Policajti boj so sprejermi bez pomoci verejnosti nevyhrajú
Počmárané steny budov boli na Slovensku do roku 1989 výnimkou. Odvtedy sa tento jav začal rozširovať vo väčších mestách. Martin nie je výnimkou a z metropoly Turca sa stáva zásluhou sprejerov počmárané mesto. So sprejermi majú problém aj výspelé západoeurópske krajiny. Nedávno sa objavila v tlači správa, že parížska radnica sa rozhodla zúčtovať so sprejermi a do roka by mali byť steny historických budov v Paríži čisté. Francúzska legislatíva umožňuje pokutovať sprejera sumou od 25 do 500-tisíc eur. V súčasnosti už väčšina diel sprejerov nie je považovaná za umelecké dielo. Ak je niekto umelcom, nebude poškodzovať majetok iným ľuďom a striekať nápisy a obrazce tam, kde na to nemá povolenie od majiteľa.
Nápisy zatiaľ len pribúdajú
Snažili sme sa analyzovať, prečo v Martine „diela„ sprejerov neubúdajú, ale pribúdajú. V rôznych častiach mesta je vidieť rukopis toho istého sprejera s rovnakým slovami a skratkami v nápisoch. Dalo by sa povedať, že stačí odhaliť niekoľko páchateľov a je po probléme. Také jednoduché to ale nie je. Sprejerstvo možno kategorizovať buď ako trestný čin, alebo priestupok. Záleží to od škody, akú sprejer spôsobí na budove. Zástupca náčelníka a hovorca mestskej polície v Martine Sebastián Andrášik nám povedal, že sprejeri sa dopúšťajú väčšinou priestupkov. „Ľudia v meste si väčšinou neuvedomujú, že aj priestupok je kriminálnym skutkom zaradeným medzi majetkovú kriminalitu. Hranicou medzi priestupkom a trestným činom je hodnota minimálnej mzdy, ktorá je v súčasnosti 5570 korún. Pri škode nad 5570 korún ide o trestný čin poškodzovania cudzej veci. Sprejerstvo sa dotýka iba určitej vekovej skupiny obyvateľstva. Väčšinou ide o chlapcov vo veku do 18 rokov a v menšom rozsahu o mladých ľudí vo veku do 25 rokov. Ak ide o priestupok, venuje sa mu mestská polícia a potom správny orgán, ktorým býva okresný úrad. V prípade trestného činu poškodzovania cudzej veci sa týmto prípadom zaoberajú orgány činné v trestnom konaní (polícia, prokuratúra, súd). Páchateľovi takéhoto trestného činu hrozí trest odňatia slobody do jedného roka a v prípade škôd veľkého rozsahu (nad 2,75 milióna korún) až do ôsmich rokov. Páchateľmi priestupkov sú v súvislosti so sprejerstvom prevažne maloletí (do 15 rokov), ktorí nemôžu byť sankcionovaní a škodu za nich musia nahradzovať rodičia,„ povedal nám Sebestián Andrášik.
Chýba žalobca
Mestská polícia v Martine má veľký problém bojovať so sprejermi aj kvôli nespolupráci s poškodenými, ktorí sa boja vstúpiť do procesu vyšetrovania a náhrady škody, aby im niekto opäť nepočmáral steny, neporozbíjal okná... Ak nieto žalobcu, páchateľ uniká.
„Vyčíslením škody po sprejerovi by mala byť faktúra za očistenie a prestriekanie steny firmou, ale nerobí to skoro nik, pretože sa bojí toho, že mu škodu nikto nenahradí, alebo že sa sprejer vráti a počmára mu stenu znova. Tento problém odpadá vtedy, ak je poškodzovaný mestský majetok. Mladistvému môže mestská polícia dať pokutu do 500 korún a ak je dospelý, tak do tisíc korún Ak odmietne blokovú pokutu zaplatiť, záležitosť rieši správny orgán, ktorým je okresný úrad ... Myslím si, že veľmi dobrú spoluprácu máme v oblasti riešenia priestupkov s Dopravným inšpektorátom PZ v Martine, ale horšie je to s okresným úradom, ktorý, podľa môjho názoru, často usúdi, že k náprave stačí prerokovanie priestupku. Viem o prípade, že páchateľ sa dva alebo tri razy dopustil toho istého priestupku, ale sankcie boli nedostačujúce, preto nedochádzalo ani k jeho náprave. Mestské zastupiteľstvo už rokovalo aj o možnosti prijatia všeobecne záväzného nariadenia, na základe ktorého by bol majiteľ povinný nápisy odstrániť, ale to napokon poslanci neschválili. Počet nápisov pribúda na stenách budov najmä kvôli tomu, že ich majitelia neodstránia. Výnimkou bol príkaz martinského primátora Stanislava Bernáta, ktorý dal príkaz mestskej polícii ostrániť hanlivé nápisy na adresu istého politika pred parlamentnými voľbami. Treba si uvedomiť, že objasňovanie priestupkov a trestných činov sprejerov je veľmi ťažké,„ pokračoval Sebastián Andrášik.
Mestskej polícii sa podarilo sprejerov odhaliť aj vďaka účinnej spolupráci niektorých občanov, ktorí ihneď nahlásili polícii, kde páchatelia poškodzujú sprejmi majetok. Polícia ihneď prišla na miesto priestupkov a sprejerov chytila. Niekedy boli policajti prekvapení, že medzi sprejermi bol aj syn poslanca, v inom prípade mestského policajta, ba dokonca sa medzi nimi našiel aj syn pracovníčky prokuratúry. Rodičia boli z toho, samozrejme, tiež nemilo prekvapení. Samozrejme väčšina sprejerov nie sú deti poslancov, policajtov, alebo pracovníkov prokuratúry.
Zbytočne
stratené milióny
Za posledné dva roky polícia odhalila v Martine 20 sprejerov, ale iba jediný z nich sa dopustil trestného činu, ktorým sa zaoberali orgány činné v trestnom konaní. Zaujímavá je aj skutočnosť, že sprejerstvo je doménou chlapcov, lebo zo spomíanej dvadsiatky páchateľov boli iba dve dievčatá.
Nie je pravdou, že Mestská polícia v Martine sa sústreďuje len na pešiu zónu, lebo naposledy odhalila skupinu sprejerov, ktorí „tvorili„ v Priekope, kde páchatelia poškodili niekoľko objektov. Ako nám povedal Sebastian Andrášik, chlapci sa priznali aj k tomu, pri čom ich neprichytili, čo svedčí o tom, že nemajú pokazený charakter. „Je veľmi dôležité, aby pedagógovia v školách k prichyteným sprejerom pristupovali výchovne a nie z pozície sudcov, ktorí ich vylúčia zo školy,„ dodal na záver Sebastián Andrášik.
Na druhej strane polícia pociťuje, že sankcie voči páchateľom nie sú dostatočné a bolo by dobré, keby aj majiteľ bol povinný dať si počmárané budovy očistiť. To by sa mohlo riešiť poistením budovy a poškodenie budovy sprejermi by jej majiteľovi hradila poisťovňa. V Martine sa škody spôsobené sprejermi dajú len odhadnúť, ale určite dosahujú milióny korún. Aby polícia tento problém účinne riešila, potrebuje oveľa lepšiu spoluprácu s občanmi. Miliónové škody nie sú iba dielom sprejerov, ale aj našej ľahostajnosti.
Braňo Gregor