Martin – Bronzový reliéf so sakrálnym motívom z roku 1931, ktorý bez poškodenia prežil druhú svetovú vojnu a dlhé obdobie socializmu, neodolal súčasnej dobe. Dvaja bezdomovci 41-ročný A. B. z Diviak a 35-ročný M. Š. z Martina v sobotu 18. januára prišli na Národný cintorín do Martina, kde ho zo sektoru A z náhrobného kameňa manželov Márie a Jozefa Horáčkovcov odcudzili.
Krádež reliéfu s priemerom 50 cm, na ktorom je zobrazená hlava Ježiša Krista, zistila kustódka Národného cintorína Jarmila Matejková počas pravidelnej obhliadky cintorína. V pondelok 20. januára krádež oznámila polícii. Zlodeji reliéf odpredali v oblasti Martina. Slovenskej národnej knižnici (SNK) tak vznikla škoda za 70-tisíc korún, ale historická hodnota diela je oveľa vyššia. Martinským krminalistom sa už v stredu minulý týždeň podarilo reliéf nájsť a vrátiť, ako aj zaistiť oboch zlodejov.
Podľa hovorcu Okresného riaditeľstva Policajného zboru v Martine Viliama Kotlárika, jeden z páchateľov A. B. z Diviak je dnes už vo výkone trestu za inú majetkovú trestnú činnosť, ktorej sa dopustil v minulosti. Ešte pred rokom mal nastúpiť do väzenia, ale vyhol sa mu. Teraz si začína odpykávať dvanásťmesačný nepodmienečný trest v II. nápravnovýchovnej skupine.
Autorom reliéfu je akademický sochár Frico Motoška, ktorý žil dlhé roky v exile. Autorom návrhu pomníka martinského divadelného ochotníka a matičiara Jozefa Horáčka (1859 – 1911) je Fraňo Štefunko. J. Matejková pre NŽT povedala, že dúfa, že sa uskutočnia plány primátora mesta Stanislava Bernáta, ktorý vo svojom predvolebnom programe avizoval nové oplotenie Národného cintorína. Krádeže vzácnych búst, reliéfov, bronzových písmen i celých mien sú totiž na tomto pietnom mieste čoraz častejšie. Len v minulom roku tam zaznamenali krádeže troch reliéfov – z hrobu známeho martinského architekta Jána Palkoviča, z hrobu poslanca Uhorského snemu za Slovákov Ferdiša Jurigu a z náhrobku autora dejín slovenskej literatúry Jaroslava Vlčeka.
Na ochrane Národného cintorína sa podľa zákona spolupodieľa mesto Martin, Matica slovenská a SNK. Ich zástupcovia zasadajú v komisii, ktorá sa stretáva približne dvakrát do roka. Tentoraz bude komisia okrem iného rozhodovať aj o tom, či vzácny reliéf opäť vrátia na jeho pôvodné miesto, alebo ho nahradia (ako v niektorých iných prípadoch) imitáciou.(mm)