Pondelok, 4. júl, 2022 | Meniny má Prokop

Leto iba pokrivkáva za zimou

Veľkofatranské združenie bude expandovať až po naj

V Belej-Duliciach a Blatnici sa 18. a 19. októbra uskutočnilo zasadnutie Vidieckeho parlamentu, ktorý je občianskym združením zaoberajúcim sa problematikou rozvoja vidieka a o týždeň neskôr aj valné zhromaždenie Združenia cestovného ruchu (ZCR) Veľká Fatra. Čo bolo predmetom týchto rokovaní, aké závery z nich vyplynuli a ktoré aktivity sa na území pôsobenia tohto združenia v blízkej budúcnosti uskutočnia, to sa dozvieme od vedúcej informačného centra v Jasenskej doline a členky predsedníctva Vidieckeho parlamentu (VP) Jany Mikušákovej a riaditeľky Agentúry pre rozvoj vidieka Jely Tvrdoňovej, ktorá je zároveň aj členkou výkonného výboru a členkou predsedníctva VP.

SkryťVypnúť reklamu

Akými novými aktivitami sa po valnom zhromaždení bude zaoberať ZCR Veľká Fatra.?

Jana Mikušáková: Pripravujeme regionálny manažment cestovného ruchu pre členov združenia, ktorý bude mať názov koordinačné centrum, bolo potrebné urobiť aj zmeny v stanovách ZCR Veľká Fatra. Kvôli tomu sme zvolali predminulý týždeň valné zhromaždenie. Noví členovia ešte neboli prijatí, ale záujem majú viaceré subjekty z horného Turca. Združenie cestovného ruchu horného Turca sa ukázalo ako nefungujúce, preto ho zrušili a tí, ktorí majú záujem o spoluprácu sa pričlenia k ZCR Veľká Fatra. Predpokladáme, že k združeniu pribudne obec Turček, mesto Turčianske Teplice, Slovenské liečebné kúpele a za riadnych členov ich prijmeme až na januárovom valnom zhromaždení.

SkryťVypnúť reklamu

Čo bolo podľa vás pozitívne na zasadnutí vidieckeho parlamentu?

Jana Mikušáková: Obce sa mali možnosť pochváliť s tým, čo sa im v oblasti rozvoja turistického ruchu podarilo. Deklarovali sme, že máme záujem o rozvoj nielen služieb cestovného ruchu, ale aj celého mikroregiónu. Vidiecky parlament pomáha vidieku tým, že za združenia a obce „lobuje„ a obhajuje ich záujmy a mapuje potreby. V komunikačných centrách by mali informácie putovať zdola nahor a ich pracovníci majú pracovať v „teréne„. Vidiecky parlament má zároveň pomôcť jednotlivým subjektom na vidieku získavať finančné prostriedky z grantov.

Ako sa vám darí zainteresovať do týchto aktivít podnikateľov v obciach pod Veľkou Fatrou?

Jana Mikušáková: Naše združenie má momentálne 31 členov, z čoho len ôsmi členovia sú obce, ostatní sú podnikatelia. Tieto subjekty pochopili, že potrebujú koordináciu. Stretávali sme sa, analyzovali sme zdroje a dohodli sme sa na koordinácii ponuky. V blízkom čase bude ZCR ruchu Veľká Fatra pracovať na veľkom, území, a to od Turčianskeho Jasena až po Turčianske Teplice. Ponuku budeme mať širokú, ale potrebujeme aj výkonný manažment. Koordinačné centrum vzniklo práve kvôli tomu. Podnikatelia si platia pracovníka a prevádzku kancelárie centra. Obce nám pomohli priestormi a vybavením kancelárie. Pozitívne na doterajšom vývoji združenia je, že subjekty, hoci sú do istej miery konkurenčné, cítia potrebu spolupracovať.

SkryťVypnúť reklamu

Na ktorých spoločných aktivitách pracujete?

Jana Mikušáková: -Zima je z hľadiska služieb cestovného ruchu v Turci solídne zabezpečená. Jasenská doliny je fungujúce stredisko, kde trochu chýba len ubytovanie. Ubytovacie kapacity sa v Jasenskej doline už nebudú môcť rozširovať, lebo územný plán tohto územia je uzatvorený. Chceme propagovať ubytovanie v súkromí. Spoločný produkt pre rozvoj turistického ruchu treba vymyslieť na letné obdobie, pretože Turiec pod Veľkou Fatrou má čo návštevníkom ponúknuť. Je tu tradícia olejkárstva a bylinkárstva, na ktoré sa dajú vytvoriť zaujímavé projekty. Potenciál máme aj na ekologickú turistiku, ale treba koordinovať prácu a vytvoriť spoločný projekt. Samozrejme, ak niečo ponúkame klientovi, musí to mať k dispozícii, čo si tiež vyžaduje dôslednosť a disciplínu všetkých členov združenia.

Ako hodnotíte skutočnosť, že sa k združeniu rozhodli pridať hornoturčianske subjekty?

Jana Mikušáková: Je veľmi dôležité, že sa tak rozhodli najmä Slovenské liečebné kúpele v Turčianskych Tepliciach. S nimi spolupracujeme už v súčasnosti. Klientov posielame z Jasenskej doliny do kúpeľov a kúpeľní hostia chodia lyžovať k nám. Spoločné skúsenosti máme aj z prezentácie na výstavách cestovného ruchu. Kúpele sú neodmysliteľnou súčasťou mikroregiónu pod Veľkou Fatrou a je veľmi dobré, že sa rozhodli spolupracovať s ostatnými členmi združenia. Potrebujú veľa klientov, atraktívnu ponuku, ktorá musí byť koordinovaná, spoločná a garantovaná. Kúpele sú pre skupiny turistov ochotné zabezpečiť aj večerné kúpanie, ale nie všetci klienti v Jasenskej doline majú k dispozícii vlastný automobil, preto sme radi, že máme členov, ktorí podnikajú v oblasti prepravy osôb a môžu zabezpečiť výlety autobusom.

Aké prednosti v oblasti turistického ruchu má, podľa vás, Turiec v rámci Slovenska oproti iným regiónom?

Jela Tvrdoňová: Turiec je veľmi príťažlivé územie, ale tých je na Slovensku veľa. Ak mám povedať, čo má Turiec naviac, tak to je vybudovaná turistická infraštruktúra - lyžiarske strediská, ubytovacie kapacity rôznych kategórií, možnosti stravovania a sú tu aj príťažlivé aktivity v oblasti múzejníctva a kultúry a značené cyklotrasy. Je tu všetko, aby celý Turiec mohol z turistiky profitovať.

V čom v spomínanej oblasti, naopak, zaostáva?

Jela Tvrdoňová: Nemyslím si, že v porovnaní s ostatnými regiónmi Slovenska Turiec v niečom výrazne zaostáva. Aktivity v oblasti cestovného ruchu v Turci treba určite viac koordinovať a lepšie ich predať. Potenciál, ktorý tu už je, nie je dostatočne využitý. Väčšinou sem chodia Poliaci, Maďari, Česi a menší počet domácich turistov, ale Turiec si zaslúži, aby sem prišli aj turisti z iných európskych krajín, napríklad z tých, kde nemajú hory, napríklad Holanďania. Tí síce Turiec tiež navštevujú, ale zatiaľ veľmi málo. Myslím si, že vo väčšom počte neprichádzajú najmä kvôli tomu, že im chýba kvalita služieb, na akú sú zvyknutí, ale to je všeobecný problém Slovenska. Ak chceme do Turca prilákať viac turistov zo západnej Európy, treba zlepšiť kvalitu služieb, koordináciu a marketing.

Prečo, podľa vás, tak málo podnikateľov využíva granty z fondov EÚ?

Jela Tvrdoňová: Dôvodov je pravdepodobne viac. Myslím si, že v prvom rade treba s ľuďmi pracovať, naučiť ich tvoriť projekty, aby mohli čerpať financie z fondov EÚ. Druhou vecou je, aby vedeli o aké fondy a financie ide. Štát by mal viac pozornosti venovať tomu, aby sa to ľudia naučili a vedeli aj o podmienkach, za akých môžu čerpať peniaze z fondov EÚ. Kapitál chýba najmä na vidieku, a ten ho potrebuje. Samotné podnikateľské subjekty, ktoré sú užívateľmi týchto fondov, nečerpajú z nich, podľa mňa, z viacerých dôvodov. V prvom rade nemajú dostatok vlastných zdrojov. Veľmi často nemajú prístup k bankovým zdrojom a ak sa chce niekto dostať k „európskym„ peniazom, musí podstúpiť veľmi precíznu, detailnú a transparentnú procedúru. Slovenskí podnikatelia neboli zvyknutí pri získavaní peňažných zdrojov z fondov rokovať transparentne. Ak niekto chce dotácie, napríklad z fondu Sapard, musí odkryť vlastné účtovníctvo a mnoho slovenských podnikateľských subjektov tak nechce urobiť.

Čo bolo najväčším pozitívom Vidieckeho parlamentu, ktorý sa uskutočnil v Belej-Duliciach a Blatnici?

Jela Tvrdoňová: V prvom rade sme veľmi hrdí, že sa vôbec uskutočnil, a to za podmienok, že táto inštitúcia dosiahla určitú vedomostnú a kapacitnú úroveň. Bolo vidieť veľký posun oproti jeho zasadnutiu pred dvoma rokmi v Levoči. Ľudia už vedia, čo vidiek potrebuje a ako na to. Pre mňa je pozitívne, že zo zasadnutia vyšiel celý rad konkrétnych návrhov pre politikov a vládu, ale aj pre samotné predsedníctvo Vidieckeho parlamentu a pre ľudí, čo pracujú na miestnej úrovni. Páčil sa mi veľmi, napríklad, návrh, aby vláda zriadila výbor pre vidiek, aby sa koordinovali rezorty v jednej vidieckej politike, aby ju niečo zastrešovalo. V súčasnosti sú tieto aktivity veľmi rozdrobené a rozsektorované. Integrovaný rozvoj vidieka je na Slovensku iba snom. Pracuje sa iba na lokálnej úrovni, ale pre ňu chýbajú nástroje. Ďalším nápadom je, aby sa rozvojom vidieka zaoberala aj Národná rada SR na úrovni výborov a na jednom zasadnutí bude každoročne vyhodnocovať správu o stave vidieka. Fakt, že Slovensko je vidiecka krajina a takto sa to dostane do vládneho programu, je veľkým pozitívom. Všetky hodnotenia OECD a EÚ hovoria o tom, že Slovensko je svojím charakterom vidiecka krajina a treba to rešpektovať vo všetkých politických rozhodnutiach.

Braňo Gregor

Najčítanejšie na My Turiec

Inzercia - Tlačové správy

 1. Štyri veci, vďaka ktorým lepšie zvládnete infláciu
 2. Má len 17 rokov a pracoval už pre americkú armádu aj slovenské ministerstvo
 3. Spoločnosť Mars inšpiruje: Lepší svet pre domácich miláčikov
 4. 30 rokov kvality spojenej so svetovými značkami automobilov
 5. Vypnite si reklamu na SME.sk a odomknite všetky články
 6. Foodblogerka Nikoleta Kováčová: Prečo nechcem deti
 7. Vodiči, pozor na drahé tankovanie v zahraničí!
 8. Vyhrajte letnú dovolenku s víkendovým vydaním denníka SME
 1. Vypnite si reklamu na SME.sk a odomknite všetky články
 2. Foodblogerka Nikoleta Kováčová: Prečo nechcem deti
 3. Kamery do auta: Čo dokážu a akú by ste si mali vybrať?
 4. Meranie rýchlosti v úsekoch už nebude pre vodičov problémom
 5. Ocenená 4K autokamera Mio má aj 2K so 60 snímkami a FHD so 120!
 6. Vodiči, pozor na drahé tankovanie v zahraničí!
 7. Je pre vás oddych synonymom spoznávania? Vycestujte za zážitkami
 8. Vyhrajte letnú dovolenku s víkendovým vydaním denníka SME
 1. Vodiči, pozor na drahé tankovanie v zahraničí! 15 798
 2. Slovenské oplátky ocenil aj svet. Receptúru pozná jeden človek 12 836
 3. Mladá nádej Slovenska. Pracoval aj pre americkú armádu 9 972
 4. Leto v Čechách a na Morave: Tipy na výlety v susednej krajine 9 425
 5. Je pre vás oddych synonymom spoznávania? Vycestujte za zážitkami 5 372
 6. Vychádza nový časopis pre šikovné ruky a útulný domov 4 888
 7. Čítajte odomknuté články na mobile, počítači a aj v tablete 2 622
 8. Analytik Horňák: Niektorí výrobcovia budú musieť znížiť ceny 2 558

Blogy SME

 1. Milan Buno: 7 knižných tipov: Kto prežije? Minister vnútra alebo mafiánsky boss?!
 2. INESS: Dr. Henry Ford z Indie
 3. Post Bellum SK: V Rádiu Slobodná Európa sme počúvali o pravde cez komunistické rušičky
 4. Michael Achberger: Plážová diéta: keď vás od plaviek delí len niekoľko kíl
 5. Jaroslav Polaček: VOLVO je ocenením našej tvrdej práce. Chcem v nej pokračovať.
 6. Jozef Sitko: Len spor Matovič - Heger umožní novú vládu
 7. Tomáš Kiebel: Keď vám štát ukáže prostredník, prichádzajú na pomoc kryptomeny...
 8. Viera Polakovičová: Skvelý dramaturgický čin - opera Peter a Lucia Mira Bázlika po 55 rokoch v Štúdiu SND
 1. Ján Šeďo: Mám 46 rokov, 4 deti a veľa skúseností - bránil sa dnes E. Heger u B. Závodského.(Oprava mena). 22 399
 2. Vanda Tuchyňová: Svedectvo bývalého krajského predsedu OĽANO v Žiline 12 809
 3. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť IVa) 11 071
 4. Martina Hilbertová: Utečenci spali na lehátkach a platili za nich ako v luxusnom hoteli. 9 762
 5. Post Bellum SK: Návrat mohol byť ťažší ako útek 4 255
 6. Tomáš Jacko: Keď upratovačka zarába viac než univerzitný profesor 3 475
 7. Andrej Šverha: Pohodovo Okolo Balatonu 3 092
 8. Monika Kusendová: Bežky-pešky po Chorvátsku: Od Cresu, cez Krk, Rab až do Národného parku Velebit 2 901
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 42. - Arktída - Príbeh havárie vzducholode Italia podľa priameho účastníka Běhounka
 2. Lívia Hlavačková: Týždenne zjete jednu kreditku v podobe mikroplastov
 3. Jiří Ščobák: Ruské straty budú o 20 000 mŕtvych vyššie, než uvádza Ukrajina (analýza situácie na bojisku)
 4. Jiří Ščobák: Bude Ukrajina po vojne prosperovať? A my s ňou?
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 41. - Arktída - Roald Amundsen, Umberto Nobile a Expedícia Norge - 1926
 6. Monika Nagyova: Nebyť matkou je úžasné
 7. Jiří Ščobák: Skepsia okolo kryptomien: Ktoré kryptomeny naozaj nie sú pre začiatočníkov?
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 40. - Arktída - Expedícia MacMillan s účasťou amerického letectva z roku 1925
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Dvadsaťstranový časopis pre všetkých milovníkov krížoviek, logických hier a lúštenia nájdete vložený v regionálnych novinách MY v týždni od 4. júla.


9 h
Matej Tomka, obranca Fomatu Martin.

Obranca Matej Tomka je ročník narodenia 2000, ale napriek mladému veku je pevnou súčasťou defenzívy Fomatu. Počas jarnej časti si musel zvykať na nového partnera v stopérskej dvojici.


13 h
Rozlúčka sa neobišla bez sĺz.

V Slovanoch škôlkari sadili bylinky a v Kláštore pod Znievom otvorili zelenú stenu.


a 1 ďalší 14 h
Tréner Pavol Šuhaj už odviedol v Martine kus dobrej roboty.

O služby trénera Pavla Šuhaja mal záujem prvoligový Liptovský Mikuláš, v Ružomberku by boli radi, keby viedol ich devätnástku, ponuku dostal aj od Fomatu.


2. júl

Blogy SME

 1. Milan Buno: 7 knižných tipov: Kto prežije? Minister vnútra alebo mafiánsky boss?!
 2. INESS: Dr. Henry Ford z Indie
 3. Post Bellum SK: V Rádiu Slobodná Európa sme počúvali o pravde cez komunistické rušičky
 4. Michael Achberger: Plážová diéta: keď vás od plaviek delí len niekoľko kíl
 5. Jaroslav Polaček: VOLVO je ocenením našej tvrdej práce. Chcem v nej pokračovať.
 6. Jozef Sitko: Len spor Matovič - Heger umožní novú vládu
 7. Tomáš Kiebel: Keď vám štát ukáže prostredník, prichádzajú na pomoc kryptomeny...
 8. Viera Polakovičová: Skvelý dramaturgický čin - opera Peter a Lucia Mira Bázlika po 55 rokoch v Štúdiu SND
 1. Ján Šeďo: Mám 46 rokov, 4 deti a veľa skúseností - bránil sa dnes E. Heger u B. Závodského.(Oprava mena). 22 399
 2. Vanda Tuchyňová: Svedectvo bývalého krajského predsedu OĽANO v Žiline 12 809
 3. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť IVa) 11 071
 4. Martina Hilbertová: Utečenci spali na lehátkach a platili za nich ako v luxusnom hoteli. 9 762
 5. Post Bellum SK: Návrat mohol byť ťažší ako útek 4 255
 6. Tomáš Jacko: Keď upratovačka zarába viac než univerzitný profesor 3 475
 7. Andrej Šverha: Pohodovo Okolo Balatonu 3 092
 8. Monika Kusendová: Bežky-pešky po Chorvátsku: Od Cresu, cez Krk, Rab až do Národného parku Velebit 2 901
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 42. - Arktída - Príbeh havárie vzducholode Italia podľa priameho účastníka Běhounka
 2. Lívia Hlavačková: Týždenne zjete jednu kreditku v podobe mikroplastov
 3. Jiří Ščobák: Ruské straty budú o 20 000 mŕtvych vyššie, než uvádza Ukrajina (analýza situácie na bojisku)
 4. Jiří Ščobák: Bude Ukrajina po vojne prosperovať? A my s ňou?
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 41. - Arktída - Roald Amundsen, Umberto Nobile a Expedícia Norge - 1926
 6. Monika Nagyova: Nebyť matkou je úžasné
 7. Jiří Ščobák: Skepsia okolo kryptomien: Ktoré kryptomeny naozaj nie sú pre začiatočníkov?
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 40. - Arktída - Expedícia MacMillan s účasťou amerického letectva z roku 1925

Už ste čítali?