Nalepili sa na Skalicu

HOKEJOVÁ EXTRALIGA

Utorok: Slovan Bratislava – Martin 6:1 (3:0,2:1,1:0) – gól dal Mahdalík. Zostava: Rovnianek (Pisár) – Kováčik, Böhme, Česnek, Schneider, Michnáč, Hudec, Frkáň – Kazda, Lezo, Kotlárik, Paľov, Mahdalík, Špirko, Šimurda, Sporina, Pokrivčák, Markovič, Važan.

Martin – Poprad 8:1 (1:0,4:1, 3:0) – góly: Kováčik 2, Schneider, Špirko, Lezo, Važan, Kazda a Šimurda. Zostava: Rovnianek - Kováčik, Böhme, Schneider, Česnek, Hudec, Stančok, Michnáč, Frkáň – Kazda, Lezo, Kotlárik, Filip, Troliga, Paľov, Špirko, Šimurda, Sýkora, Pokrivčák, Mahdalík, Važan.

Spišská Nová Ves – Martin 2:5 (2:1,0:2,0:2) – góly: Stančok, Troliga, Kazda, Špirko a Lezo. Zostava: Rovnianek – Kováčik, Böhme, Schneider, Česnek, Hudec, Stančok, Michnáč, Frkáň – Kazda, Lezo, Kotlárik, Filip, Troliga, Paľov, Špirko, Markovič, Sýkora, Sporina, Mahdalík, Važan.

Strelecky naladený Slovan

Slovan po návrate z Kontinentálneho pohára má formu. Potvrdil to aj v stretnutí s Martinčanmi. Ktovie, ako by sa bolo stretnutie vyvíjalo, keby boli hostia v jeho úvode využili dve stopercentné šance. Opäť sa mohlo skloňovať slovo šťastie. Najprv Kazda za bránkou hostí vybojoval puk, šikovne prihrával pred odkrytú bránku domácich, kde bol Mahdalík, ale puk si ho nenašiel, pretože trafil oblúk konštrukcie bránky. Vzápätí si hostia vybrali ďalší diel smoly. Špirko sa vynikajúco dostal za chrbát obrany, ale realizácia koncovky už nebola taká dobrá. Slovan sa spamätal z úvodného šoku a hoci ešte svoju prvú presilovku nevyužil, zanedlho po nej dal Lažo prvý gól stretnutia. O niekoľko minút neskôr Ratajovi strelu ešte stihol Rovnianek vyraziť, ale nikým neobsadený Junas pridal druhý domáci gól. V poslednej minúte prvej tretiny hrali hostia presilovku, ale namiesto toho, aby dali kontaktný gól, inkasovali z hokejky Halaja. Aká-taká nádej im svitla v 22. min, keď Mahdalík pohotovou dorážkou znížil, ale v polovici zápasu opäť napol plachty Slovanu Kapuš, keď sa Rovniankovi, ktorý predtým pochytal viacero šancí domácich hráčov, dostal puk spod kontroly a slovanisti dali gól do prázdnej bránky. Domáci, ktorí už mali víťazstvo v „suchu„ iba kontrolovali hru, čo im hostia bezstarostným hokejom, uľahčili. Navyše, Martinčanom v koncovke nič nevychádzalo. Po piatom góle, ktorý dal Halaj strelou do „vinkla„, vystriedal Rovnianka Pisár. Ten inkasoval až v poslednej minúte, keď bol bezmocný po peknej biliardovej akcii domácich a strele Hudeca medzi jeho betóny.

Ján Frolo, asistent trénera: - Na našich hráčov akoby doľahla po domácom zápase s Trenčínom únava. Hrali vo vlažnom tempe, neskoro reagovali na situácie, čo skúsený súper využil. Napriek tomu si však myslím, že rozdiel v skóre bol pre nás dosť krutý.

Polhodinová smršť

Proti Popradu Martinčania predstavili ďalšiu novú tvár – reprezentanta do 20 rokov, osemnásťročného Tomáša Troligu, ktorý prišiel do Turca na hosťovanie z Košíc. A neuviedol sa zle. Asistoval pri druhom martinskom góle, keď peknou prihrávkou našiel obrancu Schneidera, ktorý pridal svoj ďalší gólový zásah. Bol mimoriadne dôležitý, pretože dovtedy, hoci sa hralo zväčša na jednu bránku, sa domáci strelci trápili. Nechýbalo síce nasadenie, aktivita, ale ani stará bolesť – nepremieňanie šancí. Ešteže dal v 8. min obranca Kováčik vedúci gól. Paradoxné bolo, že ho dal pri vlastnom oslabení a pri góle mu „asistovali„ hostia. Potom sa pri viacerých pokusoch a nájazdoch Popradčanov, ktorí sa spoliehali na sporadické brejky, vyznamenal domáci brankár. Nakoniec predsa len Martinčania zlomili hostí už spomínaným gólom Schneidera, po ktorom prišla doslova kanonáda domácich strelcov. Čo je podstatné, prišli aj góly. Takmer vzápätí po druhom góle pridal Špirko tretí a do konca tretiny sa strelecky presadili Lezo s Kováčikom. Medzi týmito úspešnými zásahmi ešte stihli hostia znížiť, ale viac im domáci už nedovolili, hoci v závere sa dosť zapotil aj domáci brankár Rovnianek. Martinčania s prehľadom kontrolovali vývoj stretnutia, diváci mali možnosť zatlieskať ich mnohým pekným kombináciám, ale predovšetkým gólom. Najprv dal Važan šiesty, po ňom sa strelecky premiérovo v martinskom drese predstavil Kazda a v závere Šimurda pridal ôsmy a zavŕšil doteraz najvyššie tohtosezónne víťazstvo domáceho kolektívu. Po ňom reprezentanti Turca odskočili svojím susedom v tabuľke - Podtatrancom na rozdiel siedmich bodov.

Favorit nezakopol

Martinčania boli v zápase na Spiši favoritom, ale rozbeh mali rozpačitý. Začínala sa druhá minúta stretnutia a inkasovali. Našťastie, za 40 sekúnd Stančok strelou od modrej čiary vyrovnal. Lenže ani tento gól nič neznamenal, pretože, hoci herne lepší hostia, mali problémy s brankárom Sopkom, ktorý držal domácich nad vodou. Naopak, v polovici prvej tretiny využili Spišiaci presilovku na vedúci gól, a potom im až do polovice stretnutia vydržal jednogólový náskok. Druhú polovici stretnutia začal debutovým gólom v martinskom drese Troliga, ktorý zužitkoval presilovku a konečne otvoril vráta domácej bránky, ktorá bola dovtedy pre hostí, aj pri presilovke o dvoch hráčov, akoby zakliata. Do prestávky ešte Kazda po Lezovej prihrávke dal vedúci gól Martina. V záverečnej tretine oveľa aktívnejší hostia, opäť zasypali domáceho brankára spŕškou striel, gólový efekt im ale priniesla až 48. min. Dva zlepené góly z hokejky Špirka a Leza definitívne zlomili domácich. Do konca stretnutia sa hralo takmer stále pred bránkou Sopka, tomu aj naďalej priala šťastena a pomáhala mu azda aj slabšia koncentrovanosť strelcov hostí pri zakončovaní množstva šancí. Martinčania však s absolútnym prehľadom kontrolovali vývoj zápasu a bez väčších problémov potvrdili úlohu favorita. Keďže Skalica doma zaváhala v súboji so Žilinou, Martin je už v tabuľke s ňou na dotyk.

Dnes hrajú Martinčania v Žiline a vo štvrtok vo Zvolene. Doma sa predstavia až 11. februára v zápase s Košicami.(jk)