Utorok, 27. október, 2020 | Meniny má SabínaKrížovkyKrížovky

Obrázky z Brazílie

(Pokračovanie z minulého čísla)

Pondelok 5. augusta: Prezentácia nového videokurzu esperanta z USA Pasporto al la tuta mondo (Pas do celého sveta), zasadnutie Akadémie esperanta, jazykové kurzy, stretnutie verejnosti so zamestnancami Ústrednej kancelárie UEA v Rotterdame, stretnutie železničiarov (majú svoju silnú medzinárodnú asociáciu, vlastný časopis a každoročný kongres s veľmi bohatým programom), na prízemí funguje predajňa esperantskej literatúry, zasadajú vedci, gejovia a lesbičky, výbor pre kultúru, priatelia mačiek, delegáti UEA, koná sa prednáška o kultúre lesa, nacvičuje medzinárodný spevokol, zasadá výbor pre krajinnú činnosť, matematici, konverzačný krúžok, koná sa súťaž v krásnom umení, o 16.00 sa koná úspešné divadelné predstavenie brazílskej komédie Láska prísloviami (herci Vida Jerman a Saša Pilipovič zo Srbska), zasadajú obchodníci, večer sa koná v neďalekom zámku v palmovom lese (s nádherným tropickým parkom na kopci nad Fortalezou) slávnostný banket a kongresový bál...

Skryť Vypnúť reklamu

Hurá, do mesta!

Po oficiálnom programe zväčša ešte prchám s mojimi novými priateľmi (José a Rusilo) do mesta. Sú veselá kopa, obaja z 15-miliónovej brazílskej metropoly Sao Paulo. Rusilo je banský inžinier (popri zamestnaní študuje ešte právo), José je šéfom akejsi obchodnej firmy a krásne spieva (daroval mi svoje CD v esperante). Sú slobodní, neskrývane sa točia okolo každej krajšej sukne, milujú nočný život so všetkým, čo prináša - hlavne tanec, spoločnosť a dobrú zábavu. Živo sa zaujímajú o život v Európe a radi hovoria o svojom.

Brazílske mestá naozaj ožívajú až v noci: na každom kroku sú preplnené diskotéky, zábavné podniky, reštaurácie, krčmy a krčmičky, v meste aj na pobreží... Mal som pocit, že až v noci všetci obyvatelia vychádzajú do ulíc, ktoré sú plnučičké ľudí, áut, motoriek, hudby, vôní jedla a nápojov, smiechu, hluku a ruchu... Ľudia sú strašne veselí, vrúcni a bezprostrední. Každé stretnutie sprevádza vrúcny bozk, objatie (ak je ľudí viac, bozkáva sa a objíma každý z každým). Pije sa pivo (aj hroznové!), víno, striky, koktaily, alko aj nealko, všade vonia káva. V reštauráciách a pizzeriách je zväčša jednotné konzumné (zvyčajne 9 reá­lov, čo je asi 130 korún) – a potom už môžete jesť koľko len hrdlo ráči: samoobslužné stoly s pestrofarebnými šalátmi, syrmi a morskými špecialitami, čašníci obiehajú a núkajú nové a nové varené alebo zapekané špeciality. Je zvyk vybrať si trošku z toho, na čo máte chuť– a tak postupne ochutnať desiatky (a odmietnuť dalšie desiatky) špecialít. Je a popíja sa dlho, nik sa nikam neponáhľa, jedlo je spoločenská udalosť, pri ktorej sa treba porozprávať. Ľudia prichádzajú a odchádzajú, čašníci obiehajú hostí a stále nosia nové a nové špeciality – a to všetko za jednotné konzumné (len nápoje sa platia zvlášť).

Skryť Vypnúť reklamu

Pirátska diskotéka

Pri jednej našej nočnej potulke sme navštívili diskotéku „U piráta„. Je otvorená každý pondelok (na truc všetkým zavretým podnikom) a jej kapacita je 5000 miest! V tomto období bola však „poloprázdna„ (asi 2500 ľudí), pretože boli zimné prázdniny. Áno, v Brazílii je zima – a vraj tuhá: fúka vraj nezvyčajne silný vietor. Na šťastie! (pre mňa) – tropické teploty sú aspoň znesiteľnejšie...

Aj keď to bola diskotéka, hudba tam bola živá – a to teda poriadne. Na pódiu hrala mužská kapela, speváci (aj speváčky) sa striedali, v pozadí hralo niekoľko bubeníkov s rôznymi tympánmi a bongami. Aparatúra mala ohlušujúci výkon (po bokoch pódia boli vysoké steny silných reproduktorových sústav, v ktorých bola absolútna prevaha asi metrových basových reproduktorov), medzi hudobníkmi tancovali tanečnice, ľudia v sále sa nechávali unášať ohromnými afro-brazílskymi rytmami a tancovali v akomsi kolektívnom tranze, individuálne – ale všetci spolu... Piesne boli určite známe, ľudia poznali texty naspamäť a spievali si pri tanci.

Skryť Vypnúť reklamu

„Pirátska diskotéka„ je podnik pod holým nebom, je to veľký areál s pódiom, obrovským tanečným parketom a množstvom zákutí a malých posedení, krčmičiek a terás (to vľavo sú zábery z tejto diskotéky). Hudba bola veľmi dobrá a podmanivá, na druhý deň som si – za pomoci môjho priateľa Rusila – vyhľadal niekoľko CD s týmto žánrom, ktoré teraz veľmi často znejú v mojom byte.

Niekedy večer som sa zatúlal aj na veľkú tržnicu, ktorá bola neďaleko môjho hotela pri pláži. Bola to obrovská predajná expozícia umeleckých výrobkov všetkého druhu, – bižutérie, vyšívaných obrusov a odevov, hudobných nástrojov, drevených výrobkov... Naozajstná pastva pre oči a zdroj úprimného obdivu nad zručnosťou a fantáziou brazílskych ľudových umelcov. Zaujali ma pestré vyšívané obrúsky a spýtal som sa predavača, či nemá nejaký obrázok, ako sa tieto dečky robia. „Obrázok nemám, ale môžem vám to ukázať!„ – Odvetil a odtiahol stoličku od predajného pultu. Na kolenách mal vankúš a na ňom kus kože so stovkami akýchsi klinčekov. Z každého šla farebná nitka a na opačných koncoch tejto farebnej pavučinky boli drevené paličky s guličkami. Počerný predavač (typický domorodec, potomok Španielov a černochov) sa rozprával so mnou (z portugalčiny prekladal môj priateľ Rusilo), hľadel mi do očí – a zručne pritom preberal na kolenách paličkami, pod ktorými narastalo rozrobené pestrofarebné umelecké dielko. On tu teda nemárni čas čakaním na zákazníkov, ale vyrába obrusy na mieste, aby ich vzápätí predal...

Nečakané pieskové

dobrodružstvo

Utorok, 6. augusta: Po rannom zasadnutí predstavenstva cestujem do kongresového areálu, kde sa koná Medzinárodná kongresová univerzita (prednáška o sémantike a syntaxe), kurzy, prednáška o japonskej viere Oomoto, divadelné predstavenie Dom, v ktorom straší, stretnutie s hnutím Dialógy medzi domorodcami, so stúpencami zázračného nemeckého liečiteľa Bruna Gröninga, s esperantským hnutím v Amerike a Ázii, prebiehajú medzinárodne skúšky pre učiteľov, vedecké sympózium i kurz portugalčiny... Večer je koncert brazílskych hudobníkov rôznych žánrov: predstavuje sa niekoľko spevákov a speváčok, gitaristov, súborov a tenečníkov, medzinárodný spevokol, rocková skupina Merlin, kapela dobročinnej inštitúcie Bona Espero, ktorá sa na svojej farme v pralese stará o opustené a negramotné deti. Prostredníctvom esperanta im dáva vzdelanie a po dovŕšení dospelosti ich vracia späť do spoločnosti.

Streda, 7. augusta: Voľný deň – organizované autobusové výlety do Canoa Quebrada (najznámejšia pláž v Ceará), niekdajšie „pútnické miesto„ hippies z celého sveta; Lagoinha, starobylý prístav s mnohými piesočnými dunami, kedysi okupovaný francúzskymi pirátmi; Morro Branco, nezvyčajný prírodný úkaz 79 km od Fortalezy, s mnohofarebnými piesočnými dunami (najznámejší suvenír z Ceará je fľaštička, naplnená zvnútra rôznofarebným pieskom do tvarov krásnych obrázkov) a na ďalšie miesta.

Ja dávam prednosť individuálnemu oddychu a výletu (José, Rusilo a ich dve priateľky) na neďalekú pláž s piesočnými dunami Dunas da Praia do Cumbuco. Nechal som sa nahovoriť na dobrodružnú plavbu po oceáne na plachetnicovej plti, na surfovanie po piesčitom svahu (s následným pádom do vody) a na adrenalínovú bláznivú jazdu po piesočnatých dunách na prenajatej „bugine„. To posledné som úprimne oľutoval a počas jazdy som už ani nedúfal, že to prežijem v zdraví... Predstavte si terénne auto so širokými pneumatikami (na ktorom sa vzadu v podrepe držíte železnej tyče), ktoré sa bláznivou rýchlosťou rúti po piesočnatých dunách. Prvý šok som zažil, keď sa auto priblížilo k okraju priepasti, nechalo zísť obe pravé kolesá za okraj zrázu, začalo sa nakláňať doprava, ale než sa stihlo prevrátiť – šofér strhol volant nadol a zrútil sa aj s nami do obrovskej jamy... Po strmhlavom lete (svah takmer 90°) auto s rachotom narazilo o piesčité dno (zdalo sa mi, že mi to dolámalo všetky kosti a že pneumatiky rozdrapilo). Len tak-tak som sa udržal na korbe auta, ktoré už bláznivou rýchlosťou letelo hore ďalším piesčitým kopcom na ďalšiu dunu, prehuplo sa tentoraz bez okolkov ponad jej ostrý okraj a rútilo sa do ďalšej priepasti. Všetci sme strašne kričali a snažili sa udržať a prežiť toto bláznovstvo, ktoré už nešlo zastaviť (v tom rachote motora šofér, ktorý pohodlne sedel vpredu, náš rev počuť ani nemohol). Jazda trvala asi pol hodinu a po jej skočení som bol úplne vysilený a bledý ako stena. Nasledovala zastávka na „konečnej„, pri nádhernom sladkovodnom jazere s lyžovaním dolu svahom po piesku (v sede, s následným pádom do jazera a šľapaním späť), k čomu som použil zvyšok síl. Nepredpokladal som, že nás čaká taká istá bláznivá cesta späť, takmer tou istou cestou, podobnými dunami. Myslel som, že to neprežijem a držal som sa železnej tyče a ramena spolutrpiaceho z posledných síl.

Ono by to celé možno ani nebolo také nebezpečné, keby sme neboli pred cestou nahovorili vodiča, aby nás zobral piatich, hoci „bugina„ mala nosnosť iba tri osoby. Namiesto jedného (ktorý sa mohol doširoka držať tyčí) sme sa vzadu tiesnili štyria a tí na bokoch (ja a Rusilo) sme doslova vypadávali v zákrutách... Až po jazde sa nám vodič priznal, že jeho kolega sa pred týždňom prevrátil a zabil turistu...

(Dokončenie v budúcom čísle)

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Príjem vs. dôchodok. Realita, ktorú na ktorú sa treba pripraviť
 2. Zlaďte vaše šperky s jeseňou
 3. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi
 4. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 5. Pôžička bez úrokov a poplatkov? Áno, existuje
 6. Tlačová konferencia iniciatívy Stop hazardu so zdravím
 7. Pomáhajte čítaním
 8. Ako začínali šéfovia digitálnych firiem? Vplyv malo už detstvo
 9. Developer roka YIT Slovakia je na Slovensku už desať rokov
 10. Šiesty titul Auto roka: komu sa podaril tento historický úspech?
 1. BILLA podáva v kritickom období pomocnú ruku ľuďom z kultúry
 2. Vynovená predajňa v Smrdákoch
 3. Pôžička bez úrokov a poplatkov? Áno, existuje
 4. Tlačová konferencia iniciatívy Stop hazardu so zdravím
 5. Pandémia spomaľuje inovácie. Spoločnosti šetria
 6. Ako začínali šéfovia digitálnych firiem? Vplyv malo už detstvo
 7. Developer roka YIT Slovakia je na Slovensku už desať rokov
 8. Pomáhajte čítaním
 9. Duálnu prax v dm nahradilo počas pandémie online vzdelávanie
 10. Chief of Slovak Telekom: We care about the future of Slovakia
 1. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 31 036
 2. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 22 874
 3. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh 16 894
 4. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY 13 337
 5. Ako začínali šéfovia digitálnych firiem? Vplyv malo už detstvo 12 340
 6. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 11 788
 7. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 11 234
 8. Ako pracujú horskí nosiči? Vstávajú ráno o štvrtej 10 906
 9. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 10 754
 10. Kam sa vybrať za jesennými výhľadmi? 9 086
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Celoplošné testovanie: Hľadajú sa najmä zdravotníci

Mestá a obce v Turci dostali prvé pokyny k celoplošnému testovaniu, ktoré spolu s armádou pripravujú, vo štvrtok. Veľa záležitostí sa bude doťahovať na poslednú chvíľu.

Orava má už prvé kolo celoplošného testovania za sebou.

Jožo Brňák sa na nikoho nedokázal hnevať

Futbalista s dobrým ťahom na bránu, ktorý hral za Martin i Vrútky, už nie je medzi nami.

Jozef Brňák.

Stredoslovenská energetika, a.s., prijíma nové preventívne opatrenia

S účinnosťou od 26. októbra 2020 do odvolania SSE, z dôvodu zhoršenia epidemiologickej situácie, zatvára svoje zákaznícke centrá pre verejnosť.

Pacientov s ochorením na Covid 19 v nemocnici pribúda, rozširujú sa aj červené zóny

V Univerzitnej nemocnici Martin (UNM) bolo v pondelok hospitalizovaných 72 pacientov s pozitívnym testom na ochorenie COVID-19.

Pavilón č. 5 v UN Martin je už celý v červenej zóne.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Zomrel majiteľ známej nitrianskej firmy Turancar

Viliam Turan mal 66 rokov. Podnikať začal krátko po nežnej revolúcii.

Ako sa penzistom zvýšia dôchodky

Aj od januára budúceho roku môžu dôchodcovia počítať so zvyšovaním penzií o valorizáciu. V tom istom mesiaci sa zvýšené dôchodky začnú aj vyplácať.

Epidemiológovia v Trenčíne vyšetrujú ohniská nákazy v dvoch závodoch

V rámci Slovenska prevažuje reťazové šírenie ochorenia v rodinách.

Banská Bystrica zverejnila zoznam odberných miest ( + Zoznam)

Mesto sa pripravuje na celoplošné testovanie obyvateľov, sú známe odberné miesta. Bude ich 68.

Už ste čítali?