Voľby, ktoré sa uskutočnia tento víkend, rozhodnú o zložení samosprávnych orgánov obcí a miest. V tejto súvislosti sme hľadali odpoveď na otázku: Aký je, podľa vás, význam komunálnej politiky a komunálnych volieb? Oslovili sme niektorých poslancov mestských zastupiteľstiev v Turci, ktorí sa rozhodli, že v týchto voľbách nebudú kandidovať.
Ján Maruňák (Martin): - Význam komunálnej politiky sa bude neustále zvyšovať, je tendencia bližšie k občanovi, aby on rozhodoval o svojich podmienkach a organizovaní života v meste, a tomu nasvedčuje aj prechod kompetencií zo štátu na samosprávu na základe zákonov, ktoré už platia, alebo sa pripravujú v parlamente. Takže občan bude rozhodovať a bude potom aj zodpovedný. A preto kladiem vysoko aj význam komunálnych volieb, aby poslanci, ktorí budú zvolení, akceptovali podstatné požiadavky občanov a starali sa o život v meste. Podľa mňa treba ísť voliť, vziať tú zodpovednosť na seba a ísť rozhodnúť o tom, kto nás bude zastupovať v mestskom parlamente a vo funkcii primátora.
Eva Rozborilová (Martin): - Komunálna politika má veľmi veľký význam a to isté platí aj o komunálnych voľbách. Do zastupiteľstva by sa mali dostať poslanci, ktorí majú blízky vzťah k mestu a najmä, ktorí sa vedia orientovať v jeho problémoch. Mali by to byť ľudia adekvátne vzdelaní a rozhľadení, aby sa dokázali kompetentne vyjadrovať k jednotlivým témam, ktoré prinesie život. To mi tak trochu v martinskom zastupiteľstve niekedy chýbalo. Na druhej strane za veľké pozitívum tohto zboru považujem, že som necítila stranícku príslušnosť či politikárčenie poslancov, že im išlo o vec a nie o straníckosť.
Melánia Kuročková (Vrútky): - Samozrejme, že by sa občania mali zúčastniť na komunálnych voľbách. Je to dôležité. Ide o mesto a o nás všetkých. Občania by mali voliť osobnosti, ktoré pre mesto niečo urobia a urobili. V týchto komunálnych voľbách som sa rozhodla nekandidovať, lebo v našom mestskom zastupiteľstve to bolo horšie ako v slovenskom parlamente. Vytvorila sa tam akási opozícia voči primátorovi okolo poslancov SDĽ, HZDS a KSS, ktorí odmietali aj také návrhy primátora, ktoré by boli prínosom pre občanov nášho mesta. Takto by sa pracovať nemalo. Práve naopak, každý poslanec by mal mať záujem na tom, aby sa všetky náležité veci riešili jedine v prospech občana a rozhodovať by mal zdravý rozum.
Ján Zuberec (Martin): - Význam komunálnej politiky je veľmi zásadný a perspektívny, možnože by sme boli mnohí radi, keby sa politika takrečeno presunula z politických centier do regiónov, čím by politické strany stratili tú váhu, ktorú majú dnes. Občania pomocou regionálnej politiky môžu budovať občiansku spoločnosť a tak nadobúdať to, čo nám podľa môjho názoru v spoločnosti ešte chýba – zodpovednosť. Budovať spoluzodpovednosť a riadiť si svoj život podľa svojich schopností a práce. Aj keď voľby bývajú najmenej kvalifikovaným rozhodnutím, sú výsostne demokratickým aktom a žiadny iný či lepší mechanizmus neexistuje. Akýkoľvek bude ich výsledok, akékoľvek bude zloženie nového zastupiteľstva, bude to zaslúžené a objektívne, lebo tak rozhodli občania.
Rudolf Anderlitschek (Turčianske Teplice): - Komunálne voľby sú dôležité z hľadiska ďalšieho rozvoja mesta. Samozrejme, že sa ich zúčastním. Myslím si, že treba voliť mladých a perspektívnych ľudí, ktorí budú prinášať nové myšlienky. Voliť budem ľudí, ktorí samosprávnej problematike rozumejú a vedia, čo chcú robiť a budú to aj presadzovať.
(baj, mm, bg)