Iba málokto z prenasledovaných politických väzňov sa dožije deväťdesiatky. Jedným z tých, komu to osud dožičil, je obyvateľ Kláštora pod Znievom Štefan Mikula. Sila ducha a viera v Boha dávali Štefanovi Mikulovi obdivuhodný optimizmus vo víťazstvo pravdy. Dožil sa jej, ale neskoro. Narodil sa 19. decembra 1912 vo Vieske neďaleko Skalice v rodine maloroľníka. Mal 11 súrodencov, ale aj napriek finančným ťažkostiam dokončiíl právnickú fakultu a stal sa predsedom slovenského katolíckeho študentstva. Po vzniku Slovenského štátu v roku 1939 sa angažoval v politickom hnutí a po skončení 2. svetovej vojny na Povereníctve výživy.
Nepohodlným
pre vzdelanie a vieru
V roku 1947 ho zasiahla vlna vykonštruovaných obvinení proti katolíckej inteligencii a už v októbri 1947 ho zatkli a odsúdili na päť rokov straty slobody. Trest si odpykával v Bratislave, Leopoldove a v baniach v Handlovej a Jáchymove. Po prepustení na slobodu mohol vykonávať len robotnícke povolania, bol sledovaný a izolovaný od verejnosti. Úplne rehabilitovaný bol až uznesením Mestského súdu v Bratislave 23. októbra 1990.
Ako obyvateľ Kláštora pod Znievom, ktorý sa priženil do susedstva historického znievskeho gymnázia, pochopil svoj životný osud ako zlobu doby, ktorá poznačila mnohých a vzala im nielen existenciu, ale aj nádej a vieru v budúcnosť. Štefan Mikula nestratil svoj životný optimizmus.
Jemu ubližovali,
on iným pomáhal
V Kláštore pod Znievom pracoval všade tam, kde ho požiadali o pomoc. Aktívne sa zapojil do verejného života na poli športu a kultúry. Stal sa právnikom a advokátom chudobných, radil potešoval, pomáhal. Ako zamestnanec Štátnych lesov v Kláštore pod Znievom mohol vykonávať iba funkciu rybára, včelára, závozníka, skladníka a až pred dôchodkom účtovníka. Začiatkom šesťdesiatych rokov sa po uvoľnení politickej klímy zapojil do prípravy osláv 850. výročia vzniku obce, bol členom organizačného výboru osláv a napísal štúdiu o hospodárskych dejinách Kláštora pod Znievom. Svoj entuziazmus a morálnu silu najviac ukázal po rokoch utrpenia pri príprave a v priebehu osláv storočnice kláštorského gymnázia v roku 1969. Stal sa tajomníkom prípravného výboru osláv, na vedeckej konferencii predniesol referát o živote a diele G. S. Zaymusa, pedagóga a národovedca, čo publikoval aj v zborníku Pamätnica znievskeho gymnázia.
Dočkal sa aj uznania
V roku kresťanskej kultúry (1999) publikoval svoj príspevok Dôvera v zborníku Kláštor pod Znievom – dôveryhodné miesto. V Kláštore pod Znievom bol Štefan Mikula vždy váženým a uznávaným občanom, ktorého obdivovali pre jeho ochotu, ľudskosť, inteligenciu a vysoké morálne kvality.
Miloš Štilla