Prvý októbrový piatok zasvätila Turčianska galéria v Martine hneď dvom rozmanitým vernisážam. Veď – ako povedala v úvode jej riaditeľka Jarmila Kováčová – …„naposledy som vás vítala v priestoroch našej galérie niekedy v horúcom lete, presnejšie v júli, a to je už dávno preč. Dnes je zamračené s dažďom, zato vám však patrí o to srdečnejšie poďakovanie, že nám prejavujete svoju stálu priazeň, dokonca bez ohľadu na počasie…„
Jednými zo sprístupňovaných výtvarných diel sa prezentovali účastníci 5. ročníka medzinárodného maliarskeho sympózia v Turčianskych Tepliciach Ľ. Hološka, Stanislav Balko, Ján Berger (všetci SR), F. Hodonský (ČR), A. Styka (Poľsko) spolu s účastníkmi 5. ročníka šperkárskeho sympózia K. Weisslechnerom (SR), A. Majerníkovou (SR), S. Némethovou (SR), D. Sedlákovou-Novotnou (ČR) a Z. Roztočilovou (ČR). Ojedinelé spojenie obrazov maliarov renomovaných mien s rovnako výtvarne nápaditými šperkárskymi originálmi budú mať v martinskej galérii dozaista tak svojich obdivovateľov, ako pochybovačov. Aj o tom však je verejnosti sprítomňované výtvarné Umenie v kúpeľoch 2002 z rovnomennej výstavy.
Preverenými výtvarnými hodnotami sa v galerijných priestoroch Turčianskej galérie v Martine prezentuje výstava pod názvom Grafická tvorba v zbierke Slovenskej sporiteľne. Vernisážové slovo pri jej uvedení do pozornosti martinskej kultúrnej verejnosti si zobral na úvod s poďakovaním za spoluprácu kolektívu TG riaditeľ Mestskej pobočky Slovenskej sporiteľne v Martine Stanislav Škorňa. Odborné slovo patrilo kurátorke výstavy Dagmar Srnenskej, ktorá okrem iného pripomenula, že prvé záznamy o akvizičnej činnosti pochádzajú z roku 1924 a zbierka Slovenskej sporiteľne je prvou a jedinou ucelenou kolekciou výtvarného umenia mimo pôdy múzeí a galérií. Zbierku tvoria výtvarné práce slovenských, moravských, českých a maďarských výtvarných umelcov, jej ťažiskom sú obrazy dvadsiatych až štyridsiatych rokov.
V zbierke grafických diel sa na výstave sústreďujú práce 18 výtvarníkov sedemdesiatych až deväťdesiatych rokov. Ani v martinskej kolekcii nechýbajú ronomované mená formátu Albína Brunovského, Roberta Bruna, Miroslava Cipára, Petra Kľúčika, Karola Ondreičku, Dušana Kálaya či Kamily Štanclovej a ďalšie, rovnako talentované i známe osobnosti výraznej slovenskej grafickej školy. Slovenská sporiteľňa vo výstavných priestoroch martinskej galérie dáva aktuálnou výstavou zo svojich bohatých zbierok možnosť nahliadnuť aj priaznivcom kvalitného výtvarného umenia a návštevníkom tak svojho peňažného ústavu (za iným účelom), ako výtvarným fajnšmekrom.
(vk)