Nedeľa, 11. apríl, 2021 | Meniny má JúliusKrížovkyKrížovky

Boj o Hostihoru

Martin - V pondelok 14. októbra nám riaditeľ informačného ústredia Matice slovenskej Ľubomír Kraľovanský zaslal do redakcie tlačovú správu a protest predsedu Matice slovenskej Jozefa Markuša. Ten bol namierený proti zabratiu kancelárií Matice slovenskej v budove Slovenskej národnej knižnice na Hostihore, ktorú Matica slovenská považuje aj za svoju sídelnú budovu. Došlo k nemu tým, že vedenie SNK nechalo vymeniť zámky na sekretariáte predsedu a správcu Matice slovenskej a jej ďalších vedúcich pracovníkov na námestí J. Cígera Hronského. V stredu rokoval predseda Matice slovenskej Jozef Markuš s Milanom Rakúsom, ktorý zastupoval generálneho riaditeľa Slovenskej národnej knižnice v Martine Dušana Katuščáka. Matica slovenská pozvala na toto rokovanie aj povereného zástupcu ministra kultúry. Ako nám povedal Jozef Markuš, s ktorým sme sa stretli hneď po spomínanom rokovaní, z časových dôvodov Ministerstvo kultúry nevyslalo na toto rokovanie nikoho.

Skryť Vypnúť reklamu

„Mojou základnou požiadavkou bolo, aby nám SNK vydala kľúče od pracovných miestností Matice slovenskej v budove na Námesti J. Cígera Hronského. Jednoznačná odpoveď, ktorú sme dostali na rokovaní bola, že kľúče nám neodovzdajú. Námestníka generálneho riaditeľa SNK Milana Rakúsa a zástupcov SNK som upozornil, že Matici slovenskej znemožňujú riadny pracovný proces a škody, ktoré týmto postupom vznikajú, každý deň narastajú. Tým, že ide o priestory správcu a sekretariátu Matice slovenskej, je nemožné pokračovať v riadiacom procese, lebo máme zablokované používanie niektorých dokumentov a pomôcok.

Tým, že Matica slovenská nemá prístup do týchto priestorov, je ohrozený jej majetok aj osobný majetok jej pracovníkov, ale aj ich ľudské práva a slobody. Toto rokovanie sa skončilo rozhovorom o prípadnej spolupráci v iných oblastiach. Konštatovali sme, že treba najskôr vyriešiť tento problém. SNK vidí jediné možné riešenie vo vysťahovaní Matice slovenskej z priestorov, ktoré využívala na Hostihore, čo podľa mňa neprichádza do úvahy. V listoch SNK žiadala Maticu slovenskú o uvoľnenie týchto miestností, ale my sme odpovedali, že s tým nesúhlasíme a tento problém je naviac viazaný na ukončenie delimitačného procesu, ktorý prebieha medzi Maticou slovenskou a Ministerstvom kultúry. Matica slovenská vypracovala návrh delimitačného protokolu a podpísala niektoré čiastkové protokoly. Jediná interpretácia zákona vyplýva z jeho textu. Predmetom delimitácie podľa mňa nie sú priestory a majetok, ktoré používala Matica slovenská. SNK je len v tých priestoroch, v ktorých sa nachádzala pri prijatí zákona. SNK chce ďalšie priestory, ale na tom sa treba dohodnúť a nie šermovať zákonom, že je to ním dané. Chcem ešte pripomenúť, že na rokovaní zástupcov MS s MK a prezidentom Rudolfom Schusterom pred podpisom knižničného zákona ministerstvo prisľúbilo, že nič nezmení na prevádzkovaní spoločných budov v Martine.

Skryť Vypnúť reklamu

Bude súdna dohra?

Podľa slov predsedu dozorného výboru Matice slovenskej Jozefa Lukáča kontrola z Ministerstva financií SR na prelome rokov 2000 a 2001 zistila, že je porušený zákon o správe majetku štátu, čo sa udialo, keď v priebehu jedného dňa došlo k zmene správy na správe katastra nehnuteľností. Podľa J. Lukáča to nie je uzavretá vec, ktorá bude ešte mať súdnu dohru. Podľa Milana Rakúsa ide o súdne uzavretú vec a doriešené nie je už len platenie nájmov za využívané priestory. Časť priestorov v 2. budove Matice slovenskej totiž využíva SNK a časť priestorov v budove SNK na Námestí J. Cígera Hronského využíva Matica slovenská. Uplynulý piatok sme sa stretli s Milanom Rakúsom, ktorý nám objasňoval postup SNK.

„V paragrafe 25 zákona 183/2000 Z. z. o knižniciach sa hovorí, že od 1. júla 2000 prechádza majetok, ktorý úžívala SNK, do jej správy. Priestory, ktoré sme zabrali, úžívala aj SNK. Správca Matice slovenskej Miroslav Bielik bol aj správcom SNK a Pamätníka národnej kultúry a priestory, ktoré užíval, patrili aj Slovenskej národnej knižnici a Pamätníku národnej kultúry. Ak by sme to mali vyčísliť, tak by to bolo na deväťdesiat percent. Z tohoto dôvodu považujeme tieto priestory, o ktoré je spor, za majetok v správe Slovenskej národnej knižnice. Zákonný stav je taký, že budova SNK na Námestí J. Cígera Hronského prešla zo správy Matice slovenskej do správy SNK vcelku, o čom svedčí aj výpis z listu vlastníctva a prešla zo zákona. Delimitačné protokoly, čo nám potvrdilo aj ministerstvo financií, majú len deklaratívny charakter a súvisia s účtovnou evidenciou, pričom vôbec nepodmieňujú platnosť zákona. Do júla 2000 Matica slovenskú tvorilo množstvo subjektov, medzi nimi boli najväčšie aj Slovenská národná knižnica a Pamätník národnej kultúry. Správca aj predseda Matice slovenskej boli na vrchole tejto inštitúcie a spravovali aj SNK,„ vysvetlil nám postoj aj kroky SNK Milan Rakús.

Skryť Vypnúť reklamu

Archív zostáva

Milana Rakúsa sme sa opýtali aj na závery rokovaní zástupcov Matice slovenskej s prezidentom R. Schusterom a pracovníkmi ministerstva kultúry pred podpisom knižničného zákona.

„ Viem, že sa takéto rokovanie uskutočnilo, boli na ňom aj naši zástupcovia, ale neviem o žiadnej písomnej dohode. Nevidím opodstatnenie takejto dohody, Slovenská národná knižnica je samostatným právnym subjektom a o svojich veciach si rozhodujeme sami. Rešpektujeme skutočnosť, že to, čo Matica slovenská užívala na svoju odbornú činnosť, to jej zostáva. V budove SNK naďalej zostáva archív Matice slovenskej (piati až šiesti pracovníci s kanceláriami na štvrtine poschodia, vrátane jeho odborných pracovníkov) a ten tu bude aj naďalej existovať. Personálny útvar, vedecký tajomník a správca Matice slovenskej Miroslav Bielik, ktorý bol isté obdobie aj riaditeľom SNK, nevyužívali len priestory Matice slovenskej, lebo pod ňu patrila aj SNK a PNK. Táto budova nie je projekčne riešená tak, aby v nej sídlili dve organizácie. Finančne sa nedá rozčleniť ani čerpanie vody a elektrickej energie.„

Sťahovanie sa neskončilo

M. Rakús nám povedal, že v písomnej korešpondencii medzi Maticou slovenskou a SNK sa písalo, že existuje aj možnosť presťahovania pracovísk SNK z 2. budovy Matice slovenskej do SNK na námestí J. Cígera Hronského a recipročne aj presťahovania kancelárií pracovníkov MS, a to s výnimkou matičného archívu, zo SNK do 2. budovy Matice slovenskej, ale netrvá na tom, aby k tomu došlo hneď. Podľa slov M. Rakúsa SNK je v priestorovej tiesni, naproti tomu počet pracovníkov Matice slovenskej neustále klesá a okrem 2. budovy Matice slovenskej zívajúcej prázdnotou vlastní aj Beňuškov dom. „2. budova MS je pre túto inštitúciu dôstojným sídlom,„ dodal M. Rakús.

Z dokumentov, ktoré nám predložil M. Rakús vyplýva, že SNK žiadala vysťahovanie 24 pracovníkov Matice slovenskej z miestností na Hostihore, kde doteraz pracovali. SNK žiadala tieto priestory uvoľniť po častiach k 7. októbru alebo 31. decembru 2002.

(gg)

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Leto na ostrove Malta: desať najkrajších miest
 2. Nové medzinárodné príležitosti vo vzdelávaní 2021 – 2027
 3. Pomoc z prírody pri infekcii covid-19
 4. Pán Králiček: Aj keď predávate „len“ kávu, musíte inovovať
 5. Krvou a železom: Ako Bismarck pred 150 rokmi zjednotil Nemecko
 6. Výber žiarovky môže mať vplyv na celkové zdravie
 7. Novinka, ktorá sa neodmieta: Niké predstavuje Bonus bez limitu
 8. Ako zasiahnu zmeny vo svete pneumatík bežných vodičov?
 9. Úspech predali Američanom. Ako sa zrodil slovenský 3D sen?
 10. Veľkonočné inšpirácie, rozhovor so Zuzanou Šebovou
 1. Virtuálny Suptech workshop o Blockchain technológiách
 2. Ranný rituál plný zdravia pre celú rodinu
 3. Koľko ovocia by ste mali denne zjesť? Máme odpoveď
 4. Wüstenrot poisťovňa dosiahla čistý zisk 1,8 milióna eur
 5. Leto na ostrove Malta: desať najkrajších miest
 6. Skúšanie a monitorovanie technických systémov na FVT
 7. Prekonalo Vaše dieťa COVID-19?
 8. Za 16 rokov pomohli Prešovskému kraju získať milióny eur
 9. Slovník investora 04: Kto môže investovať
 10. Na čo si dať pozor pri zateplení fasády
 1. Telefóny čaká zásadná zmena. Z dnešných nezostane takmer nič 28 448
 2. Slovákom hrozia malé dôchodky. V čom je problém? 27 653
 3. Ako zasiahnu zmeny vo svete pneumatík bežných vodičov? 23 374
 4. Úspech predali Američanom. Ako sa zrodil slovenský 3D sen? 21 873
 5. Veľkonočné inšpirácie, rozhovor so Zuzanou Šebovou 14 832
 6. Krvou a železom: Ako Bismarck pred 150 rokmi zjednotil Nemecko 14 659
 7. Plánujete dovolenku na leto? Toto sú najkrajšie pláže Turecka 11 059
 8. Leto na ostrove Malta: desať najkrajších miest 9 558
 9. Aj sladkosti môžu byť zdravé. Viete, ako ich spoznáte? 8 536
 10. Výber žiarovky môže mať vplyv na celkové zdravie 7 075
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Kladenie vencov pri príležitosti 74. výročia oslobodenia Martina.

Jednotky 4. československej brigády skoro ráno 11. 4. 1945 vstúpili do mesta z juhovýchodu a približne v rovnakom čase jednotky 18. divízie rumunskej 4. armády dosiahli južný okraj mesta.

2 h
Ilustračná fotka.

V online diskusii MY s Vami šéf futbalového zväzu aj štátny tajomník športovej sekcie!

9. apr
Fotograf Juraj Gavura najradšej fotí krajinu v hmle. Na správny okamih vie počkať aj sedem hodín.

Rodený Martinčan, štyridsaťpäť ročný Juraj trávi väčšinu svojho voľného času fotením. Miluje krajinu v hmle a na správny okamih vie počkať aj dlhých sedem hodín. Aj keď má na konte viacero ocenení, najväčším úspechom je pre neho niečo celkom iné.

3 h
Dokument o železnici sa tešil úspechu.

Zožal úspech, videlo ho už osemtisíc ľudí.

6 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Obyvatelia obce Brehy podali podnet na kontrolné meranie hluku.

7. apr

Posádka Vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby (VZZS) zasahovala popoludní v Turzovke.

22 h

V treťom stupni varovania však bude od pondelka osem okresov kraja.

7. apr

Orlia prť. Cesta orlov. Drsná, neúprosná, podmanivá, okúzľujúca. Jej zdolanie vás priťahuje ako droga.

4. apr

Už ste čítali?