Vráťme sa takmer o dvanásť mesiacov späť. Približne v čase, keď si starý rok mal podávať ruku s novým sme listovali novučičkým kalendárom s názvom Martin na historických fotografiách, ktorý nám prišiel do redakcie ukázať Martinčan Ing. Igor Dobrovolný. Jeho firma - vydavateľstvo, grafická dielna, tlačiareň i knižný ateliér - ktorej prepožičal meno a je v Turci známa pod názvom Dobrovolný a synovia, totiž práve v tom čase vydala už piaty zo zamýšľanej série kalendárov zobrazujúcich starý Martin. Taký, aký bol v minulom storočí medzi vojnami, po vojne, až po sedemdesiate roky, ktoré ukončili jeho éru i atmosféru a otvorili dvere takmer totálnej prestavbe. Dnes máme na stole ďalšieho pokračovateľa kalendárového reťazca - kalendár na rok 2003 a v ňom - Dolumestie. A opäť sa tisne na pery otázka pre I. Dobrovolného:
Prečo orientácia vášho vydavateľstva na tzv. historické kalendáre?
Sú výsledkom môjho záujmu o históriu a jednou z možností, ako využiť bohatý archív dobových materiálov, ktoré vlastním a starých pohľadníc, ktoré som zbieral. Keď sme sa pred viac ako piatimi rokmi rozhodovali pre tento projekt, domnievali sme sa, že využijeme len najkrajšie fotografie zobrazujúce Martin tých čias, no časom sa nám zhromaždilo toľko materiálu, že sme mohli v jednotlivých vydaniach pristúpiť, takpovediac, k zobrazovaniu dobového koloritu jednotlivých mestských častí v dielčich projektoch. V minulom roku sme na jednotlivých stranách stolového kalendára zobrazili Riadok, teraz je to Dolumestie.
Spomínate množstvo materiálu. Odkiaľ sa nabral?
Okrem vlastných zdrojov ide aj o fotografie z rodinných albumov starých Martinčanov. Veľmi si cením pomoc Pavla Petroviča, Milady Novákovej, Zdenka Ďurišku, Jána Fraňa, Ľudovíta Pauloviča, JUDr. Igora Steindla, pána Pečivu i pani Beličkovej, ktorých pomoc pri tvorbe kalendára spočívala okrem iného aj v tom, že poznajú starý Martin a prispeli k tvorbe textov.
Prečo padol výber na Dolumestie?
Lebo to bola svojho času zaujímavá časť Martina. Dominovali jej obidve budovy Matice slovenskej, evanjelický kostol a priľahlé školy, typické hostince i domy, v ktorých bývali a tvorili dnes už klasici slovenskej politiky, spoločenského a kultúrneho života, obchody i dielne martinských živnostníkov. Tu žili tlačiari látok, mäsiari, farbiari a ďalší remeselníci. Jeho súčasťou bol Štefánikov ústav, budova Živeny, Tatra banka, budova prvého slovenské gymnázia, okresná nemocenská poisťovňa, zemská hasičská jednota a mnohé ďalšie. Bolo z čoho vyberať.
Okrem dobových fotografií a textov k nim sú ale súčasťou kalendára aj ďalšie informácie. Ktoré?
Dali sme priestor prezentácii martinských firiem, jeho súčasťou je prehľadný kalendár na rok 2004, prehľad štátnych sviatkov, dní pracovného pokoja a pamätných dní SR, je tu priestor na poznámky a adresy s telefónnymi číslami a novinkou je, že sme tentoraz každému týždňu venovali jednu stranu kalendára, v minulých ročníkoch to boli dva týždne.
A teraz praktické informácie. Kde je možné kalendár kúpiť?
Vyrábali sme ho predovšetkým na objednávku firiem, ktoré ho používajú na reprezentačné účely. No kalendár ponúkame v martinskom kníhkupectve Martinus, v drogérii Demro a v stánku pána Kemku pred sídlom sporiteľne.
Je téma historický Martin na stránkach kalendára už vyčerpaná?
Ešte stále nie. Pre rok 2004 uvažujeme o dvoch témach – Prednádraží alebo súčasnej pešej zóne..(rr)