Jeden z našich čitateľov (jeho meno máme v redakcii) sa na nás obrátil s výzvou, aby sme „prešetrili„ okolnosti prestavby jedného detského ihriska. Zvolil elektronickú poštu a prostredníctvom nej nám oznámil, že v Záturčí ešte nedávno bolo (síce ošarpané, ale funkčné) ihrisko s antukovou plochou, boli tu preliezky, lavičky pre mamky s deťmi, bolo situované na okraji sídliska, takže nikomu nevadila hlučnosť pri hrách detí a odskočená lopta neurobila škodu. Bývalo tam dosť detí a chodili tam aj žiaci základnej školy, ktorá nemá telocvičňu. Nasledovalo obvinenie, že si ho pre seba „ukradli„ poslanci mestského zastupiteľstva, ktorí namiesto toho, aby sa postarali o jeho údržbu, si ho prenajali a bez súhlasu občanov na ňom budujú tenisové kurty. Deti a mládež sú tak odkázané na fajčenie po schodoch namiesto športovania, hoci, vraj, poslanci si mali prenajať hocijaký iný pozemok a nie hotové ihrisko. Čitateľ nám tiež oznámil, že vytrhané preliezky sa válajú medzi panelákmi a po lavičkách niet ani stopy.
***
Tuhá káva. No ako vždy v podobných prípadoch, pravda je kdesi uprostred. Stanovisko k situácii nám poskytol poslanec mestského zastupiteľstva František Bohačiak, ktorý nás ubezpečil, že sa s ním stotožňuje i ďalší „obvinený„ - Milan Benko. Píšu v ňom:
***
„Ponajprv chceme uviesť, že list čitateľa je zmesou sentimentu a naivity podfarbených obyčajnou ľudskou závisťou. Zbytočné je rozplývať sa na časmi, keď mamičky s deťmi sedeli na lavičkách. To bolo pred rokmi. Tak ako deti postupne rástli, potreba ihriska pre najmneších strácala význam až zostalo opustené a zdevastované. Možno, že pisateľ už veľmi dlho nebol sa pozrieť von z paneláku, alebo sa díva na sídlisko inými očami. Inak by si totiž všimol, že poslancami organizovaná akcia na vytrhávanie a odvoz polámaných zvyškov z lavičiek sa organizovala pred dvoma rokmi. Taktiež deti z blízkej základnej školy už na neudržiavanom ihrisku dávno necvičia, ale radšej využívajú vyasfaltovanú plochu nedokončenej U-rampy za školou. V poslednom volebnom období zabezpečili poslanci Záturčia rekonštrukciu troch detských ihrísk vo vnútroblokoch sídliska.
V čom je naivita pisateľa? Sídlisko pomaly rastie, menia sa ľudia v ňom, menia sa ich názory. Sídlisku taktiež nebude donekonečna stačiť rovná vyasfaltovaná plocha na športové vyžitie. Vybudovať športové areály, či už skateboardové, tenisové, golfové alebo futbalové, je možné alebo z celospoločenských financií alebo zo súkromných peňazí. Pri stavbách z verejných zdrojov bude vždy problémom ich ustavičná údržba, nehovoriac, že problémom je presadiť vôbec ich výstavbu. Pri súkromných drojoch je ilúziou myslieť si, že investor si neželá návratnosť svojich peňazí vložených do stavby. Tenisové kurty v Záturčí sa stavajú legálne, tak ako každá iná stavba podliehajú stavebnému povoleniu. Stavebný úrad určuje dotknuté osoby, od ktorých si žiada stanovisko k realizovanej stavbe. Ak by sme nemali súhlasné stavebné povolenie a realizovali by sme čiernu stavbu ihriska a na cudzom pozemku, to by bolo voči občanom prisilné sústo. Je nám veľmi ľúto, že sme si nepýtali povolenie od každého občana v okolí ihriska a možno teda ani od pisateľa listu.
Jeho závisť vychádza teda asi z toho, že niekto iný podniká v športe, a ešte navyše je to poslanec. Pre vieryhodnosť toho, že poslanec nekoná niečo nekalé a nebodaj sa bezmedzne neobohacuje, bolo by asi najvhodnejšie, keby poslancami boli osoby neinformované, nasprostasté, prípadné rovno bezdomovci, však? Poslanci v mestskom zastupiteľstve nie sú zamestnancami mesta, čo mnohí naši spoluobčania nevedia. Každý z nich má vlastné zamestnanie a mnohí aj vlastnú živnosť alebo svoje vlastné firmy. Funkcia poslanca je dobrovoľná, konaná za odmenu schválenú mestským zastupiteľstvom Odmena je neporovnateľne nižšia v porovnaní s platom poslanca národnej rady. S ním nás často občania stotožňujú. Naša odmena je zlomkom príjmu, ktorý máme vo svojom civilnom povolaní. Právo poslanca podnikať podľa platných zákonných noriem je neoddiskutovateľne rovnaké ako každého iného občana.
Pisateľ tvrdí, že si poslanci prenajali sami sebe hotové ihrisko. Žiaden poslanec nemá právo prenajímať mestský majetok. Ani sebe ani nikomu inému. Toto môže len mestský úrad na základe podanej žiadosti. Logicky sme si požiadali o prenájom pozemku na mieste bývalého ihriska. Podľa existujúcich územných plánov, aj výstavba ihrísk, parkov, parkovísk a športových areálov sa môže realizovať len na plochách na to určených. Ak pisateľ považoval zvyšky pôvodného ihriska za hotové ihrisko, predpokadáme, že tenis asi nikdy nehrával a ani nepozná aktuálne ceny stavebných materiálov. Radi ho osobne zoznámime s projektom nášho ihriska, ktorého súčasťou musia byť sprchy, šatne a iné priestory podľa stavebného povolenia a tiež s jeho cenovou kalkuláciou. A na záver mu chceme iba chlácholivo pripomenúť, že do stavby sme nevložili jeho a ani žiadne iné cudzie peniaze, ale naše vlastné, o ktoré môžeme celkom reálne prísť, ak sa podnikaniu na ihrisku nebude dariť.„
Spracovala: Viera Legerská