Literárny fond v Bratislave udeľoval každoročné ceny za tvorivé činy v oblasti slovesnej, divadelnej, rozhlasovej, televíznej a filmovej kultúry na Slovensku. Z dvadsiatich troch ocenení udelených za rok 2001, resp. divadelnú sezónu 2001/2002, sa ušlo bohatým priehrštím aj hercom Divadla SNP Martin, a to za inscenácie Krvavá svadba, Striptíz Tartuffe a Najstaršie remeslo. Výročné ceny LITFONDU patria podľa rozhodnutia odborníkov Milovi Královi za postavu Leonarda v dráme Krvavá svadba. V tejto inscenácii je ocenená tiež Lucia Jašková za postavu Nevesty. Ďalšia výročná cena fondu potešila Františka Výrostka (rovno po návrate z Kanady) za postavu Tartuffa v inscenácii Striptíz Tartuffe. Ceny dostali tiež ďalší martinskí herci (R. Rundová, M. Horňák…). Do tretice patrí cena Literárneho fondu Eliške Nosálovej z populárnej inscenácie Najstaršie remeslo (postava Very). Blahoželanie smeruje všetkým oceneným umelcom a martinskému divadlu, v ktorom účinkujú herci, úspešní vo všetkých troch inscenáciách jednej sezóny.
Pripájame dojmy jednej z ocenených Elišky Nosálovej: „Rozhodne je toto ocenenie najmilšie zo všetkých, aké som kedy dostala. Možno aj preto, že je to určite v mojej kariére posledná cena za herecký výkon. Mám z nej úprimnú radosť, lebo postava mojej Very mi prirástla k srdcu a hrám ju rada a s chuťou. A, úprimne, človeka vždy poteší, keď si niekto všimne jeho prácu. Jediné, čo ma veľmi mrzí, že to mohla dostať ešte aspoň jedna z nás. V tejto pôvabnej hre (Najstaršie remeslo – pozn. autora) je celá naša päťka na jednej lodi.„
Rastie strom zelený
Podvečer predposlednej novembrovej soboty patril na javisku spoločenskej sály Stredného odborného učilišťa strojárskeho v Martine oslavám. Dvadsiate výročie vzniku si tu pripomínal Detský folklórny súbor Turiec, občianske združenie, jeden z dvoch rovnakého mena v Martine, ktoré sa hlásia k odkazu zakladateľov folklórneho kolektívu spred dvoch desaťročí. V programe nazvanom V našom dvore rastie strom zelený deti predviedli kľúčové choreografie, piesne i scénky mapujúce doterajšie roky existencie súboru a spolu s prítomnými niekdajšími členmi DFS a „veľkého„ súboru Turiec v nabitej sále doviedli svoje vystúpenie ku koncu pôsobivou vianočnou scénou a piesňou Daj Boh šťastia. Scénicky program pripravil Peter Králiček, s deťmi ho naštudovali Božena Kočalková, Ján Linceni a Daria Čerpáková. Na príprave jubilejného programu sa podieľali aj manželia Ujčekovci, Helena Matychová a do nových krojov deti pomohli obliecť Helena a Zuzana Dejčíkové.