Martin – Podľa informácií zo Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv v minulom roku sa na Slovensku vyzbieralo až 38 ton liekov po exspirácii a liekov, ktoré pacienti celkom nedoužívali, z 1110 verejných lekární. Podľa Romana Čecha, konateľa Spoločnosti Modrá Planéta Bratislava, ktorá znehodnocuje lieky, na Slovensku je toto číslo nadsadené a vyzbieralo sa len o 28 až 30 ton liekov. Išlo hlavne o lieky na lekársky predpis.
Predsedníčka Miestnej lekárnickej komory v Martine Slávka Janíková vidí v zbere liekov problém. Hoci majú všetky lekárne zberné miesta, občania radi zhromažďujú lieky a liečivá doma v zásuvkách ako škrečkovia. Do lekární prinášajú nepotrebné lieky predovšetkým starší občania, prípadne pozostalí po nejakom staršom človeku. To je aj najčastejší spôsob, akým sa nevybrané lieky vracajú naspäť. Nebýva výnimkou, že po mŕtvom ostáva veľká kopa liekov, mastí a sirupov, ktorú musia odniesť aj v niekoľkých taškách. Nájdu sa v nich liečivá už dávno po dátume exspirácie, aj päť - šesť rokov staré alebo aj také, aké farmaceutický priemysel už nevyrába. S. Janíková upozorňuje, že by občania mali rozhodne odovzdávať nepotrebné a staré lieky do lekární. V prípade vyhodenia liekov do odpadových košov hrozí nebezpečenstvo, že ich odtiaľ alebo neskôr zo skládky odnesú zvieratá, deti, alebo že vysoko účinné látky z nich vniknú do pôdy.
Zozbierané lieky centrálne likviduje vyššie spomínaná Spoločnosť Modrá Planéta špeciálnou bezodpadovou technológiou. Liečivá (aj s obalmi) sa najprv pomelú s pilinami, a potom sa pri teplote 2800 C spália. Produktom tohto najekologickejšieho spôsobu zbavovania sa starých liekov je len voda a oxid uhličitý.
Celkom inakšie sa postupuje pri omamných a psychotropných látkach. Centrálne ich zbiera Štátny ústav pre kontrolu liečiv v Bratislave. Omamné a psychotropné látky sa znehodnocujú komisionálne rozpustením v špeciálnych rozpúšťadlách.
S liekmi, ktoré sú ešte pred dátumom expirácie a sú použiteľné, nakladajú lekárne inakšie. Odovzdávajú ich buď do nemocnice lekárom alebo pacientom, ale len tie, u ktorých je istota, že boli správne uchovávané a nepoškodia zdravie pacienta. Lieky, ktoré pacient nedoužíva, môže odovzdať priamo aj svojmu ošetrujúcemu alebo odbornému lekárovi. O plytvaní liekmi je ale diskutabilné hovoriť. „Pri zmene diagnózy pacient vymení aj niekoľko druhov liekov. Povedzme, že z jednej fľaštičky zoberie iba dve – tri tabletky. A zvyšné prinesie k nám do lekárne. Bolo by ale neetické šetriť na tejto strane, keby sme ich dali inému pacientovi. Nevieme totiž, aký to bol pacient, ako boli lieky uskladnené a podobne. Väčšina prinesených liekov je už v podstate nepoužiteľná,„ povedala nám vedúca lekárne Cyrila a Metoda vo Vrútkach Soňa Krížová.V priemere jedna lekáreň zozbiera za pol roka jedno až dve vrecia liekov.
(mm)