S rozvojom geológie v Československu sa spája aj vznik podniku Geologický prieskum v Turčianskych Tepliciach. Po vzniku Československej republiky v roku 1918 neexistovala na Slovensku žiadna vysoká škola s geologickým zameraním. Koncom tridsiatych rokov 20. storočia vyčlenili Uhoľné bane Handlová jedného banského inžiniera, ktorý sa venoval špeciálne geológii. V rokoch 1945 - 1948 začali ťažobné závody, medzi nimi aj Handlovské uhoľné bane, vytvárať malé prieskumné zložky. Ministerstvo hút a rudných baní založilo v roku 1951 Hlavnú správu geologického prieskumu v Prahe, ktorá v roku 1952 založila v Turčianskych Tepliciach národný podnik Geologický prieskum palív, ktorý v roku 1953 premenovali na Uhoľný prieskum. Tento podnik s menšími a väčšími obmenami vo svojej činnosti a v názve pôsobí dodnes. Podnik najskôr pôsobil v priestoroch pedagogickej školy. Nový závod začal vyrastať na zelenej lúke, najskôr to boli len drevené budovy, neskôr pribudli výrobné a skladové priestory, administratívna budova, závodná jedáleň, garáže pre automobilovú techniku a kanalizácia. Postupne rástol počet zamestnancov, pre ktorých postavili nové bytovky na Banskej a Partizánskej ulici. Ako si spomína na začiatky Geologického prieskumu palív v Turčianskych Tepliciach Ján Kuráň, začiatkom päťdesiatych rokov malá skupina turčianskoteplických geológov a vrtárov využívala iba dve až tri vŕtacie súpravy v teréne a v provizórnych budovách pracovali vo veľmi ťažkých podmienkach. Turčianskoteplický Uhoľný prieskum mal štyri závody, a to v Hodoníne, Štúrove, Novákoch, Sobranciach a Slatinke. Ukončil geologický prieskum handlovskej uhoľnej panvy, najmä jej západnej časti a juhomoravskej lignitovej panvy. Na čele tohto podniku stáli Vsevolod Čechovič, Ján Horváth, Ján Štencel, Ján Sadloň a Tomáš Kavulič.
Čas veľkých zmien
Druhá etapa rozvoja Geologického prieskumu v Turčianskych Tepliciach sa začala v roku 1965. Na Slovensku vznikol v roku 1958 komplexný podnik na ložiskovú geológiu, hydrogeológiu a inžiniersku geológiu, do spoločného podniku sa zapojilo osem bývalých geologických organizácií a do Turčianskych Teplíc sa centralizovali aj geologické laboratóriá zo Spišskej Novej Vsi a Banskej Štiavnice a o rok neskôr prebral podnik aj vrtnú zložku v Novej Bani. Po reorganizácii v roku 1965 vznikli dva samostatné podniky, a to Inžinierska geológia a hydrogeológia s celoštátnou pôsobnosťou v Žiline a Geologický prieskum v Spišskej Novej Vsi. V rámci tohto usporiadania, ktoré platilo až do roku 1991 boli jedným zo sídiel závodov spišskonovoveského Geologického prieskumu aj Turčianske Teplice. V roku 1991, kúpila priestory Geologického prieskumu v Turčianskych Tepliciach akciová spoločnosť Apis.
Cenu primátora mesta udelili v sobotu 28. septembra piatim bývalým zamestnancom Geologického prieskumu v Turčianskych Tepliciach, a to Jozefovi Habrdovi, Eugenovi Stuchlíkovi, Jarmile Čamajovej, Branislavovi Uličnému a Jánovi Kobichovi.
Tepličania na špici
v trecom zváraní
Ako sme sa dozvedeli od Branislava Uličného, ktorý pôsobil v tejto fabrike od začiatku päťdesiatych rokov, turčianskoteplický geologický prieskum vyvinul v spolupráci s inými podnikmi a výskumnými ústavmi niekoľko zariadení na veľmi solídnej úrovni. V osemdesiatych rokoch uplynulého storočia to bol vrtný systém vyrobený na princípe trecieho zvárania, a to v spolupráci s Výskumným ústavom zváračským v Bratislave. Vrtné tyče musia byť vyrobené z chrómniklovej ocele a nedajú sa zvárať inak, len trením. V dielňach geologického prieskumu zvárali trením rúrky, ktoré museli spĺňať náročné kritéria na priamosť zo Železiarní v Podbrezovej. Nadpájanie tyčí riešili závitovým spôsobom a kúžeľovými dosadacími plochami, čo bola úloha veľmi náročná na presnosť. Bol to veľmi progresívny systém s vysokými nárokmi na kvalitu materiálu. V tom čase patril podľa slov Branislava Uličného geologický prieskum k veľmi solídnym firmám tohto zamerania v Európe.
Mesto rástlo aj vďaka geológom
V čase najväčšieho rozkvetu mal Geologický prieskum v Turčianskych Tepliciach približne 200 zamestnancov a mesto narástlo počtom obyvateľov približne o tretinu. Geológovia zvýšili vzdelanostnú úroveň obyvateľov mesta. V súčasnosti možno ako pokračovateľskú firmu po geologickom prieskume, a to podobnosťou výrobného zamerania, považovať akciovú spoločnosť AHP hydraulika.Braňo Gregor