Štvrtok, 26. november, 2020 | Meniny má KornelKrížovkyKrížovky

Rok 2002 dal

Január

Tisíce Turčanov sa na martinskom námestí rozlúčilo so starým rokom a privítalo rok 2002. * 1. januára sa v MFN narodili až traja noví občania Turca – ako prvá sa o 15.30 h narodila Michaela Fábryová, ktorá bola prvorodenou dcérou 22-ročnej Ivety Fábryovej z Bodorovej, ďalšími, ktorí prišli v ten deň na svet boli Peter Olekšák a Patrik Žingor. * Transformáciou Teplárne vznikla akciová spoločnosť Martinská teplárenská Martin * Hneď v prvé dni roka zažil Turiec pravú zimu a cestári z SSC Martin mali plno roboty. * Z Martina do Kosova odcestovalo 7. januára sto príslušníkov mechanizovanej roty z Práporu okamžitej reakcie. * Na medzinárodnej výstave cestovného ruchu Regiontour v Brne a po prvý raz prezentovalo samostatnou expozíciou aj mesto Martin. * V Turci na snehovú kalamitu reagovali aj vytvorením 156 pracovných miest na verejnoprospešné práce. * Prvou premiérou roka v DSNP sa stala Lorcova Krvavá svadba v réžii Jozefa Gombára. * Minister obrany J. Stank odovzdal v Martine profesionálnym vojakom 24 nových bytov. * Minister zdravotníctva Roman Kováč odovzdal menovací dekrét novému riaditeľovi MFN Doc. MUDr. Jurajovi Péčovi, CSc. * Z akciovej spoločnosti Martinské strojárne v konkurze, nútene odišlo 170 pracovníkov. * V Prahe sa uskutočnila spomienka na turčianskeho rodáka z Mošoviec, básnika Jána Kollára. * Slovenská národná knižnica otvorila univerzálnu študovňu Zlatá niť.

Skryť Vypnúť reklamu

Február

Martinský primátor Stanislav Bernát poslal poslancom NR SR list, v ktorom ich žiadal o podporu novelizácie zákona o verejnom ochrancovi práv, konkrétne o zmene jeho sídla do Martina.* V MFN po skušobnej prevádzke skolaudovali novú spaľovňu. * Na Slovensku, teda aj v Martine, boli zavreté všetky pobočky nebankových subjektov Horizont Slovakia a jeho dcérskej spoločnosti BMG Invest. * Z Martina do Kosova odcestoval česko-slovenský vojenský kontingent, ktorý bol nasadený v mierovej misii KFOR v Kosove. * Kultúrna verejnosť si pripomenula 130 rokov organizovaného divadla v meste. * Začala sa obnova Národného domu. * Verejná zbierka na rekonštrukciu Národného domu sa dostala do finále – vyzbieralo sa 1 938 655 Sk. * Pri rozkopávkach pod stavbu novej pobočky Slovenskej poisťovne „vykopali„ v centre Martina stredovekú osadu. * Na martinskej radnici privítali dánskeho veľvyslanca Berno Kjeldsena. * Novinárskou cenou za Humanitný čin roka bol ocenený 17-ročný Michal Chládek z Martina, ktorý zachránil dusiaceho sa kamaráta. * Na OÚP v Turčianskych Tepliciach zaznamenali smutný rekord – rekordnú 21-percentnú nezamestnanosť.

Skryť Vypnúť reklamu

Marec

Vláda SR schválila, aby sa stala Veľká Fatra národným parkom. * V súťaži poslucháčov Viedenského konzervatória udelila porota hlavnú cenu Vrútočanovi huslistovi Daliborovi Karvayovi. * Premiér Mikuláš Dzurinda navštívil Turiec, neobišiel martinskú fabriku ECCO a na druhý deň bol na premiére divadelnej hry Striptíz Tartuffe v DSNP, počas svojej návštevy otvoril stavbu reštaurovania a obnovy Národného domu poklepaním kladivom na pieskovcový kameň. * Turčania sa aktívne zapojili do akcie Deň narcisov – V Turci bolo vyzbieraných takmer 200 tisíc korún * V obchodnej zóne Turiec, v lokalite Vrabec, sa začal stavať ďalší hypermarket – bauMax. * Na predveľkonočnom koncerte, ktorý sa uskutočnil v martinskej Turčianskej galérii vystúpil Dalibor Karvay, na klavíri ho sprevádzal Daniel Buranovský. * V Martine sa uskutočnil snem Združenia miest a obcí Turca – snem schválil členov rady primátorov a starostov pri VÚC za turčiansky región – stali sa nimi Milan Rybár a Jozef Turčány. * Poslanci mestského zastupiteľstva na svojom zasadnutí odklepli 29 miliónov na rekonštrukciu plavárne. * V Turčianskych Tepliciach začal svoju činnosť „chrám„ umenia v rodnom dome Mikuláša Galandu. * V Belej – Duliciach sa uskutočnila regionálna prehliadka divadelných ochotníckych súborov.

Skryť Vypnúť reklamu

Apríl

Na základe zmeny v zákone sa aj v Turci stali z požiarnikov hasiči. * Pri príležitosti 50. výročia založenia školy usporiadala Základná umelecká škola Frica Kafendu vo Vrútkach výstavu a koncert pedagógov. * V Martine sa uskutočnil 7. ročník veľkonočného turnaja v mariáši, zúčastnilo sa ho 192 kartárov z celého Slovenska. * Položením vencov k miestam piety si Martinčania pripomenuli 57. výročie oslobodenia mesta – prvýkrát sa kládli vence pri preloženom pamätníku SNP v parku na Severe. * Po veľkonočnej oblievačke policajti na turčianskych cestách udelili 128 blokových pokút, zadržali 41 osvedčení o technickom stave vozidiel, ale zadržali aj vodičov, ktorí nestačili po sviatkoch vytriezvieť.* V martinskom DSNP udeľovali Ihráča – získali ho Jana Oľhová, Martin Horňák, František Výrostko a Andrej Hrnčiar. * V Košťanoch na uvoľnený post volili starostu, dôveru dostala opäť žena – Anna Hlinková. * Požiarom v matečníku v Necpaloch vznikla škoda vo výške 2 mil. korún. * Turiec navštívil poslanec Európskeho parlamentu Ján Marinus Wiersma . * V holandskom Hoogeveene absolvovala program osláv narodenín kráľovnej aj delegácia mesta Martin – primátora Stanislava Bernáta s manželkou prijala kráľovská rodina na slávnostnej recepcii v meste Meppel.

Máj

Pri príležitosti 83. výročia tragického pádu lietadla generála Milana Rastislava Štefánika sa v Martine uskutočnila spomienková slávnosť, ktorú spoluorganizoval klub priateľov T. G. Masaryka a M. R. Štefánika v Martine. * Premiér Mikuláš Dzurinda navštívil Sučany – rodisko Milana Hodžu. * Rozsiahlou rekonštrukciou začala prechádzať železničná stanica v Diviakoch. * Martinská hudobná skupina Team vydala v poradí už svoj ôsmy album – jeho názov je Mám na teba chuť. * V MFN na Klinike detí a dorastu otvorili detský onkologický stacionár. * DSNP uviedlo ďalšiu premiéru hry – režisér Ľubomír Vajdička naštudoval so svojimi bývalými kolegyniami hru Najstaršie remeslo.

(Dokončenie z 2. strany)

V Turčianskych Tepliciach sa začala ďalšia etapa dostavby 16-triednej ZŠ v Horných Rakovciach. * V Martine otvorili jubilejný 15. ročník Bienále fantázie. * Základná škola na Ulici budovateľov dostala čestný názov – Základná škola Alexandra Dubčeka. * V Martine sa uskutočnilo slávnostné vyhodnotenie 5. ročníka celoslovenskej výtvarnej súťaže zdravotne postihnutých detí Krajina nádeje.* V Sučanoch v ZŠ otvorili trvalú expozíciu umeleckej fotografie Eugena Lazišťana.

Jún

V Turčianskych Tepliciach, pri príležitosti 64. výročia od smrti Mikuláša Galandu, umiestnili na mieste jeho pôvodného odpočinku pamätnú tabuľu. * Prednosta krajského úradu v Žiline Anton Straka odovzdal historikovi Štefanovi Mruškovičovi cenu za knihu Vrútky 1255 – 2000. * Symbolickým kľúčom otvoril primátor Turčianskych Teplíc Jozef Turčány Teplické dni 2002 * Primátor Martina Stanislav Bernát bol zvolený za viceprezidenta Kongresu miestnej a regionálnej samosprávy Rady Európy. * Na budove Slovenskej sporiteľne v Martine odhalili plaketu Európa Nostra 2001 za komplexnú architektonickú obnovu budovy. * V českom Nymburku bola otvorená výstava, v ktorej sa prezentovalo partnerské mesto Vrútky. Na Dňoch mesta Martin slávnostne odovzdali do užívania druhú etapu rekonštruovanej pešej zóny, slávnosť vyvrcholila bohatým programom a veľkolepým ohňostrojom. * Vo vládnej delegácii, ktorá sprevádzala z USA telesné pozostatky Milana Hodžu na Slovensko, bol aj prednosta Mestského úradu v Martine Stanislav Janiš. * Za účasti premiéra Mikuláša Dzurindu a ďalších významných hostí sa v ev. kostole uskutočnila bohoslužba a pietna slávnosť a po nej uloženie telesných pozostatkov Milana Hodžu do hrobu jeho manželky Ireny na Národnom cintoríne v Martine.

Júl

V Turčianskych Tepliciach sa uskutočnil VIII. ročník medzinárodného stretnutia umeleckých kováčov – Kováčske dni 2002. * V Martine sa uskutočnil XII. snem Únie miest Slovenska. * Uskutočnil sa V. ročník národného výstupu na Vyšehrad. * Veľké termálne kúpalisko v Turčianskych Tepliciach dostalo meno Vieska. * V Bodorovej našli deti pri hre v potoku mínometnú strelu z druhej svetovej vojny. * Po prudkých dažďoch a rozvodnení Pivovarského potoka na Stráňach prišli rybári o veľké množstvo hlavátok. * V Diviakoch sa začala výstavba kanalizačného zberača. * Aj Turčanov prekvapil júl tropickými horúčavami a ortuť teplomeru sa vyšplhala až na 34 stupňov (10. 6.). * Vláda SR schválila spôsob finančného krytia rekonštrukcie Národného domu, ktorému ešte v júni pridelila vyše 24 mil. korún na pokračovanie rekonštrukčných prác. * Uzatvárali sa kandidátky jednotlivých strán pre parlamentné voľby 2002 – na nich sa ocitli aj viacerí Turčania. * Bývalú stavbu doškoľovacieho strediska na Ulici Ambra Pietra začalo žilinské stavebné bytové družstvo meniť na byty.

August

Martinský amfiteáter ožil druhým ročníkom hudobného festivalu Nočné vlny fest 2002.* V Martinských kasárňach ukončilo výcvik prvých 51 žien, ktoré dobrovoľne nastúpili na základnú vojenskú službu. * Pri príležitosti 139. výročia založenia spolku usporiadala Matica slovenská Matičnú nedeľu. * V Národnej dvorane Slovenského národného literárneho múzea SNK sa uskutočnilo odovzdávanie Ceny a prémií J. M. Hurbana v kategórii slovenských biografických diel – cenu získal kolektív autorov Augustín Maťovčík, Peter Cabadaj, Margita Ďurovčíková, Pavol Parenička a Tomáš Winkler za slovník spisovateľov 20. storočia. * Martinskej rýchlej zdravotnej pomoci v MFN pribudla nová sanitka. * V Martine sa uskutočnil už druhý seminár pre pracovníkov družstevných rozvojových centier na tému Projekty Európskej únie – prednášateľmi boli lektori zo Švédska. * Na valčianskom Dielci sa uskutočnil družstevný deň s dožinkami. * Predstavitelia Turčianskych Teplíc navštívili partnerské poľské mesto Skawina pri príležitosti návštevy mesta pápežom Jánom Pavlom II. * V Dubovom oslavovali trojvýročie – 740 rokov od prvej písomnej zmienky, 90 rokov ochotníckeho divadla a 50. výročie založenia družstva.

September

Razičské kolektívy prerazili masív Malej Fatry a dokončili prieskumnú štôlňu na trase Višňové – Dubná skala. * Na Divadelnom námestí koncertovali hudobné skupiny a speváci v rámci predvolebnej kampane, ktorou mali osloviť ľudí, aby išli voliť, hviezdou večera bola Jana Kirschnerová. * Na pláži gréckeho ostrova Sámos si druháčka z Gymnázia Viliama Paulinyho-Tótha v Martine Zuzana Ulbrichtová podala ruku s bývalým americkým prezidentom Billom Clintonom. * Na trh sa dostalo druhé CD speváčky Slávky Sudorovej z Turčianskych Teplíc. * Zástupca flámskej vlády Alfonz Maes, veľvyslanec Európskej komisie na Slovensku Eric van der Linden a podpredsedníčka vlády SR Mária Kadlečíková prestrihli pásku na novootvorenom Martinsko-flámskom podnikateľskom a inkubátorovom centre. * Parlamentných volieb v Turci sa zúčastnilo 89 915 voličov (72 perc.) – v okrese Martin ich vyhral Smer pred SDKÚ a HZDS a v okrese Turčianske Teplice vyhralo HZDS pred KSS a Smerom . *V parlamentných voľbách boli do NR SR zvolení aj Turčania – Libuša Martinčeková a Stanislav Janiš (SDKÚ), Vladimír Ďaďo (KSS) a do parlamentu sa po konštituovaní novej vlády dostala aj Mária Majdová (KDH). * Slovenskí a českí vojaci sa v Martine lúčili pri odchode do Kosova v službách KFOR. * V turianskej Drevine sa po takmer jeden a polročnom zastavení produkcie opäť začalo vyrábať. * Martinská firma Volkswagen Slovakia získala certifikát ochrany životného prostredia.

Október

Na medzinárodnej výstave Printing – Packing 2002 získala martinská tlačiareň Neografia tri ocenenia v prestížnej polygrafickej súťaži Zlatá pečať. * V Martine otvorili rekonštruovanú krytú plaváreň.

* V Martine sa uskutočnila vernisáž netradičnej výstavy Pivománia a 20. medzinárodná burza zberateľov pivových etikiet. * Po desaťročí odmlky sa na sídlisku Dolné Rakovce v Turčianskych Tepliciach rozbehla výstavba 22 - bytovky. * Zverejnené boli mená kandidátov na posty turčianskych primátorov a starostov – o tri primátorské stoličky (Martin, Vrútky, Turčianske Teplice), sa uchádzalo 14 kandidátov. * Televízia Turiec získala v českej Kopřivnici na prehliadke tvorby regio­nálnych televízii KAFKA 2002 jednu z hlavných cien za príspevok o bezdomovcoch autorov Zuzany Ferenčíkovej a Jána Líčku. * Na doskách DSNP vystúpilo Tarnovské divadlo z Poľska s inscenáciou klasika ruskej drámy A. P. Čechova Medveď a Pytačky pod názvom Žart. Martinské divadlo v Poľsku uviedlo hru Zahraj to ešte raz, Sam. * Na tradičnom mošovskom jarmoku sa zišlo niekoľko tisíc jarmočníkov. * V Diviakoch dokončili I. etapu kanalizácie - 425 m dlhý úsek. * V Priekope vznikol požiar pri prečerpávaní plynu zo železničnej do automobilovej cisterny . * V Turčianskych Tepliciach privítali 36 člennú delegáciu z partnerského srbského kúpeľného mesta Arand­jelovac. * NŽT dosiahol rekordný predaj – 12 542 výtlačkov na jedno číslo. * DSNP uviedlo celoslovenskú premiéru hry debutujúcej dramatičky Evy Maliti-Fraňovej Krcheň Nesmrteľný. Uskutočnil sa 80. ročník najstaršieho divadelného festivalu Scénická žatva. * Starostovia 26 obcí horného Turca podpísali zmluvu o spoločnej úradovni pre samosprávy. * V historickej budove bývalej Tatra banky, dnes Slovenskej sporiteľne sa uskutočnila slávnosť k 84. výročiu Martinskej deklarácie.

November

Turcom sa prehnala veterná smršť, ktorá poškodila viacero striech a vyvrátila množstvo stromov. * Nový minister obrany Ivan Šimko navštívil Prápor okamžitej reakcie. * V Martine otvorili deviatu predajňu bauMax na Slovensku. * Na knižné pulty sa dostala kniha Margity Nižňanskej z Turčianskych Teplíc Cesta za nádejou. * Na Dni sv. Martina ocenili významné osobnosti – Cenu Martina si prevzali - historik a spoluautor Slovníka slovenských spisovateľov Augustín Maťovčík, divadelný scénograf Jozef Ciller. Cenu primátora získal herec Štefan Mišovic a čestné občianstvo bolo udelené dlhoročnému dekanovi rimsko-katolíckej cirkvi Jaroslavovi Pechovi. * V martinskej firme DETEC vyrobili prvých osem obrnených vozidiel „aligator„ pre slovenskú armádu. * Primátor Martina Stanislav Bernát sa zúčastnil ako pozorovateľ Rady Európy komunálnych volieb v Kosove. * Po rokoch pôsobenia v Martine vo firme Aventis Hoechst - Biotika sa s Martinom lúčil jej generálny riaditeľ Johannes H. Hilbig. * Turčianskoteplické kúpele navštívil americký veľvyslanec na Slovensku Ronald Weiser. * Martinská skupina Team sa po vydaní svojho albumu vydala na koncertnú šnúru, ktorú začala v Nitre a skončila v Martine. * Prekvapujúco dobré počasie ešte umožnilo poľnohospodárom vykopať zemiaky aj cukrovú repu. * Martinčanka Jana Kirschnerová vyhrala anketu Zlatý slávik – rozhodlo o tom

26 632 hlasov. * MFN navštívil nový minister zdravotníctva R. Zajac. * Uskutočnilo sa posledné zasadnutie martinského parlamentu vo volebnom období 1999-2002.

December

V komunálnych voľbách v Turci prišlo k urnám len niečo vyše 40 percent voličov. Za primátora Martina bol zvolený Stanislav Bernát, za primátora turčianskych Teplíc Jozef Turčány a za primátora Vrútok Ľubomír Bernát. Turčania si zvolili aj 63 starostov – v Dolnom Kalníku a Borcovej starosta nebol zvolený. * Na Mikuláša, na Divadelnom námestí v Martine, otvorili pre verejnosť klzisko a začali sa vianočné trhy. * Uskutočnil sa 7. ročník medzinárodnej tanečnej súťaže Martico cup, na ktorej ani domáci tanečníci neobišli nasucho a obsadili predné priečky v silnej medzinárodnej konkurencii – Juniori Deep Martico si vybojovali už tretí európsky titul v disco show formations. * Prof. MUDr. Ján Danko, CSc., bol zvolený za dekana Jesseniovej fakulty UK v Martine. * V Sučanoch k názvu Gymnázium bilingválne anglicko-slovenské pribudlo pomenovanie po rodákovi, politikovi Dr. Milanovi Hodžovi. * V Martine, Vrútkach a Turčianskych Tepliciach sa uskutočnili prvé zasadnutia novozvolených mestských parlamentov, na ktorých sa konštituovali vedenia troch turčianskych miest. * Silvester privítali obyvatelia metropoly Turca na Divadelnom námestí, kde sa aj napriek nepriaznivému počasiu zišla asi tisícka Martinčanov. (jk)

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Za kvalitným vzdelaním nemusíte do sveta! Príďte na EkF TUKE
 2. Keď štúdium (za)baví
 3. Máte nápad ako zlepšiť svoje okolie? Radi ho podporíme!
 4. Studujte v Praze ekonomii a business v angličtině
 5. Rozbiehať biznis v čase korony? Ide to
 6. Buďte v najlepšej spoločnosti!
 7. Koronakríza: Ako vyzerá jeden deň operátorky infolinky?
 8. Tento rok by mal 70: Legenda Karola Duchoňa ožije u vás doma
 9. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie
 10. Hubert – keď život chutí už 195 rokov
 1. Koronakríza: Ako vyzerá jeden deň operátorky infolinky?
 2. Máte nápad ako zlepšiť svoje okolie? Radi ho podporíme!
 3. Tento rok by mal 70: Legenda Karola Duchoňa ožije u vás doma
 4. Helske očarila nemeckých dôchodcov
 5. Nová služba v Pezinku – bezplatný zber elektroodpadu
 6. OFFICE ROKA 2020 poukáže na transformáciu pracovného prostredia
 7. V mlieku už nie sme sebestační. Čo sa musí zmeniť?
 8. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie
 9. Hubert – keď život chutí už 195 rokov
 10. Ako vybrať AKU reťazovú pílu
 1. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie 25 336
 2. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny 23 202
 3. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 12 869
 4. Kaufland na Slovensku testoval novinku, ktorú zavádza v Európe 11 430
 5. Spájame Slovensko - 4 nové expresné autobusové linky 8 618
 6. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 8 528
 7. Viete, aká je skutočná cena smartfónu? Číslo vás prekvapí 8 117
 8. Čo ovplyvňuje chuť kačacieho mäsa? Tieto dve veci 7 868
 9. Príbehy vyhorených, tandem okolo Bödöra a nová trať v Bratislave 7 770
 10. Mercedes-Benz opäť nadizajnoval budúcnosť 7 638
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Vzdelávať namiesto zaúčať

Spoločnosť VIENA INTERNATIONAL s.r.o. sa pokúsila rozbehnúť odvážny projekt.

Školiace stredisko spoločnosti VIENA INTERNATIONAL s.r.o.

Samo Hlavaj môže skompletizovať šampionátový hetrik

Slovenská reprezentačná dvadsiatka sa na juniorský svetový šampionát bude pripravovať v izolovanom kempe vo Zvolene. Pozvánku dostal i brankár Samuel Hlavaj.

Zverenci Róberta Petrovického odštartujú prípravu na šampionát počas posledného novembrového dňa.

Zber lístia v Martine

Lístie sa vyzbiera ešte na štyroch sídliskách.

Ilustračné foto.

VII. ročník Kolokvia turistických informačných centier Slovenskej republiky

Kvôli opatreniam súvisiacim s pandémiou COVID-19 sa kolokvium konalo formou moderovaných rozhovorov s odborníkmi z praxe, ktoré sprístupnili na internete.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

FOTO: Po obrovských tolstolobikoch prišli na rad skutoční králi priehrady Ružiná

Vo vodnom diele Ružiná prebieha už štvrtý deň záchranný odlov rýb.

Pri inštalácii vianočnej výzdoby v Mlynoch prišiel mladý muž o nohu

Pracovník spadol z výšky približne 20 metrov. Utrpel množstvo zranení.

Demänovská dolina už nevládze, na petíciu nie je neskoro

Nestíha elektrika, už ani zdroje pitnej vody.

Tragická nehoda na R1: Vodiča († 52) vymrštilo z auta

Nehoda sa stala na diaľničnom úseku medzi Zvolenom a Žiarom.

Už ste čítali?