Vrútocké mestské zastupiteľstvo
už zostalo roztrieštené až do samého konca
Uplynulý týždeň v utorok sa uskutočnilo posledné zasadnutie vrútockého parlamentu v tomto volebnom období. Poslanci na ňom prijímali posledné rozhodnutia, ktoré sa týkali najmä budúcoročného rozpočtu a dofinancovania tohto roku. Po kontrole plnenia uznesení z predchádzajúcich rokovaní mestského zastupiteľstva a mestskej rady, ktorá prebehla bez pripomienok, prišlo na rad čerpanie rozpočtu mesta za tretí štvrťrok tohto roku. poslanci prijali návrh upraveného vyrovnaného rozpočtu s výškou príjmov a výdavkov 61 miliónov korún, v ktorom sú zahrnuté príjmy viazané na školstvo a peniaze, ktoré vrátil radnici Slovenský plynárenský priemysel za investície do plynofikácie vo Vrútkach. Túto zmenu rozpočtu odporučila poslancom schváliť mestská rada aj ekonomická komisia. Poslanci mali k tohtoročnému rozpočtu iba drobné pripomienky a vzali jeho zmenu na vedomie.
Viac sa venovali schvaľovaniu rozpočtu na rok 2003. S ním súvisela petícia občanov na výstavbu ihriska pri ZŠ M. R. Štefánika. V tejto petícii Vrútočania žiadali asfaltovanie ihriska. Poslanci potom hlasovali, či zahrnú do rozpočtu na budúci rok aj viazanie finančných prostriedkov na asfaltovanie tohto ihriska. Napokon sa dohodli, že na toto ihrisku nebudú viazať 150 tisíc korún.
„Káblovka„ sa zatiaľ
nerozširuje
Správu o pripravenosti mesta na zimné vykurovacie obdobie a informáciu o priebehu tohtoročných Dní mesta a vrútockého jarmoku vzali poslanci na vedomie a potom rokovali o rôznych problémoch. Táto časť zasadnutia trvala najdlhšie. Primátor Ľubomír Bernát informoval poslancov o dražbe reštaurácie Breza za 1,37 milióna korún v súvislosti s pohľadávkou mesta voči jej bývalému majiteľovi. Priestor venovali aj problematike rozšírenia káblovej televízie v meste, o ktorú je zatiaľ malý záujem. Ľubomír Bernát žiadal poslancov, aby sa zainteresovali do prieskumu záujmu občanov, pretože káblovú televíziu sa oplatí vo Vrútkach rozširovať len ak bude o ňu dostatočný počet záujemcov. Diskutovalo sa aj o navrhovaných zmenách všeobecne záväzných nariadení. Drobnú zmenu znenia návrhu poslanci schválili vo VZN o cintorínskych poplatkoch v súvislosti s tým, že členovia miestneho komposesorátu, keďže sú majiteľmi cintorínskych pozemkov, nemôžu mať hrobové miesto prepožičané. „Vézetenko„ o zbere, preprave a zneškodňovaní tuhého komunálneho odpadu sa nemení, ani poplatky občanov za jeho likvidáciu sa zatiaľ nemusia zvyšovať, ale nebudú sa ani znižovať. V časti rokovania venovanej prevodom a prenájmom mestské zastupiteľstvo schválilo prenájom garáží za mestským úradom len do konca tohto roku, čo znamená, že o prípadných zmenách bude rozhodovať nový vrútocký parlament.
Bez strechy a s hrozbou epidémie
Diskusia sa rozprúdila o problematike riešenia ubytovania a zabezpečenia hygieny pre rómskych obyvateľov na Železničnej ulici, ktorí žijú v dome s rozpadnutou strechou v hygienicky nevyhovujúcich podmienkach. V tejto lokalite sa môže veľmi rýchlo rozšíriť žltačka, ktorá sa v škole môže preniesť aj na deti, ktoré nežijú v spomínanom dome. Už v minulosti sa tu rozšírila žltačka. Primátor Ľubomír Bernát na rokovaní mestského zastupiteľstva povedal, že rokovania so ŽSR o darovaní tohto objektu mestu boli neúspešné a hovoril aj o možnosti zakúpenia sociálnej „unimobunky„, ktorá by vyšla radnicu vrátane kanalizačnej a vodovodnej prípojky na 300 tisíc korún. Povedal tiež, že treba premýšľať o výstavbe bytov s minimálnym štandardom, aby sa tento problém riešil natrvalo. Poslanci sa pýtali, kde vezmú na „unimobunku„, prípadne na ďalšie ubytovacie bunky peniaze. Primátor povedal, že dokáže zabezpečiť na požičanie od stavbárov len ubytovacie bunky, ale sociálnu bunku treba zaplatiť. Zo strany poslancov zazneli návrhy na zakúpenie staršieho domu, o iniciovaní rokovania o presťahovaní rómskych rodín na Bambusky v Martine, o možnosti výstavby nájomných bytov pre rómske etnikum, na ktoré mestá a obce dostávajú až 80 percent štátnych dotácií a 20 percent kryjú z úveru, aj o východisku z tejto situácie v rámci celoštátneho riešenia rómskej otázky. Všetko stroskotalo na peniazoch, ktoré na zabezpečenie bývania a hygieny pre Rómov na Železničnej ulici chýbajú, a tak schválením prešiel iba návrh, aby koncepciu na riešenie problematiky ubytovania pre sociálne neprispôsobivé rodiny riešili predsedovia komisií pod gestorstvom prednostu vrútockej radnice Dušana Ertla v termíne do konca novembra.
Repete typického rozruchu
V časti rokovania venovanej pripomienkam občanov si vyžiadal slovo, ako niekoľko ráz predtým, bývalý vrútocký poslanec Miroslav Tarhaj, ktorý je s Ľubomírom Bernátom v súdnom spore, a to práve kvôli svojmu poslaneckému mandátu, ktorý podľa primátora a väčšej skupiny vrútockých poslancov zanikol a podľa Miroslava Tarhaja išlo o protiprávny krok. Miroslav Tarhaj Ľubomíra Bernáta na poslednom vrútockom mestskom zastupiteľstve v tomto volebnom období pred poslancami obvinil z klamania na súde, ale väčšina poslancov napokon hlasovaním rozhodla, že táto problematika na rokovanie mestského zastupiteľstva nepatrí a Miroslav Tarhaj onedlho opustil rokovaciu sieň. Podľa slov, ktoré povedal vrútocký primátor po odchode Miroslava Tarhaja z rokovacej miestnosti odvolávajúc sa na svedectvo poslancov a audiozáznam, by mal mať tento incident ešte súdnu dohru.
Vrútocký parlament potom schválil ešte doplnenie operačného plánu na nasledujúce zimné obdobie. Dušan Ertl poďakoval poslancom a primátorovi za ich prácu. To už bola rokovacia sieň poloprázdna, pretože viacerí poslanci z rokovania odišli. Ľubomír Bernát na záver povedal, že takto si posledné stretnutie poslancov mestského parlamentu nepredstavoval. Záver účinkovania vrútockého parlamentu bol naozaj nedôstojnou bodkou za volebným obdobím, ale, žiaľ, typickou pre viaceré zasadnutia.
Braňo Gregor