Pondelok, 26. september, 2022 | Meniny má Edita

Spolupráca je cesta ako vybŕdnuť z krízy

S prezidentom martinského futbalového klubu J. Ond

Martinský futbal v roku svojho deväťdesiateho výročia prežíva veľkú krízu. Zviecha sa z nej v štvrtej lige a azda s najmladším kádrom mužstva vo svojej histórii. Ťažkú úlohu na seba zobral aj nový výbor klubu, na čele ktorého je bývalý martinský hráč Ján Ondečko. Pod jeho vedením sa výrazne zaktivizovala práca funkcionárov a zdá sa, že to, čo sa potápalo, má nádej odraziť sa od dna. O tom, čo je nového v kuchyni jubilanta, sme hovorili práve s prezidentom klubu Jánom Ondečkom.

Ako by ste charakterizovali stav, v ktorom sa momentálne nachádza martinský futbal?

SkryťVypnúť reklamu

Momentálna situácia je predsa len o niečo viac potešujúca, ako zarmucujúca. Pri pohľade na tabuľku štvrtej ligy som spokojný. Tabuľková reč je jasná, máme päťbodový náskok pred druhým celkom. Teší ma, že sme stabilizovali káder mužstva. Sme v takom štádiu, že päť kôl pred koncom jesene by už pohyb hráčov nemal nastať, teda prvú časť súťaže by sme mali dohrať so stabilizovaným kolektívom.

Keď som kládol otázku, nemyslel som len na športovú výkonnosť, ale na to, či sa vám podarilo stabilizovať funkcionárske zázemie, ktoré bolo v Martine takmer rozpadnuté, či ste chod klubu dostali do normálnych koľají…

Čo sa týka našej kuchyne, zdá sa mi, že veci sa pohýnajú dopredu. Pozerám sa na to zo širšieho zorného uhla, nielen v kontexte prvého martinského mužstva, ale rovnako aj rezervy, ktorá hrá v Belej a Fomatu, v ktorom rastie budúcnosť martinského futbalu. Spolupráca v tomto trojuholníku už je na takej úrovni, že ju môžeme považovať za stabilizovanú. Jeden druhého rešpektujeme a podporujeme. Fomat má záujem sa s nami formovať ako jeden klub a spolupráca s Belou napreduje tak, že si vzájomne pomáhame. Navyše, už nám pomáhajú aj ich funkcionári. Ján Šalát sa angažuje aj do práce centrálneho výboru, rovnako nám pomáha aj Ľubomír Ladiver. Z Fomatu nám vychádzajú v ústrety Peter Bučko a riaditeľ školy Pavol Chovaňák. V tom, že sme sa nerozdelili, ale dali dokopy, vidím najväčšie pozitívum nášho snaženia. Navyše, k donedávna päťčlennému výboru klubu prišli ďalší dvaja členovia– ekonómovia, ktorí nám chcú pomôcť. Teraz sme v situá­cii, že už rokujeme s potenciálnymi sponzormi.

SkryťVypnúť reklamu

Povedzme to na rovinu – futbal je aj o peniazoch. Práve na nich sa narodili problémy, ktoré ho posunuli až tak nízko, ako sa momentálne nachádza. Donedávna sa hovorilo, že sponzori sa do martinského futbalu nehrnú…

Práve teraz kladieme najväčší dôraz na to, aby sme ich získali. Chceme to riešiť tak, že vytvoríme tím sponzorov. Máme signály, že k tejto myšlienke sa niektorí už hlásia. Teraz ich nebudem menovať, pretože zatiaľ sme iba v rovine rokovaní, ale čo je dôležité, už dostávame od nich aj nejakú finančnú pomoc. Naším zámerom je, aby sme mali tím aspoň piatich-šiestich stálych sponzorov. Potrebovali by sme, aby sa do pokladnice klubu mesačne dostalo okolo 200 až 300 tisíc korún. Tak by sa stabilizoval klubový príjem. Potom by sa z toho mohli odvíjať aj naše športové ciele.

SkryťVypnúť reklamu

Koľko by mal predstavovať rozpočet klubu na sezónu?

Keby sme nemali cieľ postúpiť, stačilo by nám asi 800 tisíc až milión korún. Treba však túto sumu vidieť v širšom kontexte. Klub má až desať mládežníckych mužstiev a všetkým platíme náklady. Ak by sme však chceli postúpiť a usilovali sa mužstvo doplniť hráčmi a tiež vytvoriť v klube väčšie zázemie okolo správy štadióna, potrebovali by sme asi 1,7 milióna korún. To je však iba minimum na to, aby sme sa nemuseli po prípadnom postupe v tretej lige hanbiť a nehrali v nej podradnú úlohu. Treba vidieť totiž to podstatné, čo je nielen výhodou, ale zároveň aj nevýhodou súčasného mužstva, že má vekový priemer iba 19 rokov. Bez doplnenia skúsenejšími hráčmi, by sme ťažko mohli obstáť vo vyššej súťaži. Napokon, ešte v nej nie sme.

Jednou z možností by mohla byť spolupráca s mestom, lenže ako sme už písali, existujú bariéry, pre ktoré sa mesto do spolupráce nehrnie. Tými bariérami má byť majetok v súkromných rukách. V pondelok ste mali rokovanie s primátorom mesta Stanislavom Bernátom, prelomili sa ľady?

Pri odchode z radnice som mal dobrý pocit. Bol som nadmieru spokojný, pretože pán primátor nám ponúkol pomocnú ruku a vyšiel nám v ústrety, povedal by som, že určite aspoň na 50 percent. Pri prvom rokovaní, ktoré sme mali, ma požiadal o spracovanie perspektívneho plánu rozvoja mládežníckeho futbalu, aby sa mesto na tomto projekte mohlo podieľať. Urýchlene som to spracoval, odovzdal a spolu sme ho rozobrali. Primátor je ochotný dať na rokovanie orgánov mesta návrh podieľať sa na rozvoji mládežníckeho futbalu v Martine čiastkou 1 – 1,5 mil. korún. Podotýkam, že to platí pre mládež. V našich kluboch hrá do 200 chlapcov. Máme 20 trénerov a k tomu treba prirátať aj učiteľov.

A čo majetok, našli ste aj v tom spoločnú reč?

Na stretnutí bol prítomný aj Ján Segľa, ktorý zastupoval akciovku, ktorá je vlastníkom majetku. Na tomto stretnutí prehlásil, že písomne oznámi radnici, že majetok akciovej spoločnosti sú ochotní dať možno len za jednu korunu, za predpokladu splnenie jednej podmienky, a to, že ten, komu pripadne, sa nebude starať iba o budovu či futbalové ihriská, ale aj o vlastnú činnosť klubu, teda komplexne o celú športovú činnosť aj s financovaním futbalu. Treba sa teda zamyslieť nad tým, kto tieto prostriedky na činnosť klubu dá. Hľadať cesty a možnosti.

To zrejme nie je jednoduchá záležitosť, pretože určite nie je v náplni radnice, aby zháňala peniaze na športovú činnosť klubov, predsa s takou požiadavkou by mohli prísť aj ďalšie kluby. Máme teda výsledku tohto stretnutia rozumieť tak, že ste sa nedohodli, alebo že ste sa dohodli na tom, že sa raz možno dohodnete?

Otázka je postavená tak, že by to mohli urobiť sponzori, len ich treba nájsť. Čo sa týka dohody, tá predsa už je. Jej výsledkom má byť to, že mesto sa bude podieľať na rozvoji mládežníckeho futbalu bez nároku na majetok. Teraz je na mestskom zastupiteľstve, či to schválil. A o tej druhej časti – majetkovej, sa bude možno rokovať o mesiac, možno o tri. Podľa mňa je to na dobrej ceste, pretože akciová spoločnosť, ktorá vlastní majetok, je prístupná k dohode. Treba nájsť len formu.

Martinský futbal v tomto roku oslavuje 90. výročie organizovaného futbalu. Viem, že máte množstvo iných problémov, ale predsa predpokladám, že toto výročie nenecháte bez povšimnutia…

Máte pravdu. Citlivo sme zvážili aj túto otázku a rozhodne sa patrí toto výročie si pripomenúť. Hovorili sme o tom na výbore, spomenuli sme si na mnohých funkcionárov, trénerov a hráčov. Oslavy by sa mali uskutočniť pred zápasom doma s Valčou – 19. októbra. Pred stretnutím bude kultúrny program, chceme vyhodnotiť aj najlepších trénerov, hráčov a funkcionárov. Potom sa najmä zásluhou Jozefa Kuzmu s jeho synom - sponzorov tohto podujatia, uskutoční spoločenské posedenie asi pre 50-60 hostí. Malo by to byť nielen spoločenské, ale aj pracovné stretnutie, ktoré by malo tiež prispieť posunúť martinský futbal dopredu.

Keď ste v auguste preberali funkciu prezidenta martinského klubu, akoby ste vbehli do čierneho tunela. Prešli ste v ňom už kúsok cesty, vidíte už svetielko na jeho konci?

Skutočne som vbehol do veľkej tmy a nevedel som, že okolo futbalu je, až tak veľa práce. Po prvom stretnutí s funkcionármi a potom s tými, čo majú futbal radi a chcú mu pomôcť, sa nám už začalo to svetielko črtať. Viem, že bude treba ešte veľa urobiť, ale to, čo už dlhšie spolu robíme s Jánom Štrbákom, Jozefom Huťkom, Jozefom Hlaváčikom, Petrom Bučkom, Petrom Kohútom a ďalšími, nás posúva o kus dopredu. Vieme, čo chceme a aj akou formou to môžeme dosiahnuť. Bude to o to ľahšie, o čo viac pochopenia pri tom nájdeme. Viete, robiť dnes futbal, to znamená večer s ním líhať a ráno s ním vstávať. (jk)

Najčítanejšie na My Turiec

Inzercia - Tlačové správy

 1. Šliapnuť do pedálov – a ide sa na to!
 2. Morca-della a Pali. Tatrakon stojí na osvedčenej klasike
 3. Zákazníci OMV môžu vrátiť prírode kúsok lesa
 4. Najradšej by ste sa pri čítaní správ nechali zahrabať?
 5. Štát zvyšuje dotácie na nájomné bývanie
 6. Osem cestovateľských tipov, kam sa vybrať cez jesenné prázdniny
 7. Bublina: Hravý a kreatívny časopis pre deti v denníku SME
 8. Sledujte príjem živín u starých rodičov
 1. J&T BANKA upriamuje pozornosť na ochranu morských ekosystémov
 2. Najradšej by ste sa pri čítaní správ nechali zahrabať?
 3. Spolu tvoríme inkluzívne susedstvá
 4. Zákazníci OMV môžu vrátiť prírode kúsok lesa
 5. Štát zvyšuje dotácie na nájomné bývanie
 6. Industriálna Spilka Offices je súčasťou Týždňa zelených budov
 7. Hagyari: Som pripravený intenzívne a tvrdo pracovať
 8. Osem cestovateľských tipov, kam sa vybrať cez jesenné prázdniny
 1. Tejto zelenine patrí štvrté miesto na svete. Máte ju doma? 12 483
 2. Osem cestovateľských tipov, kam sa vybrať cez jesenné prázdniny 10 383
 3. OMV mení kuchynský olej za kávu. Teraz na celom Slovensku 3 841
 4. Najradšej by ste pri čítaní správ odleteli preč? 3 447
 5. Morca-della a Pali. Tatrakon stojí na osvedčenej klasike 3 306
 6. Bublina: Hravý a kreatívny časopis pre deti v denníku SME 2 307
 7. Viete, ktorá je najvzácnejšia komodita? Budete prekvapení! 1 749
 8. Najradšej by ste sa pri čítaní správ nechali zahrabať? 1 744

Blogy SME

 1. Veronika Michalčíková: Španielska Andalúzia (2): Hollywood v púšti
 2. Matúš Lazúr: Čo bude špendlíkom ktorý spôsobí prasknutie realitnej bubliny?
 3. Andrej Csino: Prax Dr. Schamana 17 / Mier
 4. Ľubomír Belák: Slovensko vyhlásilo vojnu? Komu?
 5. Martin Kiňo: RODINNÉ FIRMY: Najvýhodnejšou formou pre rodinný holding je s.r.o. alebo a.s. (3. časť)
 6. Jozef Bednár: Prečo súčasný riaditeľ TANAPu neuvádza vo svojom životopise všetko úplne a pravdivo?
 7. Miroslav Daniš: Mráz prichádza z Kremľa (a u nás zo Súmračnej) - II
 8. Pavel Macko: Ako von z energetickej krízy?
 1. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Ľudia nosia vo vreckách nože a ešte sa tým chvastajú. 15 232
 2. Ján Valchár: Prečo je čiastočná mobilizácia v Rusku dobrou správou? 13 552
 3. Martin Majzlan: Pamír, miesto kde som zanechal kus svojho srdca (+Video) 6 267
 4. Janka Bittó Cigániková: Katarína Hatráková a Romana Tabák sa dnes stali symbolom pokrytectva a bezcharakternosti 5 251
 5. Milan Removčík: Vlakom do Splitu. 5 138
 6. Tereza Krajčová: Grécke Atény 2/4 - Majestátny Acropolis, antická atmosféra v Agore a stopy Rimanov 4 572
 7. Miroslav Lukáč: Viete že ruský trpaslík je najväčší na svete, ruské hodinky najrýchlejšie a Červená armáda nie je krvavočervená, ale ružová? 4 037
 8. Ján Valchár: Denacifikované kormorány a úspešná ruská protidefenzíva 3 432
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 48. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 3/3 - rok 1928
 2. Jiří Ščobák: Co konkrétního se hovoří o finanční gramotnosti na Slovensku?
 3. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Ľudia nosia vo vreckách nože a ešte sa tým chvastajú.
 4. Jiří Ščobák: Plaval jsem přes Dunaj a byla to brnkačka!
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 47. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 2/3 - rok 1927
 6. Jiří Ščobák: Energie a plyn: Zvládneme túto zimu v poriadku? Prečo je dôležité, aby trh s plynom fungoval ako celok? Odporučili by ste fixovať ceny energií?
 7. Jiří Ščobák: Ako sa nedať podviesť v online svete? (pustite/dajte prečítať aj svojim rodičom!)
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 46. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 1/3 - rok 1926
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Jarmok je vždy miestom priateľských stretnutí.

Obnovená tradícia na martinské námestie prilákala množstvo ľudí.


3 h
Košťany sa po víťazstve nad Príbovcami dostali na čelo tabuľky.

Hráčske akvizície Koštian sa začínajú oplácať. Tím trénera Romana Marguša porazil v šlágri kola Príbovce a zároveň ich vďaka lepšiemu skóre zosadil z čela tabuľky. V druhej triede zakopli Teplice.


6 h

Osobná doprava dnes patrí k bežnému štandardu, vozíme sa do práce, na nákupy, dovolenky, za koníčkami.


(PR) 8 h
Dva turčianske okresy bude dokopy zastupovať 9 poslancov.

V Martine sa volí 8 poslancov, v Tepliciach jeden.


12 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Interiér je vybavený z veľkej časti vecami, ktoré majú viac ako 50 rokov.


25. sep

Len sedem gólov v prvých štyroch kolách? Najmenej od roku 2013.


24 h

Na trase nedávno skončilo auto, zranilo cyklistov.


25. sep

Mnohí sa správajú agresívne, sú vulgárni a robia neporiadok.


24. sep

Blogy SME

 1. Veronika Michalčíková: Španielska Andalúzia (2): Hollywood v púšti
 2. Matúš Lazúr: Čo bude špendlíkom ktorý spôsobí prasknutie realitnej bubliny?
 3. Andrej Csino: Prax Dr. Schamana 17 / Mier
 4. Ľubomír Belák: Slovensko vyhlásilo vojnu? Komu?
 5. Martin Kiňo: RODINNÉ FIRMY: Najvýhodnejšou formou pre rodinný holding je s.r.o. alebo a.s. (3. časť)
 6. Jozef Bednár: Prečo súčasný riaditeľ TANAPu neuvádza vo svojom životopise všetko úplne a pravdivo?
 7. Miroslav Daniš: Mráz prichádza z Kremľa (a u nás zo Súmračnej) - II
 8. Pavel Macko: Ako von z energetickej krízy?
 1. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Ľudia nosia vo vreckách nože a ešte sa tým chvastajú. 15 232
 2. Ján Valchár: Prečo je čiastočná mobilizácia v Rusku dobrou správou? 13 552
 3. Martin Majzlan: Pamír, miesto kde som zanechal kus svojho srdca (+Video) 6 267
 4. Janka Bittó Cigániková: Katarína Hatráková a Romana Tabák sa dnes stali symbolom pokrytectva a bezcharakternosti 5 251
 5. Milan Removčík: Vlakom do Splitu. 5 138
 6. Tereza Krajčová: Grécke Atény 2/4 - Majestátny Acropolis, antická atmosféra v Agore a stopy Rimanov 4 572
 7. Miroslav Lukáč: Viete že ruský trpaslík je najväčší na svete, ruské hodinky najrýchlejšie a Červená armáda nie je krvavočervená, ale ružová? 4 037
 8. Ján Valchár: Denacifikované kormorány a úspešná ruská protidefenzíva 3 432
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 48. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 3/3 - rok 1928
 2. Jiří Ščobák: Co konkrétního se hovoří o finanční gramotnosti na Slovensku?
 3. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Ľudia nosia vo vreckách nože a ešte sa tým chvastajú.
 4. Jiří Ščobák: Plaval jsem přes Dunaj a byla to brnkačka!
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 47. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 2/3 - rok 1927
 6. Jiří Ščobák: Energie a plyn: Zvládneme túto zimu v poriadku? Prečo je dôležité, aby trh s plynom fungoval ako celok? Odporučili by ste fixovať ceny energií?
 7. Jiří Ščobák: Ako sa nedať podviesť v online svete? (pustite/dajte prečítať aj svojim rodičom!)
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 46. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 1/3 - rok 1926

Už ste čítali?