Martin, Turčianske Teplice - Od 1. januára tohto roku sa podľa novelizácie zákona o sociálnej pomoci menia sociálne dávky pre jednotlivcov a rodiny. Ako sme sa dozvedeli od vedúceho odboru sociálnych vecí Okresného úradu v Turčianskych Tepliciach Antona Pavláska, znížili sa sumy dávok sociálnej pomoci pre jednotlivcov i pre rodiny, ktoré sa ocitli v hmotnej núdzi z objektívnych, ale najmä zo subjektívnych dôvodov. Napríklad občanovi, ktorý sa ocitne v hmotnej núdzi vlastným pričinením, sa doplní jeho mesačný príjem do sumy 1450 korún. Ak sa jednotlivo posudzovaná osoba ocitne v hmotnej núdzi z objektívnych dôvodov, doplní sa jej príjem do sumy 2900 korún. Zaopatrenému neplnoletému dieťaťu doplní odbor sociálnych vecí jeho príjem do sumy 1000 korún a nezaopatrenému dieťaťu do 1600 korún. Maximálna vyplatená dávka sociálnej pomoci pre rodinu, resp. okruh spoločne posudzovaných osôb v hmotnej núdzi, nesmie presiahnuť 10 500 korún.
V roku 2002 bolo v evidencii OÚ Turčianske Teplice 1536 poberateľov dávky sociálnej pomoci a v evidencii OÚ Martin je ich 8890.
Vedúca odboru sociálnych vecí Okresného úradu v Martine Eva Škutchanová k týmto informáciám dodala, že pre účely peňažného príspevku na kompenzáciu zdravotného postihnutia má zo zákona prvá posudzovaná osoba určených 3930 korún a druhá posudzovaná osoba 2750 korún, nezaopatrené dieťa 1780 korún. Pre účely štátnych sociálnych dávok je životné minimum odlišné od dvoch vyššie uvedených príspevkov. Príspevok na bývanie sa už nezapočítava ako príjem pre účely dávok sociálnej pomoci, ale podľa novelizácie sa začal započítavať ako príspevok za opatrovanie a príjem asistenta.
Menia sa aj peňažné príspevky pre občanov s ťažkým zdravotným postihnutím. Napr. zlúčili sa dva paragrafy – príspevok na opotrebované šatstvo a paragraf na zvýšené hygienické výdavky. V zákone sa hovorí: Výška peňažného príspevku na kompenzáciu zvýšených výdavkov súvisiacich s hygienou alebo s opotrebovaním šatstva, bielizne, obuvi a bytového zariadenia je 200 korún.... Znížil sa teda o celých tisíc korún. Príspevok na zvýšené výdavky s diétnym stravovaním ostal v pôvodnej výške 983 korún, príspevok na zvýšené výdavky súvisiace so zabezpečením prevádzky osobného motorového vozidla (benzín) sa znížil zo 786 na 500 korún. Zrušil sa príspevok na prevádzku pomôcky (druhého mechanického vozíka alebo druhého načúvacieho aparátu), ktorý bol vo výške 99 korún. Maximálna výška príspevku na kúpu motorového vozidla (do 200-tisíc korún) sa nezmenila, ale zmenili sa podmienky jej získania.
Staronové „behanie„
Novelizácia zákona o sociálnej pomoci priniesla aj staronový fenomén, ktorý pre nezamestnaného znamená priniesť mesačne na úrad práce dve potvrdenia od zamestnávateľov, že sa aktívne zaujímal o zamestnanie. Pre nezamestnaných je to ale dosť prácne, a preto sa začiatkom roka začali odhlasovať z evidencie úradu práce s tým, že budú evidovaní iba na odbore sociálnych vecí. E. Škutchanová pre NŽT ale povedala: „Nezamestnaní občania si tým ale nepomôžu, pretože tie potvrdenia budeme vyžadovať my tu na odbore sociálnych vecí. Ľudia si neuvedomujú, že ak sa dobrovoľne odhlásia z evidencie, tak ho nabudúce do nej môžu na úrade práce zapísať až po šiestich mesiacoch.„ K zníženiu výdavkov štátu na sociálne dávky môžu prispieť aj obce. Ak príjemca dávky sociálnej pomoci, ktorý sa ocitol v hmotnej núdzi z objektívnych dôvodov, odmietne vykonávať menšie práce v prospech obce, tá to môže oznámiť príslušnému odboru sociálnych vecí okresného úradu. Ten potom bude príjemcu dávky sociálnej pomoci posudzovať ako osobu, ktorá sa ocitla v hmotnej núdzi z vlastného pričinenia.
Napätie bez incidentov
Uplynulý týždeň sa dala očakávať napätá situácia na pracoviskách odborov sociálnych vecí okresných úradov a na poštách. Vedúci odboru sociálnych vecí OÚ v Turčianskych Tepliciach Anton Pavlásek nám povedal, že uplynulý týždeň vládla na pracoviskách odboru napätá atmosféra, mnohí ľudia boli, samozrejme, s nižšími sociálnymi dávkami nespokojní, ale nenechali si to vysvetliť. Pracovníčky odboru sociálnych vecí si museli vypočuť nielen pripomienky, ale aj nadávky. Situácia sa ale ani v jednom prípade nevyostrila natoľko, aby museli žiadať pomoc a ochranu polície. Ako sme sa dozvedeli od vedúcej odboru sociálnych vecí Okresného úradu v Martine Evy Škutchanovej, pracovníčky tohto odboru nemali pri vydávaní písomných rozhodnutí žiadny incident s občanmi poberajúcimi sociálne dávky a ďalšie príspevky, ku ktorému by museli volať políciu.
(br, mm)