Štvrtok, 22. október, 2020 | Meniny má SergejKrížovkyKrížovky

Po pôste pochutila aj popradská jednohubka

HOKEJOVÁ EXTRALIGA

Utorok: Slovan Bratislava – Martin 4:2 (1:0, 1:1, 2:1) – góly: Sýkora a Lezo. Zostava: Rovnianek – Kováčik, Böhme, Schneider, Česnek, Michnáč, Stančok, Magdoško – Markovič, Lezo, Kotlárik, Pavel, Mahdalík, Paľov, Špirko, Šimurda, Sýkora, Pokrivčák, Krišák, Pucher.

Piatok: Martin – Poprad 1:0 (0:0, 0:0, 1:0) – gól dal Špirko. Zostava: Rovnianek – Kováčik, Böhme, Schneider, Česnek, Michnáč, Stančok, Magdoško – Važan, Lezo, Kotlárik, Pavel, Mahdalík, Paľov, Špirko, Šimurda, Sýkora, Pokrivčák, Krišák, Pucher.

Nedeľa: Spišská Nová Ves – Martin 2:7 (1:1, 0:4, 1:2) – góly: Pucher 2, Špirko, Važan, Lezo, Michnáč, Mahdalík. Zostava: Rovnianek – Magdoško, Böhme, Schneider, Česnek, Michnáč, Stančok, Ratveiský – Važan, Lezo, Kotlárik, Pavel, Mahdalík, Paľov, Špirko, Šimurda, Sýkora, Markovič, Krišák, Pucher, Pokrivčák.

Slovan mladíkom nepovolil

V zápase so Slovanom obliekol domáci modrý dres aj Exmartinčan Zdeno Cíger, ktorý sa po dlhšej odmlke opäť vrátil na ľad. Pikantériou bolo, že martinský odchovanec koketoval aj s myšlienkou vrátiť sa do klubu, v ktorom vyrastal. Nakoniec uprednostnil mužstvo, s ktorým získal majstrovské tituly. Paradoxom bolo, že práve bývalý skúsený reprezentant zahasil prvú šancu rodákov. Bolo to hneď na začiatku stretnutia, keď zahrozilo nebezpečie z hokejok dobiedzajúcich hráčov hostí. Kotlárik síce sedel na trestnej lavici, ale rýchly Špirko narobil domácemu brankárovi starosti, strelou bekendom ho aj prekonal, lenže práve Cíger zastavil jeho strelu na bránkovej čiare. Martinčania mali vzápätí výhodu presilovky, ale do vyloženej šance sa nedostali. V polovici prvej tretiny sa zaskveli obrancovia hostí – Seman potiahol útok, prihral pred martinskú bránku a neobsadený Javín dal prvý gól stretnutia. Napriek dobrému rozbehu sa hostia v prvej tretine nepresadili. Hrali dosť zakríknuto. V druhej tretine sa predsa vrátili k svojmu celoplošnému hokeju. Začali ju lepšie ako domáci. Po dôslednom forčekingu v útočnej tretine urobili obrancovia Slovana chybu, puk sa dostal na hokejku Sýkoru, ktorý si „vytiahol„ Rybára z bránky a z uhla vyrovnal. Zanedlho však Rataj dôsledne išiel za pukom a dal vedúci gól Slovana. Aj v záverečnej tretine hrali hostia otvorený hokej. Najprv síce inkasovali v oslabení z hokejky Kuľhu, ale zanedlho Lezo pekným bekendom udržal hostí v hre o body. Žiaľ, domácim opäť pomohla presilová hra, v ktorej dali štvrtý gól a pečatili skóre. Hostia nezanechali na Slovane zlý dojem. Po rozpačitej prvej tretine začali hrať svoju hru, nebáli sa prechádzať do rýchlych kontier, lenže aj v tomto zápase boli pohnevaní so streľbou a zbrklo zahadzovali svoje príležitosti. To sa im vypomstilo. Štatistici tak zaznamenali piatu prehru Martinčanov v rade za sebou. Je to už druhá čierna séria Turčanov v tejto sezóne.

Silou vôle prekonali

streleckú krízu

Po prehre na Slovane sa tabuľka v druhej polovici extraligového poľa vyrovnala. Martinčania klesli na ôsmu priečku, pričom na piatu Skalicu strácali iba štyri body. Každopádne, ak nechceli klesať až k dnu tabuľky, museli domáci súboj s Popradčanmi vyhrať. Nemali to ľahké. Od začiatku stretnutia síce jasne dominovala ich útočná snaha, ale úspech skôr slávila totálna obrana hostí. Tí pred svojím brankárom Klempom vytvorili pevnú hrádzu a 44 minút zubami-nechtami bránili bezgólový stav. Všetko však mohlo byť inak, lenže aj v tomto stretnutí sa ukázalo, že Martinčania sa musia veľa napracovať na to, aby prekonali brankárov súpera. A tak v našom zápisníku síce pribúdali poznačené šance, ale nie góly. Tlak domáceho celku bol miestami drvivý, ale Martinčania nepremieňali ani tutovky. V 3. min Špirko krásne vysunul Sýkoru, ale ten hoci išiel sám proti Klempovi nedal, podobne pochodili Pucher, Šimurda a viackrát Mahdalík. Bránka hostí bola zakliata aj pri strele Špirka, ktorý spomedzi kruhov pálil prudko, ale vedľa. Aj druhá tretina sa niesla v znamení martinského tlaku. Rovnianek nemal v domácej bránke veľa roboty, ale keď sa hostia predsa len trochu osmelili, dokázali mu poriadne podkúriť. Rovnianek, hoci bol „vychladnutý„, však v rozhodujúcich momentoch podržal svojich spoluhráčov. Vďaka jeho skvelým zákrokom sa mohli nakoniec Martinčania predsa dopracovať k víťazstvu. Paradoxne, zaskvel sa najmä pri domácej presilovke svojich spoluhráčov, keď hostia dvakrát po sebe udreli. Bolo martinským šťastím, že si Palovčík s Kollárom na výbornom domácom brankárovi „vylámali„ zuby. Výborne si počínal aj brankár hostí Klempa. Neprekonali ho z dobrých pozícii Važan, Krišák ani Mahdalík. V 44. min však predsa len domáci konečne prestrelili obrannú hrádzu Popradčanov. Šimurda z uhla vystrelil a dobre postavený Špirko šikovne tečoval puk. Gól akoby spôsobil uštipnutie hráčov hostí a ich vzkriesenie. Tí potom dokazovali, že vedia nielen brániť, ale aj útočiť. Domáci sa však sústredili na dôsledné pokrytie ich hráčov, ale tí, ak predsa len prešli, nepochodili proti Rovniankovi. V bojovnom stretnutí napokon stačila Martinčanom aj „jednohubka„ na cenné víťazstvo a prerušenie šnúry piatich prehier.

Po útlme uragán

Martinčania cestovali na Spiš v úlohe favorita, a to aj napriek tomu, že v prvom zápase na ľade posledného mužstva nedokázali dať ani gól a prehrali 0:2. V prvej tretine sa hral nezáživný hokej. V 2. min dal Špirko vedúci gól hostí, ktorý im mal pomôcť upokojiť sa a presadiť sa kombinačnou hrou. Lenže pokračovalo trápenie sa s koncovkou a útočníci zahadzovali šance. Navyše, sólovanie neviedlo k úspechu. V 7. min prišiel trest a domáci Kostelňák vyrovnal. Po prestávke prišli hostia na ľad ako vymenení, zrýchlili hru, začali kombinovať a domácich doslova postavili do úlohy štatistov. Po pekných kombináciách a úspešnej koncovke, keď sa prvýkrát v martinskom drese strelecky presadil aj Pucher a hneď dvakrát po sebe, valcovali domáci celok. Tomu už Martinčania nedovolili takmer nič. Okrem gólov mali hostia ďalšie obrovské šance, ale nielen mladý Pokrivčák, ale aj skúsení Kotlárik a Paľov v stopercentných pozíciách zaváhali. A tak štyri góly v druhej tretine, po veľkom tlaku, boli ešte lichotivou vizitkou pre domáci kolektív. V záverečnej tretine mali hostia hru pod kontrolou, napriek tomu, že domáci hráči poriadne pritvrdili a keďže ani Martinčania si nenechali „brnkať„ po nose, trestná lavica sa častejšie zapĺňala. Vylúčenia pribrzdili martinský gólostroj. Spišiaci v závere len prikrášlili výsledok.

V utorok hrajú Martinčania v Žiline, v piatok vo Zvolene a v nedeľu doma s Košicami.(jk)

1. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte?