Koncom uplynulého mesiaca si turianska kultúrna verejnosť pripomenula 5. výročie vzniku turianskeho múzea. Miestne múzeum v Turanoch založili pred piatimi rokmi vďaka snahe niekoľkých zanietencov na čele s jeho súčasným riaditeľom Ľubomírom Liskajom. Ich cieľom bolo pripraviť priestory pre stálu expoziu aj výstavy. Prvé tri výstavy boli zamerané na vytvorenie stálej expozície, ktorú tvorí obývacia izba a hospodárska usadlosť z 19. a druhej polovice 20. storočia. Druhá časť stálej expozície je zameraná na faunu a flóru turianskeho chotára. Vypreparované a vypchaté zvieratá spočiatku tvorili iba výpožičky zo Slovenského národného múzea – Múzea Andreja Kmeťa v Martine a niekoľko domácich exponátov, ale tie potom začali pomaly pribúdať.
K múzeu patria aj osobnosti
Vo výstavnej sieni sa postupne uskutočnilo viacero zaujímavých výstav, ktoré vždy súviseli s Turanmi. K najvýznamnejším patrili výstavy venované 110. výročiu drevárskej výroby v obci, storočnici narodenia Miloša Alexandra Bazovského, čestnému občanovi Turian Milanovi Laluhovi, okrem nich to bola výstava mincí a platidiel, remeselných výrobkov z dreva, kože a výšivky z dielne Turancov a obyvateľov okolitých obcí. V neposlednom rade to boli aj výstavy fotografií a dokumentov, napríklad pri príležitosti 30. ročníka výstupu na Veľký Fatranský Kriváň. Turianske múzeum v roku 1999 začalo aj s výrobou propagačných kalendárov, ktoré odvtedy vďaka sponzorskej pomoci vydáva každý rok.
Remeselné tradície
Koncom uplynulého mesiaca si turianska kultúrna verejnosť, členovia rady múzea, komisia kultúry pri obecnom zastupiteľstve a občania , ktorí dodali exponáty, pripomenuli 5. výročie vzniku miestneho múzea otvorením výstavy Staré remeslá a živnosti. Táto výstava sa mohla uskutočniť aj vďaka spolupráci turianskeho múzea so Slovenským národným múzeom – Múzeom Andreja Kmeťa v Martine, pričom časť exponátov putovala na ňu z martinských muzeálnych zbierok a zvyšok od Turancov.
Ako nám o výstave povedal riaditeľ turianskeho múzea Ľubomír Liskaj, hoci v Turanoch a v Turci všeobecne nebola rozvinutá špeciálne žiadna remeselná činnosť, usporiadateľom sa podarilo získať exponáty rôznych pracovných a poľnohospodárskych nástrojov, pomôcky, výrobky jednotlivých remeselníkov, ktoré odzrkadľovali to, čo sa o Turanoch a okolí písalo v historických dokumentoch. Turany boli v 14. storočí kráľovským mestom, ich obyvatelia sa stáročia borili so šľachtou, ktorá im nedovolila rozvinúť sa na plnohodnotné mesto. To sa prejavilo aj v remeselnej činnosti. Remeslá boli limitované kúpnou silou obyvateľstva, ktoré bolo väčšinou chudobné. A tak sa remeslá v Turanoch špecializovali na spracovanie dreva, hrnčiarstvo, kováčstvo, krajčírstvo a obuvníctvo.
Zo živnostenských exponátov v Turanoch vystavujú krčahy, mincier, váhu do 200 kg na váženie prasiat a prenosnú kováčsku vyhňu. Najviac exponátov zbierky pochádza z drevospracujúceho priemyslu, lebo spracovanie tejto prírodnej suroviny malo v Turanoch prioritu i tradíciu. Na tieto tradície nadviazala priemyselná drevárska výroba, ktorá trvá v Turanoch takmer 120 rokov.
Múzeum patrí do centra
Ako nám povedal riaditeľ turianskeho múzea Ľubomír Liskaj, veľkým problémom je umiestnenie tohto kultúrneho stánku. Bývalý závodný klub na okraji južnej časti obce nie je vhodný z hľadiska excentricity ani z priestorového hľadiska. Prístupová chodba je často zamknutá, lebo susedí s nájomnými bytmi. Ľubomír Liskaj so starostom Turian Miroslavom Blahušiakom uvažovali o tom, že pre múzeum treba vybrať vhodnejšie priestory, ktoré sú k dispozícii v bývalej osvetovej besede. Tá je ale v súkromnom vlastníctve a obec by ju musela kúpiť.
„Bude treba posúdiť finančné možnosti obce a dohodnúť sa na prijateľnej cene. Iba múzeum by to nebolo, lebo na poschodí budovy mal ateliér M. A. Bazovský, a tak by tam mohla byť pamätná izba. Celý komplex by mohla doplniť informačná kancelária a predajňa výrobkov ľudových umelcov. Treba na to len vôľu zainteresovaných a peniaze. Námety na expozície múzea by sme mali. Našim najbližším zámerom je pripraviť výstavu o histórii divadla v Turanoch. Na každej výstave v turianskom múzeu sme sa orientovali na to, aby sme mali vlastné-turianske exponáty, ktoré sme potom doplnili dovezenými. Našim hlavným cieľom je, aby turianske múzeum v obci zotrvalo a stalo sa, a to aj v rámci skromných možností, plnohodnotným a porovnateľným s podobnými profesionálnymi inštitúciami,„ povedal nám Ľubomír Liskaj
Ako nám povedal Ľubomír Liskaj, jeho významným pomocníkom je rada múzea, ktorá pracuje bez nároku na odmenu. Jej členmi sú okrem neho Iveta Jesenská, Pavol Kurhajec, Jozef Liskaj, Dušan Feťko a Jozef Frkáň, ale pri inštalovaní výstav a starostlivosti o exponáty pomáha aj Ján Kiša, Ivan Jesenský a Veronika Liskajová, ktorých profesia s múzejníctvom vo väčšej alebo menšej miere súvisí. Takýto kolektív zanietencov by sa určite zišiel aj v iných obciach Turca, ktorých história za turianskou nezaostáva.Braňo Gregor