V zmysle § 40 zákona č. 233/2002 sa mení a dopĺňa zákon SNR č. 115/1992 Zb. o správe daní a poplatkov a o zmenách v sústave územných finančných orgánov v znení neskorších predpisov. Podľa neho sú občania v termíne do 31. októbra povinní podať majetkové priznanie. Napriek tomu, že sa zrejme táto povinnosť dotýka iba určitého okruhu občanov, predpokladáte upraviť pre občanov stránkové hodiny?
Ing. Ján Žila, riaditeľ Daňového úradu v Martine
Máte pravdu, podať majetkové priznania, tak ako sme už v NŽT informovali, má fyzická osoba len vtedy, ak vlastní nehnuteľný majetok, ktorého hodnota je vyššia ako 1, 5 mil. korún, pričom ide o majetok nadobudnutý od 1. septembra 1999 do 31. 12. 2001. Rovnako túto povinnosť majú osoby vlastniace hnuteľný majetok a majetkové práva a iné majetkové hodnoty, ktorých súhrnná hodnota je vyššia, ako 1, 5 mil. korún. Keďže sa povinnosť podať majetkové priznania netýka veľkého počtu občanov, nepredpokladáme na našom daňovom úrade upravovať stránkové dni a hodiny. Pripomínam, že tí, ktorých sa to týka, môžu podať majetkové priznania denne od pondelka do piatku v čase normálnych úradných hodín, pričom v stredu máme predĺžený úradný čas až do 17. h. Majetkové priznania môžu osoby, ktorých sa to dotýka, podať aj poštou.
Média priniesli správu o tom, že v minulom roku len približne päťtisíc ľudí využilo možnosť zaočkovania sa proti pneumokokovému zápalu pľúc, a to aj napriek tomu, že starší a chronicky chorí ľudia, ktorých táto choroba nezriedka smrteľne ohrozuje, majú nárok na bezplatné podanie vakcíny. Odporúčate im očkovanie?
MUDr. Rastislav Maďar PhD., Ústav epidemiológie Jesseniovej lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Martine:
Určite. Už aj preto, že z dostupných epidemiologických údajov vyplýva, že za ostatných päť rokov zomrelo na Slovensku v súvislosti s pneumokokovým ochorením viac ako 15 tisíc ľudí. Pneumokok je baktéria zodpovedná za mnohé ochorenia, napríklad aj za zápal mozgových blán a zápal pľúc. Priemerne ročne je u nás hospitalizovaných s pneumokokovým ochorením viac ako 15 tisíc osôb, pričom približne tritisíc z nich zomiera. Treba povedať, že často zbytočne, lebo nevyužili možnosť podania vakcíny. Nárok na úhradu očkovacej látky poisťovňou v plnej výške majú osoby 65-ročné a staršie a ľudia od dvoch rokov s chronickým ochorením srdcovo-cievneho aparátu, dýchacích ciest, vrátane astmy, močových ciest, poruchou metabolizmu – aj cukrovkou, osoby s imunitnou nedostatočnosťou a s poškodením sleziny. Ľudia vakcínu nepoznajú, hoci vo svete sa používa už od roku 1977 a nová, 23-valentná, existuje už dvadsať rokov. Pneumo 23 je neživá očkovacia látka s nízkym výskytom nežiaducich účinkov. Vyvoláva veľmi dobrú protilátkovú odpoveď, a to aj u rizikových skupín, teda aj u osôb s chronickým ochorením. Jedna dávka zabezpečí ochranu od troch do piatich rokov. (vl)