Štvrtok, 21. október, 2021 | Meniny má UršuľaKrížovkyKrížovky

Taliani zostali v starých halách

Výroba naftových motorov Lombardini v Martine

stúpla štvornásobne a má sľubnú perspektívu

Firma DMD - Lombardini, s.r.o., vyrábajúca naftové motory, sa stala stabilnou strojárskou firmou v turčianskom regióne, čo je vzhľadom na problémy všeobecného útlmu strojárstva v regióne pozitívne zistenie. Firma sa v Turci neudomácnila na zelenej lúke, ale v starých motorárenských halách, kde boli vybudované pôvodné technológie. Kapacita linky bola projektovaná na štyridsaťtisíc kusov motorov značky Lombardini. Krachom Martinských strojárni sa však mohla v Martine skončiť aj výroba motorov. Nakoniec sa našli pokračovatelia, ktorí, v spolupráci s talianskymi partnermi, nedali zahynúť motorárskej tradícii v Turci. O tom, ako sa nadväzuje na motorársku tradíciu v Martine, sme hovorili s generálnym riaditeľom DMD-Lombadrini, s.r.o., Mariánom Themárom.

Skryť Vypnúť reklamu

Podarilo sa vám nadviazať na životaschopnú výrobu. Ako ste presvedčili talianskych partnerov, aby z Turca neodišli?

Predsavzali sme si rozvíjať strojársky potenciál a pokračovať v tradíciách, ktoré tu boli. Myslím si, že sa nám to podarilo, pretože ako jedna z mála firiem pracujeme v pôvodných priestoroch bývalých ZŤS. Využívame pritom aj ich pôvodnú technológiu. Je mi ozaj ľúto, že mnohé iné firmy nepokračovali tak ako my, ale na druhej strane sme asi dôkazom, že dá sa takto pokračovať, že strojárska výroba v Martinskom okrese má nielen veľkú tradíciu, ale aj pokračovateľov. Samozrejme, už zďaleka nie v takom rozsahu ako kedysi. Naša firma vznikla 1. augusta roku 2000. O tom, že má expanzný rozmach, najlepšie hovoria čísla. Kým na začiatku sa vyrábalo zhruba okolo 200 motorov mesačne, teraz je to takmer štvornásobne viac. V tomto roku by sme mali vyrobiť okolo 8600 motorov a ja predpokladám, že ich aj vyrobíme. Celá výroba, ktorá predstavuje osem typov motorov Lombardini, prešla tohto roku do Martina. Dnes môžeme povedať, že sme jediní európski výrobcovia týchto typov motorov na báze licencie Lombardini, aj keď teraz už o licencii vlastne ani nemôžeme hovoriť, pretože talianska strana je dnes jedným zo spoluvlastníkov.

Skryť Vypnúť reklamu

Spomínali sme, že kapacity sú postavené na výrobu štyridsaťtisíc kusov motorov…

Pravdou je, že technológia bola postavená na vyššie kapacity. My ich využívame zhruba len na jednu štvrtinu. V každom prípade robíme tak, aby nám to vychádzalo ekonomicky. To, čo sa plánovalo ešte na sklonku osemdesiatych rokov, za bývalého režimu, že sa tu bude vyrábať 40 000 kusov motorov, je momentálne utópiou. Dnes robíme 38 motorov denne na jednu zmenu, ale pripravujeme zvýšiť výrobu, a to tým, že prejdeme na kompletnú dvojzmennú prevádzku. To bude mať rovnako vplyv aj na ekonómiu, najmä s ohľadom na lepšie využitie technológie.

Firma ale pôsobí v prenajatých priestoroch a aj technológiu výroby má v prenájme. Z tohto pohľadu asi nie je zabezpečovanie ekonomiky výroby jednoduchou záležitosťou…

Skryť Vypnúť reklamu

Máte pravdu. Priestory máme prenajaté od Martinských strojární, ktoré sú v konkurze a od materskej spoločnosti ZŤS TEES, ktorá je tiež v konkurze, máme prenajatú technológiu. My však nešpekulujeme, sme tu usadení, radi by sme tu zostali, pretože sme už do existujúcich priestorov a aj technológie čosi investovali. Pravdou je, že chceli by sme vlastniť spomínaný majetok. Máme žiadosť o predkupné právo, čo obaja správcovia konkurzných podstát rešpektujú. Na základe toho tu aj investujeme. Za dva roky sme do majetku, ktorý máme iba v prenáj­me, investovali približne 20 milió­nov korún. Robíme tak napriek tomu, že nám to spôsobuje určité ekonomické problémy, pretože niektorý majetok nemôžeme odpisovať v nákladoch, čo znamená že investujeme zo zisku. Napriek tomu máme snahu pokračovať. Už rozmýšľame aj o budúcom roku, v ktorom rátame s malým zvýšením produkcie asi na 9000 motorov, ale s rozšírením sortimentu.

Je pre vás iste veľkou výhodou, že spolupráca s talianskou firmou má nielen výrobné, ale aj obchodné dimenzie. Veľká časť z vašej produkcie ide na zahraničný trh. Uvedomujete si túto výhodu?

Aj na tom je postavená naša spolupráca. Máme ozaj výhodu v tom, že takmer 90 percent nášho odbytu ide do Talianska do materskej firmy, ktorá náš sortiment predáva do celého sveta. To, čo u nás vyrobíme, aj okamžite predáme, teda nemáme starosti, ktoré majú niektoré iné firmy. Samozrejme, my sa s tým neuspokojujeme, ale tiež hľadáme vlastné trhy. Cez firmu TS Motory, ktorá je naším obchodným partnerom, hľadáme ďalšie odbytištia. Dnes je naším odberateľom napríklad Poľsko, Bielorusko, aj Česká republika. Ak ale nemáme starosť s odbytom, tak to neznamená, že sme bez starostí. Našou úlohou je zvyšovať produktivitu práce a tiež kvalitu. Týmto smerom ideme a sme pripravení získať certifikát kvality. Koncom tohto roku by mal byť predbežný audit a predpokladáme, že v priebehu prvého polroka certifikát aj získame.

Nezanedbateľným a pozitívnym faktom je, že firma absorbovala viacerých zamestnancov bývalých Martinských strojárni, mnohí z nich by boli skončili ako nezamestnaní. Bolo vašou prioritou zachovať pracovné miesta pre bývalých pracovníkov?

Chceli sme presvedčiť talianskeho partnera, že je tu dobrý potenciál ľudí s odbornosťou na vysokej úrovni. Hneď na začiatku sme sa dohodli, že ľudí, ktorí v tejto oblasti robili, aj zamestnáme. Mnohí si vtedy ani neuvedomili, akú výhodu získali. Boli samozrejme snahy o vyplácania odstupného, ale azda sme ľudí presvedčili o tom, že odstupné je jedna vec a istota pokračovať v zamestnaní je druhá a určite dôležitejšia vec. Všetkých sme zamestnali okamžite na dobu neurčitú. Nových zamestnancov dnes berieme len na dobu určitú, až po záučnej dobe, ktorá je aj skušobnou lehotou, sa rozhodujeme, či s pracovníkom urobíme novú pracovnú zmluvu. Pozitívne je, že zatiaľ sa nám nestalo, aby sme zmluvu neobnovovali. Je to na jednej strane dobrá vizitka pracovníka, ale rozhodne aj firmy, ktorá sa stará aj o dôstojné sociálne zabezpečenie vlastných zamestnancov. Napríklad, naši zamestnanci dostávajú aj pracovné oblečenie farebne rozlíšené podľa toho, čo ktorý pracovník robí.

Raz však príde čas, že sa odborný potenciál pracovníkov bývalej „zeteesky„ vyčerpá. Myslíte si, že bude tu dostatok strojárskych odborníkov aj v budúcnosti?

Už druhý rok spolupracujeme s martinským SOU strojárskym a každý rok máme minimálne štyroch učňov, ktorí u nás praxujú pod dohľadom odborníkov. Všetko sa to robí s perspektívou, že ak bude mať žiak po skončení školy záujem, môže u nás zostať pracovať. Táto spolupráca je na veľmi dobrej úrovni. Máme so školou kontakty a pravidelne sa informujeme. My sme však pristúpili aj k inému, špecifickému riešeniu. Pravdou je, že „starých„ odborníkov je stále menej a menej, ale oni majú deti. Kedysi bola tradícia, že vo fabrike robili celé rodiny. Ja tento systém preferujem. Keď tu robí otec, prečo by tu nemohol robiť jeho syn, dcéra, ak, samozrejme, prejaví záujem. Má to ešte jednu obrovskú výhodu. Rodič môže mať aj dobrý vplyv na odbornú stránku mladého pracovníka. Máme tu niekoľko takých rodinných tímov a osvedčilo sa nám to.

Ak však firma chce expandovať, je iste prvotným predpokladom vysporiadanie majetkových vzťahov a uzavretie sa do homogénneho celku, čo je, zatiaľ, pre vás možno skôr iba hudba budúcnosti...

Máme svoje plány na ďalší rozvoj, aj čo sa týka priestorov. Dnes máme prenajatých asi 10 tisíc štvorcových metrov, máme vo výhľade ďalšie dve výrobné „lode„. S firmou, ktorá ich má v prenájme, sme predbežne dohodnutí o ich uvoľnení, za istých predpokladov. Ak by sa tak stalo, náš závod by konečne tvoril uzavretý celok. S talianskymi partnermi otvorene hovoríme aj o tom, že naša pracovná sila, a to hovorím úprimne, je lacnejšia ako v Taliansku, Nemecku, Rakúsku, ale je na vysokej odbornej úrovni. To je určite naša šanca, aby sme do Martina mohli získať aj ďalšiu výrobu, čo by vytvorilo ďalšie predpoklady na rast zamestnanosti. Mojím cieľom je, aby sme neboli až v takom rozsahu závislí na dodávkach komponentov od externých dodávateľov. Dnes u nás pracuje 130 zamestnancov, rátame s tým, že ak by došlo k takému rozhodnutiu, ako som naznačil a vyriešili by sa majetkovoprávne záležitosti aj odkúpením majetku, tak je predpoklad zvýšenia zamestnanosti aspoň o dvadsať pracovníkov. (jk)

Najčítanejšie na My Turiec

Inzercia - Tlačové správy

 1. Nechajte kryptomeny na Fumbi
 2. 4 hi-tech inovácie, ktoré zmenia Slovensko
 3. Ako zamestnať cudzinca: Čo musíte vedieť a na čo si dať pozor
 4. Ako na rodinný rozpočet v troch jednoduchých krokoch
 5. Ako ušetriť v domácnosti, keď ceny energií budúci rok stúpnu?
 6. Chcete ušetriť na aute? Namiesto kúpy si ho prenajmite
 7. Šéf Accenture: Nie je nič nezvyčajné, že mám paralelne dva mítingy naraz
 8. Ako sa technologické spoločnosti starajú o bezpečnosť platieb
 9. Kaufland otvára prvú predajňu s fotovoltaickým systémom
 10. Vyberte sa s nami za strašidlami. Žiadny strach, bude to zábava
 1. Ako získať nabíjaciu kartu k novému elektromobilu?
 2. Ako sa technologické spoločnosti starajú o bezpečnosť platieb
 3. Vyberte sa s nami za strašidlami. Žiadny strach, bude to zábava
 4. Kaufland otvára prvú predajňu s fotovoltaickým systémom
 5. 5. ročník Trhu kože bude po prvý raz aj v Košiciach
 6. Stanovisko Asociácie moderných benefitov k TK RÚZ
 7. Čučoriedky - dokážu ochrániť váš zrak?
 8. Tento výťah si poradí aj s tým najužším schodiskom
 9. Ako je na tom naša ekonomika? Začína sa konferencia #akonato
 10. QSI International School of Bratislava
 1. Stravovacie zlozvyky Slovákov. Odborníci radia čomu sa vyvarovať 23 024
 2. Ako budú tento rok vyzerať vianočné dôchodky a kedy ich vyplatia 14 086
 3. Očarujúce Cinque Terre a jeho päť svetov 8 165
 4. Ako je na tom naša ekonomika? Začína sa konferencia #akonato 5 818
 5. Výber žiarovky môže mať vplyv na celkové zdravie 5 804
 6. Ako na rodinný rozpočet v troch jednoduchých krokoch 3 725
 7. Prichádzame o pamiatky? Obnoviť všetky by trvalo 180 rokov 3 337
 8. Pracoviská zmenila pandémia. Búšiť do klávesnice môžete aj doma 3 290
 9. Mäspoma a Kellys Bicycles či Bivio a Minifarma 3 074
 10. Bratislavu bude sprevádzať luxus 3 064

Blogy SME

 1. Miroslav Galovič: Stověžatá Praha trocha jinak anebo sedm pražských zastavení. Dnes první, všehochuť bez ladu a skladu (pragomix).
 2. Tereza Krajčová: Anglický denník: 16. S panickou poruchou v zahraničí alebo na maličkostiach záleží
 3. Samuel Ivančák: Úvaha (nielen) o rozhlasových kvótach
 4. Ján Marton: Život ohrozujúce škodlivé potraviny ostávajú utajené v tabuľkách potravinovej správy. Takto môžeme pokapať ako myši.
 5. Anton Kaiser: Florencia I.
 6. Igor Bilák: Post Covid Príhodka #20 - Vyšetrenia a kontroly počas domácej liečby
 7. Zuzana Cascino: Keď bzučí poézia.
 8. Martin Šuraba: Dvojčatá z Osvienčimu
 1. Robert Fico: Pán Kovačič z Markízy, ďakujem, vyhral som vďaka Vám 50 Eur! 30 598
 2. Roland Vizner: Aký bude Váš dôchodok. Jednoduchý a vcelku presný návod ako ho vypočítať za 3 minúty. 6 881
 3. Peter Chudý: Norbert Bödör je bezúhonný človek alebo čo mi povedal o svojom príbuznom Tibor Gašpar. 5 928
 4. Stanislav Martinčko: Chudoba v nedeľu na panské,do R.Soboty !!! 5 666
 5. Věra Tepličková: Nepoškvrnené očkovanie - ďalší zázrak alebo zvrátenosť vlády neboráka Hegera? 5 498
 6. Tereza Krajčová: Anglický denník: 15. Ak vás anglické zdravotníctvo nezabije, tak aspoň prizabije 5 402
 7. Jiří Ščobák: Paní Záborská, jste zbabělec! Dovedete cílit jen na nejsnadnější cíl - ženy 5 240
 8. Ústav aplikovanej psychológie FSEV UK: Homo Schizotikus alebo Ako sa mozog ľudský k schizofrénii dostal 3 557
 1. Matúš Sarvaš: Krádeže, vlámanie a drogy u mladistvého. Verdikt súdu? Napomenutie a dohľad (Prípad prokurátora)
 2. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 2: Flow, alebo ako pri práci stratiť pojem o čase
 3. Karolína Farská: Česká predvolebná kampaň vrcholí. Nastavuje trend aj pre tú budúcu na Slovensku
 4. Milota Sidorová: Ženy doplácajú na nedostupnosť bývania najviac. Takto to vyriešili vo Viedni
 5. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 6. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 7. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 8. Karolína Farská: Do Ficovej éry sa vraciame aj bez neho
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Nové lavičky majú slúžiť všetkým občanom.

Nové miesta na sedenie sa nachádzajú pri autobusových zastávkach, tiež pri cintoríne či detskom ihrisku.


Henrieta Paulovičová 12 h
Práce v komunitnej záhrade v Priekope finišujú, vítané sú v nej všetky generácie ľudí.

Mamičky vytvorili komunitný priestor so záhradou pre rodičov a deti, organizujú pre ne vzdelávacie a tvorivé aktivity.


16 h
Jaroslav Markovič si zvyká aj na úlohu trénera. 

Na konci sezóny však možnosť získať víťazný pohár v Martine aj v Žiline.


20 h
Takto by mala nová nemocnica v Martine vyzerať.

V stanovenom termíne sa prihlásil jeden uchádzač, ktorý splnil predpoklady a požiadavky vyhlasovateľa.


SITA 23 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Muža bez respirátora policajti najskôr vyviedli z budovy Klientskeho centra Okresného úradu v Prievidzi a následne ho za pomoci donucovacích prostriedkov spacifikovali. Zatiaľ čo verejnosť postup polície kritizuje, oni sa obhajujú a situáciu vysvetľujú.


20 h

Môžu sa majitelia bytov brániť pred fajčiarmi na balkónoch? S otázkami sme sa obrátili na právnika, bytového správcu i realitného makléra.


18. okt

Od podelka sa bude najprísnejšími pravidlami riadiť až desať okresov v krajine.


a 1 ďalší 19 h

Zlyhanie softvéru označila za dezinformáciu.


16 h

Blogy SME

 1. Miroslav Galovič: Stověžatá Praha trocha jinak anebo sedm pražských zastavení. Dnes první, všehochuť bez ladu a skladu (pragomix).
 2. Tereza Krajčová: Anglický denník: 16. S panickou poruchou v zahraničí alebo na maličkostiach záleží
 3. Samuel Ivančák: Úvaha (nielen) o rozhlasových kvótach
 4. Ján Marton: Život ohrozujúce škodlivé potraviny ostávajú utajené v tabuľkách potravinovej správy. Takto môžeme pokapať ako myši.
 5. Anton Kaiser: Florencia I.
 6. Igor Bilák: Post Covid Príhodka #20 - Vyšetrenia a kontroly počas domácej liečby
 7. Zuzana Cascino: Keď bzučí poézia.
 8. Martin Šuraba: Dvojčatá z Osvienčimu
 1. Robert Fico: Pán Kovačič z Markízy, ďakujem, vyhral som vďaka Vám 50 Eur! 30 598
 2. Roland Vizner: Aký bude Váš dôchodok. Jednoduchý a vcelku presný návod ako ho vypočítať za 3 minúty. 6 881
 3. Peter Chudý: Norbert Bödör je bezúhonný človek alebo čo mi povedal o svojom príbuznom Tibor Gašpar. 5 928
 4. Stanislav Martinčko: Chudoba v nedeľu na panské,do R.Soboty !!! 5 666
 5. Věra Tepličková: Nepoškvrnené očkovanie - ďalší zázrak alebo zvrátenosť vlády neboráka Hegera? 5 498
 6. Tereza Krajčová: Anglický denník: 15. Ak vás anglické zdravotníctvo nezabije, tak aspoň prizabije 5 402
 7. Jiří Ščobák: Paní Záborská, jste zbabělec! Dovedete cílit jen na nejsnadnější cíl - ženy 5 240
 8. Ústav aplikovanej psychológie FSEV UK: Homo Schizotikus alebo Ako sa mozog ľudský k schizofrénii dostal 3 557
 1. Matúš Sarvaš: Krádeže, vlámanie a drogy u mladistvého. Verdikt súdu? Napomenutie a dohľad (Prípad prokurátora)
 2. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 2: Flow, alebo ako pri práci stratiť pojem o čase
 3. Karolína Farská: Česká predvolebná kampaň vrcholí. Nastavuje trend aj pre tú budúcu na Slovensku
 4. Milota Sidorová: Ženy doplácajú na nedostupnosť bývania najviac. Takto to vyriešili vo Viedni
 5. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 6. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 7. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 8. Karolína Farská: Do Ficovej éry sa vraciame aj bez neho

Už ste čítali?