Piatok, 7. máj, 2021 | Meniny má MonikaKrížovkyKrížovky

Leto iba pokrivkáva za zimou

Veľkofatranské združenie bude expandovať až po naj

V Belej-Duliciach a Blatnici sa 18. a 19. októbra uskutočnilo zasadnutie Vidieckeho parlamentu, ktorý je občianskym združením zaoberajúcim sa problematikou rozvoja vidieka a o týždeň neskôr aj valné zhromaždenie Združenia cestovného ruchu (ZCR) Veľká Fatra. Čo bolo predmetom týchto rokovaní, aké závery z nich vyplynuli a ktoré aktivity sa na území pôsobenia tohto združenia v blízkej budúcnosti uskutočnia, to sa dozvieme od vedúcej informačného centra v Jasenskej doline a členky predsedníctva Vidieckeho parlamentu (VP) Jany Mikušákovej a riaditeľky Agentúry pre rozvoj vidieka Jely Tvrdoňovej, ktorá je zároveň aj členkou výkonného výboru a členkou predsedníctva VP.

Skryť Vypnúť reklamu

Akými novými aktivitami sa po valnom zhromaždení bude zaoberať ZCR Veľká Fatra.?

Jana Mikušáková: Pripravujeme regionálny manažment cestovného ruchu pre členov združenia, ktorý bude mať názov koordinačné centrum, bolo potrebné urobiť aj zmeny v stanovách ZCR Veľká Fatra. Kvôli tomu sme zvolali predminulý týždeň valné zhromaždenie. Noví členovia ešte neboli prijatí, ale záujem majú viaceré subjekty z horného Turca. Združenie cestovného ruchu horného Turca sa ukázalo ako nefungujúce, preto ho zrušili a tí, ktorí majú záujem o spoluprácu sa pričlenia k ZCR Veľká Fatra. Predpokladáme, že k združeniu pribudne obec Turček, mesto Turčianske Teplice, Slovenské liečebné kúpele a za riadnych členov ich prijmeme až na januárovom valnom zhromaždení.

Skryť Vypnúť reklamu

Čo bolo podľa vás pozitívne na zasadnutí vidieckeho parlamentu?

Jana Mikušáková: Obce sa mali možnosť pochváliť s tým, čo sa im v oblasti rozvoja turistického ruchu podarilo. Deklarovali sme, že máme záujem o rozvoj nielen služieb cestovného ruchu, ale aj celého mikroregiónu. Vidiecky parlament pomáha vidieku tým, že za združenia a obce „lobuje„ a obhajuje ich záujmy a mapuje potreby. V komunikačných centrách by mali informácie putovať zdola nahor a ich pracovníci majú pracovať v „teréne„. Vidiecky parlament má zároveň pomôcť jednotlivým subjektom na vidieku získavať finančné prostriedky z grantov.

Ako sa vám darí zainteresovať do týchto aktivít podnikateľov v obciach pod Veľkou Fatrou?

Jana Mikušáková: Naše združenie má momentálne 31 členov, z čoho len ôsmi členovia sú obce, ostatní sú podnikatelia. Tieto subjekty pochopili, že potrebujú koordináciu. Stretávali sme sa, analyzovali sme zdroje a dohodli sme sa na koordinácii ponuky. V blízkom čase bude ZCR ruchu Veľká Fatra pracovať na veľkom, území, a to od Turčianskeho Jasena až po Turčianske Teplice. Ponuku budeme mať širokú, ale potrebujeme aj výkonný manažment. Koordinačné centrum vzniklo práve kvôli tomu. Podnikatelia si platia pracovníka a prevádzku kancelárie centra. Obce nám pomohli priestormi a vybavením kancelárie. Pozitívne na doterajšom vývoji združenia je, že subjekty, hoci sú do istej miery konkurenčné, cítia potrebu spolupracovať.

Skryť Vypnúť reklamu

Na ktorých spoločných aktivitách pracujete?

Jana Mikušáková: -Zima je z hľadiska služieb cestovného ruchu v Turci solídne zabezpečená. Jasenská doliny je fungujúce stredisko, kde trochu chýba len ubytovanie. Ubytovacie kapacity sa v Jasenskej doline už nebudú môcť rozširovať, lebo územný plán tohto územia je uzatvorený. Chceme propagovať ubytovanie v súkromí. Spoločný produkt pre rozvoj turistického ruchu treba vymyslieť na letné obdobie, pretože Turiec pod Veľkou Fatrou má čo návštevníkom ponúknuť. Je tu tradícia olejkárstva a bylinkárstva, na ktoré sa dajú vytvoriť zaujímavé projekty. Potenciál máme aj na ekologickú turistiku, ale treba koordinovať prácu a vytvoriť spoločný projekt. Samozrejme, ak niečo ponúkame klientovi, musí to mať k dispozícii, čo si tiež vyžaduje dôslednosť a disciplínu všetkých členov združenia.

Ako hodnotíte skutočnosť, že sa k združeniu rozhodli pridať hornoturčianske subjekty?

Jana Mikušáková: Je veľmi dôležité, že sa tak rozhodli najmä Slovenské liečebné kúpele v Turčianskych Tepliciach. S nimi spolupracujeme už v súčasnosti. Klientov posielame z Jasenskej doliny do kúpeľov a kúpeľní hostia chodia lyžovať k nám. Spoločné skúsenosti máme aj z prezentácie na výstavách cestovného ruchu. Kúpele sú neodmysliteľnou súčasťou mikroregiónu pod Veľkou Fatrou a je veľmi dobré, že sa rozhodli spolupracovať s ostatnými členmi združenia. Potrebujú veľa klientov, atraktívnu ponuku, ktorá musí byť koordinovaná, spoločná a garantovaná. Kúpele sú pre skupiny turistov ochotné zabezpečiť aj večerné kúpanie, ale nie všetci klienti v Jasenskej doline majú k dispozícii vlastný automobil, preto sme radi, že máme členov, ktorí podnikajú v oblasti prepravy osôb a môžu zabezpečiť výlety autobusom.

Aké prednosti v oblasti turistického ruchu má, podľa vás, Turiec v rámci Slovenska oproti iným regiónom?

Jela Tvrdoňová: Turiec je veľmi príťažlivé územie, ale tých je na Slovensku veľa. Ak mám povedať, čo má Turiec naviac, tak to je vybudovaná turistická infraštruktúra - lyžiarske strediská, ubytovacie kapacity rôznych kategórií, možnosti stravovania a sú tu aj príťažlivé aktivity v oblasti múzejníctva a kultúry a značené cyklotrasy. Je tu všetko, aby celý Turiec mohol z turistiky profitovať.

V čom v spomínanej oblasti, naopak, zaostáva?

Jela Tvrdoňová: Nemyslím si, že v porovnaní s ostatnými regiónmi Slovenska Turiec v niečom výrazne zaostáva. Aktivity v oblasti cestovného ruchu v Turci treba určite viac koordinovať a lepšie ich predať. Potenciál, ktorý tu už je, nie je dostatočne využitý. Väčšinou sem chodia Poliaci, Maďari, Česi a menší počet domácich turistov, ale Turiec si zaslúži, aby sem prišli aj turisti z iných európskych krajín, napríklad z tých, kde nemajú hory, napríklad Holanďania. Tí síce Turiec tiež navštevujú, ale zatiaľ veľmi málo. Myslím si, že vo väčšom počte neprichádzajú najmä kvôli tomu, že im chýba kvalita služieb, na akú sú zvyknutí, ale to je všeobecný problém Slovenska. Ak chceme do Turca prilákať viac turistov zo západnej Európy, treba zlepšiť kvalitu služieb, koordináciu a marketing.

Prečo, podľa vás, tak málo podnikateľov využíva granty z fondov EÚ?

Jela Tvrdoňová: Dôvodov je pravdepodobne viac. Myslím si, že v prvom rade treba s ľuďmi pracovať, naučiť ich tvoriť projekty, aby mohli čerpať financie z fondov EÚ. Druhou vecou je, aby vedeli o aké fondy a financie ide. Štát by mal viac pozornosti venovať tomu, aby sa to ľudia naučili a vedeli aj o podmienkach, za akých môžu čerpať peniaze z fondov EÚ. Kapitál chýba najmä na vidieku, a ten ho potrebuje. Samotné podnikateľské subjekty, ktoré sú užívateľmi týchto fondov, nečerpajú z nich, podľa mňa, z viacerých dôvodov. V prvom rade nemajú dostatok vlastných zdrojov. Veľmi často nemajú prístup k bankovým zdrojom a ak sa chce niekto dostať k „európskym„ peniazom, musí podstúpiť veľmi precíznu, detailnú a transparentnú procedúru. Slovenskí podnikatelia neboli zvyknutí pri získavaní peňažných zdrojov z fondov rokovať transparentne. Ak niekto chce dotácie, napríklad z fondu Sapard, musí odkryť vlastné účtovníctvo a mnoho slovenských podnikateľských subjektov tak nechce urobiť.

Čo bolo najväčším pozitívom Vidieckeho parlamentu, ktorý sa uskutočnil v Belej-Duliciach a Blatnici?

Jela Tvrdoňová: V prvom rade sme veľmi hrdí, že sa vôbec uskutočnil, a to za podmienok, že táto inštitúcia dosiahla určitú vedomostnú a kapacitnú úroveň. Bolo vidieť veľký posun oproti jeho zasadnutiu pred dvoma rokmi v Levoči. Ľudia už vedia, čo vidiek potrebuje a ako na to. Pre mňa je pozitívne, že zo zasadnutia vyšiel celý rad konkrétnych návrhov pre politikov a vládu, ale aj pre samotné predsedníctvo Vidieckeho parlamentu a pre ľudí, čo pracujú na miestnej úrovni. Páčil sa mi veľmi, napríklad, návrh, aby vláda zriadila výbor pre vidiek, aby sa koordinovali rezorty v jednej vidieckej politike, aby ju niečo zastrešovalo. V súčasnosti sú tieto aktivity veľmi rozdrobené a rozsektorované. Integrovaný rozvoj vidieka je na Slovensku iba snom. Pracuje sa iba na lokálnej úrovni, ale pre ňu chýbajú nástroje. Ďalším nápadom je, aby sa rozvojom vidieka zaoberala aj Národná rada SR na úrovni výborov a na jednom zasadnutí bude každoročne vyhodnocovať správu o stave vidieka. Fakt, že Slovensko je vidiecka krajina a takto sa to dostane do vládneho programu, je veľkým pozitívom. Všetky hodnotenia OECD a EÚ hovoria o tom, že Slovensko je svojím charakterom vidiecka krajina a treba to rešpektovať vo všetkých politických rozhodnutiach.

Braňo Gregor

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Príbehy investorov: Na čo si dávať pozor?
 2. Tatra banka ako prvá banka na Slovensku vydala zelené dlhopisy
 3. Najkrajší darček? Nielen maminy poteší večer plný dobrej hudby
 4. SME.sk prináša nové Prémiové predplatné
 5. Boj Grékov za slobodu prebudil solidaritu v celej Európe
 6. Televízory budúcnosti: Keď sa skĺbi umenie so sci-fi
 7. Prečo držia Slováci peniaze na účtoch, keď im nezarábajú?
 8. O pro-agingu so Soňou Müllerovou, Deň matiek a ekošpeciál
 9. SME Elektromobilita: Ako nabíjať? Aký majú dojazd?
 10. Deti sa počas pandémie vrátili dozadu, hovorí pedagogička
 1. Najkrajší darček? Nielen maminy poteší večer plný dobrej hudby
 2. SME.sk prináša nové Prémiové predplatné
 3. Televízory budúcnosti: Keď sa skĺbi umenie so sci-fi
 4. Prečo držia Slováci peniaze na účtoch, keď im nezarábajú?
 5. Boj Grékov za slobodu prebudil solidaritu v celej Európe
 6. Tatra banka ako prvá banka na Slovensku vydala zelené dlhopisy
 7. SME Elektromobilita: Ako nabíjať? Aký majú dojazd?
 8. O pro-agingu so Soňou Müllerovou, Deň matiek a ekošpeciál
 9. Ako zabezpečiť vhodné podmienky na dôstojnú prácu?
 10. Moderná drevostavba s vlastným rukopisom
 1. Zaočkovaní dostávajú pivo zdarma alebo 350 eur 58 013
 2. Ste finančný guru? Otestujte sa a investujte s mobilom 18 491
 3. Deti sa počas pandémie vrátili dozadu, hovorí pedagogička 14 836
 4. Prečo držia Slováci peniaze na účtoch, keď im nezarábajú? 12 570
 5. Minerálky pod lupou. Kedy nám škodia a kedy prospievajú? 8 079
 6. Máte 30 a začínate investovať? Týchto 6 vecí potrebujete vedieť 7 955
 7. Zaujímavé príležitosti po kríze. Analytici radia, kam investovať 7 842
 8. Čo ľuďom chýba počas práce z domu najviac? Káva to nie je 7 229
 9. Tipy od delegátky: Egypt má veľa turistami neobjavených miest 7 175
 10. Investuje od dvanástich. Najväčší rast dosiahol o 1 600 percent 6 953
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Po piatich mesiacoch sa divadelníci naživo stretnú so svojimi piznivcami. Ako prvú uvedú 12. a 13. mája inscenáciu 1984.

Herci zo Slovenského komorného divadla v Martine sa konečne dočkajú divákov. Hrať začnú v stredu 12. mája.

9 h
Futbalisti Diviak trénujú trikrát do týždňa.

Futbalisti Dynama Diviaky naskočili do tréningového kolotoča hneď po uvoľnení protiepidemických opatrení. Po treťoligovom martinskom Fomate sú zatiaľ druhým najlepším turčianskym celkom, keď im v extrémne vyrovnanej tabuľke štvrtej ligy patrí priebežná desiata priečka. Aktuálne sa stretávajú trikrát do týždňa (utorok, streda, piatok) a na jeden z ich tréningov zašiel so svojím aparátom aj náš fotograf Ľudo Lettrich.

10 h
Hlavná sezóna sa práve začala.

Na tržnici sa atmosféra rozbieha, začína hlavná sezóna. Ľudia chodia nakupovať najmä čerstvú jarnú zeleninu, muškáty či priesady do záhradky.

13 h
Prístroj bojuje s baktériami a vírusmi.

Škôlkarom v Trebostove obec zabezpečila špeciálne dezinfekčné zariadenie na čistenie a sterilizáciu vzduchu.

17 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Muž jazdil po republike vlakom, keď sa mu minuli peniaze, túlal sa hladný po okolí Dolného Kubína.

18 h

ÚFP im dôrazne neodporúča dohrať tri ligové kolá.

17 h

Momentálne sú vo výstavbe cyklotrasy na Piešťanskej ulici a Na kamenci.

19 h

Mercedes vyletel zo zákruty. Na mieste, kde sa stala nehoda, osadili bicykel duchov.

2. máj

Už ste čítali?