priemyslu a obchodu.
Okresný úrad v Turčianskych Tepliciach získal v rokoch 1998 až 2002 na opravu a údržbu materských a základných škôl a na nákup požiarnickej techniky sumu presahujúcu 19 miliónov korún, čo je v prepočte na jedného obyvateľa v porovnaní s inými okresmi niekoľkonásobne vyššie číslo.
(gg)