Sobota, 24. október, 2020 | Meniny má KvetoslavaKrížovkyKrížovky

Aplauz pre porazených

HOKEJOVÁ EXTRALIGA

Piatok: Skalica – Martin 2:2 (1:1,1:0,0:1) – góly: Mahdalík a Paľov. Zostava: Rovnianek – Hudec, Böhme, Schneider, Česnek, Magdoško, Stančok, Michnáč – Kazda, Lezo, Kotlárik, Paľov, Mahdalík, Filip, Špirko, Šimurda, Sýkora, Pokrivčák, Markovič, Važan, Sporina.

Nedeľa: Martin – Trenčín 2:3 (0:0,0:3,2:0) – góly: Filip a Paľov. Zostava: Rovnianek – Kováčik, Böhme, Schneider, Česnek, Stančok, Hudec – Kazda, Lezo, Kotlárik, Filip, Markovič, Paľov, Špirko, Šimurda, Sýkora, Pokrivčák, Mahdalík, Važan.

Hostia bližšie k víťazstvu

Martinskí tréneri Hovorka s Frolom mali príjemnú starosť. Po dlhšom čase mali s výnimkou obrancu Kováčika k dispozícii kompletný káder. Do mužstva sa po zranení vrátil Sýkora a prvýkrát obliekol martinský dres Dubničan Kazda, ktorý prišiel zo Žiliny. V dôležitom stretnutí, mali Turčania šancu zavesiť sa na Skaličanov v boji o piatu priečku. To sa im aj podarilo, získali cenný bod, hoci po zápase sa azda mali domáci dôvod viac tešiť, ako hostia. Od prvých minút sa hralo bojovné, rýchle stretnutie. Lepšie ho začali Martinčania, ktorí dali v 8. min vedúci gól. Na začiatku bola akcia Filipa, ktorý unikol, spoza obrancu vystrelil, jeho strela však trafila iba domáceho brankára a v druhom slede korčuľujúci Mahdalík s prehľadom dokončil blafákom akciu. Martinčania sa však gólom akoby nechali ukolísať a to, čo im zanedlho vyviedol subtílny Hujsa, si obrancovia za klobúk nedali. Prešiel pomedzi nich ako nôž maslom a aj v tomto zápase výborný brankár Rovnianek už nemohol ich chybu uhasiť. Od tejto chvíle sa polhodinu hralo bez gólov, ale napriek tomu diváci videli zaujímavý hokej. Hoci sa útoky striedali od jednej bránky k druhej, „čistejšie„ šance mali Martinčania. Mahdalík išiel sám na brankára Lipovského, ale tentoraz jeho koncovka bola neúspešná, rovnako pochodili Markovič i Sporina, ktorí sa po pekných kombináciách ocitli zoči-voči domácemu brankárovi. Býva zákonitosťou, že keď sa nevyužijú šance na jednej strane, udrie druhé mužstvo. Najprv Rovnianek ešte vystihol blafák domácemu Kocákovi, ale zanedlho Hujsa dal v závere druhej tretiny, pri presilovej hre, vedúci gól Skaličanov. V záverečnej tretine sa s pribúdajúcimi minútami čoraz viac začali presadzovať hostia. Hrali takmer celé stretnutie na kompletné štyri formácie a v závere mali viac síl, ako domáci celok. V 52. min po prihrávke od Filipa zaslúžene vyrovnal Paľov. Pred Lipovským to častejšie vrelo, ale smoliar Mahdalík nedokázal využiť ani jeho zaváhanie, keď vykorčuľoval z bránky. Aj predĺženie bolo v réžii Martinčanov, ale šťastena stála na strane domáceho celku najmä pri šanci Važana, ktorý mohol rozhodnúť o víťazstve hostí. Aj remíza však potešila, pretože v prípade víťazstva domáceho celku by sa vidina boja o prípadne piate miesto po základnej časti skôr rozplynula, ako priblížila. Takto je ešte reálna šanca, ale či sa naplní, o tom rozhodnú ďalšie stretnutia.

Ján Frolo, asistent trénera: - Bolo to bojovné a herne vyrovnané stretnutie. Získali sme bod, bol viac ako zaslúžený, pretože, v stretnutí sme si vypracovali viac vyložených šancí, ako domáci celok.

Neporušená tradícia

Martinčania v tejto sezóne nad vojakmi z Trenčína ani raz nezvíťazili, ba nezískali čo len bod. A to aj napriek tomu, že takmer v každom zo zápasov mohlo byť všetko naopak. Vojaci hrajú mimoriadne agresívne, niekedy až na hranici dovoleného. Nedeľňajšie stretnutie nebolo výnimkou. Domáci ho začali tlakom. Trinásť minút museli vojaci striehnuť len v zákopoch. Martinský tlak však prežili, lebo Filip, Lezo, ani Markovič svoje šance nepremenili. Až v 13. min sa hostia zmohli na prvú strelu na Rovnianka, ale Král a po ňom Melicherík pochodili rovnako ako Martinčania. Domáci mali veľký tlak, v štyroch presilovkách zamkli hostí do ich obranného pásma, ale Kompas ich často, aj s potrebnou dávkou šťastia, držal nad hladinou. Domáci nič nevyťažili ani z 31 sekundovej presily o dvoch hráčov. Ako sa neskôr ukázalo, práve nevyužitie presiloviek bolo vodou na trenčiansky mlyn. Navyše, rozhodca častejšie len prižmuroval oči nad tvrdosťou vojakov, netrestal ich tvrdé zákroky, a to ich posadilo na koňa. Presne v polovici zápasu na modrej čiare unikal Važan, obrancovia ho zrazili v čistej šanci, ale arbiter zažmúril obe oči. Vzápätí to síce kompenzoval aj na druhej strane, ale práve tieto momenty priniesli na ľad množstvo nervozity. Žiaľ, viac jej podľahli domáci, ktorých muselo aj psychicky ubíjať to, že napriek prevahe sa nedokázali strelecky presadiť. Za štyri minúty ich súper knokautoval. V 36. min dal Koložváry, po jednom z rýchlych protiútokov, vedúci gól hostí. Keď sa šťastena otočila chrbtom aj Mahdalíkovi a po ňom Kazdovi v stopercentných šanciach, prišiel ďalší úder. Kristínovu dorážku síce hlavný nevidel za Rovniankovým chrbtom, ale bránkový rozhodca áno, a Martinčania prehrávali 0:2. O niekoľko minút neskôr, azda ešte pod vplyvom emócii, Rovnianek vykorčuľoval z bránky a hostia dokonali dielo martinskej skazy. O tom, že zverenci trénerov Hovorku a Frola však majú vysokú bojovú morálku, sa zaplnený štadión presvedčil v záverečnej tretine. Kompas opäť čelil spŕške striel, často so šťastím zachraňoval, ale predsa len v 54. min konečne kapituloval po strele Paľova. O minútu išiel na trestnú lavicu Hanzal po hrubom faule na Špirka, Schneider od modrej čiary vypálil a Filip pred brankárom dorážal za jeho chrbát na 2:3. Hostia boli až do konca stretnutia stále ako prikovaní k vlastnej bránke, Paľov a po ňom Mahdalík však nemierili presne. Vzápätí však prišlo pre hostí trojbodové vykúpenie. Bolo ním sporné vylúčenie Stančoka po súboji chlap proti chlapovi, akých bolo v tomto zápase a bez potrestania neúrekom. Napriek tomu mohli ešte hostia inkasovať aj pri vlastnej presilovke, ale po Hudecovej dorážke stál pri nich, ako napokon v celom stretnutí, kopec šťastia. Hľadisko to cítilo a po zápase aplaudovalo porazeným.

V budúcom kole – v utorok hrajú Martinčania v Bratislave so Slovanom, v piatok doma hostia Poprad a v nedeľu cestujú na Spiš.(jk)