Utorok, 26. október, 2021 | Meniny má DemeterKrížovkyKrížovky

„Ja viem byť aj užitočný!„

(priznal sa dobrovoľne športový redaktor TV Markíz

Peter Čambor sa narodil sa 16. januára 1975 v Martine.

Ako dieťa síce chcel byť šoférom kamiónu,

ale po skončení priemyslovky (strojárenská technológia)

sa prihlásil na štúdium žurnalistiky v Bratislave.

Aj napriek tomu, že ho tam neprijali, dal detským snom

zbohom a vstúpil do mútnych vôd novinárskych.

Pláva v nich päť rokov,

dnes už ako športový redaktor Markízy.

Popri tom spolu s manželkou Lenkou vychováva

synov Patrika (3,5) a Marka (12).

Popri hektickej práci sa pripravuje na prijímacie pohovory

Skryť Vypnúť reklamu

na Filozofickú fakultu Univerzity Komenského.

Čo novinárske predchádzalo práci v Markíze?

Markíza je moja prvá novinárska skúsenosť. Vtedy hľadali redaktorov do športu, ja som sa prihlásil na konkurz, absolvoval som kamerové a talentové skúšky a vyšlo to.

Hm, aké jednoduché... Po kom ste zdedili novinárske gény?

V našej rodine sa nevyskytujú novinári, takže zrejme po nikom. Ale nepokladám to za niečo nezvyčajné, pretože veľa mojich kolegov takisto nemá novinárskych rodičov. U mňa to bol spontánny prejav - keď sa mi naskytla táto príležitosť, neváhal som ani sekundu... Teda vlastne som trochu váhal, z obavy, či je televízna žurnalistika pre mňa to pravé. Ale prehovorili ma.

Oficiálne znie názov vašej profesie moderátor-redaktor. Za ktorého z nich sa považujete viac?

Skryť Vypnúť reklamu

Hoci sú to dve rozdielne práce, úzko spolu súvisia. To nie je len o tom, že prídem o tretej odpoludnia do roboty, sadnem si za stôl a všetko mám pripravené. Chodievam pravidelne do terénu, zháňam si námety a materiály, telefonujem s ľuďmi, zháňam kontakty na ďalších, pripravujem si otázky, aranžujem stretnutia, rozhovory - jednoducho, podieľam sa na príspevku až do tej finálnej podoby, ako ho divák uvidí na obrazovke. Mám na starosti určitý druh športov, určitých ľudí, ktorých kontaktujem v prípade potreby. Moderovanie je zase o niečom inom, to je o predaji už samotnej informácie, o správnej artikulácii, mimike, hlasovom modelovaní atď.

A čo vám je bližšie?

Hm, hm... fakt neviem. Ale myslím si, že novinárčina je z obsahovej stránky zaujímavejšia. Celý ten proces od získavania informácií až po jej zloženie do čo najzaujímavejšej podoby pre diváka.

Skryť Vypnúť reklamu

Existuje nejaký šport, ktorému nerozumiete? A ešte na seba „bonznite„, ktorý šport neznášate a ku ktorému naopak najviac inklinujete?

Pokiaľ sa človek dostane do tohto fachu, tak je prvotným problémom získavanie kontaktov. Postupne sa človek s tými ľuďmi zoznámi osobne a buduje si tak svoj zoznam spolupracovníkov. Potom sa mu žiaden šport už nezdá byť problémom. Ale najbližšie mám jednoznačne k futbalu, hokeju, plávaniu, ktoré spadajú v Markíze do mojej kompetencie, ale aj k atletike... Teda tie prioritné športy, ktorými sa televízia zaoberá a na ktoré stavila... Ale sám seba si napríklad neviem predstaviť na golfovom ihrisku, to by ma nebavilo. Ale ani squash! Ten je zase až príliš dynamický a musí sa pri ňom veľmi behať. Nie, žeby som bol športové drevo, skôr som lenivý... Veď ja som vždy bol celkom dobrý atlét a dlhé roky som tancoval spoločenské tance. Ak si však mám vybrať, akým športom sa zrekreujem, tak rozhodne tenisom alebo futbalom. Ale tých príležitostí zašportovať si je veľmi málo.

Ako vyzerá váš pracovný deň?

Keď večer moderujem, tak do roboty nastupujem až okolo pol tretej. Dovtedy mám voľno, to zvyčajne spím, čítam knihu a prečítam si noviny, aby som mal základný prehľad o celom „športovom„ dni. Len čo prídem do roboty, pozriem sa na to dôkladnejšie, aby mi naozaj nič podstatné neušlo doma, ani v zahraničí. Nasleduje stretnutie so zmenárom, s ktorým si upresníme, čo do vysielania pôjde a v akom poradí. Samozrejme, najdôležitejšie veci idú hneď v úvode a treba im dať najviac priestoru. Ak sa deje niečo zaujímavé doma, určia sa redaktori, ktorí idú mapovať dané udalosti do terénu. Zo zahraničných agentúr sa cez internet stiahnu príspevky o dôležitých podujatiach, napríklad zo zámorskej hokejovej či basketbalovej ligy, pripraví sa k nim text a v strižni sa zostrihá. Takto sa postupne zostavia celé Športové noviny. Jadro relácie sa v každom ďalšom večernom vysielaní dopĺňa najaktuálnejšími agentúrnymi informácie, pretože ani šport sa nevysiela zo záznamu, ani posledné nočné vydanie. Politika Markízy to nedovoľuje, nie je to profesionálne, vždy ideme naživo, aby sa mohli ešte do poslednej chvíle dopĺňať tie najnovšie informácie. Takže cez týždeň končím okolo pol dvanástej v noci. Keď večer nevysielam, tak som v robote, len keď mám čo robiť. Našťastie, tam nemusím sedieť a čakať, kým mi niekto zavolá. Žijeme v ére mobilných telefónov, internetu, takže som zastihnuteľný a užitočný aj keď nesedím v redakcii. Fungujeme na princípe: „Keď treba niečo urobiť, tak to urob, keď netreba, tak nerob nič.„ Ale ak mi ujde nejaká informácia, mám problém... No a keď mám úplne voľno, zväčša nám to s manželkou vychádza presne naopak - tak čítam, pozerám televízor... proste oddychujem.

To teda manželka z vás veľa úžitku nemá...

Máte na mysli domáce práce? Mýlite sa, ja viem byť aj užitočný! Tie bežné rutinné práce - prach, vysávanie, to už beriem ako samozrejmosť. Robievam aj bežné nákupy. Ale sú práce, ktoré mi nevoňajú, napríklad vysýpanie smetí, ale viem, že to zostane na mňa. Otázkou len je, kedy ma to „dožerie„ a ten kôš idem konečne vysypať, lebo neznesiem neporiadok... Podobne je to aj v robote, nie som typ novinára, ktorý ráno príde do roboty, a keď si sadne do kresla, zavalí ho padajúci štôs papierov... Vlastne, športové udalosti prebiehajú veľmi rýchlo, takže keď sa mi na stôl dostane informácia o nejakej udalosti, v priebehu dvoch - troch dní ten papier odhodím, pretože je to už minulosť.

Kto je vašim najväčším kritikom, samozrejme po šéfovi? Manželka?

No, manželka radšej nič nehovorí, lebo by nebola objektívna. Ale nie v tom zmysle, že by ma kritizovala, naopak - jej sa totiž všetko páči. Väčšiu objektivitu si zachováva, pokiaľ hodnotí a porovnáva prácu a výkony mojich kolegov. No a zo zvyšku rodiny je to asi svokra. Ale ona skôr hodnotí, či mi košeľa podľa jej vkusu ladila alebo neladila s kravatou.

Myslíte si, že vďaka rodine a širokému okruhu známych, ktorí vás chceli vidieť na obrazovke, stúpla sledovanosť vašej relácie?

Och, to nie. Naša rodina sa určite až tak veľmi nepodieľa na vývoji sledovanosti. Hoci určite som svojou troškou prispel k nej aj ja. Mama je vždy pri televízore, keď vysielam. Možno aj toto je jeden zo spôsobov, akým sa snažíme medzi sebou udržať kontakt, keď už nie sme spolu tak často, ako by si priala.

Teraz už ste profesionál, schopný ísť naostro aj „o polnoci„. Ale ako ste odburávali trému v úplných začiatkoch? Hrkli ste si ako správny Slovák?

Čakal som túto podotázku. Zrejme sklamem, ale alkoholom to nebolo. Alkohol, podľa mňa, na pracovisku naozaj nemá čo hľadať. No, a určite by sa mi to vypomstilo, pretože divák nie je hlúpy, on by hneď spoznal, že čosi nie je v poriadku. Rovnako spozná, keď je moderátor nervózny, neistý, bez nálady. Tá tréma postupne opadávala, teraz mi zostáva už len taká zdravá nervozita, či to dnes dobre dopadne... No, spravodajstvo sleduje denne 2,5 milióna ľudí, takže by som si nechcel predstaviť hanbu, ktorá by nasledovala. Ale to sa nad tým zamýšľam naozaj len teoreticky... Nenosím ani talizman, nemám šťastné ponožky, kravatu, ani inú časť oblečenia, ktorá by mala zahnať smolu. Jednoducho, snažím sa na svoj výkon pripraviť čo najlepšie. Podobne ako rozhlasoví moderátori, aj ja si rozcvičujem hlasivky, jazyk, rečové svalstvo a mimiku a zakončujem to jazykovou rozcvičkou, aby som dobre artikuloval.

A ako vyzerá tá povestná minúta pred štartom?

Samozrejme, to už sedím na stoličke v žiari reflektorov. Poslednýkrát si odkašlem, ale len jemne, aby ma potom pri vysielaní nezadusilo. Pritiahnem si už po niekoľkýkrát kravatu, poslednýkrát skontrolujem texty a zároveň sledujem svetlo na kamere. Asi by som v tej chvíli mal myslieť na niečo príjemné, ale to sa nedá. Musím sa koncentrovať a myslím na jedinú vec - ako to celé dopadne.

Vianoce sú vraj obdobím pokoja a mieru. Na pracoviskách vládne pohoda, nikto sa nerozčuľuje, čo sa môže, tak to sa odloží do nového roka. Ale v televízii, najmä v spravodajstve, to zrejme nejde...

Pravdaže nie. Medzi prácou počas roka a cez Vianoce je určitý rozdiel, už len napríklad v tom, že pracovníci Markízy sú vyťažení návštevami rôznych charitatívnych večierkov, rozlúčiek so starým rokom a podobných akcií. Pohoda je, že na Štedrý deň, na prvý sviatok vianočný, ba ani na Silvestra, sa nevyrábajú televízne, ani športové noviny, takže sa nemusíme báť, na koho vyjde služba. Ale na tie najdôležitejšie výjazdy redaktori idú. Každé sviatky prinášajú so sebou určitú pohodu. V Markíze je vianočný stromček, a hoci darčeky pod ním nenájdeme, je to ten znak pohody a pokoja.

Už šesť rokov trávite v jednej firme, a to je v dnešnej dobe dosť. Dostali ste sa k práci, o ktorej možno mnohí tajne snívajú celý život. Má vás stále čo motivovať? Neuvažujete niekedy nad odchodom?

Neplním si žiadne päťročnice, ani výkonnostné grafy, takže dokedy ostanem v Markíze, to netuším. Faktom však je, že ma stále fascinuje rôznorodosť mojej práce. Každým dňom si obohacujem svoje vedomosti, stretávam sa so zaujímavými ľuďmi, mám všeobecný a dôkladný prehľad o tom, čo sa práve deje a nemyslím tým len športovú oblasť. Práve toto sú pre mňa tie pozitíva, ktoré sa skrývajú za mojou prácou.... A nie to, že som takmer každý večer vyvesený na obrazovke a ďalšie dni ma zase diváci počujú čítať iné športové príspevky a aktuality. Keď sa obzriem späť o tých niekoľko rokov, vidím sa teraz sčítanejší, rozhľadenejší, skúsenejší a možno aj trochu múdrejší.

A nakoniec malý test

Na záver sme podrobili športového redaktora a moderátora Petra Čambora malému športovému testu. Chceli sme zistiť, či je skutočný profesionál a či, napriek svojmu odchodu z Martina, nezabudol na Turiec...

1. otázka: Kto sa stal olympijským víťazom v tenisovej dvojhre mužov na OH 1988 v Soule? Odpoveď P. Čambora: Miloš Mečíř. (Správne. Dobrá pamäť.)

2. otázka: Kto je to Jaroslav Katriňák a na akej adrese by ho fanúšikovia mohli nájsť? Odpoveď P. Čambora: Je to slovenský reprezentant v enduro, majster sveta a niekoľkonásobný účastník púštnej rallye... A zrejme býva v Martine, keď sa ma na to pýtate. (Správne, ale býva v Žabokrekoch.)

3. otázka: Kto je súčasným ministrom športu, telesnej výchovy a rozvoja osobnosti? Odpoveď P. Čambora: Hm...také ministerstvo neexistuje. (Nedal sa zmiasť chytákom, hoci také ministerstvo by nebolo na škodu...)

4. otázka: Kto je aktuálnym majstrom Turca vo futbale? Odpoveď P. Čambora: Božemôj, tak to veru netuším! Nie sú to náhodou Žabokreky? Moment, môj švagor hráva za Krpeľany... Alebo, sú to Košťany? Viem akurát, že Martin je teraz vo futbale veľmi slabý a k výsledkom regionálnych súťaží sa vôbec nedostávam. (Peter zrejme odpoveďou vykopal v rodine vojnovú sekeru. Správna odpoveď - Dražkovce.)

5. otázka: Kto je aktuálnym majstrom sveta v ľadovom hokeji? Odpoveď P. Čambora: Žeby Slovensko? (Uznáme, hoci správna odpoveď znie: „Slovenskóóó, Slovenskóó, héjahéjaheja Slovenskóó!„)

6. otázka: Ktorí Martinčania sa týchto MS zúčastnili? Odpoveď P. Čambora: Rado Somík... Na iného si nespomeniem. (Po nápovede si Peter spomenul aj na lekára D. Jančoviča. Správna odpoveď: hráči R. Somík a P. Smrek a lekár D. Jančovič.)

Kaťa Mažáriová

Najčítanejšie na My Turiec

Inzercia - Tlačové správy

 1. Adecco: Personálna agentúra má byť pre klienta partnerom
 2. Nechajte kryptomeny na Fumbi
 3. Vraciame spoločnosti priazeň, ktorú nám už 30 rokov prejavuje
 4. Pracoviská zmenila pandémia. Búšiť do klávesnice môžete aj doma
 5. Ako získať nabíjaciu kartu k novému elektromobilu?
 6. Ocenenie získali Innovatrics, Kellys Bicycles a Bivio
 7. Ako na rodinný rozpočet v troch jednoduchých krokoch
 8. Peniaze začali strácať hodnotu, treba sa brániť!
 9. NDS otvára nový úsek diaľnice D1, západný obchvat Prešova
 10. Tristo nových lavičiek pre Bratislavu vďaka ČSOB nadácii
 1. Až dve tretiny Slovákov chcú mať všetky služby v jednom balíku
 2. A čokoládového Oscara získava – táto slovenská pralinka! Mňam!
 3. Takto ochránite peniaze pred infláciou
 4. Čučoriedky - dokážu ochrániť váš zrak?
 5. Ako zvýšiť produktivitu vašej prevádzky?
 6. Peniaze začali strácať hodnotu, treba sa brániť!
 7. Adecco: Personálna agentúra má byť pre klienta partnerom
 8. Jesenný školský zber papiera je v plnom prúde
 9. Počúvali ste na cestách kazety v aute? Vieme, kto za tým stál
 10. NDS otvára nový úsek diaľnice D1, západný obchvat Prešova
 1. Chladené halušky? Od tejto firmy si ich obľúbili na Slovensku 9 192
 2. Kaufland otvára prvú predajňu s fotovoltaickým systémom 8 711
 3. NDS otvára nový úsek diaľnice D1, západný obchvat Prešova 7 564
 4. Ako je na tom naša ekonomika? Začína sa konferencia #akonato 6 363
 5. Ako budú tento rok vyzerať vianočné dôchodky a kedy ich vyplatia 6 224
 6. Najtajnejšie ponuky módnych kúskov v Európe – iba na pozvanie 5 099
 7. Oprášte cestovateľské plány, jeseň sa nesie v znamení poznávania 3 673
 8. Ako na rodinný rozpočet v troch jednoduchých krokoch 3 191
 9. Ako zamestnať cudzinca: Čo musíte vedieť a na čo si dať pozor 2 589
 10. Stravovacie zlozvyky Slovákov. Odborníci radia čomu sa vyvarovať 2 480

Blogy SME

 1. Patrik Lenčéš: Lakomstvo alebo štedrosť?
 2. Rudolf Pado: Reportéri: Liptovská Mara – dôkaz absolútnej nevšímavosti?
 3. Martina Hilbertová: Komu prospeje únik dôkazov v údajnej Gorile 2?
 4. Marta Medzihradská: Benického dom - reštaurácia a poštová schránka
 5. Dušan Koniar: Na hajloku pri Leviciach
 6. Věra Tepličková: Zvieratá - máte svoje chodníčky (máte tajné chodníčky)
 7. Anton Sládek: Dunaj XIII. Most Apollo a okolo
 8. Jiří Ščobák: Potřebujeme úrazové pojištění?
 1. Robert Fico: Pán Kovačič z Markízy, ďakujem, vyhral som vďaka Vám 50 Eur! 29 790
 2. Matúš Lazúr: Neočkovaní dôchodcovia si vianočné príspevky nezaslúžia 17 428
 3. Věra Tepličková: Nepoškvrnené očkovanie - ďalší zázrak alebo zvrátenosť vlády neboráka Hegera? 13 210
 4. Jiří Ščobák: Paní Záborská, jste zbabělec! Dovedete cílit jen na nejsnadnější cíl - ženy 8 337
 5. Rastislav Čurma: Kde zobrať vodičov kamiónov (Hommo na ceste zavadzalis) 7 236
 6. Martina Hilbertová: Zomrela Gruberová, ktorú sme za komunizmu nemohli počúvať 5 715
 7. Stanislav Martinčko: Veno pre drahú nevestu z úradu práce v Pezinku?? 5 267
 8. Július Kovács: Kaliňák a Počiatek ma chcú dostať do basy pomocou justičnej a policajnej mafie, dodnes ju riadi Fico, lebo som upozornil na ich zlodejstvá. 4 920
 1. Matúš Sarvaš: Krádeže, vlámanie a drogy u mladistvého. Verdikt súdu? Napomenutie a dohľad (Prípad prokurátora)
 2. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 2: Flow, alebo ako pri práci stratiť pojem o čase
 3. Karolína Farská: Česká predvolebná kampaň vrcholí. Nastavuje trend aj pre tú budúcu na Slovensku
 4. Milota Sidorová: Ženy doplácajú na nedostupnosť bývania najviac. Takto to vyriešili vo Viedni
 5. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 6. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 7. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 8. Karolína Farská: Do Ficovej éry sa vraciame aj bez neho
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Kapitán Belej Ľuboš Brzák priviedol svoj tím k cennému víťazstvu.

Na posledný tohtosezónny jesenný futbalový víkend budú v dobrom spomínať v Belej a takisto v Diviakoch. V päťke sa z dôležitého víťazstva tešila Štiavnička, Tatran opäť nehral.


4 h
V Blatnici vyčíňal falošný kuriér. V balíku priniesol zhnité zemiaky.

Dôchodkyňa zaplatila za balík vyše 60 eur, boli v ňom zhnité zemiaky.


Henrieta Paulovičová 5 h

Dnes sa okrem iného dozviete aj to, ako sa darilo talentovanému motocyklovému jazdcovi Maximovi Repákovi.


6 h

V domácnosti Veroniky Štafenovej žiadne vajíčko nerozbijú – ale vyfúkajú. K domácej panej neodmysliteľne patrí zdobenie kraslíc, takže treba mať poriadnu zásobu materiálu.


19 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Otec a dve deti utrpeli zranenia.


17 h

Ľuďom sa jej správanie nepáčilo, zavolali políciu.


5 h

Okres Banská Bystrica má reálnu šancu vyhnúť sa prísnym opatreniam, ktoré ohrozujú aj chod prevádzok.


23 h

Dievčina na viaceré výzvy, aby sa upokojila, vôbec nereagovala.


22 h

Blogy SME

 1. Patrik Lenčéš: Lakomstvo alebo štedrosť?
 2. Rudolf Pado: Reportéri: Liptovská Mara – dôkaz absolútnej nevšímavosti?
 3. Martina Hilbertová: Komu prospeje únik dôkazov v údajnej Gorile 2?
 4. Marta Medzihradská: Benického dom - reštaurácia a poštová schránka
 5. Dušan Koniar: Na hajloku pri Leviciach
 6. Věra Tepličková: Zvieratá - máte svoje chodníčky (máte tajné chodníčky)
 7. Anton Sládek: Dunaj XIII. Most Apollo a okolo
 8. Jiří Ščobák: Potřebujeme úrazové pojištění?
 1. Robert Fico: Pán Kovačič z Markízy, ďakujem, vyhral som vďaka Vám 50 Eur! 29 790
 2. Matúš Lazúr: Neočkovaní dôchodcovia si vianočné príspevky nezaslúžia 17 428
 3. Věra Tepličková: Nepoškvrnené očkovanie - ďalší zázrak alebo zvrátenosť vlády neboráka Hegera? 13 210
 4. Jiří Ščobák: Paní Záborská, jste zbabělec! Dovedete cílit jen na nejsnadnější cíl - ženy 8 337
 5. Rastislav Čurma: Kde zobrať vodičov kamiónov (Hommo na ceste zavadzalis) 7 236
 6. Martina Hilbertová: Zomrela Gruberová, ktorú sme za komunizmu nemohli počúvať 5 715
 7. Stanislav Martinčko: Veno pre drahú nevestu z úradu práce v Pezinku?? 5 267
 8. Július Kovács: Kaliňák a Počiatek ma chcú dostať do basy pomocou justičnej a policajnej mafie, dodnes ju riadi Fico, lebo som upozornil na ich zlodejstvá. 4 920
 1. Matúš Sarvaš: Krádeže, vlámanie a drogy u mladistvého. Verdikt súdu? Napomenutie a dohľad (Prípad prokurátora)
 2. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 2: Flow, alebo ako pri práci stratiť pojem o čase
 3. Karolína Farská: Česká predvolebná kampaň vrcholí. Nastavuje trend aj pre tú budúcu na Slovensku
 4. Milota Sidorová: Ženy doplácajú na nedostupnosť bývania najviac. Takto to vyriešili vo Viedni
 5. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 6. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 7. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 8. Karolína Farská: Do Ficovej éry sa vraciame aj bez neho

Už ste čítali?