Poobhliadnutie sa za tohtoročným národopisným letom v Múzeu slovenskej dediny
Tento rok sa mali možnosť návštevníci Múzea slovenskej dediny v Jahodníckych hájoch zúčastniť už po dvanástykrát na podujatiach národopisného roka. Počas návštevníckej sezóny, t.j. od 1. mája do 31. októbra, sa v skanzene uskutočnilo už 9 podujatí a posledné, desiate, je pripravené na 8. decembra. Názov podujatia – Vianoce na dedine - dáva tušiť, čomu je venované. Návštevníci sa môžu tešiť na ukážky predvianočných a vianočných zvykov, ukážky tradičných ľudových výrob či vystúpenie koledníkov a pečenie oblátok.
Prvým podujatím tohtoročného národopisného roka bola Nolčovská nedeľa. Uskutočnila sa 5. mája a presne 1201 návštevníkov bolo prítomných nielen otvorenia sezóny v MSD, ale i slávnostného sprístupnenia usadlosti z Nolčova. To všetko spojené so stavaním májov a májovou veselicou vytváralo výbornú atmosféru. Mária Halmová, riaditeľka Slovenského národného múzea–Etnografického múzea v Martine na margo Nolčovskej nedele dodáva: „Vždy prvé, tzv. otváracie nedele, chceme orientovať na región Turiec. Aj stavebné a konzervátorské práce na objektoch v MSD sústreďujeme na tento región, a tak každú sezónu otvoríme sprístupnením tej–ktorej pamiatky, pričom podobne ako tento i minulý rok, budeme oslovovať ohľadne spolupráce príslušné obecné úrady. Na tohtoročné prvé podujatie pripravili obyvatelia Nolčova zaujímavý program, no zároveň nám veľmi pomohli pri materiálnom vybavení sprístupnenej usadlosti.„Pripomeňme, že minulý rok bola návštevnícka sezóna v MSD otvorená v spolupráci s OÚ Rudno, a to pri príležitosti posvätenia rudnianského kostola. Nasledujúci rok je plánovaná vzájomná výpomoc s OÚ v Moškovci v súvislosti s otvorením moškovskej vozárne.
Špecifikom návštevnosti MSD je fakt, že je vo veľkej miere determinované počasím. Ako nás informovala Mária Halmová, nie je to však podstatný faktor. Návštevníci sú už totiž zvyknutí na tzv. tradičné podujatia, medzi ktoré patrí Detská nedeľa a Michalský jarmok. V tomto roku sa na Michalskom jarmoku zúčastnilo 1487 ľudí, čím sa zaradilo na prvú priečku v návštevnosti.
Druhým v poradí sa stalo podujatie Remeslo má zlaté dno (predstavenie nositeľov tradičných výrobných techník a technológií spojené s aktivitami pri príležitosti Dňa Zeme) s 1287 návštevníkmi, tretím bola spomínaná Nolčovská nedeľa a štvrtým júnová Detská nedeľa (ukážky detských hier, vystúpenie detského folklórneho súboru, ukážky výroby hračiek a tradičných ľudových výrob), na ktorú prišlo 783 účastníkov.
„Ďalším tradičným podujatím by sa malo stať literárno–dramatické pásmo Návraty do minulosti Turca zaradené v kalendáriu na začiatok augusta,„ hovorí Mária Halmová. „S týmto podujatím sme začali minulý rok. Naši mladí kolegovia zahrali historické postavy – štúrovcov, tento rok bolo pásmo venované významnej botaničke pochádzajúcej z Blatnice Izabele Textorisovej. Vzhľadom k pozitívnemu ohlasu zo strany návštevníkov teda chceme v naštartovanom trende pokračovať.„
Ďalšími podujatiami národopisného roka v MSD boli akcie pomenované Na svätého Jána, Včelárska nedeľa, Chvála chlebu a Hody v Turci. Na každom podujatí boli, samozrejme, pripravené tématické ukážky zvykov či ľudových výrob. „Každé podujatie má určitú obsahovú náplň podľa toho, na čo je zamerané“, vysvetľuje Anna Kiripolská, vedúca oddelenia Múzea slovenskej dediny Slovenského národného múzea – Etnografického múzea. „Podľa tejto obsahovej náplne pozývame folklórne skupiny tanečníkov či hudobníkov, remeselníkov či výrobcov používajúcich tradičné pracovné postupy. Okruh spolupracovníkov ale neobmedzujeme len na región Turiec, ale pozývame aj Žilinčanov, Kysučanov, Oravcov, Hornonitrancov.„
(key)