Utorok, 27. október, 2020 | Meniny má SabínaKrížovkyKrížovky

Po pôste maškrtili

HOKEJOVÁ EXTRALIGA

Utorok: Trenčín – Martin 7:1 (3:0, 1:0, 3:1) – gól dal Mahdalík. Zostava: Rovnianek (Dzubina) – Kováčik, Stančok, Schneider, Česnek, Magdoško, Michnáč, Böhme – Špirko, Lezo, Kotlárik, Pavel, Krišák, Riečičiar, Kováč, Mahdalík, Paľov, Šimurda, Markovič, Sýkora, Važan.

Piatok: Martin – Slovan Bratislava 3:1 (0:0, 2:0, 1:1) – góly: Lezo, Krišák, Špirko. Zostava: Rovnianek – Kováčik, Böhme, Schneider, Česnek, Magdoško, Michnáč – Riečičiar, Lezo, Kotlárik, Kováč, Mahdalík, Paľov, Špirko, Šimurda, Sýkora, Pavel, Krišák, Beutel.

Nedeľa: Poprad – Martin 2:5 (0:3, 1:0, 1:2) – Schneider 2, Lezo, Šimurda a Krišák. Zostava: Rovnianek – Kováčik, Böhme, Schneider, Česnek, Magdoško, Michnáč – Riečičiar, Lezo, Kotlárik, Baranyk, Mahdalík, Paľov, Špirko, Šimurda, Sýkora, Pavel, Krišák, Beutel.

Manévre pred Rovniankom

Trenčín je lídrom extraligy a aj v súboji s Martinom potvrdil, že má formu. Tento súboj nemohol byť tým najobjektívnejším meradlom jeho výkonnosti, lebo hostia podali jeden z najhorších, ak nie vôbec najhorší výkon v tomto ročníku extraligy. Akoby všetky atribúty, ktoré ich ctili v mnohých z dovtedajších extraligových zápasov, nechali v kabíne a od úvodných minút pokračovali tak, ako končili v domácom zápase so Skalicou. Nečudo, že v pohode hrajúci Trenčania s nimi urobili rázny proces. Za trinásť minút rozhodli zápas. Prvý gól padol po tom, čo Kotlárik nevyhodil z vlastnej obrannej tretiny puk a Kukumberg prekonal Rovnianka. Pri druhom góle, hoci padol v domácej presilovke z hokejky Sejejsa, hostia ani nevyštartovali proti strelcovi. No a tretí gól padol v čase keď hrali Martinčania presilovku, ale po zlej rozohrávke trestal Kováčik, ktorého obrancova hostí pri prieniku nedôsledne atakovali. Po zápase tréner Martina Milan Hovorka konštatoval: „Tretí gól nás definitívne položil a bolo po zápase„. Trenčania v druhej tretine ubrali z plynu, ale hostia to nevyužili, naopak jeden gól inkasovali. V záverečnej tretine za stavu 5:0 dal síce Mahdalík čestný gól hostí, ale domáci strelci ďalšími dvoma gólmi, jedným už do siete Dzubinu, ktorý vystriedal Rovnianka, naplnili martinský kalich smútku až po okraj.

Prevetrali si hlavy a potom súpera

Päťzápasová čierna séria donútila trénerov Hovorku a Frola liečiť dušu svojich zverencov. Rozhodli sa prevetrať ich mysle a namiesto tréningu zvolili vychádzku do ticha hôr a potom na druhý deň návštevu filmovej veselohry 40 dní a 40 nocí bez sexu… Táto terapia sa ukázala ako účinná, pretože chlapci si najprv prevetrali hlavy a potom prevetrali majstrovský Slovan. Pustili sa do neho s obrovskou vitalitou a takmer desať minút si majster na podhájskom ľade ani „nepípol„. Martinčania sa totiž vrátili k hre, ktorá ich zdobila v prvej šestine. Dobre korčuľovali, napádali súpera už v jeho obrannom pásme a to mu spôsobovalo problémy v rozohrávke. Slovan mohol len Rybárovi vďačiť, že mal čisté konto. Zo šancí Kováčika, Kotlárika, Špirka, ani Krišáka, sa však nič nevykľulo. Slovan sa vymanil z klieští Martinčanov pri svojej prvej presilovke v 10. min, ale paradoxne najväčšiu šancu mal Sýkora. Slovan sa postupne pozviechal a jeho útočné momenty boli nebezpečné. V 17. min opäť skvelý Rovnianek zachránil proti Hurtajovi. Do konca tretiny však mohli domáci dať aspoň dva góly, ale Böhme ani Beutel nemali šťastie v koncovke. Úvod druhej tretiny vyšiel domácim a Lezo po Kováčikovej strele dal rutinérsky prvý gól. Po ňom mohli prísť ďalšie, Michnáč spomedzi kruhom pálil prudko, ale nepresne. V čase veľkého tlaku domácich obrana hostí opäť povolila a Krišák bol pri nájazde spoza bránky úspešný. Dôležitým momentom vo vývoji zápasu bola 38. min, keď Hurtaj ušiel obrane, ale jeho blafák Rovnianek vynikajúco zneškodnil. Slovan ukázal svoju majstrovskú tvár až v záverečnej tretine, keď mu poriadne tieklo do topánok. V polovici tretiny Junas znížil a to bol signál k veľkému tlaku súpera. Martinčania však hrali obetavo a Rovnianek bol bezchybný. Pol minúty pred koncom zápasu mal majster až dvoch hráčov na trestnej lavici, aj tak hral bez brankára. Lenže domáci bez problémov kontrolovali hru a výborne hrajúci benjamínek mužstva Špirko sa skvele uvoľnil a bez problémov dal tretí martinský gól. Štyri sekundy pred koncom to bol definitívny knokaut pre hokejového majstra.

Pod Tatrami víťazná premiéra

Martinčania pod Tatrami pokračovali v trende, ktorý nastúpili doma so Slovanom a domáci sa nestačili čudovať. Aktívny pohyb a napádanie hráčov už pri rozohrávke v obrannej tretine robili Popradčanom problémy. Tón zápasu udal Lezo, ktorého hneď prvá strela bekendom prepadla z lapačky brankára Klempu za jeho chrbát. Martinskú smršť dokonali Šimurda, ktorý v 3. min po vyhranom vhadzovaní bekendom prekonal brankára a o tri minúty neskôr Schneider, ktorý sa znenazdania objavil až pred brankárom a na dvakrát dal tretí gól, po ktorom sa Klempa porúčal na striedačku. Martinčania po góloch vsadili na istotu, dobre pokrývali stredné pásmo a domácim toho veľa nedovolili. Čo prešlo, pochytal spoľahlivý Rovnianek. Domácim svitla nádej v polovici stretnutia, keď Turan znížil náskok Turčanov, ale hostia disciplinovanou hrou domácim viac nedovolili. V záverečnej tretine sa blysol ukážkovou strelou od modrej čiary Schneider a brankár Drvár, ktorý vystriedal Klempu, nemal šancu. Rovnako bol bez šance aj o dve minúty proti Krišákovi. Popradčania v záverečnej minúte iba prikrášlili výsledok zápasu. Martinčania si po päťzápasovom pôste dvakrát zamaškrtili. Ich víťazstvo v Poprade má aj historickú cenu. Je vôbec prvým martinským v majstrovskom zápase hokejovej extraligy pod Tatrami. Martinčania teraz majú pred sebou sériu troch domácich stretnutí: Dnes doma hostia Spišskú Novú Ves, v piatok Žilinu a v utorok Zvolen.

(jk)

1. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?