Pondelok, 4. júl, 2022 | Meniny má Prokop

Agenda pribúda, úradníkov ubúda

Hovoríme s prednostom Okresného úradu v Turčiansky

Pred štyrmi rokmi ste pri nástupe do funkcie presadzovali, že sa budete snažiť o to, aby bol každý úradník Okresného úradu v Turčianskych Tepliciach počas pracovného času efektívne využitý. Ako sa vám to podarilo a ako sa za štyri roky zmenil počet zamestnancov úradu?

Koncom roku 1998 bolo na Okresnom úrade v Turčianskych Tepliciach 127 pracovných úväzkov s tým, že sme zamestnávali, vrátane žien na materských dovolenkách a ďalších z istých dôvodov na pracovisku neprítomných pracovníkov, 142 ľudí.

SkryťVypnúť reklamu

V súčasnosti máme 86 zamestnancov, podarilo sa nám vysporiadať s prezamestnanosťou, ktorú sme mali podľa tabuliek. Čo sa týka kompetencií, ktoré prešli z Okresného úradu v Turčianskych Tepliciach na špecializovanú štátnu správu a samosprávu, tak od nás tento rok „odišli„ požiarnici do Hasičského a záchranného zboru v Martine, matriky (5,6 úväzku), výrub stromov (0,2 úväzku) a prechod celého systému školstva okrem metodickej časti a rozpočtovej časti miezd, a to na samosprávu a katastrálny úrad (11,4 pracovného úväzku), ktorý parí pod KÚ v Žiline.

Prechod kompetencií spôsobil veľmi výrazný rast zaťaženia našich zamestnancov. Vzhľadom na to, že sme okresom tretieho typu, v Okresnom úrade v Turčianskych Tepliciach je veľké množstvo kumulovaných funkcií. Ak uvoľníme nejakú časť kumulovanej funkcie, tak ďalší pracovník bez akejkoľvek náhrady musí robiť ďalší rozsah činností. Počet pracovných úväzkov uvoľňujeme, ale rozsah zvyšných činností zostáva na tých ľuďoch, ktorí naďalej pracujú v okresnom úrade. V roku 1999 sme znížili počet pracovníkov o desať percent. Tých desať percent nebolo, samozrejme, nikde nahradených, ale ich prácu sme rozdelili medzi zvyšných deväťdesiat percent. Delimitácia nás v tabuľkách stojí ďalšie pracovné miesta a úväzky v tabuľkách. Ak si vezmeme, napríklad, dnešnú ťažkú situáciu v sociálnej oblasti v Turčianskoteplickom okrese, tak je úplne evidentné, že agendy značne pribúda, ale počet pracovníkov sa nezvyšuje. Od 1. októbra pracujeme napríklad na nových agendách, ktoré preberáme od sociálnych poisťovní. Ide o l pracovníka, hoci agenda má ďaleko väčší dosah ako jeden úväzok. V súčasnosti sú pracovníci Okresného úradu v Turčianskych Tepliciach vo väčšine prípadov vyťažení a miestami aj preťažení.

SkryťVypnúť reklamu

Myslíte si, že občania sú s rozsahom činností, ktoré v súčasnosti poskytuje turčianskoteplický Okresný úrad, spokojní?

Začína sa prejavovať fenomén zhoršovania medziľudských vzťahov. Prejavuje sa zvýšeným počtom sťažností, konfliktov medzi občanmi navzájom a do týchto konfliktov je zaťahovaná aj štátna správa, a to aj svojimi rozhodovacími právomocami. Je to veľmi ťažké rozhodovanie a po mnohých rokovaniach je výsledok z pohľadu sťažovateľa mizerný. Občan to pociťuje tak, že ak sú dvaja v spore, tak jeden z nich je ukrivdený, lebo obom sa vyhovieť nedá.

Neuspokojený občan, alebo ten, ktorý nemal pravdu v spore, má z činnosti okresného úradu zlý pocit a rád ho prejavuje. Ten spokojný dobrý pocit len málo šíri medzi ostatnými spoluobčanmi, a preto vzniká o činnosti Okresného úradu veľmi mylný dojem.

SkryťVypnúť reklamu

Občan mohol ako pozitívum pocítiť zjednodušenie niektorých konaní, napriek tomu, že nám pribudla administratíva. Pracovníci OÚ a štátnej správy ale musia zabezpečiť príslušnými zákonnými normami stanovené požiadavky a prijímaná legislatíva vo forme zmien zákonov zakladá zvýšené preukazovanie všetkých skutočností a tým aj viac administratívnej činnosti. Ale legislatívu neprijímajú pracovníci OÚ ani štátnej správy.

Občan by v konečnom dôsledku svojím spôsobom mohol pocítiť zlepšenie stavu, ale neviem, či napríklad, na odbore sociálnych vecí možno považovať „služby„ za dobré. Nedobrá východisková pozícia je už to, že ich občan musí využívať, keď by rád dosiahol to, aby ich nikdy nepotreboval. Nikdy nebude spokojný s výkonom tejto činnosti, pretože, už keď ju musí využívať, považuje to za nie celkom prijateľné.

Evidujeme veľmi dôslednú štatistiku sťažností na našich zamestnancov. Našli sa dva alebo tri prípady, kedy sťažnosť bola opodstatnená. Myslím si, že sme ich vyriešili tak, že sťažovateľ bol spokojný, ale vo väčšine prípadov nie je problém v úradníkovi, ale niekde inde. Sťažovateľ stále čaká, že úrad vyrieši problém v jeho prospech. Ten, kto podá sťažnosť, ale nemusí mať pravdu. Ak zostane neuspokojený, pokračuje ďalšou sťažnosťou na pracovníka, ktorý v jeho neprospech rozhodol. Mali sme aj jeden prípad, že takáto sťažnosť sa skončila súdnym sporom. Ale to je dôsledok všeobecného zhoršovania medziľudských vzťahov.

Uskutočnil sa, podľa vás, prechod kompetencií zo štátnej správy na samosprávu tak, aby bol v prospech občana?

V princípe by mal takým byť. Ale treba zvážiť následné kroky po prechode kompetencií. Napríklad, v prípade založenia spoločnej obecnej úradovne by mal občan dostať rovnakú kvalitu služieb bez toho, že by pociťoval nejaký nedostatok a predlžovanie časov konaní. Ak nasleduje za prechodom kompetencií aj kvalitné vykonávanie samosprávnych kompetencií a tie sú personálne dobre obsadené, pre občana to môže znamenať jedine prínos.

Ak občan niekedy potrebuje v určitej oblasti vyjadrenie viacerých odborov štátnej správy a samosprávy, žiada si, aby nemusel chodiť od dverí k dverám, ale aby si agendu týkajúcu sa jeho problému posúvali úradníci sami. Uvažovali ste o zavedení takéhoto systému?

Toto sme mali zavedené v rámci integrovaného systému štátnej správy, aký trval do začiatku tohto roku. Jeho výhodou pre občana bolo, že jedna žiadosť, ktorá bola zaevidovaná okresným úradom, sa vybavovala medziodborovo a občan mal aj jediný termín pre vydanie stanoviska. Znamená to, že všetky odbory sa museli vyjadriť v stanovenom termíne. Napríklad, do 1. apríla 2002 boli požiarnici jednou z integrovaných zložiek štátnej správy a niekto si dal žiadosť o stavebné konanie, tak nepotreboval ďalšie samostatné vyjadrovanie ku projektom, ako je to teraz. Požiarnici sa vyjadrili v rámci vnútroúradného pripomienkovania, a potom pri stavebnom konaní boli vznesené pripomienky. Tým, že došlo k oddeleniu niektorých činností, napríklad aj hasičského a záchranného zboru alebo výrubu stromov, pre občana sa situácia skomplikovala a musí podávať žiadosť o stanovisko vo všetkých kompetentných úradoch. Toto sa pre občana skomplikovalo, preto by kompetencie mali prechádzať v kompletných blokoch, aby žiadateľ mal na jednom mieste zabezpečený kompletný servis.

Z toho vyplýva, že pre občana by bol výhodný integrovaný systém verejnej správy...

Integrovaný systém riadenia určitej činnosti je vždy ten najvýhodnejší, pretože za výkon konkrétnej činnosti je vždy zodpovedný jeden človek, nerozbíja sa zodpovednosť, ale nevznikajú ani možnosti predlžovania času vybavenia žiadosti. Ak by vznikol integrovaný model verejnej správy, tak jediný subjekt by bol zodpovedný za všetko, za čas, za vybavenie či nevybavenie a jeho zdôvodnenie. Potom je jednotné stanovisko a netreba hľadať rozporné, alebo spoločné plochy medzi stanoviskami.

V posledných dvoch rokoch sa veľa hovorilo o úradných hodinách pre občanov. Vyriešili ste tento problém k spokojnosti občanov aj úradníkov, ktorí, samozrejme, potrebujú čas nielen na obsluhu občana, ale aj na spracovanie agendy?

Myslím si, že ak by sme zaviedli päť úradných dní na vybavovanie stránok, ukrátený by bol občan. V podmienkach Okresného úradu v Turčianskych Tepliciach vybavuje jeden druh agendy väčšinou iba jediný úradník, ktorý potrebuje určitý čas pracovať aj mimo úradu. Ak by existovalo päť stránkových úradných dní, občan by nemal istotu, že príslušného úradníka vždy nájde v úrade. Keď sme ponechali v platnosti stránkové dni, zabezpečili sme, že občan je počas nich obslúžený kvalifikovane úradníkom, ktorý bude ďalej pracovať s jeho žiadosťou. Tam, kde je na jeden druh agendy viac úradníkov, tam môže jeden z nich stále zostať na úrade, ale na menších úradoch, kde jeden pracovník spracováva jednu agendu, alebo viac agend, tam to nie je možné. Samozrejme, občan by nemal nájsť na kanceláriách zamknuté dvere, čo bola jedna z priorít, ktoré som chcel dosiahnuť, keď som nastupoval do funkcie prednostu. Ak je v kancelárii pracovník, ktorý vybavuje príslušnú agendu a občan ho žiada o vybavenie, nie je možné, aby ho úradník poslal preč s tým, že je nestránkový deň. Nestránkový deň neznamená pre občana, že nebude vybavený, naopak, stránkový pre neho znamená, že bude vybavený kvalitne a k jeho spokojnosti.

Braňo Gregor

Najčítanejšie na My Turiec

Inzercia - Tlačové správy

 1. Spoločnosť Mars inšpiruje: Lepší svet pre domácich miláčikov
 2. 30 rokov kvality spojenej so svetovými značkami automobilov
 3. Štyri veci, vďaka ktorým lepšie zvládnete infláciu
 4. Má len 17 rokov a pracoval už pre americkú armádu aj slovenské ministerstvo
 5. Vypnite si reklamu na SME.sk a odomknite všetky články
 6. Foodblogerka Nikoleta Kováčová: Prečo nechcem deti
 7. Vodiči, pozor na drahé tankovanie v zahraničí!
 8. Vyhrajte letnú dovolenku s víkendovým vydaním denníka SME
 1. Vypnite si reklamu na SME.sk a odomknite všetky články
 2. Foodblogerka Nikoleta Kováčová: Prečo nechcem deti
 3. Kamery do auta: Čo dokážu a akú by ste si mali vybrať?
 4. Meranie rýchlosti v úsekoch už nebude pre vodičov problémom
 5. Ocenená 4K autokamera Mio má aj 2K so 60 snímkami a FHD so 120!
 6. Vodiči, pozor na drahé tankovanie v zahraničí!
 7. Je pre vás oddych synonymom spoznávania? Vycestujte za zážitkami
 8. Vyhrajte letnú dovolenku s víkendovým vydaním denníka SME
 1. Vodiči, pozor na drahé tankovanie v zahraničí! 15 772
 2. Slovenské oplátky ocenil aj svet. Receptúru pozná jeden človek 12 836
 3. Mladá nádej Slovenska. Pracoval aj pre americkú armádu 9 768
 4. Leto v Čechách a na Morave: Tipy na výlety v susednej krajine 9 425
 5. Je pre vás oddych synonymom spoznávania? Vycestujte za zážitkami 5 367
 6. Vychádza nový časopis pre šikovné ruky a útulný domov 4 887
 7. Čítajte odomknuté články na mobile, počítači a aj v tablete 2 955
 8. Analytik Horňák: Niektorí výrobcovia budú musieť znížiť ceny 2 716

Blogy SME

 1. INESS: Dr. Henry Ford z Indie
 2. Post Bellum SK: V Rádiu Slobodná Európa sme počúvali o pravde cez komunistické rušičky
 3. Michael Achberger: Plážová diéta: keď vás od plaviek delí len niekoľko kíl
 4. Jaroslav Polaček: VOLVO je ocenením našej tvrdej práce. Chcem v nej pokračovať.
 5. Jozef Sitko: Len spor Matovič - Heger umožní novú vládu
 6. Tomáš Kiebel: Keď vám štát ukáže prostredník, prichádzajú na pomoc kryptomeny...
 7. Viera Polakovičová: Skvelý dramaturgický čin - opera Peter a Lucia Mira Bázlika po 55 rokoch v Štúdiu SND
 8. Viktória Holejová: Cigáni
 1. Ján Šeďo: Mám 46 rokov, 4 deti a veľa skúseností - bránil sa dnes E. Heger u B. Závodského.(Oprava mena). 22 251
 2. Vanda Tuchyňová: Svedectvo bývalého krajského predsedu OĽANO v Žiline 12 763
 3. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť IVa) 11 058
 4. Martina Hilbertová: Utečenci spali na lehátkach a platili za nich ako v luxusnom hoteli. 9 680
 5. Post Bellum SK: Návrat mohol byť ťažší ako útek 4 106
 6. Tomáš Jacko: Keď upratovačka zarába viac než univerzitný profesor 3 837
 7. Andrej Šverha: Pohodovo Okolo Balatonu 3 099
 8. Martin Greguš: Ministerka Remišová s notebookom s nalepeným heslom na obrazovke...Je toto normálne? 2 907
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 42. - Arktída - Príbeh havárie vzducholode Italia podľa priameho účastníka Běhounka
 2. Lívia Hlavačková: Týždenne zjete jednu kreditku v podobe mikroplastov
 3. Jiří Ščobák: Ruské straty budú o 20 000 mŕtvych vyššie, než uvádza Ukrajina (analýza situácie na bojisku)
 4. Jiří Ščobák: Bude Ukrajina po vojne prosperovať? A my s ňou?
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 41. - Arktída - Roald Amundsen, Umberto Nobile a Expedícia Norge - 1926
 6. Monika Nagyova: Nebyť matkou je úžasné
 7. Jiří Ščobák: Skepsia okolo kryptomien: Ktoré kryptomeny naozaj nie sú pre začiatočníkov?
 8. Jiří Ščobák: Mentální cvičení: Určení rizikových bodů a možných tras ruského postupu na Ukrajině
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Matej Tomka, obranca Fomatu Martin.

Obranca Matej Tomka je ročník narodenia 2000, ale napriek mladému veku je pevnou súčasťou defenzívy Fomatu. Počas jarnej časti si musel zvykať na nového partnera v stopérskej dvojici.


12 h
Rozlúčka sa neobišla bez sĺz.

V Slovanoch škôlkari sadili bylinky a v Kláštore pod Znievom otvorili zelenú stenu.


a 1 ďalší 13 h
Tréner Pavol Šuhaj už odviedol v Martine kus dobrej roboty.

O služby trénera Pavla Šuhaja mal záujem prvoligový Liptovský Mikuláš, v Ružomberku by boli radi, keby viedol ich devätnástku, ponuku dostal aj od Fomatu.


2. júl
Milan Schwendt.

Najstarší plavec v Turci dokazuje, že vek je len číslo.


2. júl

Blogy SME

 1. INESS: Dr. Henry Ford z Indie
 2. Post Bellum SK: V Rádiu Slobodná Európa sme počúvali o pravde cez komunistické rušičky
 3. Michael Achberger: Plážová diéta: keď vás od plaviek delí len niekoľko kíl
 4. Jaroslav Polaček: VOLVO je ocenením našej tvrdej práce. Chcem v nej pokračovať.
 5. Jozef Sitko: Len spor Matovič - Heger umožní novú vládu
 6. Tomáš Kiebel: Keď vám štát ukáže prostredník, prichádzajú na pomoc kryptomeny...
 7. Viera Polakovičová: Skvelý dramaturgický čin - opera Peter a Lucia Mira Bázlika po 55 rokoch v Štúdiu SND
 8. Viktória Holejová: Cigáni
 1. Ján Šeďo: Mám 46 rokov, 4 deti a veľa skúseností - bránil sa dnes E. Heger u B. Závodského.(Oprava mena). 22 251
 2. Vanda Tuchyňová: Svedectvo bývalého krajského predsedu OĽANO v Žiline 12 763
 3. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť IVa) 11 058
 4. Martina Hilbertová: Utečenci spali na lehátkach a platili za nich ako v luxusnom hoteli. 9 680
 5. Post Bellum SK: Návrat mohol byť ťažší ako útek 4 106
 6. Tomáš Jacko: Keď upratovačka zarába viac než univerzitný profesor 3 837
 7. Andrej Šverha: Pohodovo Okolo Balatonu 3 099
 8. Martin Greguš: Ministerka Remišová s notebookom s nalepeným heslom na obrazovke...Je toto normálne? 2 907
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 42. - Arktída - Príbeh havárie vzducholode Italia podľa priameho účastníka Běhounka
 2. Lívia Hlavačková: Týždenne zjete jednu kreditku v podobe mikroplastov
 3. Jiří Ščobák: Ruské straty budú o 20 000 mŕtvych vyššie, než uvádza Ukrajina (analýza situácie na bojisku)
 4. Jiří Ščobák: Bude Ukrajina po vojne prosperovať? A my s ňou?
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 41. - Arktída - Roald Amundsen, Umberto Nobile a Expedícia Norge - 1926
 6. Monika Nagyova: Nebyť matkou je úžasné
 7. Jiří Ščobák: Skepsia okolo kryptomien: Ktoré kryptomeny naozaj nie sú pre začiatočníkov?
 8. Jiří Ščobák: Mentální cvičení: Určení rizikových bodů a možných tras ruského postupu na Ukrajině

Už ste čítali?